Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

pompę dobierała firma która robiła mi PC i fotowoltaikę .powiedział że takie pompy spokojnie przy tego typu budynków stosuje sie nawet do 300m2. więc ? co będę dyskutował z gościem,

Zrobiłem szybki przegląd 8- różnych prostych kalkulatorów doborów pomp i wszystkie wskazują zapotrzebowanie domu i moc PC rzędu od 6.8-7,5kw zależy na jakich parametrach dany kalkulator sie opiera. wiem że to nie OZC ale daleko jeszcze do 9kw .

więc myśle że to co pisze w projekcie można wytrzeć o tyłek.

 

Temperatura obliczeniowa dla Ciebie to -22st.C (z tego co pamiętam), pompa przy tej temperaturze da Ci ze 4kW, grzałka 3kW, czyli w sumie 7kW, do tego jeszcze jakieś zapotrzebowanie na CWU.

Więc ja nie sprzedałbym Ci takiej pompy, lecz trochę mocniejszą.

No bo jak będziesz chciał korzystać z taniej taryfy to musisz przy temp około 0st.C wpompować w dom około 96kWh ciepła w 10h.

Twoja pompa ma przy temp. około 0st. C 6,7kW więc w 10h odda tylko 67kWh, więc juz przy 0st.C będzie musiała chodzić 4h w drogiej taryfie.

 

Dla optymalizacji kosztów jest za mała.

Dla ogrzania domu przy -22st.C też za mała.

 

Ale to wina Twojego instalatora, który chciał pobić konkurencję najlepszą ofertą i to on teraz niech się martwi.

 

Kiedyś był trend by dawać za duże kotły, a teraz coraz więcej problemów z za małymi pompami, bo tu na tym forum też mnóstwo ludzi wciska takie głupoty że ręce opadają.

A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.

No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

 

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura obliczeniowa dla Ciebie to -22st.C (z tego co pamiętam), pompa przy tej temperaturze da Ci ze 4kW, grzałka 3kW, czyli w sumie 7kW, do tego jeszcze jakieś zapotrzebowanie na CWU.

Więc ja nie sprzedałbym Ci takiej pompy, lecz trochę mocniejszą.

No bo jak będziesz chciał korzystać z taniej taryfy to musisz przy temp około 0st.C wpompować w dom około 96kWh ciepła w 10h.

Twoja pompa ma przy temp. około 0st. C 6,7kW więc w 10h odda tylko 67kWh, więc juz przy 0st.C będzie musiała chodzić 4h w drogiej taryfie.

 

Dla optymalizacji kosztów jest za mała.

Dla ogrzania domu przy -22st.C też za mała.

 

Ale to wina Twojego instalatora, który chciał pobić konkurencję najlepszą ofertą i to on teraz niech się martwi.

 

Kiedyś był trend by dawać za duże kotły, a teraz coraz więcej problemów z za małymi pompami, bo tu na tym forum też mnóstwo ludzi wciska takie głupoty że ręce opadają.

A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.

No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

 

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

 

O widzę że koledze przeszła już ochota na bycie najtańszym instalatorem - a wydawał się to taki wspaniały pomysł (dużo robić g....o zarobić).

Ale kolega się nie martwi nie kolega pierwszy to samo obserwuje od lat tak było z pewną firmą z Szczecina i z Wrocławia itd. a ci co w porę się nie "orientowali" kończyli jak jeden kolega z tego forum.

Wracając do tematu LG - z "markowych" produktów najmniej trwałe sprężarki, kiepska jakość elektroniki, problem z częściami do poprzednich modeli pc - np głupi czujnik temp. 4 razy droższy niż do P oraz b. długi czas realizacji zamówieni ( chyba sprowadzają z Korei) - części do P mam zwykle w dwa dni - oprócz tych co mam na półce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę że koledze przeszła już ochota na bycie najtańszym instalatorem - a wydawał się to taki wspaniały pomysł (dużo robić g....o zarobić).

