Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czy przy takiej podłogówce mogę w ogóle myśleć o pompie ciepła?

[ATTACH=CONFIG]381509[/ATTACH]

widzę że masz rurki co 20cm trochę mało jak na pokój z dużym oknem ale jeżeli robiłeś z projektu a nie na oko i wyszło takie a nie inne zapotrzebowanie to instalacja zasadniczo niczym sie nie różni czy to będzie gaz czy PC. Ale widzę przygotówkę pod kominek więc nie ma co się martwić jeśli chodzi o ciepełko ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą o 12cm max 15cm dla tego mimo że już się zdecydowałem na PC to jestem zaniepokojony tym faktem. Jakie będą skutki tak rzadkiej instalacji? Z jednej strony mniejsza pojemność a z drugiej mniejsza powierzchnia grzewcza. Jak sprawa wygląda u Was? Może ma ktoś podobnie jak ja?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać ,że to do Jogiego było...

wiem wiem:p próbuje zrozumieć pieprzony algorytm inwertera po prostu u mnie to nie działa pozostaje tylko jedno wyjście założyć kaganiec na PC termostat pokojowy który będzie wyłączał pompki wtórne i PC to tyle .Dziwny ten mój przypadek żaden z powyższych które opisujesz to dziwne zjawisko :wtf: które Panasonic i na tym forum nie zauważyłem. jest wiele podobnych przypadków ale albo mają problem z dT albo z Tw .ja ich nie mam a nawet w prost przeciwnie więc wielkie dzięki zdaje sie że zostanę z nierozwiązaną zagadką z Archiwum X . od przyszłego tygodnia wchodzę z G11 na G12w i wpieprzam termostat .to tyle .Dziękuje wszystkim za uwage .

ale jak są jeszcze jakieś uwagi i spostrzeżenia do dziwnej sytuacji chętnie przeczyta

pozdr.

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą o 12cm max 15cm dla tego mimo że już się zdecydowałem na PC to jestem zaniepokojony tym faktem. Jakie będą skutki tak rzadkiej instalacji? Z jednej strony mniejsza pojemność a z drugiej mniejsza powierzchnia grzewcza. Jak sprawa wygląda u Was? Może ma ktoś podobnie jak ja?

 

Dzięki.

 

Jakie masz rozstawy w innych pomieszczeniach?

 

Teoretycznie rozstawy dobiera się tak aby moc grzewcza pokrywała obciążenie cieplne pomieszczenia. Jeśli masz robione OZC (i wyniki dla poszczególnych pomieszczeń) to możesz skorzystać z dostępnych darmowych programów, obliczyć w nim moc grzewczą podłogówki dla każdego pomieszczenia (wstawiając m.in. parametry pętli) i porównać z mocą wymaganą. Ale to tylko teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugerujesz że podłoga słabo wyizolowana i jak grzeje podłogę .To od spodu instalacji c.o tępo wychładzania podłogi jest prawie równa tempu ogrzewania C.O .? i dlatego PC chodzi 24h i dochodzi tylko do docelowej temp.(26*) ale już nie +2

to jak wytłumaczyć tw 22*

i.

 

Cudów nie ma - gdzieś te ciepło wytworzone w PC leci. Masz U podłogi na poziomie 0,3 W/m2K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz rozstawy w innych pomieszczeniach?

 

Teoretycznie rozstawy dobiera się tak aby moc grzewcza pokrywała obciążenie cieplne pomieszczenia. Jeśli masz robione OZC (i wyniki dla poszczególnych pomieszczeń) to możesz skorzystać z dostępnych darmowych programów, obliczyć w nim moc grzewczą podłogówki dla każdego pomieszczenia (wstawiając m.in. parametry pętli) i porównać z mocą wymaganą. Ale to tylko teoria.

