Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.

Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.

Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

 

Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

 

Pozdrawiam

Jacek

mialem te same "problemy". w koncu wylaczylem w PC termostat zewn. i jechalem tylko na pogodowce. pompa pracowala dluzej ale mialem 35 na wyjsciu pompy. pompa zjadla wiecej ale w domu przy -20 na dworze mialem 24 st wewn. troche za cieplo ale tylko pokazuje ze sie da ale po co ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam wygrzewać. Widać, że są problemy z dogrzaniem domu, temperatura wynosi 15-17 stopni maksymalnie.

Zastanawiam się dlaczego wszyscy popełniają ten sam błąd. Zaczynacie grzanie w najgorszym z możliwych okresów. Na dworze jedne z najniższych temp. od kilku lat, domy praktycznie wychłodzone do maximum a wy odkręcacie wszystkie obiegi na maxa, włączacie urządzenie i chcecie aby ono sobie samo poradziło, najlepiej bez grzałki i w ciągu 24 godzin. Takie cuda tylko w ERZE. Już tłumaczyłem nie raz co trzeba zrobić. Odkręćcie tylko minimalną ilość pętli tak aby zapewnić pompie minimalny wymagany obieg i dajcie czas pompie aby osiągnęła wymagane parametry zasilania i powrotu oraz ustabilizowała pracę. Dopiero wtedy pomalutku powiedzmy co pół dnia odkręcajcie po jednej z pozostałych pętli. Pompa wam się nie będzie przemęczać w wielu przypadkach zapomnicie o grzałce i zaoszczędzicie na kasie. Niestety trwa to trochę czasu w zależności od domu i jego potrzeb (3 do 10 dni).

 

Bardziej obrazowo opiszę to tak;

Odkręcone wszystkie pętle na maxa więc pompa po określonym czasie pracy gdy nie osiągnie wymaganej temp. powrotu załączy grzałkę, mija kolejny okres czasu i określona temp powrotu dalej nie osiągnięta więc spręzarka często robi stop i jedziemy na samych grzałkach aż osiągniemy wymaganą temp. powrotu. Dopiero po jej osiągnięciu załączy się ponownie sprężarka.

 

W drugim przypadku połowa pętli odkręcona i dzięki większemu przepływowi na tych pętlach spręzarka sama się wyrabia bez żadnych grzałek i niepotrzebnych kosztów. Po ustabilizowaniu systemu odkręcamy pozostałe pętle (co kilka godzin jedną) i znów sama sprężarka daje radę bez wysiłku i dodatkowych kosztów.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moja PC wystartowała o 13:00 z tem. zewnętrzna 2*C TZ 27*C TP 22*C, modulacja około 65, tem. w budynku około 19*C powinna się wyłączyć o 15:00, jednak postanowiłem że sprawdzę co będzie jak popracuje dłużej. Sprawdziłem parametry o 18:30, dalej 2*C na zewnątrz, TZ 29*C TP 26*C modulacja 35 w budynku 20*C. KG u mnie to -15/33 i 15/25, który parametr trzeba zmienić żeby zwiększyć tem. w budynku ( np. -15/36 i 15/25 ) i 2 sprawa mam wrażenie że w 1 pokoju jest trochę chłodniej, na razie wszędzie mam przepływ 1,5 a w tym pokoju ustawiłem 2 i zostawiłem w nim termometr na noc, czy dobrze zrobiłem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rób. Na razie uzupełniasz straty w "akumulatorze" i bierzące. Jak je uzupełnisz to i temperatura się podniesie. Daj pompie szanse. Podaj temp. w domu jutro o 13. Tylko nie wyłączaj pompy.

 

Też tak kombinowałem, ale teraz nie mieszkam i pompa wyłączy się jutro o 6:00. To 1 zima więc budynek musi się " wygrzać " a z 2 strony nie chce mi się bez sensu płacić za prąd skoro wprowadzę się w marcu jak dobrze pójdzie. Grunt że pompa w ostatnie mrozy się sprawdziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad ustawieniami pompy. U mnie pracuje tylko w tanich godzinach. Ktoś już gdzieś pisał ze nie może osiągnąć temp z krzywej.

U mnie krzywa jak w stopce. Wczoraj start o 22:00 (woda: zasilanie-20, powrót-20, dzis rano przed 6:00 woda: zasilanie-31 powrót-27. Na dworze okolo 0*C. Modulacja rano okolo 48.

podobne wyniki były jak było -15*C. Zasilanie nie przekroczyło 32*C - wtedy modulacja byla powyzej 65.

Czy powodem jest jedynie duży odbior ciepła przez podłogówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj posty ; # 4662 i # 4663

 

Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

 

PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

 

Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?

Nie pamiętam czy masz wersję F czy H. W H można ustawić temp ponownego załączenia od 2 do 12 stopni od zadanej.

Co do krzywej to zauważyłem iż jej działanie wygląda nieco inaczej niż sugerował by wykres. Oczywiście mówię tu o max wykorzystaniu II taryfy.

 

1. Po jej ustawieniu a w moim przypadku było to -15/42 i 15/28 wiem już że zachowam stabilną temp w pomieszczeniach bez względu na temp zew na poziomie 21 stopni ale temp zasilania nigdy nawet się nie zbliżyła do temperatur wynikających z wykresu. Max jaki widziałem to było 31 stopni i to przez kilka minut w największe mrozy. I teraz mogę przystąpić do regulowania temp pomieszczeń. Podniesienie krzywej o 1 stopień skutkuje podniesieniem temp. w pomieszczeniach gdzieś o 0,3 stopnia a obniżenie robi tą różnicę w drugą stronę. Cztery dni temu ustawiłem krzywą na poziomie -15/36 i 15/22 i od 2 dni mam stabilną temp na poziomie 19 stopni a temp zasilania oscyluje w granicach 27 stopni czasem pojawia się 28.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Raspberry pi3 (może być 2) - 160zł

2) Kontroler z-wave - 150zł

3) Włącznik z pomiarem en. elektr - 180zł

4) Termometry cyfrowe 5zł szt.

5) pozostałe elementy (obudowa na szynę din, kable) - 80zł

 

Reszta systemu (czyli sterowanie oświetleniem, zaworem wody, podlewaniem, roletami) oparta na Raspberry pi 3 i jako elementy wykonawcze Exta Free Zamel-a przerobiona pod Domoticz -a ale to inna historia.

Całość oczywiście działa redudentnie (zdublowane lokalnie) - układ w gwiazdę i rozproszone sterowanie.

Pozdr.

 

Mam pytanie: w jaki sposób można sterować elementami wykonawczymi Zamel Extra free za pomocą Domoticza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

 

PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

 

Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?

 

Histerezę cwu można zmniejszyć zworkiem na płycie. ale Ty masz model z 2015r w tych modelach to nie działa niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak wyglada sterowanie pompa tylko przy uzyciu KG bez termostatu pokojowego. wczoraj w ustawieniach wylaczylem kontrole z termostatu i pompa od tego momentu pracuje non stop mimo ze osiagnela wartosc temp. z krzywej i dlugo ja utrzymuje krecac sprezarke na 62Hz. zasilanie ma 35 i powrot 31. obnizylem KG na "-3" ale dalej ciagle na maxa. jak to u Was wyglada sterowanie bez termostatu pokojowego ??

Jest ok. W zasadzie to nie wiem po co kupowałem termostat pokojowy :) W moim wypadku w zupełności wystarcza KG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...