Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

to sugerowanie 15 kW to raczej przegięcie. z praktycznego punktu widzenia - dom moich rodziców z kotłem węglowym. 160 m2, zero izolacji, dom niezbyt szczelny. okna 2-szybowe z lat 90. ostatnio z ciekawości przeliczyliśmy z tatą kaloryfery, żeby sprawdzić czy kocioł nie jest przewymiarowany. mają w sumie moc 11-14 kW przy temp zasilania 75 czy 70°C. wyższych temperatur też rodzice na grzejnikach nigdy nie mają. nigdy nie było problemu z utrzymaniem komfortowej (23°C) temperatury w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz pomiary na Domoticzu to masz możliwość wyregulowania pokazywanej temperatury.

U mnie różnica pomiędzy wskazaniami na rozdzielaczu a pompą wynosi 1.2 st.C.

Daj znać czy jesteś zainteresowany to opiszę gdzie to zrobić.

hej, wlasnie w Domoticzu wyregulowalem wskazanie o 2 st. w gore. ale widze ze przy grzaniu wody CWU odchylka jest wieksza przy wiekszcyh temp. chociaz bardzo mi to nie przeszkadza bo interesuje mnie temp. na wyjsciu pompy podczas grzania CO.

jak zamontowales czujnik ? w ktorym dokladnie miejscu ? pisalem do Ciebie na Privie z pytaniem o dokladny model miernika energii co zastosowales.

ogolnie fajna sprawa, z zawodu jestem automatykiem wiec frajda podwojna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem w trakcie Świąt i jestem pod wpływem alkoholu , z tego mam dwa wnioski :

-PC działa

-nadal Was lubię

 

Pzdr

 

PS

Panas PC-to główny temat , który lubię ( może dla tego , że go mam...)

 

Powiem Ci, że ja też Cie lubię :) Jesteś jednym z niewielu użytkowników Panasów o sporej wiedzy :) Do tych co dotarłem to generalnie ustawili pompę raz i zapomnieli, że ją mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że ja też Cie lubię :) Jesteś jednym z niewielu użytkowników Panasów o sporej wiedzy :) Do tych co dotarłem to generalnie ustawili pompę raz i zapomnieli, że ją mają.

 

Bo generalnie o to w pompach chodzi;) Ustawiasz i zapominasz - to urządzenia bezobsługowe. Choć przyznaję, że i ja na początku mocno się podniecałem i rozkminiałem wszystko na części pierwsze... Na szczęście już się z tego wyleczyłem i teraz tylko w pełni korzystam z dobrodziejstwa, które zakupiłem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo generalnie o to w pompach chodzi;) Ustawiasz i zapominasz - to urządzenia bezobsługowe. Choć przyznaję, że i ja na początku mocno się podniecałem i rozkminiałem wszystko na części pierwsze... Na szczęście już się z tego wyleczyłem i teraz tylko w pełni korzystam z dobrodziejstwa, które zakupiłem;)

 

Ja też chce ustawić i zapomnieć, ale ustawić tak aby była możliwie najbardziej oszczędna. Z tego co tu wyczytałem to nie jest to aż tak oczywiste i aż tak proste jakby się wydawało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i co wtedy: gotujemy się we własnym domu i podciągamy do 22-23, a to pożera pewnie z 20% więcej mocy.

 

Są tacy co muszą się gotować przy +25. To nie są żarty. Tak mam od 2 lat i tak żona miała wcześniej u siebie w domu. Na pietrze jak rozkręcę przepływ na maksa to ścienne potrafi mi dać w nocy i +25,5* a parter mam na 23,6* grzany bo tam jest podłogówki więcej niż ściennego oraz termostat na 23,6* ustawiony. Żona tak każe trzymać cały rok :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S

Szczerze współczuję. Znam ten ból, moja też jest ciepłolubna. W domu u teściów piekło 25-26 stopni poubierani w długie rzeczy i jęczenie, że dużo płacą za ogrzewanie. U mnie w domu rodzinnym 21 stopni i wszyscy ubrani na krótko. Po zderzeniu tych dwóch subkultur obecnie mamy 23-24 i ja się gotuję, żona lekko marznie. W budowanym domu nie chcę więcej niż 22. Może się uda.

OZC liczone chyba na 20 stopni - 46,3 kWh(m2*rok). W praktyce pewnie 50 jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
O hej... jestes ( byles :) )

Mozesz napisac ile twoja PC chciala chwilowo w najwieksze mrozy? Lub dane ( kWh ) z jakiegos najzimniejszego miesiaca?

Te 8,6kW... tyle potrzebujesz przy -20*C ... obliczone czy "sprawdzone"?

