Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie podajesz wszystkich danych ; wg.mnie masz PC on/off w wersji HT z dużym zbiornikiem buforowym .Polecam artykuł ;http://ir.ptir.org/artykuly/pl/146/IR(146)_3461_pl.pdf - i rys.nr.10 ;

Na rysunku 10 wyraźnie zauważa się różnicę pracy pompy ciepła między dniem a nocą.

W ciągu dnia następuje duża przerwa w pracy pompy, co powoduje, że moc pompy wykorzystywana jest na poziomie 1,1 kW, co stanowi zaledwie 12% wartości mocy znamionowej.

Czy o to Tobie chodzi , bo piszesz zagadkami ????

 

Przy problemach z doborem mocy PC polecam ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy my sie rozumiemy.... Zgadzasz sie z opinia experta (ktory zamilkl...) ze potrzebuje 15kW?

 

Zgadzasz sie z 8,5-11kW do domu jak ponizej?

 

Dom nowy pow.użytkowa 141m2 ,kub.ogrzew. 365m3 podłogówka wszędzie 150m2 nie zamieszkały, 30cm Beton komórkowy Termalica 0,25 W/m2K +styropian KNAUF 12-17cm Opór cieplny: 3.08 W/(m2K); , dach cer. wełna Knauf Unifit lambda 035 /25+5cm izolacja krzyżowa . parter 17cm styrobeton +wylewka cem. 5,5-6cm

 

I ja nic nie chce oszukac.... :)

 

O zadnym perpetuum mobile nie pisze bo rachunki same sie nie placa... a PC zuzywa prad...

 

Weź powiedź o co Ci chodzi?

Bo ja już nie wiem.

Masz dom 150mkw, i grzejesz go jakąś mocą mniejsza niż 15kW i Ci wystarcza tak?

Bo wychodzi na to że poradziłem Ci 15kW, a faktycznie potrzeba mniej.

No to super!!!! Tylko się cieszyć.

 

Jak bierze się stary dom np. taki:

dom180mkw.jpg

to trzeba przyjąć 100W/mkw, ten dom potrzebuje przy 0st.C 7,5kW ciągłego grzania by było ciepło.(sprawdzone, zmierzone ciepłomierzem)

Jest to stary dom 180mkw.

Przy -20st.C będzie potrzeba około 16-19kW, bo przy -20st.C zapotrzebowanie jest mniej więcej 2x większe od tego przy 0st. C

 

I teraz jak Ty masz dom który ma 150mkw i ogrzewasz go mniejszą mocą przy -20st.C niż 15kW to się ciesz.

Ale żeby sprawdzić jaką moc potrzebujesz jaką moc potrzebujesz przy takim mrozie to musi być ze 3 dni taka temperatura wiec raczej wątpię byś miał okazję to sprawdzić.

 

Przypadek 2

dom pośrodku niczego, wystawiony na wiatr oddany w 2012r, 15styr, bez rekuperacji podłogówka, itp, pompa woda woda

domhof1.jpg

Zapotrzebowanie dobowe zmierzone na ciepłomierzu to 200kWh przy temperaturze zewnętrznej -10st.C i silnym wietrze, jest to mniej więcej 2/3 zapotrzebowania czyli już 8,3kW!!!! przy -10st.C

 

Tak pokazuje życie, doświadczenie i chyba ponad 200 oddanych pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie dotyczące doboru pompy ciepła do nowo budowanego domu.

 

Podstawowe parametry budynku wg projektu:

powierzchnia ogrzewana 170m2 (podłogówka + dwa grzejniki łazienka)

kubatura 451m3

wentylacja grawitacyjna

temperatura projektowana pomieszczeń: 20 C (również oczekiwana)

EP budynku jest oszacowane w projekcie wg dwóch wariantów podstawowy (kocioł gazowy) i alternatywny (PC) I: 106 kwh/m2 rok II: 75.2kwh/m2

 

Znalazłem różne kalkulatory w sieci, które wstępnie pozwalają na oszacowanie szczytowego zapotrzebowania na energię, ale jak to w życiu bywa, pojawiła się zmiana koncepcji, polegająca na zamianie systemu wentylacji na mechaniczny.

