Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Bez bufora

i tez mam garaż nie grzany (prawie 40m2) i też jeszcze bez drzwi wewnętrznych (więc w garażu cieplutko).

Dom mam parterowy z nieużytkowym poddaszem i prawie termos. Dobre okna z ciepłym montażem. Elewacja styro 20cm, posadzka styro parking 20cm i izolacja pozioma stropu (a właściwie poziomej konstrukcji więźby prefabrykowanej) piana PUR natryskowa dobre 20cm.

W salonie 20 stopni , a na strychu mróz.

Pompa chodzi na minimum, a i tak tego prądu na początku mi żre.

Pewnie jakbym uruchomił parę miesięcy wcześniej, to na starcie nie szykowałby mi się taki rachunek.

Chyba?

 

U mnie połknęła spokojnie ponad 2 tyś kWh.

Nie mam kompletnego ocieplenia na stropie, brak drzwi wewnątrz. Pompa chodzi na minimum, w domu (jak nie wietrzę jest ok 14-15 stopni).

Przy grzaniu całej chaty pompa brała ok 40 kWh na dobę przy grzaniu całości. Stopniowo ocieplałem strop i pompa brała ok 20 kWh przy grzaniu połowy domu (temp. spadła we wnętrzu do 12-13 stopni). Obecnie po ociepleniu 80% stropu nad częścią mieszkalną pompa zjada ok. 12-14 kWh na dobę przy grzaniu połowy domu. nie masz więc źle.

Dom musi się wygrzać, a i sam start sezonu w domu wygrzanym też kosztuje.

 

Niektórzy płaca po 2-3 tyś za wygrzanie domu w podobnym okresie roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym wy się martwicie - zużyciem 600kwh? W G11 to trochę ponad 360zł, a w G12 to pewnie około 200zł. Na miesiąc. Pierwszy rok, bez bytowego.

PIOCHU-M to na prawdę dla Ciebie duzo?

 

Ma taryfę z 2 cenami prądu, to pewnie z jakieś 300 zł. Plus jak jest wykończeniówka to jakiś halogen, elektronarzędzia, ciecie glazury itp.

 

Ja mam dokładnie taką samą sytuację, trwa końcówka robót wykończeniowych, PC pracuje w T2 plus rekuperacja. Od czasu do czasu sprawdzam licznik i wychodzi mi zużycie dzienne około 8 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam te zużycia i zaczynam się trochę niepokoić.

Moje zużycie początkowo wychodziło 19-23KW na tę chwilę wychodzi mi ponad 30kW/ dobę rozumiem że temperatura na dworze ujemna się utrzymuje ale coś mam wrażenie że sporawo mi wpierdziela tego prądu.

Utrzymanie 300L CWu to raptem 2-3kW/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiliście mnie trochę,

tylko czy faktycznie jak na powrocie jest poniżej 20 stopni to przy grzaniu załączą się grzałki?

Dzisiaj sprawdzałem na budowie, chwilowo zastój, a mam temperaturę pomieszczeń 21 stopni.

Wolałbym trochę niższą temperaturę i niższy rachunek za prąd (poprzez grzanie tylko w drugiej taryfie, ale czy po lekkim wychłodzeniu w dzień nie załączą się grzałki przy ponownym grzaniu w drugiej taryfie? I czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiliście mnie trochę,

tylko czy faktycznie jak na powrocie jest poniżej 20 stopni to przy grzaniu załączą się grzałki?

Dzisiaj sprawdzałem na budowie, chwilowo zastój, a mam temperaturę pomieszczeń 21 stopni.

Wolałbym trochę niższą temperaturę i niższy rachunek za prąd (poprzez grzanie tylko w drugiej taryfie, ale czy po lekkim wychłodzeniu w dzień nie załączą się grzałki przy ponownym grzaniu w drugiej taryfie? I czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność?

 

Nie wiem dlaczego grzejesz przez całą dobę, ustaw sobie TIMER i grzej tylko w 2T. Jeśli grzałka się będzie włączać to zawsze możesz wrócić do poprzednich ustawień.

 

U mnie w podobnej sytuacji tem. około 19-20*C, wystarczy że pojawi się słońce i rośnie do 22,5*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załączą się. Ja zakręciłem połowę domu, bo niżej na KG nie mogę zejść, relatywnie "płacę mniej". Im mniejsza różnica pomiędzy temp wew a zew, tym mniejsze straty i zużycie energii elektr.

Zakręć część instalacji, pętle lub rozdzielacz, uważając na przepływy i tyle.Temp. w domu spadnie.

 

Zawsze możesz też zdusić pompie tanie godziny, będzie grzać krócej, z lepsza wydajnością. Temperatura w domu powoli spadnie o kilka stopni.

