Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

jak pompa chodzi na niskim FR to z tego co kojarzę Panas ma słabe COP, więc będzie lepiej wkręcić obiegówki na maksa niech szybko zrobi się temperatura tam gdzie nie jest ciepło i pompa się wyłączy.

Takie pyrkanie pompy nie jest najekonomiczniejsze.

Ale mogę się mylić.

 

A z tym taktowaniem, to chodzi mi o to że jak wyłączą się obiegi wtórne za sprzęgłem, to pompa co chwila będzie się włączać by dogrzać te 10/20L które masz w sprzęgle i w rurach, Bo tak mała ilość wody będzie szybko stygła i szybko się nagrzewać, więc pompa wyłączy się potem włączy się na minimum chyba 3 min i potem znów włączy jak woda ostygnie. Bez podpiętych termostatów do PC ona pilnuje tylko temperatury w sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary jak będzie trzeba i 5 godzin ;)

może teraz ich nie obserwuje bo jest Tz -7 i akurat wstrzeliłem się w fr 20-21 ,ale jak już będzie Tz 0* to przy takiej krzywej PC spadnie do 19FR i zacznie taktować nie wiem narazie podaje moje obserwacje ja jest Tz -7

 

Pełen szacun- ja trochę przesiedziałem na zydelku w kotłowni , ale tyle bym nie poleciał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie 100% CNC w moim przypadku tak właśnie było wcześniej .ale szybko mi uświadomiłeś . że sterowanie sami pompkami bez bufora czy sprzęgła 100l

jest bezcelowe bo dochodzi do taktowania PC jak powyżej .Ale to już wiesz .Narazie powróciłem do początku pompki wilo 24h pc24h i o tej konfiguracji rozmawiamy że nie obserwóje taktowania . więc poczekam aż przjedzie serwisant i podepnie termostat do PC i pompek wilo

pS

CNC czy ten termostat który mam zamontowany na dole ,nada się do sterowania PC bez napięciowo I pompy wtórnej napięciowo jednocześnie?

http://termoplus.pl/produkt/termostaty/tc920/

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie zaintrygowaliście mnie co do taktowania i powiem tak pojechałem na dom i wpatrywałem się jak w obrazek PONAD 2godzimy w FR sprężarki i nic ani razu się nie wyłączyła cały czas FR 20-21 , Tz -6,KG26*sztywna,na zasilaniu 26* powrót 24* w domu stabilne 22* to dobrze ? Bobrow ciutke podniosłem pompki tak aby przepływy były 2,1l/ Pc wskoczyła na 30-31FR i tak trzyma już jakieś 60mim zobaczymy jaki będzie jutro zużycie i Tw pewnie nieco większe

Wam sprężarka nie wyłącza się przy defroście? Bo u mnie za każdym razem. Średnio raz na 1-1,5 godziny. Zależy od wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam sprężarka nie wyłącza się przy defroście? Bo u mnie za każdym razem. Średnio raz na 1-1,5 godziny. Zależy od wilgotności.

wyłącza wyłącza , ale tylko na czas defrostu u mnie to odbywa sie zawsze przy pomocy grzałki (rzadko kiedy mam27* na powrocie) ale to sdc 1f więc nie wiem jak u innych .ale parę razy widziałem u siebie w czasie defrostu FR 40 nie wiem od czego to zależy nie pamiętam jakie były wtedy nastawy i warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow po nocnych 12 godzinach otczyt po podniesieniu z 2l na 2,1l/min :Tz -6 zak KG sztywno 26* zurzycie podlicznik 0,95kwh/1h ciut mniejsze niż poprzednio , Tw z 22* na 22,2* fr wzrosło z 20 na 24 i czyma ten poziom . czyli zwiękrzenie przepływu w CO nie koniecznie zwiększa zurzycie kwh w PC ?

 

Może być ciut lepszy COP przy większej modulacji-zwróć uwagę ,że wszystkie dane kat Panasa są dla mocy nominalnej (czyli w Twoim przypadku 9kW).

Moje pomiary potwierdzają przy mniejszej mocy (np 60-70%) zgodność COP z katalogiem , natomiast przy min może być gorzej (tak np CNC podawał).

