Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

jogi rozumiem że zrobiłeś sobie jakieś tam niby sterowanie w każdym pomieszczeniu na górze, ale powiedz mi w jakim celu? Co to ma Ci dać.. Skomplikowałeś sobie tym cały układ mocno prosząc się o kłopoty których teraz doświadczasz. Moim zdaniem choć na próbę odłącz tą całą automatykę, dodatkowe pompki i inne duperele które tam masz włożone w cały układ, wyreguluj temperatury w poszczególnych pomieszczeniach ręcznie rotametrami a zobaczysz że pompa zacznie normalnie pracować i pozbędziesz się stresu i kłopotów. Jak okaże się że to zda egzamin to powywalasz z układu całe niepotrzebne badziewie i będziesz żył długo i szczęśliwie bez stresów a nawet zapomnisz że masz jakieś urządzenie które zapewnia ci ciepło w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jogi rozumiem że zrobiłeś sobie jakieś tam niby sterowanie w każdym pomieszczeniu na górze, ale powiedz mi w jakim celu? Co to ma Ci dać.. Skomplikowałeś sobie tym cały układ mocno prosząc się o kłopoty których teraz doświadczasz. Moim zdaniem choć na próbę odłącz tą całą automatykę, dodatkowe pompki i inne duperele które tam masz włożone w cały układ, wyreguluj temperatury w poszczególnych pomieszczeniach ręcznie rotametrami a zobaczysz że pompa zacznie normalnie pracować i pozbędziesz się stresu i kłopotów. Jak okaże się że to zda egzamin to powywalasz z układu całe niepotrzebne badziewie i będziesz żył długo i szczęśliwie bez stresów a nawet zapomnisz że masz jakieś urządzenie które zapewnia ci ciepło w domu.

 

taki sposób uproszczonego systemu nie sprawdza się, już tak miałem . ponieważ PC jest na północnej stronie i jak przygrzeje słońce w górne pokoje w różnych godzinach inny pokój to dochodzi do przeżarzenia . PC nie rozróżnia jak jest pogoda :-) zdaje sie że powrócę do sterowania on/off PC 1 czujnikiem pokojowym .pytanie czy jak moje PC się wyłączy to pompy wtórne lepiej aby też sie wyłączyły czy mają kręcić 24h ? co leprze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka dygresja. Warto o tym pomysleć przy wyborze samej PC i wybrać pompę z płynną regulacją przepływu na obiegówce (klasyczne Althermy) lub dodatkowo z wbudowanym zaworem bypass (modele Altherm EHSH/EHSX), sterowanym rownież płynnie silnikiem krokowym. Wówczas można zamknąć nawet 100% odbioru i pompa nie wchodzi w żaden tryb awarii.

Okaże się wtedy, że te wszystkie pompki, sprzęgła, bufory, termostaty pokojowe, armatura, cuda widy itp. są na nic :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak przygrzeje słońce w górne pokoje w różnych godzinach inny pokój to dochodzi do przeżarzenia ....
W tym przypadku sterowanie w pokojach nic Ci nie da bo sterownik z kilkugodzinnym wyprzedzeniem powinien wiedzieć że przygrzeje słońce aby odpowiednio zareagować.

zdaje sie że powrócę do sterowania on/off PC 1 czujnikiem pokojowym .pytanie czy jak moje PC się wyłączy to pompy wtórne lepiej aby też sie wyłączyły czy mają kręcić 24h ? co leprze?

I bardzo rozsądne podejście. U mnie nawet tego sterownika pokojowego nie ma. Wszystko idzie na krzywej ze sterownika pompy a rotametrami da się tak wysterować aby wszędzie było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiec jak to jest z modelami SDC i defrostem .ustalilismy iż grzałka nie pracuje przy defrostach w tych modelach.

Sama obiegówka albo tryb awaryjny i praca sprężarki na wysokiej modulacji.

Kolegdze jednak załącza sie grzałka ,heater, u mnie nie.

No chyba za przy 1f pracuje grzałka a przy 3f nie.??

Poprosze o komentarze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thxluk .

Kolego, zacznij od uzupełnienia stopki .

W PC nowych - dwu-wiatrakowych ,odszranianie możliwe jest przez pracę sprężarki na wysokiej modulacji.

Kolega jogi1978 - ma PC/1f

Poczyta j też; Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwoje mamy modele SDC.

Rozumiem ze przy jednej fazie idzie grzałka przy 3f ciepła para.

Nie wiem dlaczego nie ma stopki pewnie z powodu posta z telefonu .

