Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam jeszcze pytanie o wężyki odprowadzające wodę z jednostki wewnętrznej. W instrukcji uzytkownika znalazłam, że należy zainstalować dwa (jeden z tyłu i jeden z przodu). U mnie jest zrobiony tylko jeden (z tyłu) i jest on włożony do odpływu kanalizacji. Instalator powiedział, że tak ma zostać, a w instrukcji jest napisane, że nie wolno tego wężyka odprowadzać do kanalizacji. Drugiego wężyka pisanego w instrukcji w ogóle mi nie zainstalował. A jak to u Was wygląda z tym odprowadzeniem wody?

 

Mam też "lodówke" i odprowadzeń nie mam. Z przodu po lewej masz wężyk od czujnika za wysokiego ciśnienia, używany również do odpowietrzania. Co by było ten drugi nie wiem. Generalnie nic nie powinno ciec. Jak coś kapie to warto o tym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, u mnie dalsza "walka z DT"

Dziś rano po 12 h pracy OUT/In 34/26.

Tak się zastanawiam jak jakie mogą być przyczyny takiej DT:

1.Zbyt długie pętle w wykonanej intsalacji

U mnie 2 obwody mają ponad 100mb tj. 100 oraz 110.Reszta poniżej 90mb .

2.Mostki termiczne

U mnie np pokój na garażem , pod pętlami tylko 3 cm mata.Sufit w garażu jeszcze nie ocieplony.

3.Predkość pompy obiegowej.

Nie zauważyłem znaczącej zmiany miedzy 3 a 6 predkościa.Czy to może oznaczać że obiegówka "daje rade " na 3 prędkości?

 

Czy ktoś z Was ma jeszcze jakiś pomysł, czy może istnieć jeszcze jakaś przyczyna dość wysokiej DT?

pozdrawiam

Korzystając z okazji , życzę wszystkim jak najniższego zużycia w roku 2017!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thxlux

może przez weekend nie wyłączaj PC, zostaw pompę wodną na Vp=5 i poczekaj do jutra.

Przypuszczam , że starasz się grzać w T2 plus sterownik pokojowy , podłogówka ma jednak dużą bezwładność i opory hydrauliczne

Pzdr

PS

To , że nie widzisz różnicy między biegiem 3 a 6 nie znaczy , że bieg nr 3 "daje radę" - powinieneś zobaczyć różnicę w szybkości nagrzewania domu i zmniejszenia się dT w różnych czasach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Mam pytanko Panasonic podaje w tabelach wydajność PC przy temperaturze zasilania 35* . W moim domu po ustabilizowaniu pracy stwierdziłem, że przy HI-15/30 i LO15/25 + -1* krzywa ,PC utrzymuje 28* na zasilaniu i 26* na powrocie ,to dla mnie jest idealna temp.w domu 21,5* ,a podłoga ma 20,5-21*. średnie zużycie przy temp.-2 to 1,2kwh/24h= 28,8 kwh, a w ostatnią noc było -7 i w 12h zjadło 1,66kwh/1h Nie mam ciepłomierza ,czy jest jakiś wzór lub kalkulator z jaką wydajnością grzewczą I sprawnością pracuje PC ????

przykładowo tabela

Wydajność grzewcza przy A-7/W35 kW 6,55

Zużycie energii przy A-7/W35 kW 2,38

Współczynnik sprawności przy A-7/W35 –kw 2,75

jaK obliczyć przy -7/W28 ??

 

cz takie obliczenie jest poprawne

Wydajność grzewcza przy A-7/W28 kW 6,55

Zużycie energii przy A-7/W28 kW 1,66

Współczynnik sprawności przy A-7/W28 kw 3,94

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz za małą deltę. Może zmniejsz prędkość pompki obiegowej. Nie wiem jak jest w F ale w H ustawiasz maksymalną prędkość dla całego układu, deltę i program sam pilnuje prędkości pompki, a w ustawieniach możesz sprawdzić zarówno chwilowy jak i dzienny ,tygodniowy czy roczny COP, pobór energii oraz wyprodukowaną energię. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celowo dałem delte na minimum bo było za ciepło w domu mam pompki wtórne wilo samoregulujące na podłogówkę osobno na parter i górę też ustawiłem na minimum około 1,2 l/min i tak podłogi są ciepłe około 21* więc czemu mam zwiększać parametry w domu ciepło. sprężarka pracuje często na 22Hz czasami na 33hz a jak jest np-5 wrzuca od czasu do czasu na 40-50Hz .przecież im mniejsza praca sprężarki tym niej energii zużywa i mniej defrostu. A w domu

NADAL 21-22*.czy jakiś minus takiej pracy pominąłem ?? poza tym że jak już dojdzie do defrostu ( rzadziej niż na wyższych Temp.) to odpali grzałka ,aby dogrzać do 30* i zacząć procedure rozmrażania?

