Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Skąd moje takie przekonanie o konieczności sterowania termostatem pokojowym?

Ponieważ narazie zaglądam do domu 1-2 w tygodniu PC PRACUJE 24H samopas często ciężko mi wymanewrowań tak aby było w domu np18* czy 20* pompa ciśnie cały czas i sie nie wyłącza sama chociaż na zasilaniu mam 29* na powrocie 27* tylko 2*-3* różnicy przy KG -15/32 +15/25 ona nadal ciąnie prąd pomimo iż jest w domu 22* czemu ? nie wiem .dlatego sprawę załatwi termostat pokojowy który będzie wyłączał PC po przekroczeniu danej Tw. Ot cała filozofia.

wyłączanie samych pomp wtórnych termostatem pokojowym powoduje, że moje PC głupieje nie sprawdza sie takie sterowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.

Sory nie zauważyłem posta że masz 100l bufor towszystko wyjaśnia :-)

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przyglądam się tej dyskusji i przypomina mi się paradoks ciasteczka :

jak zjeść i jednocześnie mieć to ciasteczko ?...

 

Yogi- ja na Twoim miejscu sterowałbym tak :

-dwa sterowniki (jeśli nie masz innej możliwości , to bezprzewodowe) pokojowe na dwa poziomy

-podłączyłbym równolegle styki tych sterowników do PC Remote

Jak to miałoby działać ?

Bardzo prosto :

-jaki kolwiek sterownik zadziała , włącza się PC

-na sterownikach pokojowych ustawiasz temp do trybu T2 i T1 (min komfortu)

-na Timerze PC ustawiasz lekkie podbicie pod T2

-jak się nie zmieścisz w T2 , to trudno -ma być ciepło

Tak bym zrobił

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać , że jeszcze dany sterownik pokojowy załącza daną pompę wtórną

i tak zrobie z tym że

mam obie pompy wtórne na dole w kotłowni oraz na dole 1szt sterownika pokojowego przewodem podciągnięty do kotłowni .

 

serwisant podepnie go pod PC Remote beznapięciowo oraz napięciowo dodatkowo obie pompki wtórne pod ten jeden termostat, bo sie da ,schemat podany w poprzednich postach ( sprawdźcie ) i teraz na termostacie pokojowym ustawie temp.dla T1 I T2 z histerezą 0,5* Następnie jeżeli PC zagrzeje dom do 21* wtedy ten jeden czujnik odłączy PC oraz obie pompki wtórne jednocześnie .

Jeżeli spadnie Twew.domu o te 0,5-1* wtedy termostat odpali PC i obie pompki ? jak tak to będzie git .już walić sterowanie na górze .

rozumiem że te styki w PC remote spełniają funkcje guzika on/off na środku panelu PC (ten pomarańczowy) :-)

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już walić sterowanie na górze .

Spokojnie, przecież masz:

natomiast drugie piętro mam w rozdzielaczu listwę salus + elektrozawory i sterowaniem indywidualnym w 4 pokojach

Ciepło zawsze idzie do góry, więc pompa obiegowa poddasza chodzi rzadziej niż ta parteru.

 

Jedyną niedogodność jaką możesz odczuwać, gdy podepniesz obie pompy obiegowe do termostatu na dole, to przegrzewanie tych 2 pomieszczeń na poddaszu, które nie mają elektrozaworów na rozdzielaczu.

Jak będzie tragedia, to dołożysz zawór różnicy ciśnień i przykręcisz na rotametrach przepływy w tych pętlach.

Albo swoje "sprzęgło" wymienisz na model przynajmniej 100 litrów i zasterujesz to tak jak mają klienci kolegi CNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, przecież masz:

 

Ciepło zawsze idzie do góry, więc pompa obiegowa poddasza chodzi rzadziej niż ta parteru.

 

Jedyną niedogodność jaką możesz odczuwać, gdy podepniesz obie pompy obiegowe do termostatu na dole, to przegrzewanie tych 2 pomieszczeń na poddaszu, które nie mają elektrozaworów na rozdzielaczu.

Jak będzie tragedia, to dołożysz zawór różnicy ciśnień i przykręcisz na rotametrach przepływy w tych pętlach.

Albo swoje "sprzęgło" wymienisz na model przynajmniej 100 litrów i zasterujesz to tak jak mają klienci kolegi CNC.

