Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

dziś pojechałem na dom i nic dalej jest jak jest zwiększenie przepływów nic nie daje nalej PC ciśnie na minimum FR 20 Tz -3 na zasilaniu KG sztywno 26* na zasilaniu 26* powrót 24* w domu 22,5* a ta ciśnie dalej na minimum ,kurcze czemu się nie wyłącza tylko pracuje na minimum , na wyższych parametrach KG jest tak samo . w ciągu 22godzin pracy zjadła kolejne 20 kwh ??

zauważyłem że oszranianie zewnętrznej jednostki jest nierównomierne 2 poziome pasy czysteIMG_2868.jpgIMG_2870.jpg ,kiedy jest w połowie drogi całkowitego za szronienia potem powoli zanikają i jest zaśnieżony cały , czy to obiaw niskiej pracy PC czy mała ilość czynnika chłodzącego no i czy to nie powód braku wyłączeń PC

ps. nie znam wszystkich waszych skrótów czy wył/zał PC nazywacie " taktowanie" ?

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Dobry zwyczaj nakazuje się przywitać więc się ładnie przywituje. Sporo się naczytałem w tym temacie aczkolwiek przyznaje że nie do końca od deski do deski... no 80% przeczytane.

 

Chciał bym się wstępnie doradzić Was jako użytkowników PC a więc mających już za sobą wiele doświadczeń.

Wybudowałem dom Z19 to jest parterówka (lekko zmodyfikowana względem oryginału). Powierzchnia użytkowa to ok 147m2 + 40m2 garaż i poddasze o powierzchni podłogi takiej jak dół nie licząc tego kawałka nad garażem bo będzie odcięty ścianką. Porotherm 25 i ocieplenie 15cm styropian silver. Dom już oczywiście jest zamknięty. Okna 3 szybowe wyższa półka o dobrych parametrach. Podłogi 12cm styropian - podłogówka i 6-7cm wylewka. Tynki cementowo-wapienne tradycyjne. Tyle jeśli chodzi o podstawowe parametry.

Temat jest tego typu że postanowiłem zrobić sobie owo poddasze jako otwarta przestrzeń czyli takie dość spore niezabudowane. Pod całością (nie licząc części nad garażem) położona jest również podłogówka. W garażu przewidziane są 2 kaloryfery. Góra oddzielona będzie od dołu klatką schodową zabudowaną kartongipsem (czyli separacja).

Mój plan wykorzystania góry ma charakter raczej sporadyczny tj. impreza weekendowa raz na jakiś czas itp. dla tego postanowiłem w ogóle robić tam podłogówkę - tak w razie W.

 

Teraz dylemat mój rozbija się o wybór mocy PC. To wszystko przez to że większość z Was pozakładane ma jednak 9kw przy równiez nie małych powierzchniach a ja nie do końca jestem przekonany czy 9kw wydoli jeśli od czasu do czasu odpalę górę. Musze też uwzględnić to że to od czasu do czasu może być częstsze a nawet stałe. Czy w związku z tym warto jednak wybrać 12kw?

 

Boje się że 9kw kiedyś może nie sprostać wymaganiom ogrzewania całej tej powierzchni.

 

Co Wy na to?

No i oczywiście pytanie F czy H

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne z biegiem czasu ostatnie pytanie samo na siebie odpowie - niższe modele nie będą już w ogóle dostępne.

 

Jak zaizolowałeś strop?

 

5cm na stropie i 6cm wylewki. Kolega który mi zakładał podłogówkę stwierdził że więcej nie ma sensu bo to ma być tylko bariera akustyczna. Z tego co zdążyłem wyczytać po fakcie to tak nie jest. No ale teraz to już po wszystkim. Zastanawiałem się nawet ostatnio czy nie dać pod karton gipsowe sufity jakiejś izolacji np. wełna. Jeszcze nie robiłem sufitów więc można pomyśleć czy robić coś takiego czy nie.