Moje doświadczenia z wyłączaniem sprężarki są jednoznaczne, kiedy na początku wykorzystywałem istniejący zas CWU dwupłaszczowy Galmet 140 ltr -PC szybko osiągała wysokie temp i wyłączała się sprężarka.Wtedy ciepło było oddawane do zasobnika tylko przez ruch pompy wodnej w PC.Kiedy temp odpowiednio spadła-sprężarka się włączała ponownie.

Co z tego wynikało :

COP 2.7 latem , po wymianie na zas 300 ltr z wężownicą 3,4m2 -COP wzrosło do 4,5.Dodam tylko ,że zużycie kwotowo było niskie -dlatego można nie zauważyć gorszego COP przy niskich rachunkach.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciut lepszy COP przy większej modulacji-zwróć uwagę ,że wszystkie dane kat Panasa są dla mocy nominalnej (czyli w Twoim przypadku 9kW).

Moje pomiary potwierdzają przy mniejszej mocy (np 60-70%) zgodność COP z katalogiem , natomiast przy min może być gorzej (tak np CNC podawał).

Moje doświadczenia z wyłączaniem sprężarki są jednoznaczne, kiedy na początku wykorzystywałem istniejący zas CWU dwupłaszczowy Galmet 140 ltr -PC szybko osiągała wysokie temp i wyłączała się sprężarka.Wtedy ciepło było oddawane do zasobnika tylko przez ruch pompy wodnej w PC.Kiedy temp odpowiednio spadła-sprężarka się włączała ponownie.

Co z tego wynikało :

COP 2.7 latem , po wymianie na zas 300 ltr z wężownicą 3,4m2 -COP wzrosło do 4,5.Dodam tylko ,że zużycie kwotowo było niskie -dlatego można nie zauważyć gorszego COP przy niskich rachunkach.

pzdr

kurcze szkoda straszna, że te wersje F nie mają czujników i parametrów COP. przepływów itp. pomagające ustawić optymalne ustawienie PC .chyba jeszcze się wykosztuje i zamontuje ciepłomierz wiele godzin w kotłowni i pytań na FM zaoszczędził bym i nie męczył was pytaniami.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było się dorzucić do wersji H;)

 

Witam

 

Porządny certyfikowany, nowy, ultradźwiękowy ciepłomierz o przepływie nominalnym 2,5 m3/h, kosztuje z fakturą 23% ok. 1000 zł.

O ile droższa od poprzedniej jest wersja H tej samej pompy?

 

Może rzeczywiście nie warto.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było się dorzucić do wersji H;)

 

No nie wiem czy warto-ja teraz dogrywam system PC+klima do budynku produkcyjnego , już prawie zamówiłem T-capa H -ale zmieniłem zdanie na F 1 fazowy.

Dlaczego ?

Mam w tym budynku grzejniki i teoretycznie wersja H może to obsłużyć :

-ma ciepłomierz

-zmienną wydajność pompy obiegowej (chociaż wybierasz bieg przy max obciążeniu)

-kupę fajnych funkcji pomiarowych w menu

 

Ale ,

zdałem sobie sprawę ,że jednak mam stalowe grzejniki i ok 7 letnią instalację CO-czyli będę miał w systemie trochę "mułu" kotłowego.

 

Wtedy z kolei lepiej jest mieć bufor 50 ltr , gdyż :

 

-zapewni dopasowanie obiegów hydraulicznych PC/system CO (funkcja sprzęgła) , czyli nie będę musiał puszczać 1600l/h na grzejniki

-będzie pracował jako odstojnik zanieczyszczeń , zamontuję jeszcze na powrocie z systemu dodatkowy filtr (przed pompą wtórną również, oczywiście)

-jeśli będzie się gdzieś wytrącało powietrze , to automatyczny odpowietrznik je usunie

-będę miał zapewnioną energię do defrostu

 

Główną przyczyną zastosowania bufora jest ryzyko zabrudzenia wymiennika w PC-a wtedy lecą COP-y.

A dlaczego model F ?

Bo jest wyraźnie tańszy i nie będę w pełni korzystał z jego fukcji (np zmiana prędkości wg obciążenia ).

Praca z buforem to stała prędkość np 2 zapewniająca przepływ nominalny ok 1500-1800l/h.

Koszt ciepłomierza nowego to ok 600 pln brutto-dlatego zrezygnowałem z modelu H .

 

A wracając do kol Yogiego , to ze względu na sprzęgło -moim zdaniem ma optymalną PC

 

Generalnie uważam ,że jeśli mamy PC i stalowe grzejniki , to powinny być bufory i dobre filtrowanie wody z systemu-przy podłogówkach woda ma głównie kontakt z tworzywem sztucznym i dlatego może być dłużej czystsza.