 

NIe nie nie na górze mam już we wszystkich pokojach termostaty i elektrozawory z listwą salus (niech już zostaną ) . Jak dojdzie do przegrzania na poddaszu , termostaty zamkną obwody w danym pokoju , a pompka wilo (zamontowana w kotłowni ) sama doreguluje moc ,a czujnik na dole będzie pilnował parteru i jak dojdzie do np 21* na dole ,wyłączy PC i obie pompki wtórne .to będzie Dobrze? chyba prościej już sie nie da nic nie wypieprzam ,modernizuje,kupuje, 0zł kosztów, a system będzie działał .chyba

Wiem że to nie jest idealne sterowanie Temp.wewnętrzną,ale nie muszę przynajmniej zaglądać i jeździć do domu .Ustawie na termostacie pokojowym 18* i tyle sie spodziewam po przyjechaniu np.po tygodniu. wiem wtedy że PC nie ciśnie 24h wedle TZ i krzywej.(koszty) .

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam się nad hipotetyczną sytuacją która może wystąpić .

W domu dochodzi do tych 18* ,termostat pokojowy wyłącza PC + pompki wtórne i w tym samym czasie odbywa sie DEFROST co sie w takiej sytuacji dzieje, czy zostaje przerwany proces ,czy jakoś PC jest zabezpieczone przed takimi sytuacjami i wyłączy sie z opóźnieniem po całym procesie defrost ???

 

Wiem wiem straszna gaduła ze mnie i dużo pytań ale muszę zrozumieć od strony praktycznej zasady działania wszystkich procesów PC. (łopatologicznie) :D

Mój serwisant i gość który robił kotłownie to ściemniacze odnoszę wrażenie że wiele rzeczy w sposobie obsługi i optymalnym sterowaniu , ukrywają jak by to była jakaś tajemnica. nie chcą doradzić. mówią że jest dobrze jak jest i tyle żadnych propozycji dla indywidualnego sterowania

Tw parter /piętro.

To też dzięki WAM powoli uświadamiam sobie w jaki sposób ogarniać swoją PC

WIEEEEELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM ZA PORADY

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Na ile lat bezawaryjnej pracy lub na ile tysięcy godzin bezawaryjnej pracy jest zaprojektowana ta pompa panasonic aquarea ? Po jakim czasie użytkowania można się spodziewać jakiegoś pierwszego znaczącego wydatku na serwis / naprawę ?

 

Pytam , bo nie wiem jak to sobie kalkulować taki zakup . Za ile lat może sie zwrócić.

 

W grę wchodzi tylko Aquarea 5kw bo inne są poza zasięgiem cenowym ale myślę że do nowego domku powierzchnia ogrzewania 87 m2 przy ociepleniu 20 cm podłoga , ściany porotherm 25 cm i 20 cm styropian i 25 cm dach i okna 3 szybowe z roletami to powinno mi starczyć te 5kw. Tylko podłogowe ogrzewanie.

Edytowane przez michalmichalmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michalmichalmichal .

PC - podobnie jak kocioł gazowy, przewidziany jest na okres eksploatacji 15 - 20 lat , nie ....tylko ze względu na zużycie, ale ze względu na postęp techniczny i spadek cen za nowe urządzenie .

Różnica cenowa pomiędzy 5 kW a 7 kW to około 500 zł .

Należy zrobić OZC , aby być pewny i nie zgadywać , oraz poszukać instalatora kumatego blisko zamieszkania .

Dom nie ma WM ???

Polecam zapoznać się z tematem ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak cały zeszły sezon w G11. Pompa cały czas włączona jak pompy wtórne stały to chodziła tylko obiegówka w pc. Jak sterownik pokojowy uruchamiał pompę wtórną to malała temp w sprzęgle i ruszała sprężarka. Czyli tak jak chcesz pompą sterują sterowniki pokojowe poprzez Tw.

 

Hajnel, nad takim rozwiązaniem też myślałem, też mam sprzęgło 100 l. Teraz obiegówką wtórną steruje sterownik który działa wg temp w sprzęgle. Chciałbym to zrobić tak jak u Ciebie. Możesz napisać jaki to sterownik i gdzie masz go zamontowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mógł by ktoś mi wytłumaczyć sprawę wyłączania się załączania PC kiedy pracuje 24h??

Czegoś nie kapuje piszecie że w danym dniu np. maja PC pracowała w T2 i 2h w T1 albo że dzisiaj pracowała 6h ???

jak to automatycznie wyłącza/załącza się PC ? czy to dane z ustawień timera?