 

Czy w/w zmiana zmieni coś w EP? Jakiej mocy powinna wtedy być pompa? Czy 9kw wystarczy?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź bardziej zorientowanym w temacie PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
WitamMam pytanie dotyczące doboru pompy ciepła do nowo budowanego domu.Podstawowe parametry budynku wg projektu: powierzchnia ogrzewana 170m2 (podłogówka + dwa grzejniki łazienka) kubatura 451m3 wentylacja grawitacyjna temperatura projektowana pomieszczeń: 20 C (również oczekiwana) EP budynku jest oszacowane w projekcie wg dwóch wariantów podstawowy (kocioł gazowy) i alternatywny (PC) I: 106 kwh/m2 rok II: 75.2kwh/m2
Kompletnie nic to nie daje,podasz obciążenie cieplne domu,które jest podstawą przy doborze mocy grzewczej wtedy się coś doradzi :D
Grzałka tacy ociekowej - robiliscie u siebie/jest sens robic?Ile was za to liczyli?
Nie mam a jak nie mam to i nie widzę sensu tego u siebie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturo72

 

W opracowanej charakterystyce budynku jest kilkanaście stron różnych tabelek i wykresów z których nie za bardzo wiem, o co "come on" :eek:

 

Na przed ostanie stronie jest roczne zapotrzebowanie na energię użytkową: 11.364 [kWh/rok] (w tym ogrzewanie 7.823kWh/rok i ciepła woda 3.541kWh/rok)

Czy teraz coś się doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
@Arturo72 W opracowanej charakterystyce budynku jest kilkanaście stron różnych tabelek i wykresów z których nie za bardzo wiem, o co "come on" :eek:Na przed ostanie stronie jest roczne zapotrzebowanie na energię użytkową: 11.364 [kWh/rok] (w tym ogrzewanie 7.823kWh/rok i ciepła woda 3.541kWh/rok)Czy teraz coś się doradzi?
Dalej nikomu nic to nie powie.Projektowe obciążenie cieplne wyrażone powinno być w W lub kW.Jeśli tego nie masz nie dobierzesz poprawnie mocy grzewczej pompy.Pozostaje zlecić lub wykonać samemu OZC.kWh to ilość energii jaką dom potrzebuje na ogrzewanie a kW określa maksymalną/szczytową moc z jaką ta energia musi zostać dostarczona. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nikomu nic to nie powie.Projektowe obciążenie cieplne wyrażone powinno być w W lub kW.Jeśli tego nie masz nie dobierzesz poprawnie mocy grzewczej pompy.Pozostaje zlecić lub wykonać samemu OZC.kWh to ilość energii jaką dom potrzebuje na ogrzewanie a kW określa maksymalną/szczytową moc z jaką ta energia musi zostać dostarczona.

 

Niestety nie widzę żeby w projekcie była zawarta taka informacja :-( ...ale ją jeszcze przeanalizuję, może coś przeoczyłem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka tacy ociekowej - robiliscie u siebie/jest sens robic?

Ile was za to liczyli?

Jaki zawór trojdrozny polecacie i jaka srednice pownien miec?

 

Grzanie tacy daje nam pewność, że nam nie zamarznie.

Jak odprowadzamy skropliny jakąś niewielką rurą z kolankami to warto ją zamontować.

Poniżej instrukcja oryginalnej grzałki:

http://www.kaelte-bast.de/dateien_neu13/Panasonic/01-produktunterlagen/aquarea/zubehoer/installationsanleitung/ia_cz-ne2p_(f615546)_en.pdf

Większa moc niż 50 W/m jest zbędna.

Koszt kabla to około 50 pln.

Mając generację H korzystasz z fabrycznego wyjścia na grzałkę.

