Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Hmm ktoś kto Ci dam opcje nr 1 albo nie jest na bieżąco albo ma jakiegoś gniota magazynowego bo ten model już od dawna nie jest dostępny w magazynie Panasonic

 

opcja nr. 2 są już dostępne ostatnie sztuki bo ten model też już nie jest produkowany, jest to mocna pompa która da sobie radę z budynkiem.

 

Opcja 3 sobie też poradzi,bo to mocne urządzenie.

Tak dla porównania zobacz jeszcze jak wygląda opcja nr.3 w porównaniu z nowym LG Therma V, na dole aukcji masz porównanie parametrów:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-9kw-najlepsza-w-swojej-klasie-new-i6647410852.html

 

Cześć CNC,

zaciekawiłeś mnie tym LG Therma 5 -rzeczywiście parametry wychodzą lepiej przy porównaniu do podstawowego Panasa (nie T-capa). Taki zakup (tj LG) nadal nie jest moim zdaniem jednoznaczny ze względu na np gwarancję na sprężarkę 5 lat w Panasie i 3 lata w LG (chyba ,że nie doczytałem) oraz nie wielką relatywnie różnice w cenie za np T-cap 1f 9kW o lepszych parametrach.

Ceny (Twoje) dla porównania :

-LG Therma 5 9kW 14 774 pln (gorsze lub rzadko równe parametry COP , malejąca moc grzewcza , 3 lata gwarancji na sprężarkę)

-Panas T-cap 9kW 18 900 pln (lepsze lub rzadko równe parametry COP w całym zakresie , gwarantowana stała wydajność grzewcza do -15 st , 5 lat gwarancji na sprężarkę)

4 000 pln to nie jest kwota niedyskusyjna moim zdaniem.Nie doczytałem wielu opinii o PC LG -może tylko coś o pierwszych modelach (jakieś krytyczne uwagi).

Proszę o opinię na w/w temat

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć CNC,

zaciekawiłeś mnie tym LG Therma 5 -rzeczywiście parametry wychodzą lepiej przy porównaniu do podstawowego Panasa (nie T-capa). Taki zakup (tj LG) nadal nie jest moim zdaniem jednoznaczny ze względu na np gwarancję na sprężarkę 5 lat w Panasie i 3 lata w LG (chyba ,że nie doczytałem) oraz nie wielką relatywnie różnice w cenie za np T-cap 1f 9kW o lepszych parametrach.

Ceny (Twoje) dla porównania :

-LG Therma 5 9kW 14 774 pln (gorsze lub rzadko równe parametry COP , malejąca moc grzewcza , 3 lata gwarancji na sprężarkę)

-Panas T-cap 9kW 18 900 pln (lepsze lub rzadko równe parametry COP w całym zakresie , gwarantowana stała wydajność grzewcza do -15 st , 5 lat gwarancji na sprężarkę)

4 000 pln to nie jest kwota niedyskusyjna moim zdaniem.Nie doczytałem wielu opinii o PC LG -może tylko coś o pierwszych modelach (jakieś krytyczne uwagi).

Proszę o opinię na w/w temat

pzdr

 

Podłączam sie pod pytanie bobrowa. Obiło mi się o uszy ze LG daje teraz 10 lat na sprężarki. Prawda to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie w układzie wzrasta ponieważ podnosi się temperatura wody, niestety taka jest fizyka ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.

 

 

Trochę walczyłem z ciśnieniem w systemie- po włączeniu pompy wodnej w PC wzrasta ciśnienie o ok 0.3 bar , a po nagrzaniu o ok 0.2 bar.

Jeśli wcześniej nie było inaczej , to wygląda ok- jeśli zład wody w systemie jest mniejszy od 200 ltr , to nie trzeba montować dodatkowego naczynia wzbiorczego.

Zresztą , jeśli podejrzewałeś nieszczelność zaworów- wystarczyło obniżyć ciśnienie np do 1.5 bar i poczekać , aż wzrośnie przy chłodnym systemie

Pzdr

 

 

Niestety/stety już mieszkam i potrzebna jest CWU i grzanie – nie mogę sobie pozwolić na wyłączenie pompy.

 

oprócz c.w.u. może jeszcze być nieszczelność na skraplaczu lub zbyt małe/uszkodzone naczynie przeponowe

 

Nie mam naczynia przeponowego. - a nieszczelność na skraplaczu jak stwiedzić?

 

Czy zbiornik cwu może "wpychać wode do układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam sie pod pytanie bobrowa. Obiło mi się o uszy ze LG daje teraz 10 lat na sprężarki. Prawda to ?

 

Hej

doczytałem na necie o gwarancji 10 lat na sprężarki do klimatyzatorów.

Gwarancja 10 lat na sprężarkę uznanego producenta +dobra cena =zazwyczaj sukces sprzedażowy.