 

Największy jednak dylemat to PC 9 czy 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

 

Co Wy na to?

No i oczywiście pytanie F czy H

 

Pozdrawiam.

Po pierwsze zrób OZC na te 147 m2 jeśli wyjdzie że wystarczy 9kw t-cap to taki montujesz a jeżeli zrobisz obliczenia na 147m2 parter + jeszcze 147m2 (ale już zmniejszą kubaturą bo to poddasze) to zapewne wyjdzie 12kw

.i teraz jeżeli w większości będzie grzał sam parter a sporadycznie tylko górę .

to według mnie złe rozwiązanie.bo jeśli będziesz grzał dom PC 12kw a zapotrzebowanie na parter masz max 9kw to PC będzie przewymiarowane i to sporo a to żle.

masz 3 rozwiązania

albo grzejesz oba piętra ciągle ale z zmniejszona temp.na górze i to tez nie wiem czy PC 12kw nie będzie optymalnie pracować.

albo bierzesz 9kw na styk z ozc a "sporadycznie " góra farelka lub piecyk gazowy (ale jak wychłodzisz będą grzyby itp)

lub zrobić OZC uwzględnić 147m2 dół + góra , a na górze zrobić instalacje uboższą podłogówki np . co 15-20cm ale nie przekraczającą maksymalnej mocy grzewczej najmocniejszego modelu z 9kw np. t-cap 3f ale to pokaże OZC.

CZY F CZY H to zależy czy masz gruby portfel w zasadzie podobne parametry grzewcze różnica jest w interfejsie obsługi H jest wyświetlane więcej parametrów pracy PC i jest przenośny .:-)

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5cm na stropie i 6cm wylewki. Kolega który mi zakładał podłogówkę stwierdził że więcej nie ma sensu bo to ma być tylko bariera akustyczna. Z tego co zdążyłem wyczytać po fakcie to tak nie jest. No ale teraz to już po wszystkim. Zastanawiałem się nawet ostatnio czy nie dać pod karton gipsowe sufity jakiejś izolacji np. wełna. Jeszcze nie robiłem sufitów więc można pomyśleć czy robić coś takiego czy nie.

 

Największy jednak dylemat to PC 9 czy 12

 

5cm styropianu na stropie... zatem będziesz grzał również góre. Nie czaje za bardzo tego pomysłu. Budujesz parterówke - później adaptujesz poddasze by wykorzystywać go raz na jakiś czas, a ogrzewać będziesz non stop.

Jeśli dobrze zaizolowałeś dach 9kw powinna wystarczyć, ale patrząc na reszte izolacji to raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jogi

 

Tak własnie myślałem że to będzie trudne do pogodzenia :-(

Na dole podłogówka jest w odstępach 15cm i u góry też. Druga sprawa to ten garaż przy dwóch grzejnikach też coś tam zabierze wiadomo.

Na szczęście mam jeszcze kominek który będzie tutaj kołem ratunkowym i dogrzewaniem strychu.

Czyli na załóżmy te 150m2 9kw jest git nawet z tymi kaloryferami w garażu. Jeśli rozkręcę górę to co? ani na dole ani na górze nie będzie ciepło tak?

 

A przy 12kw? będzie ciepło tu i tu na spokojnie?

 

Poddasze będzie bardzo dobrze zaizolowane dobrą wełną.

Edytowane przez MrSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ściane pomiędzy domem a garażem masz izolowaną? Jeśli nie to w garażu raczej nie ma możliwości by temp spadła poniżej 0*C

U mnie celowo nie ma izolacji - temp tej zimy w garazu nie spadła poniżej 10*C.

 

W/g mnie nie ma szans by grzać u Ciebie pompą ciepła tylko w taniej taryfie. Liczysz się z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ściane pomiędzy domem a garażem masz izolowaną? Jeśli nie to w garażu raczej nie ma możliwości by temp spadła poniżej 0*C

U mnie celowo nie ma izolacji - temp tej zimy w garazu nie spadła poniżej 10*C.