 

Nie mam OZC. Podłogówkę robił kolega, który tym się zajmuje od 20 lat więc oparte to było o jego doświadczenie i tak jak wspomniałem przeznaczenie pod Eko Groszek. Wszędzie mam co 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudów nie ma - gdzieś te ciepło wytworzone w PC leci. Masz U podłogi na poziomie 0,3 W/m2K

zgadza sie 0,33w/m2k .ale temp.wew.22* przy niskiej KG26* i długość trzymania Tw bez włączonej PC zaprzecza w praktyce tym wyliczeniom .

Więc mam prosty sposób na sprawdzenie teorii zdu.....j izolacji parteru jest prosty. zamykam parter 75m2 i robię testy na piętrze 75m2 tam strop raczej nie ma strat i itp. wtedy sie zobaczy czy PC będzie dochodzić do zadanej +2* i OFF. Zgadza się?

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie 0,33w/m2k .ale temp.wew.22* przy niskiej KG26* i długość trzymania Tw bez włączonej PC zaprzecza w praktyce tym wyliczeniom .

Więc mam prosty sposób na sprawdzenie teorii zdu.....j izolacji parteru jest prosty. zamykam parter 75m2 i robię testy na piętrze 75m2 tam strop raczej nie ma strat i itp. wtedy sie zobaczy czy PC będzie dochodzić do zadanej +2* i OFF. Zgadza się?

 

To dobry pomysł !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:

- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,

- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego, napisał mkm silesia ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page61 ,

 

- mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem a powrotem - świadczy raczej o dobrej izolacji podłogi , gdyż w przeciwnym razie Tpowr wody byłaby dużo niższa bo by się szybko wychładzała ,

- większe średnice na wyjściu / wejściu z PC - na 100 % poprawią przepływy i moce znamionowe PC .

 

Kolega bobrow - pisał swego czasu , że średnica wyjścia z PC to 5/4 "

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:

- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,

- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego, napisał mkm silesia ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page61 ,

 

- mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem a powrotem - świadczy raczej o dobrej izolacji podłogi , gdyż w przeciwnym razie Tpowr wody byłaby dużo niższa bo by się szybko wychładzała ,

- większe średnice na wyjściu / wejściu z PC - na 100 % poprawią przepływy i moce znamionowe PC .

 

Kolega bobrow - pisał swego czasu , że średnica wyjścia z PC to 5/4 "

grubość rurek nie wiem jaka jest może to ocenisz na oko pod izolacją tuż za pierwszym zaworem motylkowym na zasilaniu i powrocie cała instalacja pod izolacją przechodzi na miedź ale jaki przekrój nie wiem ściągnę izolacje wieczorem i zrobię fotki to ocenicie czy sa gdzieś niepotrzebne zwężenia i przekroje narazie mam taką foteIMG_2670.jpg wiem wiem nie mam filtra przy powrocie mimo iż mam 2szt na zasilaniu C.O i w sprzęgle odmulacz , ponoć musi być ale to już po sezonie grzewczym każe wstawić. Hydraulik twierdzi że nie musi być bo mam 2szt i w sprzęgle:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik twierdzi że nie musi być bo mam 2szt i w sprzęgle:eek:

W tej chwili urządzenie jest zamontowane niezgodnie z DTR. Ten argument też do niego nie dociera?

 

Podłącz te obiegówki i PC do jednego termostatu pokojowego.

PC będzie pracować w zależności od nastaw termostatu pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej

odnośnie regulacji dT w buforze - to owszem można to wykonać , ale nie z wszystkimi parametrami.

Trochę spędziłem czasu przy moim buforku i wiem , że nie ma możliwości zwiększenia dT przy PC bez zmniejszenia przepływu.

Po stronie systemu wysoka prędkość przepływu na grzejnikach też nie wchodzi w grę (szum i drżenie rur przy chwilowym zmniejszeniu przepływu)

Przepływ po stronie PC nie może być mniejszy od 1500 l/h ,a po stronie grzejników jest ok 800-1000l/h.