To by podniosło wyraźnie poprzeczkę innym producentom- a zyskaliby konsumenci...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.

 

 

 

 

 

Niestety/stety już mieszkam i potrzebna jest CWU i grzanie – nie mogę sobie pozwolić na wyłączenie pompy.

 

 

 

Nie mam naczynia przeponowego. - a nieszczelność na skraplaczu jak stwiedzić?

 

Czy zbiornik cwu może "wpychać wode do układu?

 

Na chwilę możesz wył PC- możesz zdjąć panel przedni i u góry po lewej stronie masz zawór nadmiarowy z rurką odpływową. Podstaw coś pod koniec rurki i upuść wody o 0.3 bar.Cała operacja to parę minut- a szybko się przekonasz czy jest ok , czy nie .

Wg mnie jeśli spadną ciśnienia proporcjonalnie , to jest ok. Jeśli wszystko wróci do poprzedniego stanu- to masz problem

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.

 

 

Jeśli mowa jest o GZ to jest jeszcze jedna możliwość.

Ale najpierw pytanie.

Czy masz w układzie GZ jakieś elementy miedziane/mosiężne + elementy stalowe ? Zwłaszcza połączone galwanicznie ? Np skręcone rurki stalowe i połączone z miedzią/mosiądzem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tematem.

T-Cap 9kW 1f, stan surowy zamknięty, projekt M122 "Poranna Mgła", parterówka z lekkim stropem, dach nieocieplony ściany silka 24cm + styropian 15cm, okna Adamsa ponoć pasywne drzwi wejściowe też pasywne serii Wikęd. 180m2 podłogówki.

W trakcie ocieplania stropu (czyt. Dom jak sito). temperatura utrzymywana w całym domu 18st. C (na termostacie wykonanym w systemie "Domoticz" wraz z elementami pomiaru prądu, temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz, wilgotność itd.)

Poniżej zdjęcie z pracy pompy w zakresie temperatur: zewnętrznej, wewnętrznej, i zasilającej z pompy)

chart.jpg prąd 1.jpg

Edytowane przez DiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa jest o GZ to jest jeszcze jedna możliwość.

Ale najpierw pytanie.

Czy masz w układzie GZ jakieś elementy miedziane/mosiężne + elementy stalowe ? Zwłaszcza połączone galwanicznie ? Np skręcone rurki stalowe i połączone z miedzią/mosiądzem ?

 

A o co kaman z tymi różnymi materiałami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje że będzie do poprawki, ale podeślij zdjęcia.

 

Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażemIMG_2670.jpgIMG_2671.jpgIMG_2672.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze przeglądam sobie oferty na PC.

Zakładając dom z małym OZC , można rzeczywiście pokusić się o zakup tańszej PC. Powstaje tylko problem większej mocy (szczególnie w niższych temp , jak wiemy takie występują zimą w nocy ), aby uzyskać jak najwięcej z podłogówki i T2-koło się zamyka , ponieważ kierujemy się na Panasa T-cap lub PC o większej mocy od T-capa.

Różnica w cenach nie jest znaczna- trzeba to odnieść do kosztów zużycia energii. Oczywiście jest jeszcze wariant z najtańszymi Meetingami-tu będzie największa różnica cenowa.

Porównując do siebie różne PC , przy założeniu doboru o mocy grzewczej bez wspomagania grzałkami do np -15 st (lepsze byłoby do -20st), wychodzi trochę nie równe zestawienie.

Chodzi o to , że o T-cap mniejszej mocy jest zazwyczaj porównywany z PC większej mocy- wtedy takie porównanie działa korzystniej dla Panasa (mniejsza różnica w cenie)

Co myślicie o tym ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tematem.

T-Cap 9kW 1f, stan surowy zamknięty, projekt M122 "Poranna Mgła", parterówka z lekkim stropem, dach nieocieplony ściany silka 24cm + styropian 15cm, okna Adamsa ponoć pasywne drzwi wejściowe też pasywne serii Wikęd. 180m2 podłogówki.

W trakcie ocieplania stropu (czyt. Dom jak sito). temperatura utrzymywana w całym domu 18st. C (na termostacie wykonanym w systemie "Domoticz" wraz z elementami pomiaru prądu, temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz, wilgotność itd.)

Poniżej zdjęcie z pracy pompy w zakresie temperatur: zewnętrznej, wewnętrznej, i zasilającej z pompy)

[ATTACH=CONFIG]376247[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]376251[/ATTACH]

 

Jak odczytujesz temperaturę zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co wy sie tak przejmujecie temepraturami poniżej -15C. Takie coś wystepuje w PL kilka dni w roku a raczej nocy, a bywają takie zimy że w ogole nie ma takich mrozów. Czy dla tych kilkudziesięciu godzin zimna w roku warto kupować takie duże pompy ciepła? Od tego są grzałki żeby w krótkich odcinkach czasu pomogły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-10 zdarza sie w poludniowej i zachodniej PL 10 do 20 nocy w roku, we wschodniej pewnie z 20 do 30 nocy.

