Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Noo to tak też myślałem . Więc nie wie dlaczego cnc pisze że Pc taktuje. Przesiedziałem wiele godzin ostatnio w kotłowni i nie zaobserwowałem ani razu takij sytuacji . U mnie odbywa sie to tak . Teraz Tz -5* KG sztywno 26* Tw 22* . Temperatura powrotu 22* ODPALM PC przez pierwsze minuty ciśnie 40-50FR temperatura rośnie po 20min pracy spada do 30FR po kolejnych 20min spada do ok 20FR na zasilaniu 26 powrót 23-24* i tak już zostaje do najnliższeho defrostu które są rzatkie nawet przy 0* (niskie FR) jednym zdaniem Pc chodzi 24h na niskim FR nie zaobserwowałem żadnych wył/zał . Mimo iż w domu mam ciepło więcej niż chce dlatego te pieprzone termostaty pokojowe chce zamontować w PC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo to tak też myślałem . Więc nie wie dlaczego cnc pisze że Pc taktuje. Przesiedziałem wiele godzin ostatnio w kotłowni i nie zaobserwowałem ani razu takij sytuacji . U mnie odbywa sie to tak . Teraz Tz -5* KG sztywno 26* Tw 22* . Temperatura powrotu 22* ODPALM PC przez pierwsze minuty ciśnie 40-50FR temperatura rośnie po 20min pracy spada do 30FR po kolejnych 20min spada do ok 20FR na zasilaniu 26 powrót 23-24* i tak już zostaje do najnliższeho defrostu które są rzatkie nawet przy 0* (niskie FR) jednym zdaniem Pc chodzi 24h na niskim FR nie zaobserwowałem żadnych wył/zał . Mimo iż w domu mam ciepło więcej niż chce dlatego te pieprzone termostaty pokojowe chce zamontować w PC
a czas defrostu zawsze przy pomocy grzałki ( niski powrót 24*) Tz -5 czas 7min 0,40kwh lele są rzatsze niż przy wyższym KG więc suma sumarą na jedno wychodzi a nawet lepiej bo mniej prxerw w ogrzewaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mam 22w 50% mocy na rotometrach wskazuje 2l/min jak dam na max 40w tu totometry wskazują ok 2.7l-3l/min nie za dużo ?

Owszem sprężarka zwiększa FR

 

Rozumiem ,że masz większe pompki ode mnie (Pico Yanos 25/1-4 , pewnie masz 1-6).Jeśli masz przydławione na rotametrach , to rzeczywiście nie ma co szaleć z wilo.

Może trzeba zgrać termostaty pokojowe tak ,aby wyłączały PC przy osiągnięciu zadanej temp.

Chodzi o to ,że jeśli nie masz odbioru ciepła (bo chałupa nagrzana) , to modulacja będzie niska- i tyle.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że masz większe pompki ode mnie (Pico Yanos 25/1-4 , pewnie masz 1-6).Jeśli masz przydławione na rotametrach , to rzeczywiście nie ma co szaleć z wilo.

Może trzeba zgrać termostaty pokojowe tak ,aby wyłączały PC przy osiągnięciu zadanej temp.

Chodzi o to ,że jeśli nie masz odbioru ciepła (bo chałupa nagrzana) , to modulacja będzie niska- i tyle.

pzdr

tak mam wersje 2x wilo 1-6 (stopka) , rotametry mam odkręcone na full bo mam w miarę równe pętle czyli i też przepływy bardzo podobne, więc reguluje przepływy wygodnie nie kombinując na rozdzielaczu tylko pompką wtórną.podłogówka raczej jest zrobiona OK ponieważ temperatury powierzchniowe podłogi wszędzie mam idealnie takie same w przedziale jak dziś 20,5*- 20,3* to wystarcza żeby było w domu 22,5-23* .

dlatego (jak piszesz) dąże do takiego sterowania aby PC wyłączała się i załączała jak jest odpowiednia Tw. w domu z histezą 0,5-1* to by ograniczyło jazde 24h na niskim FR i (prawdopodobnym taktowaniem) i co najważniejsze poboru energi ,bo przy dzisiejszych warunkach i 24h na niskim FR zjada mi średnio 22-25 kwh na dobę 1,04kwh na godzinę mimo iż za dnia fotowoltaika w zimę i pogode jak dziś pochmurno produkuje jakieś 500w to i taka sam wynik PC chce ograniczyć po przez on/off w PC a to zapewni mi tylko termostat pokojowy chyba, że coś pominąłem w mojej logice myślenia? i więcej szkodze PC kosztem zminimalizowania poboru Energi próbuje właśnie na FM dojść ?