Ja nie map78 ale z tą samą pompą to i odpowiem ;) Przy -18st.C przez godzinę pracy zżera 3,5kWh a zakładając pracę z mocą 9kW daleko jej jeszcze do COP1,1 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja nie map78 ale z tą samą pompą to i odpowiem ;) Przy -18st.C przez godzinę pracy zżera 3,5kWh a zakładając pracę z mocą 9kW daleko jej jeszcze do COP1,1 :D
I teraz dla zobrazowania czemu mocne przewymiarowanie mocowe nie zawsze jest konieczne i celowe.9kW pracowała w tych warunkach 10h na dobę dla domu który potrzebuje 3,5kW i na potrzeby cwu zuzywajac przy tym 35kWh czyli powiedzmy 10zł.Słabsza o połowę pompa czyli 4,5kW na te cele pracowałaby nie przez 10h a przez 20h i licząc COP nawet 2,5 zużyłaby na godzinę pracy ok.2kWh czyli przez 20h natrzaskałaby az 40kWh z czego 10h za 6zł i 10h za 12zł czyli w sumie 18zł aż o 8zł wiecej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - proszę wynik OZC - zamieścić w stopce .

OZC - jest w kW .

Będzie pomocne dla przyszłych inwestorów

 

OZC jest w kW i kWh

Jak sama nazwa OZC wskazuje, ze jest to obliczenie zapotrzebowania na ciepło czyli energii a tą podajemy w kWh, niejako przy okazji liczy sie tez projektowe obciązenie cieplne budynku w kW, oraz obciązenia cieplne poszczegolnych pomieszczen tez w kW lub W.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O hej... jestes ( byles :) )

Mozesz napisac ile twoja PC chciala chwilowo w najwieksze mrozy? Lub dane ( kWh ) z jakiegos najzimniejszego miesiaca?

Te 8,6kW... tyle potrzebujesz przy -20*C ... obliczone czy "sprawdzone"?

Jakie masz calkowite roczne zuzycie? Bo w stopce podajesz "sezon grzewczy" :)

 

Hej, najzimniejszy miesiąc (wg moich zapisków) to styczeń 2015 - zużycie 936kWh.

OZC 8,6kW jest obliczone. W praktyce najniższa temp jaką zanotowałem to -19st i pompa pracowała wtedy około 20godz. na dobę (bez grzałki)

Podaję sezon grzewczy, bo latem bardzo aktywnie korzystam z chłodzenia, więc moje zużycie byłoby nieporównywalne do tych, którzy tylko grzeją. Ale rok rocznie zużywam całościowo około 5500kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego map78. Jakiego rzędu zużycie i koszty były na ekogroszku ???

 

Przy ekogroszku zużywałem 4t pieklorza za około 4tys rocznie + CWU grzałką w okresie poza grzewczym, ale to trochę nieadekwatne, bo byłem raczej kiepskim palaczem i miałem kocioł 25kW, więc pewnie połowa szła w komin;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mMój tcap przy -20 st 19.01. 2016 r br dawał 7.7 kW (nie mam info o zaszronieniu wymiennika), więc 4 kW dla 9 kW przy -22 st jest wątpliwe ( była u mnie taka temp- ale nie mogę znaleźć notatki ) Pzdr. bobrow http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz dla zobrazowania czemu mocne przewymiarowanie mocowe nie zawsze jest konieczne i celowe.9kW pracowała w tych warunkach 10h na dobę dla domu który potrzebuje 3,5kW i na potrzeby cwu zuzywajac przy tym 35kWh czyli powiedzmy 10zł.Słabsza o połowę pompa czyli 4,5kW na te cele pracowałaby nie przez 10h a przez 20h i licząc COP nawet 2,5 zużyłaby na godzinę pracy ok.2kWh czyli przez 20h natrzaskałaby az 40kWh z czego 10h za 6zł i 10h za 12zł czyli w sumie 18zł aż o 8zł wiecej :D

 

Arturo72 po jakiej kwocie liczysz cene kilowata? Jeszcze nie dostałem faktury bo wprowadziłem się niedawno. Zwykle piszą że kw w G11 to okolo 60gr. Jak patrze na cennik to widzę tam G12w = 35gr i 26gr. Do tego dojdą pozostałe opłaty. Nie zaniżasz?ee.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli PC chce ca 3 kW to by oznaczało COP ca 3.... tabela przewiduje 2

 

Raczej bliżej 2,0 ; wykres sprawności Fujitsu S8 (Japonia) do - 20 st.C: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page124

 

oraz ;

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/altherma-ht-modernizacja-kotlowni-olejowej/

 

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2011/11/Tabela-mocy-Althermy-HT.jpg

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo72 po jakiej kwocie liczysz cene kilowata? Jeszcze nie dostałem faktury bo wprowadziłem się niedawno. Zwykle piszą że kw w G11 to okolo 60gr. Jak patrze na cennik to widzę tam G12w = 35gr i 26gr. Do tego dojdą pozostałe opłaty. Nie zaniżasz?[ATTACH=CONFIG]376753[/ATTACH]
Nie bawię się w aptekarza tylko srednia 0,30 i 0,60 bo te parę groszy na kWh to jest własnie apteka :D U mnie tańszą kWh mam pon.0,30zł ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...