Jako ciekawostkę mozna zobaczyć na przykładzie Zabrza że w ostatnich trzech latach temperatura poniżej -15 spadła tylko 3 razy - 3 noce... i to ledwo ledwo... http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2015

Oczywiście ostatnie diwe zimy były wyjątowo lekkie ale mimo wszystko nie przesadzajmy z tymi minimalnymi temepraturami.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam 9 letni dom 97m2 zbudowany z cegły thermopor 30 cm, ocieplony 10 cm styro, poddasze użytkowe - regipsy i 20 cm wełny, okna trzyszybowe. Obecnie ogrzewam co i cwu węglem (piec 15KW rakoczy, zbiornik cwu 300 l z pieca,)

W lecie cwu z solarów (praktycznie od kwietnia do połowy paździenika nie musiałem odpalać kotła).

Mam także zainstalowaną instalację fotowoltaiczną 6kW, więc myślę o zamontowaniu pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania co i cwu w zimie.

Piec co zostanie wtedy zdemontowany, awaryjnie zostanie kominek. Obecnie na sezon zużywam ok. 2 t węgla i 1mp drewna. Mam nadmiar ok 4000 Kwh energii elektrycznej , więc myślę tą energią zasilić pompę ciepła.

 

Interesuje mnie pompa powietrze-woda Panasonic, myślę o pompie powietrznej o mocy 9 KW.

 

Mieszkam w Małopolsce koło Tarnowa, chętnie obejrzę jakąś pracującą instalację ,

Zakup i montaż pompy około połowy przyszłego roku.

 

Może ktoś z użytkowników poleciłby jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę/ instalatora

 

Oczekuję na oferty: [email protected] lub 607 922 387

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - zależy kto gdzie mieszka ( u mnie w ostatnim sezonie były 3 noce po -18/-22st , przy ogólnie łagodnej zimie).

Problem z podawaną mocą znamonową PC polega na min temp dla tej mocy (np przy -2 ma tę moc)

Przez to jest duże zamieszanie - liczymy OZC dla danej strefy od -18 do -22st , a dobieramy PC z taką mocą przy przy -2/-7 st .

Powinno to być jakoś ujednolicone.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażem[ATTACH=CONFIG]376255[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]376256[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]376257[/ATTACH]

 

PROSZĘ DODAJE FILM https://youtu.be/DELcqxmnWGM proszę o poradę co zostało zaniedbane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - zależy kto gdzie mieszka ( u mnie w ostatnim sezonie były 3 noce po -18/-22st , przy ogólnie łagodnej zimie).

Problem z podawaną mocą znamonową PC polega na min temp dla tej mocy (np przy -2 ma tę moc)

Przez to jest duże zamieszanie - liczymy OZC dla danej strefy od -18 do -22st , a dobieramy PC z taką mocą przy przy -2/-7 st .

Powinno to być jakoś ujednolicone.

Pzdr

 

Liczymy od -16 (I strefa) do -24 (V strefa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze przeglądam sobie oferty na PC.

Zakładając dom z małym OZC , można rzeczywiście pokusić się o zakup tańszej PC. Powstaje tylko problem większej mocy (szczególnie w niższych temp , jak wiemy takie występują zimą w nocy ), aby uzyskać jak najwięcej z podłogówki i T2-koło się zamyka , ponieważ kierujemy się na Panasa T-cap lub PC o większej mocy od T-capa.

Różnica w cenach nie jest znaczna- trzeba to odnieść do kosztów zużycia energii. Oczywiście jest jeszcze wariant z najtańszymi Meetingami-tu będzie największa różnica cenowa.

Porównując do siebie różne PC , przy założeniu doboru o mocy grzewczej bez wspomagania grzałkami do np -15 st (lepsze byłoby do -20st), wychodzi trochę nie równe zestawienie.

Chodzi o to , że o T-cap mniejszej mocy jest zazwyczaj porównywany z PC większej mocy- wtedy takie porównanie działa korzystniej dla Panasa (mniejsza różnica w cenie)

Co myślicie o tym ?

Pzdr

 

No własnie ja stoję przed takim dylematem. Wiesz już, że będę montował PC w przyszłym roku. Być może LG będzie tańsze, ale teraz pytanie - zaryzykowałbyś ? Bo o panasie jak przebiłem się przez ten temat to już dużo wiem, a jeszcze nie bawiłem się nigdy sterownikiem. Co z LG i samsungiem, o których nie ma żadnych informacji i opinii ? Własnie tego się boję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...