Chodzi mi o to czy jak podają w tabeli że przy -7* wydajność grzewcza PC wynosi 6,55kwh czy ona zawsze jest taka sama nie zależnie od ustawienia temp.zasilania ? bo jeśli tak

to na chłopski rozum zapisuje odczyt zużytej Energi przy -7* z całej nocy i dziele to przez wydajność z tabeli i logicznie rozumując wychodzi mi sprawność PC .No chyba że coś pominąłem albo pokręciłem.czyżby to było tak proste do obliczenia ?? nie wiem dlatego pytam na forum.

 

PS.

mam wersje F i raczej nie ma takich parametrów COP

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz kpl. dokumentacji ? Tam była kartka A4 coś w stylu: Jak włączyć tryb chłodzenia.

 

Ok, juz mam:

1. Nacisnij SET i SERVICE na 5 sek.

2. Nacisnij SELECT

3. Strzalkami daj cool mode na YES

4. Nacisnij SET.

 

Dzięki, tylk ciekawe czy mogę po ustawieniu z tej funkcji skorzystac, bo klega fachman19 pisał wyżej, że wymagana jest specjalnie zaizolowana instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jogi1978

Zobacz na tabelki , które zamieściłem w temacie ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Dla PC 9 kW/1f , dla np; temp. wody zasilającej 35 C ;

a/ dla temp.zew. - 7 C ;

moc uzyskana to 5,9 kW a moc włożona to 2,36 kW .COP= 5,9/2,36 = 2,5

b/ dla temp.zew. - 15 C ;

moc uzyskana to 5,9 kW a moc włożona to 2,68 kW .COP= 5,9/2,68 = 2,2

 

Należy kupić ciepłomierz , abyś mógł tak jak kolega bobrow ,racjonalnie wysterować PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też "lodówke" i odprowadzeń nie mam. Z przodu po lewej masz wężyk od czujnika za wysokiego ciśnienia, używany również do odpowietrzania. Co by było ten drugi nie wiem. Generalnie nic nie powinno ciec. Jak coś kapie to warto o tym wiedzieć.

 

Z tyłu jest odprowadzenie wody z tacy ociekowej i do niego dołączony jest wężyk. U mnie z tego wężyka cały czas kapie ciepła woda. Nie wiem skąd kapie na tą tacę ociekową. Może ktoś z Was też ma tak samo? Ponizej zdjęcie jak to u mnie wygląda

IMG_20161128_100241547.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greygrey

 

Witam

 

Powinny być dwie rurki.

Jedna z zaworu spustowego schodzi swobodnie do tacy.

Druga od dołu, w pobliżu przyłączy wodnych, u mnie po lewej stronie powinna swobodnie zejść do kanalizacji.

Rurki powinny być przezroczyste, a nie z węża ogrodowego jak na zdjęciu, żeby było widać przepływ wody.

 

Woda - teraz zimą cieknie Ci najprawdopodobniej przez niedomknięty całkowicie zawór bezpieczeństwa (upustowy).

Latem przy chłodzeniu odpływ z tacy jest niezbędny bo rury i wymiennik mocno się szronią.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprężarka pracuje często na 22Hz czasami na 33hz a jak jest np-5 wrzuca od czasu do czasu na 40-50Hz .przecież im mniejsza praca sprężarki tym niej energii zużywa i mniej defrostu

 

Widziałeś to? http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Sprawno%C5%9B%C4%87-a-cz%C4%99stotliwo%C5%9B%C4%87-i-moc-zpr%C4%99%C5%BCarki.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wężyk został zamontowany przez autoryzowanego instalatora firmy Panasonic, do którego mam jeszcze kilka innych zastrzeżeń. Węzyk jest umieszczony z tyłu pompy z lewej strony (patrząć d tyłu pompy). Tendrugi wężyk z przodu nie jest w ogóle wyprowadzony.

Co do zaworu bezpieczeństwa to jest dokręcony. Naczynie wzbiorcze w pompie nie jest widoczne więc ciężko mi określić czy z niego coś leci.

W kotlowni mam zainstalowany reduktor ciśnienia ustawiony na 3,3 bar i grupę bezpieczeństwa. Ciśnienie w pompie 0,1 MPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u ciebie ale mnie instalator uczulił iż optymalnym ciśnieniem jest 0.15-0.2. Jak spadnie poniżej mam dopuścić wody. I na razie tak się trzyma normalnie jest 0.16 a przy odszranianiu podchodzi do 0.2.

 

Mój instalator mówił, że 0,1 to najlepsza wartość i ze nigdy nie może być więcej jak 0,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...