 

W/g mnie nie ma szans by grzać u Ciebie pompą ciepła tylko w taniej taryfie. Liczysz się z tym?

 

Garaż jest na tyle wysunięty że graniczy jedynie z jedną małą łazienką i kotłownią, graniczy również z tą łazienką i jedną sypialnią. Nie ma tam izolacji.

Priorytetem jest u mnie dół mieszkalny a góra to jesli ma być problem nie musi być grzana - co najwyżej z kominka sobie zagrzeję na imprezę czy coś. Po prostu miał być eko groszek a później pellet :-( teraz PC i bądź tu mądry. Komin okazuje się również niepotrzebny.

 

Myślałem że przy PC 12kw da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :-(

Nie wiem co robić.

Edytowane przez MrSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że przy PC 12kw da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :-(

Nie wiem co robić.

Rozumiem że nie masz OZC ? na oba piętra

dam ci prosty przykład przy tym metrażu 147m2 podłogówka jakieś co 15cm ( pewnie spontan bez obliczeń :-) ) rurki 16x2 czyli jakieś 120l wody w układzie

spokojnie wydoli każda 9kw z tym że masz 4 rodzaje z seri F SDC 1 i 3fazowe,oraz t-cap 1 i 3 faz oraz nowe serie H 1 i 3 fazowe

i teraz jeżeli chcesz grzać tylko w taniej taryfie sam dół czyli 22:00-6:00 i 13:00-15:00

sdc 1faz raczej nie podoła będziesz musiał wchodzić na grzanie w drogiej taryfie (oblicz OZC)

sdc 3faz powinna wydolić w taniej taryfie ale super dom zaizolowany (oblicz OZC)

t-cap 1 faz raczej wydoli w taniej jeśli będzie poprawnie wykonana PC i podłogówka zgodnie z zapotrzebowaniem na pomieszczenia (oblicz OZC)

T-CAP 3FAZ wydoli w taniej taryfie i może podoła i góre ale jest duże ryzyko że PC będzie ci często taktować i w cholerę Energi poleci wkońcu to nie 147m2 a 290m2 .czyli około 240l tak strzelam.

nie jestem ekspertem tylko początkującym użytkownikiem PC i sam borykam sie z wieloma zagadnieniami , raczej poczekaj na opinie fachowców.

PC dobiera się na miarę a nie raz będę grzał tylko dół a sporadycznie góre.

Owszem 12kw na 2 piętra wydoli (OZC) , ale będzie zbyt mocna (przewymiarowana) jak będziesz grzał jedynie parter.A czas grzania tylko parteru będzie wynosiła u ciebie szacuje 95%

Minusy przewymiarowanej PC i ich skutki znajdziesz w innych postach.

a nie wspomne dodatkowa moc dla CWU 1,5-2 kwh zależy od ilości osób i jak często sie kompiecie ;-)

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że przy PC 12 kW da radę ogrzać jedno i drugie na raz np. na weekend :

Nie wiem co robić.

1/ Żeby nie wróżyć z fusów , zrób OZC - to koszt minimalny .

Zażycz sobie aby obliczenia były ;

a/ ogrzewany tylko dół ,

b/ ogrzewanie całości ,

2/ Może wystarczy PC 9 kW a może 12 kW będzie za duża .

3/ Czy do pracy dojeżdżasz dostawczakiem ??

4/ PC - ma być szyta na miarę, podobnie jak auto ,

5/ Ciągle aktualne jest motto - patrz moja stopka,

6/ Zobacz przykład asaselllo ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?295917-OZC-12kW-a-moc-pompy-9-kW-Da-rad%C4%99/page3

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że masz już podłogówkę zrobioną na górze szkoda by jej nie wykorzystać więc

dobierasz PC na ten parter .na czas kiedy będziesz wiedział kiedy impreza 2-3dni wcześniej przykręcasz pętle na dole i dajesz całą moc na grę w tym czasie dogrzewasz w kominku dół zawsze to jakieś sterowanie można i tak :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jogi1978.

Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa PC powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. map78 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

 

- W stopce masz PC 9 kW /1f - a na zdjęciu PC 2-wiatrakowa - czyli T-Cap - popraw proszę .

Ciągle zadajesz te same pytania , a niewiele się uczysz , mimo że podawałem Tobie temat do przestudiowania a koledzy fachowcy prawidłowe rozwiązania. System masz przeregulowany, należy go uprościć

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jogi1978.

 

- W stopce masz PC 9 kW /1f - a na zdjęciu PC 2-wiatrakowa - czyli T-Cap - popraw proszę .

Ciągle zadajesz te same pytania , a nic się nie uczysz , mimo że podawałem Tobie temat do przestudiowania a koledzy fachowcy prawidłowe rozwiązania.

Dane mam poprawne ,a na zdjęciu jest jedno wiatrakowiec przyjrzyj się dokładnie to dwa zdjęcia tej samej jednostki

ps.dzięki za link w sprawie sterowania Tw .bo niedługo zabieram sie za montaż termostatu pokojowego bezpośrednio do PC

bobrow w poście #4821 dał niezłą dla mnie kombinacje sterowania PC i z jej skorzystam.

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro

(

Co jest prawdą . Już nic z tego nie rozumie

 

bobrow - w poście #4821 dał niezłą dla mnie kombinacje sterowania PC i z niej skorzystam. Niedługo zabieram się za montaż termostatu pokojowego bezpośrednio do PC ;

czyli , sprzęgło i pompy obiegowe zostają ???

- Kolego , zrób mały wysiłek i przestudiuj temat sprzęgła dokładnie ;

a/ brochas . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7331431#post7331431 , oraz odpowiedź Arturo72

b/Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

i dopiero wtedy zdecyduj

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że PC 12kw na te 147m2 + garaż 40m2 z rozkręconymi na full kaloryferami i jeszcze dodatkowo założę kaloryfer w kotłowni która ma 7m2 nie będzie przeszacowaniem co? Wtedy gdy będę chciał nagrzać strych to zawsze mogę zakręcić garaż z kotłownią, dopomóc kominkiem. Co wy na to?

 

Gdzieś czytałem że mocniejsza pompa to tylko większy koszt inwestycyjny a w użytkowaniu różnic większych nie będzie do mniejszej PC - czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i głupie pytanie

 

co to znaczy taktowanie pompy i jaki ma negatywny wpływ ?

Mówią , że nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi

Taktowanie PC - to przez analogię ; jazda autem w mieście a jazda autem na trasie . Relację b.podobne , skutki dla auta również jak i dla kieszeni inwestora czy kierowcy ,

Temat do przestudiowania polecam - jak wyżej dla jogi1978

Mógłbyś uzupełnić stopkę o dane z OZC

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ,

tak sobie czytam i zastanawia mnie jedna rzecz .Na pietrze , nad płytami KG położyłem płyty OSB aby kiedyś tam poruszać się, zrobic graciarnie.

Wchodząc wczoraj zdziwiło mnie iż jest tam dośc ciepło .Sprawdziłem 17,5 st.!!Przypomniał mi się kominiarz który wspominał iz dawno nie spotkał sie z tak ciepłym poddaszem.U mnie izolacja dachu to pianka otwarta-komora od murłaty do Kalenicy.Na szybko policzyłem kubaturę poddasza i wyszło około 80m3.

W każdej chwili mogę odkrecic OSB i dorzucić ok 25 cm wełny.

Zapytam jak jest to rozwiązane u Was , pytam osoby które moja ocieplony dach do kalenicy.?

Jak myślicie , jaki wpływ ma brak ocieplenia nad sufitem na zuzycie .?Parter i piętro to około 450m3 .W tym wypadku grzeje 530m3?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...