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi ,

zdrowy rozsądek zawsze jest najlepszym doradcą .

Jeśli :

-możesz nie wydawać dużo pieniędzy na dodatkowy sprzęt (np dodatkowy termostat) , a zyskasz co poniżej

-w domu masz komfort cieplny

-PC pracuje "bezpieczniej" (częste on/offy sprężarki to zawsze zużycie komponentów)

-przy wszystkim powyżej , będziesz miał niższe zużycie

To chyba odpowiedź jest jasna co robić...

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi ,

zdrowy rozsądek zawsze jest najlepszym doradcą .

Jeśli :

-możesz nie wydawać dużo pieniędzy na dodatkowy sprzęt (np dodatkowy termostat) , a zyskasz co poniżej

-w domu masz komfort cieplny

-PC pracuje "bezpieczniej" (częste on/offy sprężarki to zawsze zużycie komponentów)

-przy wszystkim powyżej , będziesz miał niższe zużycie

To chyba odpowiedź jest jasna co robić...

 

Powodzenia

sprzęt termostaty,pompki itp. już miałem zamontowane jeszcze przed decyzją na PC miał być gaz, ale dotacje przeważyły na korzyść PC

więc koszt już żaden (kwestia po przełączenia kilku kabelków przez serwisanta) , ale chcę to zrobić poprawnie dlatego raz to ktoś proponuje wywalić pół hydrauliki, a inny z kolei lekko zmodernizować sprzęt już który posiadam. lepiej doradzić sie u kilku osób na tym FM niż czekać na serwisanta, któremu nie ufam (uprzedzenie przy uruchomieniu rok temu) i wysłuchiwać wyłącznie jego wersji. chcę sie przygotować tym razem na jego wizytę (choć troche) i pare uwag od was przekazać a nie nie przytakiwać na każdą propozycje bo klijęt ciemny . :-)

więc zrozum mnie trochę jestem skołowany

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do 2000 - 2005 r ,szczytem marzeń było auto diesel o mocy 90 KM , które mogłeś naprawić prostymi narzędziami , bez nadmiernych kosztów .

Obecnie bez dostępu do komputera danej marki - niewiele możesz , a głównymi sprawcami awarii są tzw.centralki, moduły elektroniczne .

Koszt takich centralek to w granicach 500 zł lub więcej .

Fachowcy - wyraźnie zaznaczali , że jak chcesz mieć bezawaryjny sprzęt i nie zawracać sobie nim głowy - to najkorzystniej jak jest najprostszy układ .

Jeszcze nie mieszkasz a już jesteś skołowany , mięczak z Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do 2000 - 2005 r ,szczytem marzeń było auto diesel o mocy 90 KM , które mogłeś naprawić prostymi narzędziami , bez nadmiernych kosztów .

Obecnie bez dostępu do komputera danej marki - niewiele możesz , a głównymi sprawcami awarii są tzw.centralki, moduły elektroniczne .

Koszt takich centralek to w granicach 500 zł lub więcej .

Fachowcy - wyraźnie zaznaczali , że jak chcesz mieć bezawaryjny sprzęt i nie zawracać sobie nim głowy - to najkorzystniej jak jest najprostszy układ .

Jeszcze nie mieszkasz a już jesteś skołowany , mięczak z Ciebie

MASZ rację lecz jazda samochodami z 2000r były i są mniej komfortowe i ekonomiczne od tych dzisiejszych ( są wyjątki) . czyli 2 moje priorytety

Andrzeju twoje propozycje są brane pod uwagę przekaże serwisantowi nie chodzi mi o wywołanie tematu co leprze czy prosty układ polegającey tylko na krzywej PC czy troche zmodernizowany ale wykorzystujący krzywą PC i temperaturę wewnętrzną .wiadomo że algorytm nie jest doskonały bo PC nie wie jakie są zyski bytowe,czy pogoda jest słoneczna i pokoje na poddaszu szybko nabierają temp. itp. szacunek za twoją wiedze wiele sie dowiedziałem o pracy PC .pozd.