Posty z telefonów nie wypuszczają stopki.

w mojej SDC 1F jeszcze nie widziałem, aby defrost odbywał sie bez grzałki ,a zaobserwowałem ich już z 30 razy zawsze świeciło heater w górnym prawym rogu. nie wiem jakie warunki musiało by spełniać aby defrost odbywał sie bez grzałki . ktoś kiedyś pisał że musi być minimum 27* na powrocie aby defrost odbył się bez grzałki ,ale jak wiadomo defrosty występują w okolicach -3/+3. a mi w tych warunkach wystarczy że na zasilaniu mam 29-30* na zasilaniu wtedy na powrocie mam 27-26* więc ledwo minimum warunków do defrostu bez grzałki .zdaje sie że kiedyś chyba miałem wyższe temperatury na powrocie jak robiłem testy i też odpalał sie przy defroście napis Heater .Także myślę że w sdc 1F tak poprostu mają że zawsze korzystają z grzałki czasy defrostów to 5-7min i po zakończeniu procesu temperatura zasilania ma tylesamo stopni co przed defrostem nawet nie żadko +1 wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej zrobie tak.

1. czujnik pokojowy na parterze podepnę bezpośrednio do PC i do obu pomp wtórnych od podłogówki ,

2. ustawie termostat tak ,aby jak będzie na dole 22* wyłączy PC z histezą 05*.

3. w PC ustawie że jest termostat pokojowy .

4. i chyba będzie HEPPY

5. W oknach dachowych zamontuje rolety zewnętrzne aby się nie przegrzewały :-)

czy w takim układzie on/off .Pc się wyłączy razem z wewnętrzną pompką obiegową ?

i czy to dobrze że pompki wtórne razem w pc wyłączają sie jednocześnie ? bo raczej nie jest dobrze że kręcą 24h bo szybciej sie wychładza powrót tak?

czy taki czujnik sie nadaje? ESCO TC920 pokarze jeden z możliwych schematów podłączeniowych.termostat-elektroniczny-tc910-tc920-200x200_01.jpgTC-920_sch3.jpg

Czy wogle powiedzieć hydraulikowi, aby wypieprzył te pompki wilo .A PC i tak da sobie rady z podłogówką .mam 1233mb comap 16x2 + przyłącza pętle w miare równe od 90-105mb to będzie ok 140l . czy podoła pompka W PC? będą te przepływy wymagane na rotometrach ? 1,5-2l/min czy lepiej skoro już są i zabuliłem za nie zostawić? aby nie męczyła sie ta pompka w PC ?

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że w sdc 1F tak po prostu mają że zawsze korzystają z grzałki czasy defrostów to 5-7min

PC/1f - tak po prostu nie mają .

 

Należy zapewnić temperaturę powrotu > 27 C .

Im temperatura wyższa tym korzystniej dla defrostu,

lub pogodzić się, że grzałka się załącza bo to nic strasznego

Bardzo dobrze , że PC się odszrania i nie jest zalodzona

Poczytaj temat który zaleciłem thxluk -owi

 

Kolego jogi1978 ;

zobacz przykład instalacji kolegi map78 - który jest b.zadowolony z takiego rozwiązania i preferuje rozwiązania jak najprostsze i układ hula u niego już czwarty sezon bezawaryjnie i tanio. Zadowolenie 100% ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?321556-Pompa-ciep%C5%82a-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du-dom-200m2-pod%C5%82og%C3%B3wka-i-klimakonwektory/page4

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC/1f - tak po prostu nie mają .

 

Należy zapewnić temperaturę powrotu > 27 C .

Im temperatura wyższa tym korzystniej ,

lub pogodzić się, że grzałka się załącza

bo to nic strasznego

Bardzo dobrze , że PC się odszrania i nie jest zalodzona

Poczytaj temat który zaleciłem thxluk -owi

I też tak podejrzewam że jest jak piszesz ale u siebie tego nie zaobserwowałem z tond mój błędny wniosek obserwacyjny .Napisałem że grzeje na niższych parametrach +15/32*,-15/25* przy temperaturach +- 0* kiedy są defrosty na powrocie reguły mam 27-26 na powrocie tak wynika z krzywej.dlatego nie zaobserwowałem defrostu bez grzałki i wcale mnie to nie obchodzi bo wole aby PC chodziło na minimum KG niż cały czas na wyższych tyko po to aby jak już dojdzie do defrostu nie odpalała grzałke.

Niższe KG- niższe FR -,niskie FR -wolniej sie zaszrania -wolniejsze zaszranianie -mniej defrostów przy dużej wilotności taka moja logika początkującego użytkownika PC

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej zrobie tak.

1. czujnik pokojowy na parterze podepnę bezpośrednio do PC i do obu pomp wtórnych od podłogówki ,

2. ustawie termostat tak ,aby jak będzie na dole 22* wyłączy PC z histezą 05*.

3. w PC ustawie że jest termostat pokojowy .

