Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wczoraj, gdy na dworze non stop w okolicach 0*C pompa pracowała od 22:00. Dziś rano o 5:00 było 28 na powrocie i 33 na wyjściu. Startowała od 21 *C. Więc bez rewelacji. Krzywa jak w stopce. Pompka w pompie ustawiona na 4. Domu nie dogrzala :/

Może obiegowe podkręcić?

 

Witam

 

Osiągnąłeś to czego oczekiwałeś; delta 5*

Tytułem eksperymentu, by osiągnąć żądaną temp.pomieszczenia

Ustaw krzywą płaską tzn HI i LOW na 35*.

Obserwuj PC przez nieco dłuższy czas. Prawdopodobnie przy obecnych ustawieniach dość szybko dociera do zadanej ( przy aktualnej krzywej i temp. zewn.0* to 34) i sprężarka się wyłącza, do czasu spadku temp. powrotu >24*.

Na tym forum mówi się, że taktuje.

 

Edit

Z tą deltą to chyba pomyliłem adresatów, resztę podtrzymuję.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, gdy na dworze non stop w okolicach 0*C pompa pracowała od 22:00. Dziś rano o 5:00 było 28 na powrocie i 33 na wyjściu. Startowała od 21 *C. Więc bez rewelacji. Krzywa jak w stopce. Pompka w pompie ustawiona na 4. Domu nie dogrzala :/

Może obiegowe podkręcić?

 

Powinieneś mieć na wyjściu 34*C

Po 7h pracy pompa nie osiągnęła jeszcze swojej zadanej temp. no to tak jak u mnie ;-) Jestem pewien, że to jest spowodowane częstymi defrostami... jakby to powiedział mój kolega z południa to dupne są te nasz pompy ;)

Podniesienie prędkości pompki powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oferta bez podlaczenia CWU, u tej firmy dojdzie jeszcze z 4k za "pelna kotlownie"

 

Strasznie drogo to wychodzi. Ja zamknąłem pełną kotłownię z pompą ciepła w 25 tyś. Robiła firma, zero wkładu własnego. Tylko zbiornik nie jest z nierdzewki i ma 200l. No i seria F. Dodatkowo poprawili fundament pod jednostkę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, bardzo dziwna jest ta Twoja DT, wcześniej myślałem, że jak podniesiesz bieg pompki wodnej to załatwi sprawę, no ale teraz już tak nie myślę.

Przez ostatni tydzień dość intensywnie bawiłem się moją pompką. Kiedyś ktoś pisał, że urządzenie ma algorytm który dąży do dt 5 i tak się własnie dzieje.

Z moich obserwacji wynika, iż bez znaczenia na jakim biegu miałem pompkę obiegową dt zawsze oscylowała w granicach 4-5*C (testowałem Vp 3-7)

 

Pompa startowała z tem. pow. 22*C po 30-40min. pow. 24 a zas. 29, później to już szło jak krew z nosa, ale zawsze najpierw wzrastała temp. pow. a następnie na wyjściu. Bez znaczenia na jakim biegu miałem pompkę obiegową, scenariusz zawsze był ten sam tylko czas inny...

 

Koledzy, po jakim czasie macie na wyjściu 35*C oczywiście pytam jak startujecie pompę o 22pm

Mojej to zajmuje naprawdę bardzo długo, ponieważ muszę czekać na temp. powrotu 30-31*C mówiąc szczerze, to jeszcze nie widziałem 35 na wyjściu ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Jacku, masz racje z tą prędkością obiegówki. Też nie zauważyłem przy podniesieniu predkości DT spadała.

Dziś przed samym wyłączeniem PC(22-7) na wyjściu miałem 34 , prawidłowo, na powrocie 25:/ DT =9 sprężarka pracowała z 57HZ.

Nie mam pomysłu .

Dziś w nocy ma być poniżej 10 , może przy nizszych temp. , rzadszych defrostach, będzie lepiej.

 

Dodam jeszcze ze u mnie jest zupełnie inaczej jak u Ciebie tj. temp. na wyjściu dość szybko kilkanaście minut dochodzi do 30 st , powrót startuje od 21/22 .I to raczej powrót "goni" wyjście.

pozdr

Edytowane przez thxluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, masz racje z tą prędkością obiegówki. Też nie zauważyłem przy podniesieniu predkości DT spadała.

Dziś przed samym wyłączeniem PC(22-7) na wyjściu miałem 34 , prawidłowo, na powrocie 25:/ DT =9 sprężarka pracowała z 57HZ.

Nie mam pomysłu .

Dziś w nocy ma być poniżej 10 , może przy nizszych temp. , rzadszych defrostach, będzie lepiej.

 

Dodam jeszcze ze u mnie jest zupełnie inaczej jak u Ciebie tj. temp. na wyjściu dość szybko kilkanaście minut dochodzi do 30 st , powrót startuje od 21/22 .I to raczej powrót "goni" wyjście.

pozdr

 

U mnie dziś to samo. Czyli zasilanie 33, powrót 28. Wczoraj od 22:00-6:00 (temp zew około zera) "zjadło" 18kwh a dzisiejszej nocy było -5*C i "zjadło" 22kwh.

