Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Johnny

poddaj

 

Pewnie chodzi o nastawy zaworu pod głowicą termostatyczną. Odkręcasz i ściągasz samą głowicę, i specjalnym kluczem regulujesz przepływy na zaworze. Jeden kaloryfer mam tak poprawiony po panach z administracji. Nie idzie go zakręcić, grzeje nawet gdy pozostałe nie dają już nawet kropli ciepła. Zapewne o to biega, ale to i tak zależy od typu zaworu/głowicy co tam masz.

 

Najlepszego w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil mi się odmraża gdzieś po godzinie i nic nie goni. A startuje gdzieś od 20 stopni i jak pisałem grzeję tylko 22-6. A pomimo tego wahania temp w dom przy 21 stopniach +/- 0,2. Natomiast zużycie niższe jak u Ciebie. Bo około 18 kWh/dobę tyle że nie grzeję jeszcze CWU ale to dojda gdzieś ze 3 kWh/doba, a dom o 50% większy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest ten feler grzania tylko w II taryfie, moim zdaniem. PC na nowo musi startować z 21*C, gonić i nierzadko od razu (w przypadku Panasonica, po 30-paru minutach) się odmrażać, a tu nie ma z czego..

 

Grzeję teraz tylko ok 4 godzin dziennie. Pompa startuje od ok. 11 czasem 13 stopni i pomimo tego bardzo szybko (max pół godziny) dochodzi do zasilania 25. Dom jest wygrzany, wylewki, ściany, dlatego obserwuję bardzo szybki przyrost temperatury. Na zimnej chałupie temperatura wzrastała może 1-2 stopnie na godzinę. Teraz zajmuje to pompie dużo mniej czasu, dlatego myślę, że pomimo startu z 21 stopni pompa szybko wróci do krzywej grzewczej, bez specjalnego "gonienia".

Przy nieocieplonym stropie przy zasilaniu 25 mam powrót nawet 22, w domu jest 16 stopni. Ciekawe czy podociepleniu chałupy i zamieszkaniu (zyski bytowe), oraz podniesieniu temp w domu do 22-23 stopni będę miał na powrocie wskazane tu 28 stopnie, które ułatwiają szybki defrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Pewnie chodzi o nastawy zaworu pod głowicą termostatyczną. Odkręcasz i ściągasz samą głowicę, i specjalnym kluczem regulujesz przepływy na zaworze. Jeden kaloryfer mam tak poprawiony po panach z administracji. Nie idzie go zakręcić, grzeje nawet gdy pozostałe nie dają już nawet kropli ciepła. Zapewne o to biega, ale to i tak zależy od typu zaworu/głowicy co tam masz.

 

Najlepszego w Nowym Roku!

 

Tak chodzi o wkładki termostatyczne, nie o głowice.

To na nich najczęściej z powodu dużego spadku ciśnienia powstaje szum przepływającej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

 

Tak chodzi o wkładki termostatyczne, nie o głowice.

To na nich najczęściej z powodu dużego spadku ciśnienia powstaje szum przepływającej wody.

 

Ok-Johnny ,

po południu zaglądnę i ewentualnie wyślę fotkę.Z tego co pamiętam , po odkręceniu głowicy termostatycznej mam tylko wodzik zaworu-zobaczę czy można tam czymkolwiek kręcić.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Takie pytanko jesli nie tu to proszę o przeniesienie.

Zastanawiam sie nad pompa 12 kw 3 fazy oczywiście panasonic ale jak to sie ma do mocy przylączeniowej .

Mam być podłączony na 12.5 kW i 25A zabezpieczenie.

Pytanie czy to przy taryfie g12w o jakiej mysle uciągnie jak w szczycie np dzien bedzie jeszcze pranie, pieczenie i inne obciążenia chcąc wykożystać tańszy prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Takie pytanko jesli nie tu to proszę o przeniesienie.

Zastanawiam sie nad pompa 12 kw 3 fazy oczywiście panasonic ale jak to sie ma do mocy przylączeniowej .

Mam być podłączony na 12.5 kW i 25A zabezpieczenie.

Pytanie czy to przy taryfie g12w o jakiej mysle uciągnie jak w szczycie np dzien bedzie jeszcze pranie, pieczenie i inne obciążenia chcąc wykożystać tańszy prąd?

 

Dla 3 fazowki bedzie ok :) Pamietaj ze 12kw to ta pompa oddaje , a ciagnie z gniazdka wiele mniej. Jak ogladalem srednioroczne COP to wychodzi kolo 3. Czyli oddajac 12 w zimniejsze dni z gniazdka dziabnie Ci 4-5 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Czyli powinno starczyć. Bo jak z gniazdka 4-5 dojdzie pranie i piekarnik a jeszcze może i indukcja czy nie wywali mi to na zabezpieczeniu 25A. Bo wiadomo jak bedzie g12w to taniej taryfy sie bedzie chciało wykożystać i wtedy wszystko co sie da :lol: . Tylko ta pompa ma grzałke 9 kW. Najwyżej jak wywali bedzie trzeba zmienić :).