Ale kolega się nie martwi nie kolega pierwszy to samo obserwuje od lat tak było z pewną firmą z Szczecina i z Wrocławia itd. a ci co w porę się nie "orientowali" kończyli jak jeden kolega z tego forum.

Wracając do tematu LG - z "markowych" produktów najmniej trwałe sprężarki, kiepska jakość elektroniki, problem z częściami do poprzednich modeli pc - np głupi czujnik temp. 4 razy droższy niż do P oraz b. długi czas realizacji zamówieni ( chyba sprowadzają z Korei) - części do P mam zwykle w dwa dni - oprócz tych co mam na półce ;)

 

Święta idą, nie drażnij.....

ogólnie to pitu pitu, ale powiedz mi jedno czemu trzymasz części do Panasonika na półce?

Ja nie trzymam żadnych a mam zrobione set instalacji, poza jedną instalacja gdzie wypięło się N nie miałem żadnej awarii pompy Panasonic!!!

Żadnej!

To N wypięło się z winy kostki w ścianie, więc to też nie wina pompy.

A jak będę potrzebował jakieś części to pojdę do biura, tam mam wystawione Panasonic, SDC H 9kW i T-CAP H 12kW, LG 9kW, Mitsubishi Zubadan 11kW i 8kW, Midea, i Biawara i sobie wyciągnę co potrzebuję, chociaż wątpię żeby coś takiego kiedyś mnie czekało. Swoją drogą zapraszam do obejrzenia. Nigdzie w północnej polsce nie widziałem żeby ktoś miał tyle wystawionych urządzeń.

 

Co do LG i części o mam wszystkie po sąsiedzku z Akademii LG, wystarczy pojechać zabrać co potrzeba i masz, od PN to PT czynne.

Ale ogólnie tym się nie przejmuje bo te sprzęty tak jak P. też mi się nigdy nie pierdzieliły, założone mam VRF, RAC i to sporo itd.

Jednakże skoro udawało Ci się nawet Panasoniki popsuć to LG też pewnie byś zepsuł więc dla Ciebie problem części jest istotny, wiec Ty weź się zorientuj lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ticapek pracuje od 48 godzin, domek pomalutku ładnie się wygrzewa ( było w domu 8,5 stopnia). Najpierw poszły pętle na górze, po osiągnięciu 22 stopni (a udało się to w 12 godź) na powrocie pomału rozkręcałem dół , zero problemów z przepływami jak u niektórych. Grzałka ani raz się nie uruchomiła. Pobór na razie spory bo około 50kWh/dobę, defrosty średnio raz na godznę i trwają max 10 min. Obecnie na górze w pomieszczeniach 18 stopni a na dole 13. Jeszcze ze dwa dni i przejdę na sterowanie tygodniowe bo w tej chwili chodzi samopas. A i aby nie było montaż powierzyłem właśnie firmie ze Szczecina, Wrocławia lub Poznania -jak kto woli:bye: Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.

No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

 

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

 

Twierdzisz, że dobrze policzone OZC jest nic nie warte? Bo nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

życzę Wam zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Miłego świętowania

 

PS

Przy okazji porządków w garażu , robiłem sobie jeszcze testy na tym moim biednym 9kW T-capie , przy przepływie 1,65m3/h moc max ok 9.7 kW , przy 1.85-10.7kW , a przy 1.95-11.2 kW . Pomiary robiłem wczoraj przy -7 st i dT=5K

Zastanawiam się tylko , czy T-cap 12kW różni się tylko większym przepływem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

życzę Wam zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Miłego świętowania

 

PS

Przy okazji porządków w garażu , robiłem sobie jeszcze testy na tym moim biednym 9kW T-capie , przy przepływie 1,65m3/h moc max ok 9.7 kW , przy 1.85-10.7kW , a przy 1.95-11.2 kW . Pomiary robiłem wczoraj przy -7 st i dT=5K

Zastanawiam się tylko , czy T-cap 12kW różni się tylko większym przepływem ?