Krzywa jak w stopce. Jakie macie temp. zasilania i powrotu? Najlepiej Ci którzy mają w domu +22/23*C.

U mnie przy w/w temp powrotu i zasilania jest średnio 20,5*C

 

Teraz wyłączyłem sterowanie termostatem. Grzeje w drogiej taryfie.

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz u siebie bufor ? u mnie raczej to wina bufora, na dniach chce wrzucić bypass omijający bufor i pompki

 

zuważyłem u siebie coś takiego:

z pompy do bufora idzie ok 33, z bufora w podłogę idzie 31, wraca ok 26 do bufora a z bufora do pompy idzie ok 30, oczywiście takie wyniki osiągam po dłuższym czasie pracy pompy

 

pompki obiegowe są sterowane termostatem, jeżeli temp spadnie poniżej 20.5stopnia to włączają się pompki obiegowe

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś to samo. Czyli zasilanie 33, powrót 28. Wczoraj od 22:00-6:00 (temp zew około zera) "zjadło" 18kwh a dzisiejszej nocy było -5*C i "zjadło" 22kwh.

Krzywa jak w stopce. Jakie macie temp. zasilania i powrotu? Najlepiej Ci którzy mają w domu +22/23*C.

U mnie przy w/w temp powrotu i zasilania jest średnio 20,5*C

 

Teraz wyłączyłem sterowanie termostatem. Grzeje w drogiej taryfie.

 

U mnie KG +10/26 -15/38 .Temperatura parter 22,5 pietro 21,5/ 21 .

Także z tym jest ok , tylko ta DT:/ temp. na powrocie 25 max 26 stopi

Andrzeju

rzeczywiście jeśli "rozhulam " Pc przez 24 h ciągłej pracy to DT zbliża się do 5 ale sprawdzałem to przy temp. około 0 st

Wtedy wg KG 31/32 OUT 25/26 IN.

W sobotę ma być najzimniejszy dzień .Od piątku wyłącze timer.

Zobaczymy czy przy zasilaniu około 35 powrót dojdzie do 30.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

chwile "prawdy" nadchodzą- przez parę dni ma być dość chłodno , wręcz mroźnie.

Uważam ,że to dobry moment -aby się przyjrzeć konfiguracji i sterowaniu PC.Może się okazać , że dla wielu z Was nie wystarczy grzania w wymarzonej T2-prosty układ powinien optymalnie sterować PC :

 

-sterownik pokojowy określa temp min i max w domu (najczęściej jest to salon , z tego co czytam)

-Timer w PC można ustawić na podbiciu temp w "tanich" godzinkach

 

Dzięki temu , zapewnicie sobie bezobsługowy system -gdzie nikt nie będzie się zastanawiał przy mrozach ile zwiększyć Tpc , kiedy ją włączyć, czy podnieść bieg na pompie wodnej...

Przy mrozach można ustalić KG dla niskiego ekstremum.

W sumie zasada sterowania jest prosta : wyższymi temp (w granicach rozsądku, oczywiście) grzejemy w T2 i jeśli to wystarczy -to PC nie włączy się w T1.

Natomiast jeśli sterownik pokojowy uruchomi PC w T1- to nie odczujemy dyskomfortu cieplnego (dom nie będzie wychłodzony).

Przypuszczam ,że te kilka stówek w roku różnicy za pełny "automat" i komfort - to nie majątek , ale oczywiście każdy ma swoje priorytety.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

chwile "prawdy" nadchodzą- przez parę dni ma być dość chłodno , wręcz mroźnie.

Uważam ,że to dobry moment -aby się przyjrzeć konfiguracji i sterowaniu PC.Może się okazać , że dla wielu z Was nie wystarczy grzania w wymarzonej T2-prosty układ powinien optymalnie sterować PC :

 

-sterownik pokojowy określa temp min i max w domu (najczęściej jest to salon , z tego co czytam)

-Timer w PC można ustawić na podbiciu temp w "tanich" godzinkach

 

Dzięki temu , zapewnicie sobie bezobsługowy system -gdzie nikt nie będzie się zastanawiał przy mrozach ile zwiększyć Tpc , kiedy ją włączyć, czy podnieść bieg na pompie wodnej...

Przy mrozach można ustalić KG dla niskiego ekstremum.

W sumie zasada sterowania jest prosta : wyższymi temp (w granicach rozsądku, oczywiście) grzejemy w T2 i jeśli to wystarczy -to PC nie włączy się w T1.

Natomiast jeśli sterownik pokojowy uruchomi PC w T1- to nie odczujemy dyskomfortu cieplnego (dom nie będzie wychłodzony).

Przypuszczam ,że te kilka stówek w roku różnicy za pełny "automat" i komfort - to nie majątek , ale oczywiście każdy ma swoje priorytety.

pzdr

 

Dlatego uważam, że pomysł ze sterownikiem (max 2 na piętro i parter) jest całkiem dobrym pomysłem. Jak temp dojdzie do zadanej to odetnie nam pietro i bedzie grzało tylko parter do czasu aż i tu nie nastąpi dojście do temp zadanej. Ten pomysł podsunął mi CNC i ma to ręce i nogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ,

na jakiej modulacji pracuje Ci sprężarka, przy defroście , przy takiej KG jest w trybie awaryjnym zakładam.