Trochę to wygląda na kwadraturę koła- ale tak jest.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szypki test dla teori złej izolacji na parterze . Dane startowe Tz -7 KG26* sztywno w pokojach (bez dzwi)na piętrze 21*. Zamykam cały parter chwilowy sko T pc ale po paru sekundach spowrotem z/26 p/22 . START 17.00 nic fr45 17:20 fr45 z27/p24 hurra jest światełko w tunelu +1 ,dalej 17:36 fr 36spada z26/p24 i dupa , dalej 18:15 bez zmian w pokojach z 21* zrobiło się 22,4 PC ciśnie dalej z dT 2* jaki wniosek dokładnie tak samo się zachowuje jak grzałem razem z dołem z tym że dT był 2*-4* no ale miała do pociągnięcia 2x więcej rurek . Daje ręke uciàć że jutro będzie pyrkać na fr20-30 i nie dobije +2 i zeżre pewnie ok 1.2kwh/h pozostawie do rana to sie okaże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie że pc potrzebuje przepływ 1500l/h i mam pytanie. Czy ten przepływ można regulować trybami pracy pompy poprzez podniesienie tak żeby pompa pracowała /pompowała znacznie więcej na godzinę ? Innymi słowy, można podnieś prace pompy na wyższy bieg żeby osiągnąć ten przepływ ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty musisz stwierdzić czy rury wychodząca i wchodząca do/z jednostki wewnętrznej są takiej samej średnicy co króćce sprzęgła ?

Prosze o wyrozumiałość i nie nabijania sie z instalacji tylko o merytoryczne wskazania moich kłopotów i czy cała historyjka jest związana z złą hydrauliką .

zdjęcie jeden tu wydaje się że jest w pożądku poza brakiem filtra na powrocieIMG_2892.jpg

zdjęcie 2 zaczynamy polewka (chyba) tu jest zwężenie , zawór odcinający DN20 3/4" i rurka miedziana idąca do zaworu trójdrożnego IMG_2893.jpg

zdjęcie 3 połączenie tejże rurki do zaworu 3d w dół leci do cwu a góra leci do sprzęgła IMG_2894.jpg

zdjęcie 4 połączenie sprzęgła 3d z sprzęgłemIMG_2900.jpg

zdjęcie 5 wylot z sprzęgła zasilanie idące do obu pomp wtórnych tu już idą rury grubsze nie wiem z czego, są pomalowane jakąś farbą kolor rudy IMG_2896.jpg

ta rura idzie dalej i rozgałęzienie do obu pompek wtórnych potem za pompkami rury pex też grube do rozdzielaczy .na powrocie jest to samo zawór dn20 3/4" i ta rurka miedziana połączona z sprzęgłem.

czy te zwężenie rurek na odcinku PC-sprzęgło , sprzęgło-PC ma aż tak wielki wpływ na sprawność całego systemu ,pytam bo widzę że zawór 3d ma chyba przyłącza 3/4" więc jak to miał inaczej połączyć czy da sie w taki zawór 3d wpiąć ryry 1" czy 5/4" ? jaki to mam sęs jeśli sam zawór 3d sam w sobie jest zwężeniem ,nie znam się na hydraulice tak tylko sobie luźno Myśle.

Panasonic pisze że wersje split 9kw mają na zasilaniu i powrocie R 1 1/4"

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się na hydraulice tak tylko sobie luźno Myśle. Panasonic pisze że wersje split 9kw mają na zasilaniu i powrocie R 1 1/4"

 

R 1 1/4" = 5 / 4" - a więc wg.mnie wszystkie połączenia pomiędzy PC a sprzęgłem/zaworem trójdrożnym powinny też być 5/4" ,

aby nie zmieniać parametrów / możliwości hydraulicznych sprężarki ( mocy i przepływów znamionowych )

 

Poczekaj - zobaczymy co powiedzą tzw.Guru tego forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...