 

Ciekawe czy w 1 fazowce tak samo bedzie ? Przekonalem sie do T-capa ale poki co jednofazowego. Nie usmiecha mi sie doplacac do 3 fazowki chyba ze sie przez pol roku cos jeszcze w cenach zmieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz, że dobrze policzone OZC jest nic nie warte? Bo nie rozumiem.

 

Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.

Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.

Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

 

I dlatego wlasnie nie zaryzykuje i na pewno wybiore T-capa. Moc teoretycznie 9kw ale stale co daje mi psychiczne bezpieczenstwo ze jak jakis papudrak spieprzy mi cos przy ociepleniu to nie zamarzne w zime :)

 

Ciesze sie ze jest tu tyle uzytkownikow Panasa i maja taka wiedze co te pompy potrafia a czego nie. To chyba jedyna tak dobrze opisana PC w kraju. Niestety na tat konkurencji typu samsung cisza a szkoda bo sa ciut tansi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba uzależniam się od tego forum jak nasz kol Arturo- za godzinę wjeżdżają mi goście na wigilię- a ja tu z Wami jestem...

Problem z Panasem jest chyba taki :

-ma dobre parametry i jest nie drogi.

Drożsi mają problem z lepszymi parametrami , a tańsi są za mało tani i zazwyczaj mają gorsze parametry .

Do tego duża ilość użytkowników.

Panas musiałby się mocno postarać , aby zepsuć swoją pozycję na rynku ( recepta jest prosta- gorsza jakość i wyższe ceny...)

Jeszcze raz : Wesołych Świąt !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Drożsi mają problem z lepszymi parametrami , a tańsi są za mało tani i zazwyczaj mają gorsze parametry .Do tego duża ilość użytkowników.Panas musiałby się mocno postarać , aby zepsuć swoją pozycję na rynku ( recepta jest prosta- gorsza jakość i wyższe ceny...)
No jak czytam takie rzeczy o Daikinie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7369968&viewfull=1#post7369968

To normalnie tak się wypowiadam:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7370071&viewfull=1#post7370071

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.

Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

 

Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć. Ale rozumiem, że masz lepszą metodę? Z m2, czy na oko? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć.

 

No widzisz, Ty wiesz ja wiem, a niektórzy w to jak w to że 2+2=4, a tu czasem 2+2=4,5.

a część wykonawców dobiera jeszcze pompy tak na 3,5 i wtedy właśnie jest problem.

A tak swoją droga to chyba też każdy wie że jak pompa ma działać w G12/G12w musi być na +2st.C przewymiarowana o 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta idą, nie drażnij.....

ogólnie to pitu pitu, ale powiedz mi jedno czemu trzymasz części do Panasonika na półce?

Ja nie trzymam żadnych a mam zrobione set instalacji, poza jedną instalacja gdzie wypięło się N nie miałem żadnej awarii pompy Panasonic!!!

Żadnej!

To N wypięło się z winy kostki w ścianie, więc to też nie wina pompy.

A jak będę potrzebował jakieś części to pojdę do biura, tam mam wystawione Panasonic, SDC H 9kW i T-CAP H 12kW, LG 9kW, Mitsubishi Zubadan 11kW i 8kW, Midea, i Biawara i sobie wyciągnę co potrzebuję, chociaż wątpię żeby coś takiego kiedyś mnie czekało. Swoją drogą zapraszam do obejrzenia. Nigdzie w północnej polsce nie widziałem żeby ktoś miał tyle wystawionych urządzeń.

 

Co do LG i części o mam wszystkie po sąsiedzku z Akademii LG, wystarczy pojechać zabrać co potrzeba i masz, od PN to PT czynne.

Ale ogólnie tym się nie przejmuje bo te sprzęty tak jak P. też mi się nigdy nie pierdzieliły, założone mam VRF, RAC i to sporo itd.