A jakie wy macie moce przyłączeniowe ?

Dzięki

Edytowane przez xwiktorx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRa ja również jeszcze nie mieszkam. Pompa chodzi od tygodnia, domek już się wygrzał i ustabilizował. Od wtorku grzeję tylko pomiędzy 22 a 06, temp w domu 21,2 o 6 rano po zakończeniu grzania i 20,8 o 22 tuż przed ponownym uruchomieniem a zużycie prądu około 17kWh/doba.Pomału już zapominam że to cudo mam. Jeszcze może ze 2 tygodnie excytacji i się skończy.

 

 

jak to możliwe ?

u mnie zzużycie domu przy p.u. ok 200m2 jest ponad 45kwh przy aktualnej pogodzie, a grzeję już od 4 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny,

sprawdziłem moje wkładki termostatyczne w grzejnikach ( po zdemontowaniu głowic)-mają regulację do 6 i tak są ustawione.

Kiedy w jednym z największych grzejników ustawiłem ją na 1 , było trochę ciszej - ale za to zaczęło mi pulsowć w rurach głównego zasilania ( jak zmniejszyłem wydatek pompy wtórnej , to było ok).

Wróciłem do wcześniejszych ustawień.

Czy wyższa nastawa odpowiada większemu przepływowi ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to możliwe ?

u mnie zzużycie domu przy p.u. ok 200m2 jest ponad 45kwh przy aktualnej pogodzie, a grzeję już od 4 miesięcy

A tego to nie wiem ale licznika i termometru nie oszukasz. A jak nie wierzysz to zapraszam z własnym licznikiem i termometrem.:)

 

Tu masz wykres zużycia z wczorajszego dnia wraz z temp. na zewnątrz

temp.jpg

temp.jpg

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Czyli powinno starczyć. Bo jak z gniazdka 4-5 dojdzie pranie i piekarnik a jeszcze może i indukcja czy nie wywali mi to na zabezpieczeniu 25A. Bo wiadomo jak bedzie g12w to taniej taryfy sie bedzie chciało wykożystać i wtedy wszystko co sie da :lol: . Tylko ta pompa ma grzałke 9 kW. Najwyżej jak wywali bedzie trzeba zmienić :).

A jakie wy macie moce przyłączeniowe ?

Dzięki

 

Pompa Panasonic 12kW ma grzałkę 9kW, ale możesz sobie wybrać z panelu LCD ile ma się załączać maksymalnie, czyli ustawiasz 3kW i nie masz się czym przejmować prądu wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

odnośnie szumu na grzejnikach , już wiem-że im większy jest przepływ na grzejniku , tym jest głośniej.

A jak wiemy , w PC przepływ ma bardzo duże znaczenie (max moc+COP). Z tego właśnie względu , pozostaję na buforze-jedynie w salonie na największych grzejnikach na wkładkach termostatycznych, przydławiłem nieznacznie przepływ z nr 6 na 5 (dzięki Johny-nie wiedziałem nawet ,że jest taka regulacja).Bardziej zależało mi na szybszym nagrzewaniu się grzejnika w jednym pokoju na górze, zobaczymy (równoważenie hydrauliczne?).

 

Odnośnie problemu z zapowietrzaniem instalacji , postąpiłem wg rady znajomego Mapa78-jeśli się pojawia , to tylko odpowietrzam i nie dobijam ciśnienia.

Zauważyłem już wcześniej ,że bąbelki powietrza jeśli się pojawiają -to najczęściej pod koniec grzania CWU w temp na PC ok 50st , niekiedy po przejściu na CO stopniowo znikały ( a czasem nie ). Odkręciłem w jednostce wewnętrznej +na zasobniku CWU odpowietrzniki-jeśli do wiosny problem się nie pojawi , to wtedy zakręcę w/w odpowietrzniki (zostanie ten tylko na buforze).

 

Kiedy ostatnio jeszcze analizowałem prędkości przepływu (wg charakterystyk ciśnienia wytworzonego przez pompę oraz pomiarów pośrednich na ciepłomierzu) na poszczególnych biegach pompy wodnej w PC- wyszło mi ,że bez ciepłomierza na prędkości Vp=2 :

 

-w obwodzie praktycznie bez oporu tj PC/bufor mam przepływ ok 1900l/h

-w obwodzie CWU mam przepływ ok 1600 l/h

 

Wyższe prędkości , które wcześniej miałem-również mogły mieć wpływ na to moje powietrze. Zmniejszyłem jeszcze Tcwu z 48 na 46 -wtedy PC przy końcu krócej pracuje na wysokich temperaturach tj 52-54 st na out PC (fizyka : wysoka temp+duży przepływ). Ciśnienie spoczynkowe w systemie w temp ok 40 st mam ok 2 bar.

A teraz mam zamieć i myślę ,że już zakończyłem etap optymalnych ustawień systemu -na dłuższe zimowe wieczory trzeba będzie sobie znaleźć inne zajęcie niż sofa+TV;)

 

Bywajcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...