Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie wiem o czym wy piszecie. Mam tylko jedną pompkę która zasila górę i dół. Żadnych buforów. Mało tego dziś na noc zapomniałem włączyć pompy. Włączyłem ją dopiero dobrze po 8 i pracowała przez 2,5 godź. Wszystko idzie na krzywej bez termostatów pokojowych. Na dworze obecnie -6. A w domu tak jak widać..

temp05012017.jpg

1. Strych

2. Parter

3. Garaż

4. Poddasze

Przed włączeniem ogrzewania po ponad 26 godzinach nie używania temp na parterze była o 0,3 niższa a na poddaszu o 0,4 Teraz dobiję między 13 a 15 i myślę ze praktycznie wrócę do normalnych temp. czyli 21 dół i około 22 góra.

A i najważniejsze - zasilanie nigdy do tej pory nie przekroczyło 30 stopni przeważnie jest na poziomie 28-29 a powrót max jaki zaobserwowałem to było 26.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym wy piszecie. Mam tylko jedną pompkę która zasila górę i dół. Żadnych buforów. Mało tego dziś na noc zapomniałem włączyć pompy. Włączyłem ją dopiero dobrze po 8 i pracowała przez 2,5 godź. Wszystko idzie na krzywej bez termostatów pokojowych. Na dworze obecnie -6. A w domu tak jak widać..

[ATTACH=CONFIG]377648[/ATTACH]

1. Strych

2. Parter

3. Garaż

4. Poddasze

Przed włączeniem ogrzewania po ponad 26 godzinach nie używania temp na parterze była o 0,3 niższa a na poddaszu o 0,4 Teraz dobiję między 13 a 15 i myślę ze praktycznie wrócę do normalnych temp. czyli 21 dół i około 22 góra.

A i najważniejsze - zasilanie nigdy do tej pory nie przekroczyło 30 stopni przeważnie jest na poziomie 28-29 a powrót max jaki zaobserwowałem to było 26.

 

Jeśli masz dobry przepływ , to tak jak potwierdzało tu wielu fachmanów i użytkowników-żadnych sprzęgieł czy buforów nie potrzeba.

Nie mając żadnych danych o domu (niestety) , można również zadać pytanie jak to będzie fungowało przy mrozach- wtedy (przy założeniu ,że nie masz opomiarowanej PC) będą dwa wnioski jeśli będzie ok :

 

-rzeczywiście jest wszystko wzorowo , masz zapewnioną max moc

-dom wymaga mniejszej mocy grzewczej np 6kW, natomiast kiedy PC np ma 9kW -ale ,że ma słaby przepływ instalacja , to ciepło będzie -ale bez należytej wydajności

 

Z wpisów kilku kolegów , przy jeszcze nie największych mrozach- widać ,że coś jest na rzeczy.

To ,że w danej instalacji jest zapewniony max komfort cieplny i optymalna praca z dobrymi COP-nie oznacza ,że w podobnym domu będzie tak samo.

I tyle.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki! Kolega Bobrow już to napisał, a ja jeszcze powtórzę. Większość Waszych problemów wynika ze sposobu sterowania! Kupiliście sobie pompy, ustawiliście timery i teraz chcecie żeby grzał 100% w taniej taryfie, a nie zawsze tak się da... Szczególnie gdy jest to pierwszy sezon, dom posiada jeszcze jakieś niewychwycone mostki i pogoda jest jaka jest. Te pompy w temp w okolicach zera pracują niestety najgorzej. Przy mrozach, a miałem już -19st pracuje dużo lepiej i stabilniej.

Pozwólcie pompom wejść trochę w drogą taryfę jeśli tego potrzebują! Nie mówię żeby puszczać je samopas, ale już sterowanie za pomocą termostatu załatwi sprawę, bo najważniejszy jest przecież komfort cieplny w domu, a oszczędności rzędu 50-100zł rocznie nie są tego warte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map-Twoja różnica w kosztach dla sterownia pokojowego to kilkadziesiąt PLN , moje "czarnowidztwo" to parę stówek.

Generalnie trudno to zgadnąć w pkt- natomiast czy to będzie 100 czy 200 pln (bo osobiście tak sądzę, ale ręki nie dam:p) , to jest relatywnie niska kwota.

A ciepło w chałupie będzie zawsze , a nie tylko w T2.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow mi tego tłumaczyć nie musisz, dawno pisałem, że każdy dom jest inny i będzie inaczej reagował i tak jak pisze Map spinanie się tylko na tanią taryfę kosztem komfortu nie ma sensu.

 

Na pewno Tobie takich rzeczy nie będę wyjaśniał-FM jest od tego , by nie tylko dać rozwiązanie (tupu masz tak i tak , to zrób tak i siak...) , ale ma dać też do myślenia.

Unikam jakiś radykalnych sformułowań typu : tak i tylko tak (jestem amatorem i może charakter-lubię w dyskusji "szkiełko i oko" , a wiarę w rozwiązania zostawiam WYBRANYM i nie tylko , free style).

Każdy oczywiście zrobi jak chce - mam tylko nadzieję (może naiwną) ,że kiedy ktoś zmieni zdanie lub popełni błąd-to się przyzna do tego.Ja akurat nie mam z tym problemu-usprawniam i reguluję moją PC , staram się zrozumieć zagadnienie.Nie jest to kwestia forsowania danego rozwiązania-dla mnie jest to kwestia forsowania sposobu myślenia , szerokokątnego i wielowątkowego. Temat jest z pozoru prosty-ma być ciepło i niedrogo , tylko jak jest ciepło-to myślimy czy to samo można osiągnąć taniej. I tu pojawia się kwestia , która mnie interesuje-max wydajność systemu grzewczego.Regulacja swoją drogą , a sprawność to inna sprawa.