Jeśli pompa nie ma wyjścia na kabel kupujesz dodatkowo termostat, około 50 - 100 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Czy zdarzyło się wam zaobserwować defrost prawie czystego wymiennika? Wczoraj coś takiego zauważyłem. Na wymienniku niektóre rzędy lameli białe, niektóre zupełnie czyste. PC pracowała na ok. 20HZ. Nie wiem jak długo pracowała i kiedy był poprzedni defrost.

Ja mam grzałkę tacy ze względu na przygotowany odpływ do rynny. Załącza się podczas defrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Czy zdarzyło się wam zaobserwować defrost prawie czystego wymiennika? Wczoraj coś takiego zauważyłem. Na wymienniku niektóre rzędy lameli białe, niektóre zupełnie czyste. PC pracowała na ok. 20HZ. Nie wiem jak długo pracowała i kiedy był poprzedni defrost.

Ja mam grzałkę tacy ze względu na przygotowany odpływ do rynny. Załącza się podczas defrostu.

 

Może "freon" ucieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tom80ek .

Jeżeli PC grzeje, tak jak chcesz , oraz PC realizuje defrosty ( jaka temp. na zewnątrz ? ) to wszystko jest OK . Poczytaj na temat defrostów ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pratchawiec ,witajcie Koledzy

tym razem napiszę w temacie Aqarery , chyba już wiem jak należy interpretować wyniki pomiarów na ciepłomierzu i na wykresie w DTR.

O ile sam pomiar przepływu (bo o to głównie chodziło w moich rozważaniach) jest oczywisty , o tyle bez ciepłomierza (czyli na bypassie) już tak nie było.

Rozbieżności w spadkach ciśnień nie pokrywały się wg poniższego wykresu , ponieważ wzrost ciśnienia na pompie wodnej odczytywałem tylko na manometrze w jednostce wewnętrznej.Nakierowałeś mnie na odczyt ciśnienia na ssaniu pompy wodnej (mam tam manometr)- no i zaczęło mi się zgadzać z teoretycznymi zasadami oraz co ważniejsze z odczytami i wykresami.

Poniżej jest wykres wydajności pompy wodnej z DTR względem wybranych biegów i oporów w instalacji :

 

przepływy t-cap 9kW.jpg

 

Szybko wyjaśnię temat .

Dane :

 

-T-cap 9kW mod F (pompa wodna 7 biegów)

-Psystem spoczynkowe 2 bar

-T system 40st

-tryb pracy PC+bufor

-Vp=2

-przepływ na ciepłomierzu 1450 l/h=24 l/min , przy różnicy ciśnień na pompie wodnej dP=ok 0.35 bar

 

i teraz najważniejsze , kiedy ominę ciepłomierz -to zmniejsza się dP=ok 0.30 bar , a to w konsekwencji daje przepływ wg wykresu 30l/min=1800l/h.

Natomiast przy CWU na ciepłomierzu mam przepływ 1350 l/h=22,5 l/min , ale już bez ciepłomierza dP=ok 0,32 bar - tj wg wykresu 26 l/min=1560 l/h

 

Wnioski z w/w :

 

-na ciepłomierzu mam dość duży opór hydrauliczny (wg karty katalogowej dP=0,22 bar przy 1500l/h)

-bez ciepłomierza , na bypassie przy Vp=2 mam nieznacznie lepsze przepływy na CO/CWU od Vp=3+ciepłomierz

-dzięki tej wiedzy , jestem przekonany o zapewnionej mocy ok 11kW (chociaż producent gwarantuje 9kW) przy max obciążeniu PC (tyle wychodziło na pomiarach przy takim przepływie)

-oszczędzam ok 20W na PC (wg wykresu zużycia energii, pompa wodna na Vp=2 i dP=30 zużywa ok 50W) , łączne zużycie dwóch pomp wodnych to 72 W-pompa wtórna pracuje na max (22W)