4. i chyba będzie HEPPY

5. W oknach dachowych zamontuje rolety zewnętrzne aby się nie przegrzewały :-)

czy w takim układzie on/off .Pc się wyłączy razem z wewnętrzną pompką obiegową ?

i czy to dobrze że pompki wtórne razem w pc wyłączają sie jednocześnie ? bo raczej nie jest dobrze że kręcą 24h bo szybciej sie wychładza powrót tak?

czy taki czujnik sie nadaje? ESCO TC920 pokarze jeden z możliwych schematów podłączeniowych.[ATTACH=CONFIG]380628[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]380629[/ATTACH]

Czy wogle powiedzieć hydraulikowi, aby wypieprzył te pompki wilo .A PC i tak da sobie rady z podłogówką .mam 1233mb comap 16x2 + przyłącza pętle w miare równe od 90-105mb to będzie ok 140l . czy podoła pompka W PC? będą te przepływy wymagane na rotometrach ? 1,5-2l/min czy lepiej skoro już są i zabuliłem za nie zostawić? aby nie męczyła sie ta pompka w PC ?

Takie podłączenie będzie najlepsze.

Pompa przy sterowaniu z zewnętrznego termostatu wyłącza wewnętrzną pompę obiegową gdy nie trzeba pracować.

Pamiętaj jedynie, że wejście termostatu w pompie ciepła jest wejściem beznapięciowym, trzeba się odizolować przekaźnikiem.

 

Bez pompy wtórnej raczej się nie obejdzie.

Ja bym to zostawił, a przy najbliższej okazji (np awaria pompy obiegowej) przerobił na pojedyncza pompę wtórną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie jest beznadziejnie ? :0-) rozumie że przy pomocy tego jednego sterownika podpina obie pompki wtórne wilo od parteru i pietra pod wyj nr 2 normalnie napięciowo on/off a PC pod wyj nr 1 beznapięciowo z przekaźnikiem.?

 

A jeśli podepnę na odwrót niz na schemacie

1. pompki wilo pod wyjściei 2 i 3 napięciowo

2. nie robie zworki

3. PC wyjścia 4 i 5 to chyba tz .przełacznie beznapięciowe i wtedy nie trzeba stosować przekaźnika dodatkowo Tak?

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jogi ja mam osobne obiegówki i sterowniki na parter i piętro. Wszystko ładnie śmiga. Sterowniki nie są wpięte w pc.

Jak to ? sterujesz tylko obiegówki termostatami pokojowymi które wył/zał w zależności od Tw.? Czy tylko na zasadzie timer pomp wtórnych dostosowany z timerem PC. to OK

ALE....

Jeśli sterujeż Temp.wew. i termostaty wyłączają ci obie obiegówki po uzyskaniu danej temp.wew. ,czy PC nie głupieje?

Przecież PC chce grzać dalej z krzywej , a w tej sytuacji nie ma co grzać jedynie pozostaje bardzo malutki obiek (kawałek rurki do sprzęgła i spowrotem PC sie ciągle włącza i wyłącza ponieważ szybko dochodzi do maksymalnej Temp. + 3min i automatycznie off potem powrót szybko sie wychładza u mnie było 6* w 1min.i proces od nowa . Ponoć w takim przypadku musiałbym mieć potężne sprzęgło aby trzymało Temp. w tak małym obiegu pozamykanym przez obiegówki.?

jaki masz układ jakiej wielkości sprzęgło a może bufor? coś ci musi trzymać temp.na powrocie ,no chyba że masz tylko sterowanie czasowe to co innego

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jogi ja mam osobne obiegówki i sterowniki na parter i piętro. Wszystko ładnie śmiga. Sterowniki nie są wpięte w pc.

Kurka wodna już nie wiem inni odradzają taki system sterowania raczej doradzają sterowanie PC a nie obiegówek

zależy mi na wygodnym sterowaniu temp.wew. ponieważ chcę aby PC chodziła 24h i mam g12w + za dnia fotowoltaika nie chce mi sie biegać do kotłowni pilnować temp.wew. a jak PV wytważa ponad 2kw odpalać PC chce aby to pilnował poczęści termostat pokojowy a nie krzywa PC nie rozróżnia Tw i czyjest słońce czy nie

mam dom jeszcze nie zamieszkały i nie cce myśleć teraz ila przykręcić krzywą czy rotometry aby było np.wdanym dniu 19* a w innym 23* cce aby to sie odbywało przez Tw a nie Tz

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee u mnie 100l sprzęgło trzyma temp. długo, kilka godzin conajmniej. Steruje na obydwa sposoby. Tzn. timer pompy trzyma tanią taryfę plus kilka godzin drogiej, jeśli włączy pompę a obiegówki nie ruszą to zagrzeje bufor i wyłączy sprężarkę... Czasem działa tylko jedna pompa wtórna, różnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna już nie wiem inni odradzają taki system sterowania raczej doradzają sterowanie PC a nie obiegówek

zależy mi na wygodnym sterowaniu temp.wew. ponieważ chcę aby PC chodziła 24h i mam g12w + za dnia fotowoltaika nie chce mi sie biegać do kotłowni pilnować temp.wew. a jak PV wytważa ponad 2kw odpalać PC chce aby to pilnował poczęści termostat pokojowy a nie krzywa PC nie rozróżnia Tw i czyjest słońce czy nie

 

Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.

Edytowane przez hajnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...