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie 9 T-capa o 2,5K w/g cennika Panasa

 

Widzisz z tymi cenami jest różnie-z mojego doświadczenia wynikało ,że miałem lepsze ceny na F (ogólnie wytargowałem ceny z montażem na poziomie średnim -30% od katalogu jak bez montażu)

Wolny rynek i zalety negocjacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Przy grzejnikach bufor jest dla mnie wyborem oczywistym, choć z innej jeszcze przyczyny niż te które wskazałeś w poście.

Przede wszystkim zapewnia w miarę stabilne warunki pracy sprężarki wskutek stosunkowo wolnego przyrostu ( jak i spadku) temperatury wody powrotnej.

Przy dość dużej instalacji grzejnikowej bufor moim zdaniem powinien mieć pojemność znacznie większą niż wspomniane przez Ciebie 50l.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow twoich cen nie można z niczym porównać bo ty niemal jak hurtownik;).

Natomiast wiadomym jest iż cena katalogowa ma mało wspólnego z faktyczną ceną zakupu i montażu. Nie chce mi się teraz grzebać w oficjalnych cennikach ale u mnie jak dobrze pamiętam cena z montażem, zasobnikiem, zaworem trój drożnym, sterowaniem przez internet i innymi duperelami była mocno zbliżona do ceny katalogowej za samą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Przy grzejnikach bufor jest dla mnie wyborem oczywistym, choć z innej jeszcze przyczyny niż te które wskazałeś w poście.

Przede wszystkim zapewnia w miarę stabilne warunki pracy sprężarki wskutek stosunkowo wolnego przyrostu ( jak i spadku) temperatury wody powrotnej.

Przy dość dużej instalacji grzejnikowej bufor moim zdaniem powinien mieć pojemność znacznie większą niż wspomniane przez Ciebie 50l.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pratchawiec ,

to poproszę o wyjaśnienie :

-dlaczego szybszy wzrost temp jest szkodliwy (chociaż jestem przekonany ,że podłogówka ma większą bezwładność od grzejników)

-jaki jest algorytm doboru bufora do np T-capa

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak też instalator mi powiedział że jeżeli moje OZC na CO + Cwu ma 7,2 + awaryjnie kominek 12kw ( swoją drogą wydaje mi się trochę przesadzony) bo jak wytłumaczyć że grzeje zasilaniem 26* przy Tz -6 a w domu mam ok 22,5* ? Tylko martwi mnie zużycie .) powiedział to po co przepłacać 9kw 1 faz zamiast 3-faz wystarczy .ale już nie powiedział że są wersje sdc o zmiennej wydajności i t- cap o stałej wydajności do -15 taka cwana bedtia była . Gdybym to wiedział wolał bym do T-cap dopłacić i nie wpatrywał się w Pc przy poniżej -15 swoją drogą odziwo dawała rade w te ostatnie mrozy poniżej -15 bez grzałki . Lecz dochodziło 2-3 razy samowyłączenia przy temp. ok -20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow twoich cen nie można z niczym porównać bo ty niemal jak hurtownik;).

Natomiast wiadomym jest iż cena katalogowa ma mało wspólnego z faktyczną ceną zakupu i montażu. Nie chce mi się teraz grzebać w oficjalnych cennikach ale u mnie jak dobrze pamiętam cena z montażem, zasobnikiem, zaworem trój drożnym, sterowaniem przez internet i innymi duperelami była mocno zbliżona do ceny katalogowej za samą pompę.

 

Jeśli różnica w cenie pomiędzy H a F byłaby mniejsza np ok 1500pln netto -oko by mi nie mrugnęło , by kupić H.

Najbardziej mnie boli nie wykorzystywanie w pełni funkcji urządzenia -trochę to tak jak bym kupił PC inwerter i włączałbym w sterowaniu funkcję on/off max moc...

Z tym hurtownikiem to przesadziłeś-po prostu kupiłem od gościa coś ok 10-11 systemów PC (i jedną klimę 5 lat temu) .Instalator wie, że sam poustawiam sobie maszynki w menu, nawet sam dobieram sprzęt i osprzęt.Również podpowiadam najprostszy sposób montażu-wtedy mam argumenty do ciśnięcia ceny.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...