-w przypadku pracy bez bufora (mam wykonany bypass) , będę mógł dokładnie odczytać obciążenia układu hydraulicznego i znać przepływy (moc i sprawność)

-jeśli ktoś będzie chciał założyć ciepłomierz , powinien uwzględnić oprócz przepływu nominalnego i ciśnienia ,opór hydrauliczny (powinien być jak najmniejszy)

-na wyższych biegach pompy wodnej , kiedy przykręcałem zawory i symulowałem większe opory hydrauliczne-wyniki miałem zgodne z wykresem wydajności (dP) , co jak dla mnie oznacza charakterystykę zgodną z rzeczywistością.

-teraz najważniejszy (moim zdaniem ) wniosek : ci którzy nie mają ciepłomierza , mogą się odnieść do wskazań manometrów (przyłącze w jednostce wewnętrznej ma korek , w który można wkręcić manometr-koszt ok 15-20 pln). Jeśli ktoś nie ma bufora , to nie musi wkręcać manometru na ssaniu PC-spadek ciśnienia tam następuje na buforze (przy małym obciążeniu ) oraz na ciepłomierzu (przewężka)

 

 

Pomiar ciśnienia na manometrach nie certyfikowanych , ciepłomierz jeszcze ma ważną legalizację- w/w pomiary są oczywiście amatorskie , natomiast wyniki są zgodne z materiałami producenta.

 

Poniżej podaję jeszcze zużycie pompy wodnej

 

przepływ i zuzycie.jpg

 

Trochę mnie to męczyło , ale sprawa się wyjaśniła. Trzeba również zwrócić uwagę ,że pompa wodna ma sprzężenie zwrotne i jest kontrolowana jej prędkość obrotowa -dlatego przy mniejszych obciążeniach hydraulicznych może mieć mniejsze zużycie energii , przy tendencji do zachowania odpowiedniego przepływu (nie wiem jaki jest program sterowania-może delikatnie moduluje obroty przy danej mocy sprężarki , z obserwacji wnioskuję -że jednak obroty są najważniejsze dla programu)

 

pzdr

 

PS

Mam nadzieję ,że komuś to się przyda oraz ,że nie zanudziłem nikogo takimi "wywodami"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pratchawiec ,witajcie Koledzy

tym razem napiszę w temacie Aqarery , chyba już wiem jak należy interpretować wyniki pomiarów na ciepłomierzu i na wykresie w DTR.

O ile sam pomiar przepływu (bo o to głównie chodziło w moich rozważaniach) jest oczywisty , o tyle bez ciepłomierza (czyli na bypassie) już tak nie było.

Rozbieżności w spadkach ciśnień nie pokrywały się wg poniższego wykresu , ponieważ wzrost ciśnienia na pompie wodnej odczytywałem tylko na manometrze w jednostce wewnętrznej.Nakierowałeś mnie na odczyt ciśnienia na ssaniu pompy wodnej (mam tam manometr)- no i zaczęło mi się zgadzać z teoretycznymi zasadami oraz co ważniejsze z odczytami i wykresami.

Poniżej jest wykres wydajności pompy wodnej z DTR względem wybranych biegów i oporów w instalacji :

 

[ATTACH=CONFIG]377007[/ATTACH]

 

Szybko wyjaśnię temat .

Dane :

 

-T-cap 9kW mod F (pompa wodna 7 biegów)

-Psystem spoczynkowe 2 bar

-T system 40st

-tryb pracy PC+bufor

-Vp=2

-przepływ na ciepłomierzu 1450 l/h=24 l/min , przy różnicy ciśnień na pompie wodnej dP=ok 0.35 bar

 

i teraz najważniejsze , kiedy ominę ciepłomierz -to zmniejsza się dP=ok 0.30 bar , a to w konsekwencji daje przepływ wg wykresu 30l/min=1800l/h.