Jednakże skoro udawało Ci się nawet Panasoniki popsuć to LG też pewnie byś zepsuł więc dla Ciebie problem części jest istotny, wiec Ty weź się zorientuj lepiej.

 

TAA zepsuty lg z 2010 roku - brak części zamiennych sprowadzają zamiennik - to se możesz w akademiach szukać chyba Pana Kleksa.

Panasonic z 2011 czujnik dostałem w dwa dni - przez 5lat kombinowałem jak ten czujnik temp. zewnętrznej klientowi zepsuć :no:.

A ty jakie pompy montowałeś 2010? wiedziałeś że w ogóle istnieją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć. Ale rozumiem, że masz lepszą metodę? Z m2, czy na oko? ;-)

 

A skąd to wiadomo?, masz jakies dane dane statystyczne dotyczące błedów ozc w zakresie projektowego obciązenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło?. Zapewniam ze te dwie wielkosci charakteryzują sie innymi zakresami błedów. A ten margines to na plus czy na minus, mozesz podac te wartosci. Mam sporo danych na temat dokładnosci ale zawsze chetnie zaznajomie sie innymi danym. Najlepiej podaj linki do takich statystyk (wiarygodnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby stąd, że OZC jest obliczane dla pewnych założeń i nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich błędów, o których nawet sam inwestor może nie wiedzieć.

Wiem asolt, że zawsze będziesz bronił swoich obliczeń i ja nawet nie mam powodu aby je kwestionować, ale czy zagwarantujesz, że ich dokładność wynosi 100% w stosunku do rzeczywistości?

 

To jaki ktoś sobie przyjmie margines to już jego sprawa.

 

Poza tym sam sobie już chyba wcześniej na to pytanie odpowiedziałeś

 

Nawiązując do innego wątku to mostki uwzgledniłem, niedokladnosci wykonawczywch nie, nie jestem cudotwórcą nie wiem co jest zle wykonane, tego bez szczególowych badan termowizją nie wie nikt. Metodyka obliczen nie zna pojecia strat wynikajacych z niedkoładnosci wykonawczych. Z praktyki, podkreslę z praktyki (mojej ) wynika ze ewentualne straty wykonawcze kompensowane są przez zawyzone (normowo) straty na wentylacji i suma sumarum ostateczny wyniki zapotrzebowania na ciepło nie rózni sie wiecej niz ok 15 % (prócz przypadku M.A.G.a) Jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne czyli to o co chodzi w tym wątku to nie zdazył mi sie przypadek aby pomierzone (posrednio) to obciązenie było wieksze niz obliczone, przeciętnie jest ono (obliczone) zawyzone o ok 15-20% w stosunku do rzeczywistego (czywiscie dla moich obliczen, jakie są prawidłowosci dla innych audytorów/projektantów nie wiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC_POMPY_CIEPLA

PC już sie stabilizuje po wczorajszych ustawieniach krzywej Hi -15/36* Lo +15/28* potem wcisnąłem "set i select i dałem -4 . obiegówki na C.O ustawiłem na 3metry czyli rotametry 1.5l/min i dziś jak przyjechałem sprężarka spadła z ponad 60 do 33-34 czasami 23-24 przez 24h pobrało około 31kwh :D temp w pomieszczeniach nadal 22,5* podłoga ma średnio 22*

PC chodzi 24/24 bez CWU . A propo twojej opini że za słabą mam PC pewnie sugerowałeś się między innymi kubaturą która podałem 620m3 i nie dawało mi to spokoju .Dziś dokładnie pomierzyłem wszystkie pomieszczenia i taki wyszedł mi wynik parter + poddasze 150m2 x 2,7m wysokość = 405m3 odiołem jeszcze skosy na poddaszu ok 40m3 wyszedł mi wynik 365m3 kubatury więc skąd w projekcie 620m3 ??

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...