Oba zagadnienia mają wpływ na zużycie i komfort.

Oto moje zdanie w temacie PC.

Bywaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow mi tego tłumaczyć nie musisz, dawno pisałem, że każdy dom jest inny i będzie inaczej reagował i tak jak pisze Map spinanie się tylko na tanią taryfę kosztem komfortu nie ma sensu.

 

Ale aby do tego dojść trzeba trochę na forum pobyć i kilka takich wątków przewertować dokładnie. Bo jeżeli wyjdziesz poza tych kilka głównych wątków o PC, to przeczytasz tylko, że PC to tylko w II taryfie i koszt wyprodukowania 1kWh to 10gr. I to bez problemu. Sam jak byłem nowicjuszem nawet w to uwierzyłem. I nawet nie twierdzę, że się nie da. Tylko przy kolejnych zimach widać jak małej liczbie osób udaje się to bez poświęcenia komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map-Twoja różnica w kosztach dla sterownia pokojowego to kilkadziesiąt PLN , moje "czarnowidztwo" to parę stówek.

Generalnie trudno to zgadnąć w pkt- natomiast czy to będzie 100 czy 200 pln (bo osobiście tak sądzę, ale ręki nie dam:p) , to jest relatywnie niska kwota.

A ciepło w chałupie będzie zawsze , a nie tylko w T2.

pzdr

 

te 50-100zł to tak oczywiście poglądowo;) Kiedyś policzyłem to bardzo dokładnie dla mojego domu i wyszła mi różnica nawet 400zł - oczywiście trzeba mieć świadomość, że dla każdego domu będą to wartości skrajnie różne, bo zależy to od wielu zmiennych. Pod uwagę wziąłem jednak fakt, że mój dom to już jednak 7-latek wybudowany w innej epoce, z innymi standardami ocieplenia i jednak z ogrzewaniem mieszanym. Dlatego dla nowych domów, jakie opisują tu nasi koledzy te różnice będą na prawdę nie duże, bo i zapotrzebowanie nieporównywalnie mniejsze, a akumulacja lepsza. Niemniej jednak nawet 400zł rocznie to tylko 33zł miesięcznie - tyle co tania flaszka - a komfort bezcenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos kosztów ,

gdybym miał temp w granicach 20,5-21 st , to spokojnie 12-18 % miał bym mniejsze rachunki , do tego gdyby domownicy zjeżdżali się do domu ok 16-jeszcze te 5-8% by wyszło (przy grzejnikach mam szybko w domu ciepło-oczywiście nie z temp 15st, tylko np od 20)

Ale niestety-za ciepełko trzeba zapłacić ,najlepiej jak najmniej...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunkiem jest bufor

ja mam u siebie tak, ale mam bufor i jest problem bo bufor zaniża temp która jedzie w podłogę i zwiększa temp która wraca do pompy

 

U mnie przewidziane przy takim rozwiązaniu jest 100L sprzęgło hydrauliczne.

 

Powiem tak - śledzę tematy już któryś msc z rzędu, wiem już (tak mi sę przynajmniej wydaje) sporo i im niższe temperatury tym coraz częściej występują problemy z taryfami i ciepłem w domu. Utwierdzam się zatem w przekonaniu, ze ustawienie dzialania pompy w 2T + sterownik pokojowy ustawiony na temp min 21,5 to idealne rozwiązanie. Standardowo pompa zapierdziela w nocy i 2h w dzien, ale w razie jakby miałobyć zimniej to się załączy. DLA MNIE - to jest układ idealny. Oszczędność oszczędnością, a komfort komfrotem. Nie po to ładuje się w komfortowe źródło ciepła aby na siłe na nim oszzczędzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest to możliwe ?

 

u mnie przy ok 220m2 podłogi za ostnią dobe wyszło aż 80kwh, trzymając temp na termostacie 20stopni w salonie

 

dom wykończony, brak drzwi wewnętrznych (nawet tych od nieocieplanego garazu)

dom niezamieszkały ale jest ekipa wykończeniowa

 

Dom nie zamieszkały, nie wykończony. Nie masz do czego porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brochas .

Dlaczego utrzymujesz aż tak wysoką temperaturę wewnątrz jak jest niezamieszkały dom ?

Zobacz do prywatnej poczty forum

 

w domu pracuje ekipa wykończeniowa i wydaje mi się ze taka temp jest odpowiednia do prac

 

dom grzeje od marca 2016, z przerwą oczywiście letnią, wydaje mi się, że wszystko zostało wygrzane już.

W domu są już podłogi, glazura itp. Brak drzwi wewnętrznych.

 

Martwi mnie tak duże zużycie energii

w grudniu wyszło mi ok 1200kwh, przy 20 stopniach w środku

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu pracuje ekipa wykończeniowa i wydaje mi się ze taka temp jest odpowiednia do prac

 

dom grzeje od marca 2016, z przerwą oczywiście letnią, wydaje mi się, że wszystko zostało wygrzane już.

W domu są już podłogi, glazura itp. Brak drzwi wewnętrznych.

 

Martwi mnie tak duże zużycie energii

w grudniu wyszło mi ok 1200kwh, przy 20 stopniach w środku

Rozumiem że wszędzie masz podłogówkę. Z tego co piszesz wnioskuję że pompa idzie samopas non stop. Spróbuj może puścić ją 4 na 4. 4 grzania 4 odpoczynku i zdaj relację zarówno ze zużycia jak i temp. wewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...