U mnie dochodzi do 78HZ.Pobór 0,5 - 0,8 KW za defrost:/

Hmm na czym miałby polegać ten tryb awaryjny?

Modulacja to także około 72-75 Hz, poboru nie mierzę bo muszę kupić podlicznik (ten w pompie co mnoży U razy I zakłada 230V, a u mnie jest 238V :) więc mu nie ufam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że pomysł ze sterownikiem (max 2 na piętro i parter) jest całkiem dobrym pomysłem. Jak temp dojdzie do zadanej to odetnie nam pietro i bedzie grzało tylko parter do czasu aż i tu nie nastąpi dojście do temp zadanej. Ten pomysł podsunął mi CNC i ma to ręce i nogi :)

 

warunkiem jest bufor

ja mam u siebie tak, ale mam bufor i jest problem bo bufor zaniża temp która jedzie w podłogę i zwiększa temp która wraca do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem półtora roku temu, że mam osobne sterowniki i pompy na parter/piętro to zostałem tu ostro opierniczony....

Nawet jeśli bufor zaniża o 1-2 stopnie zasilanie podłogówki to nie problem skoro PC u mnie w godzinach 21-6 pracuje praktycznie z pełną mocą, więc odbiór ciepła jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem półtora roku temu, że mam osobne sterowniki i pompy na parter/piętro to zostałem tu ostro opierniczony....

Nawet jeśli bufor zaniża o 1-2 stopnie zasilanie podłogówki to nie problem skoro PC u mnie w godzinach 21-6 pracuje praktycznie z pełną mocą, więc odbiór ciepła jest ok.

 

Hajnel ,

200-250 m ,rzadko pójdzie z pełną wydajnością grzewczą na pompie obiegowej w PC.Przy mniejszych obciążeniach -ok , tematu nie ma.

Ja mam u siebie bypass na buforze i mam COP praktycznie bez różnicy kiedy jest z/bez bufora (delikatne różnice w najniższej modulacji-teraz kiedy mam w PC Vp=2 , to już chyba żadnej różnicy nie będzie).

Kiedy pompa w PC nie da rady obrócić wody w systemie w oczekiwanym przepływie, to układ ze sprzęgłem hydraulicznym jest bardzo korzystny :

 

-obwód pierwotny PC/bufor produkuje ciepło przy max sprawności PC

-obwód wtórny zajmuje się tylko dystrybucją tego ciepła.

 

PC będzie dążyć do dT=5K , natomiast system będzie miał taką dT -jaką może uzyskać w danych warunkach.

Oczywiście należy mocno się zastanowić nad wielkością bufora -moim zdaniem powyżej 100 ltr bez współpracy z innymi systemami grzewczymi , to duża przesada.

Jeśli tak się niektórzy boją tej podwyższonej temp powrotu w PC z buforem-to przypominam ,że mamy w naszych PC invertery. Kiedy będą zapewnione nominalne przepływy w podłogówce , to PC będzie przy małym obciążeniu też miała wysoką temp powrotu i sprężarka się odłączy...

U mnie przy ostatnich temp mam spadek temp na wyjściu z buforka 0,8-1,5K względem wyj z PC (np dT PC=2K ,dTsystem=6K).Jeśli przy dużym obciążeniu zabraknie przepływu w układzie bez sprzęgła- to dT też będzie wysoka , a PC nie będzie pracować w optymalnych warunkach (nie osiągnie max mocy , gorsze COP)

 

Przypomnę prosty wzór na moc grzewczą :

 

Q=1,163(ciepło właściwe wody)xV(przepływ)xdT (różnica in/out w PC)

 

to teraz moc PC dla przepływu 1,6m3/h

 

Q=1,163x1,6x5=9,3kW

 

a teraz moc PC dla przepływu 1m3 (bardzo realny przy dużych powierzchniach podłogówki , oraz nie najwyższych prędkościach pompy wodnej w PC)

 

Q=1.163x1x5=5,8kW

 

Kiedy nie ma zapotrzebowania na moc -w w/w sytuacji jest ok , a potem ...(czekamy na mniejsze zapotrzebowanie na moc ?)

 

Na koniec-powtórzę , w/w rozważania dotyczą dużych powierzchni podłogówki z uzasadnionym "podejrzeniem" o duży opór hydrauliczny -większy od możliwości obsłużenia przez pompę obiegową w PC.

Ciepłomierz sprawę by wyjaśnił-natomiast kiedy będą mrozy i duże dT oraz mniejszy od oczekiwanego komfort cieplny-proponuję zastanowić się nad związkiem przyczynowo-skutkowym w tym zakresie.

 

pzdr

 

PS

Absolutnie nie twierdzę ,że każdy użytkownik powinien mieć sprzęgło/bufor-natomiast uważam ,że powinien się nad tym zastanowić (i go wykluczyć ewentualnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...