Natomiast przy CWU na ciepłomierzu mam przepływ 1350 l/h=22,5 l/min , ale już bez ciepłomierza dP=ok 0,32 bar - tj wg wykresu 26 l/min=1560 l/h

 

Wnioski z w/w :

 

-na ciepłomierzu mam dość duży opór hydrauliczny (wg karty katalogowej dP=0,22 bar przy 1500l/h)

-bez ciepłomierza , na bypassie przy Vp=2 mam nieznacznie lepsze przepływy na CO/CWU od Vp=3+ciepłomierz

-dzięki tej wiedzy , jestem przekonany o zapewnionej mocy ok 11kW (chociaż producent gwarantuje 9kW) przy max obciążeniu PC (tyle wychodziło na pomiarach przy takim przepływie)

-oszczędzam ok 20W na PC (wg wykresu zużycia energii, pompa wodna na Vp=2 i dP=30 zużywa ok 50W) , łączne zużycie dwóch pomp wodnych to 72 W-pompa wtórna pracuje na max (22W)

-w przypadku pracy bez bufora (mam wykonany bypass) , będę mógł dokładnie odczytać obciążenia układu hydraulicznego i znać przepływy (moc i sprawność)

-jeśli ktoś będzie chciał założyć ciepłomierz , powinien uwzględnić oprócz przepływu nominalnego i ciśnienia ,opór hydrauliczny (powinien być jak najmniejszy)

-na wyższych biegach pompy wodnej , kiedy przykręcałem zawory i symulowałem większe opory hydrauliczne-wyniki miałem zgodne z wykresem wydajności (dP) , co jak dla mnie oznacza charakterystykę zgodną z rzeczywistością.

-teraz najważniejszy (moim zdaniem ) wniosek : ci którzy nie mają ciepłomierza , mogą się odnieść do wskazań manometrów (przyłącze w jednostce wewnętrznej ma korek , w który można wkręcić manometr-koszt ok 15-20 pln). Jeśli ktoś nie ma bufora , to nie musi wkręcać manometru na ssaniu PC-spadek ciśnienia tam następuje na buforze (przy małym obciążeniu ) oraz na ciepłomierzu (przewężka)

 

 

Pomiar ciśnienia na manometrach nie certyfikowanych , ciepłomierz jeszcze ma ważną legalizację- w/w pomiary są oczywiście amatorskie , natomiast wyniki są zgodne z materiałami producenta.

 

Poniżej podaję jeszcze zużycie pompy wodnej

 

[ATTACH=CONFIG]377012[/ATTACH]

 

Trochę mnie to męczyło , ale sprawa się wyjaśniła. Trzeba również zwrócić uwagę ,że pompa wodna ma sprzężenie zwrotne i jest kontrolowana jej prędkość obrotowa -dlatego przy mniejszych obciążeniach hydraulicznych może mieć mniejsze zużycie energii , przy tendencji do zachowania odpowiedniego przepływu (nie wiem jaki jest program sterowania-może delikatnie moduluje obroty przy danej mocy sprężarki , z obserwacji wnioskuję -że jednak obroty są najważniejsze dla programu)

 

pzdr

 

PS

Mam nadzieję ,że komuś to się przyda oraz ,że nie zanudziłem nikogo takimi "wywodami"

 

Nic z tego nie kumam :) znaczy jedno - jesli jest wpiety cieplomierz to jest wiekszy opor :) pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ciepłomierz ma swój opór- trzeba kupować taki z jak najmniejszym oporem.

Nie znaczy to wcale , że ciepłomierz źle wskazuje-bez niego mogą być lepsze parametry ( bez szaleństwa- ale zawsze coś).

Ciepłomierz jest potrzebny do potwierdzenia nominalnych wymaganych parametrów, aby sprawność i moc były jak najlepsze oraz byśmy wiedzieli jak przeregulować PC przy np większych mrozach ( lub ustawić najbardziej optymalnie , tak by nie dłubać więcej).Jest również potrzebny do okresowej kontroli parametrów- to tylko urządzenie

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...