Czytałem że PC musi spełnić pewne warunki ..... "PC dąży do delty 5* wtedy PC wchodzi w tryb czuwania wyłącza sprężarke i chodzi tylko pompka obiegowa wewnętrzna ta z kolei pilnuje temp. powrotu jeśli spadnie o te 5* powrót , odpali sprężarke i proces od nowa ...." tak to rozumuje chyba że coś pokręciłem

Co to jest ta DT 5* czy to różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem ?

Pytam bo u mnie za cholerę sie nie wyłacza ,kręci 24h mimo iż rużnica między powrotem a zasilaniem to 1*-3* z ciekawości dla testu ustawiłem minimalną

krzywą -10/26* +10/25* ,PC dochodzi szybko do 26* na zasilaniu na powrocie jest 25-24* spężarka spada z 45 FR do 19-20 FR i tak chodzi na okrągło nie wyłącza sie PC to dobrze czy nie powinna się wyłączyć?na jakiś czas ,aż spadnie powrót do 20-21*

W PC zmniejszyłem bieg obiegówki z 5 na 3 teżnic to nie daje,zmiany prętkości przepływów na pompkach wtórnych nic nie dają ale dziś podkręciłem je z 1,8l/min do 2,5l/min może to coś da nie wiem już .

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno doświadczenie zrobiłem.

Jak już tak PC kilka godzin chodziła na tym minimalnym 20 FR na zasilaniu było 26 na powrocie 25 .ręcznie wyłączyłem PC, pompki wtórne chodziły dalej.

po minucie załączyłem PC a ona owszem odpaliła al e weszła w tryb czuwania (sprężarka off obiegówka on) to chyba dobrze ? czekała aż spadnie powrót do 20-21* i odpaliła hurrra ,ale dlaczego u mnie nie odbywa się to automatycznie .wylewki są od dawna wygrzane świadczą o ty różnice między powrotem a zasilaniem więc o co kaman ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną długość podłogówki. Instalatorzy nie montowali żadnych udziwnień. Im prościej tym lepiej, sprawniej to wszystko działa. Więc odpowiadając na twoje pytanie (z kiedyś tam), tak przy tej długości pętli wystarczy pompa PC (mam 14 pętli o podobnej długości). Reszta moim skromnym zdaniem zbędna i niepotrzebnie podrażająca koszty instalacji oraz eksploatacji. Ale to moje zdanie.

Tego złego instalatora warto wskazać z imienia, by pozostali nie wtopili. I nie chodzi tu o to, czy źle zrobił, czy dobrze - bo na ocenę przyjdzie czas- ale to jak traktuje klienta, jak zostawia go samego z problemem, jak permanentnie nie udziela informacji i pomocy. To należy piętnować.

 

Masz panele winylowe wszędzie?!? Co to i jak toto się sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz panele winylowe wszędzie?!? Co to i jak toto się sprawdza?

tak wszędzie żadnych płytek żadnych paneli i parkietów

1.płytki w okresach przejściowych wiosna jesień strasznie ciągnie zimnem brudne fugi po czasie itp.

2. panele laminat głośne i obawy że się będą rozsychać i będą szczeliny .

3. parkiet spory opór cieplny

Panele Winyle wybrałem z 3 podstawowych powodów

1. nie chciałem mieć płytek na podłodze w łazienkach tylko częściowo na ścianach zależało mi na tym aby łazienka była w stylu Glamur i wyglądała jak pokój do kąpieli ,a nie jak typowa łazienka. sam ją projektowałem i wykonałem tymi ręcami.jestem budowlańcem wykończeniowym.

2. wybrałem system na sucho czyli klik. ponieważ klejone są dla mnie zbyt cienkie (3mm) ,na klik mają 5mm łatwy montaż jak zwykłe panele,poza tym jak dojdzie do uszkodzenia mogę wyciąć panel i wstawić nową nawet na środku pokoju.Są cichsze od zwykłych paneli oraz mają wmiare stabilna tęperature stałą.

3. zero oporu cieplnego a nawet dodają 1-2* zrobiłem test temperatur powierzchniowych wylewki która miała 21* a panele miały 22-23* czyli jeszcze kumulują ciepło i oddają wyższą niż sama wylewka.

 

minus to koszt dałem za nie 99złm2 wystarczy że wylewka jest równa oczyszczona i zagruntowana,w łaziękach dodatkowo wylałem i roszpachlowałem hydroizolacje Hydroduo z Atlasa i zastosowałem specjalne listwy przypodłogowe łączące podłogę i płytki na ścianie bez paskudnych silikonów .taka listwa podpłytkowa z uszczelką gumowa stosowana przy brodzikach i wannach postaram się wrzucić fotki ale to nie ten dział no chyba ,że mogę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...