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem o co chodziło CNC ,

kiedy masz długo częstotliwość 20-19 Hz (FR) ,to PC będzie wyłączać sprężarkę-możesz tego nie zauważyć.

 

Strasznie zaintrygowaliście mnie co do taktowania i powiem tak pojechałem na dom i wpatrywałem się jak w obrazek PONAD 2godzimy w FR sprężarki i nic ani razu się nie wyłączyła cały czas FR 20-21 , Tz -6,KG26*sztywna,na zasilaniu 26* powrót 24* w domu stabilne 22* to dobrze ? Bobrow ciutke podniosłem pompki tak aby przepływy były 2,1l/ Pc wskoczyła na 30-31FR i tak trzyma już jakieś 60mim zobaczymy jaki będzie jutro zużycie i Tw pewnie nieco większe

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki cudem przy 24-26 masz w domu stabilne 22 ?

kurde albo moj dom jest porządnie wyziębiony albo cos nie hallo

przez ostatnie 3 miesiące w domu trzymałem ok 19stopni

teraz mam problem aby dobić do 22stopni ?

zauważyłem, ze jak odłączyłem podłogówkę górną, i dałem zasilanie ok 40stopni to po 6h temp zasilania doszła do 40, temp powrotu ok 33 i w domu nagle 23 stopnie. zmniejszyłem zasilanie 32 temp w domu spadła do 20 i tak się trzyma przy zasilaniu ok 35, powrót mam teraz ok 28.

 

jak włączyłem góre i temp 40 to po 12h doszło do 36 powrót 30, fr - 58 ciągle i bardzo wolno nabija

 

dom w trakcie wykończenia ok 8h dziennie - 2osoby, są juz drzwi wewnętrzne, wszystkie podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki cudem przy 24-26 masz w domu stabilne 22 ?

kurde albo moj dom jest porządnie wyziębiony albo cos nie hallo

przez ostatnie 3 miesiące w domu trzymałem ok 19stopni

teraz mam problem aby dobić do 22stopni ?

zauważyłem, ze jak odłączyłem podłogówkę górną, i dałem zasilanie ok 40stopni to po 6h temp zasilania doszła do 40, temp powrotu ok 33 i w domu nagle 23 stopnie. zmniejszyłem zasilanie 32 temp w domu spadła do 20 i tak się trzyma przy zasilaniu ok 35, powrót mam teraz ok 28.

 

jak włączyłem góre i temp 40 to po 12h doszło do 36 powrót 30, fr - 58 ciągle i bardzo wolno nabija

 

dom w trakcie wykończenia ok 8h dziennie - 2osoby, są juz drzwi wewnętrzne, wszystkie podłogi

U mnie jest zdecydowanie inaczej grzeje 24h/24h mam 100% podłogówki na podłogach panele winylowe 100% i dość szybko sie nagrzewa podłoga i panele. jednak zjada mi przy stabilnej średniej Tz -6 przez ostatnie dni ok 1.2- 1,5 kwh/h to mnie martwi dlatego chce wymusić wyłączania i załączania PC po przez Tw , zrobiłem symulacje jak to by było z termostatem pokojowym i wyglądało to całkiem całkiem.

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu będziesz w stanie siedzieć przy PC ?

Yogi , może masz stabilny odbiór ciepła- z tego co wiem , Panas nie zejdzie poniżej 19 Hz.

Pzdr

stary jak będzie trzeba i 5 godzin ;)

może teraz ich nie obserwuje bo jest Tz -7 i akurat wstrzeliłem się w fr 20-21 ,ale jak już będzie Tz 0* to przy takiej krzywej PC spadnie do 19FR i zacznie taktować ( przeprowadzę:rotfl: obserwacje piwko i paluszki ) nie wiem narazie podaje moje obserwacje ja jest Tz -7

ps. tak woli przypomnienia cały czas podaje dane bez CWU jeszcze czekam na przyłączenia wody :mad:

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi , może masz stabilny odbiór ciepła- z tego co wiem , Panas nie zejdzie poniżej 19 Hz.

Pzdr

z powodu zabezpieczenia?

 

Low Frequency Protection Control 1: When the compressor continuously operates at frequency lower than 21 Hz for 240 minutes, the operation frequency will change to 20 Hz for 2 minutes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...