Mam to u siebie i to co mi wychodzi najtaniej to zakręcenie "dużego" jak go nazywam rozdzielacza z większa częścią domu i grzanie poprzez drugi rozdzielacz obsługujący ok 1/3 domu. Temp w domu obecnie spadła z 15-18 do 12-14. Licznik się wolniej kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą ale chyba nie do końca tak jest jak piszesz. Grzałka się załączy jeśli w określonym czasie temperatury nie osiągną zakładanych minimalnych. Jakich to zależy od modelu pompy.

 

 

bobrow, albo CNC dawali kiedyś algorytm uruchamiania grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOCHU-M

Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

> 25 C na zasilaniu ,

> 20 C na powrocie ,

a więc Twój Instalator wie co mówi

 

Mój instalator mówi, że przy pompach 1F grzałki przy spadku temperatury na powrocie szybko się załączają. Przy pompach 3F w zależności od modelu grzałki mogą się załączyć, ale nie tak szybko jak przy 1F.

Można sprawdzić czy się załączają wyłączając ręcznie jakieś zabezpieczenie - jak nie wyskoczy w trakcie użytkowania w 2T po przerwie w czasie dnia (1T) błąd - to ozn, że grzałki się nie załączały. Natomiast twierdzi też, że taka kombinacja lub zakręcanie obiegów w początkowym stadium wygrzewania domu ma niekorzystny wpływ i pozorna oszczędność może skutkować po wykończeniu domu wyłażeniem grzyba.

Dom po prostu trzeba wygrzać i wilgoć wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOCHU-M

Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

> 25 C na zasilaniu ,

> 20 C na powrocie ,

a więc Twój Instalator wie co mówi

 

Mój instalator mówi, że przy pompach 1F grzałki przy spadku temperatury na powrocie szybko się załączają. Przy pompach 3F w zależności od modelu grzałki mogą się załączyć, ale nie tak szybko jak przy 1F.

Można sprawdzić czy się załączają wyłączając ręcznie jakieś zabezpieczenie - jak nie wyskoczy w trakcie użytkowania w 2T po przerwie w czasie dnia (1T) błąd - to ozn, że grzałki się nie załączały. Natomiast twierdzi też, że taka kombinacja lub zakręcanie obiegów w początkowym stadium wygrzewania domu ma niekorzystny wpływ i pozorna oszczędność może skutkować po wykończeniu domu wyłażeniem grzyba.

Dom po prostu trzeba wygrzać i wilgoć wyciągnąć.

uwielbiam takie stwierdzenia : "moga sie zalaczac ale nie tak szybko jak przy 1F". co znaczy nie tak szybko ??

albo Ty zle przekazujesz albo instalator jest polonista. algorytmy pracy pompy/grzalki zawarte sa w dokumentacji ktora oczywiscie jest w internecie.

wystarczy znac model swojej pompy i uzyc google, oczywiscie potrzebna jest znajomosc jezyka angielskiego na poziomie podstawowym.

po co sie domyslac, tworzyc swoje teorie itd... ??? ameryka zostala juz odkryta wsytarczy poszukac. pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam te zużycia i zaczynam się trochę niepokoić.

Moje zużycie początkowo wychodziło 19-23KW na tę chwilę wychodzi mi ponad 30kW/ dobę rozumiem że temperatura na dworze ujemna się utrzymuje ale coś mam wrażenie że sporawo mi wpierdziela tego prądu.

Utrzymanie 300L CWu to raptem 2-3kW/dobę

 

Jaką utrzymujesz temp. wewnątrz? Grzejesz wg termostatu czy pogodówki, w jednej taryfie czy w dwóch? U mnie za styczeń CO+CWU 1130kWh. Staram się trzymać w domu 23 stopnie. Żona jak widzi na termometrze w salonie że jest 22 stopnie to zaczyna narzekać. Jak mogę Ci coś poradzić sprawdź okna. Ja rok po montażu przyłożyłem rękę na około skrzydeł to wiało dość dobrze. Ściągnąłem montażystów, wyregulowali i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz. Grzałki się załączą jeśli minimalne temperatury zasilania i powrotu nie zostaną osiągnięte w określonym czasie. Z reguły jest to 15-30 min. od startu. W starszych modelach jak dobrze pamiętam jest to 25/20 stopni a u mnie w wersji H 20/15. Aby tego uniknąć wystarczy przy rozruchu zakręcić część pętli tak aby zachować minimalny przepływ a jak pompa się rozbuja pomału je odkręcać. Oczywiście mówimy o rozruchu pierwszym w sezonie gdzie temperatura wody w obiegu jest dość niska w okolicy 10-15 stopni. Przy wyższej temperaturze obiegu pompa raczej bez problemu sobie poradzi bez grzałek. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...