Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jogi,

paradoksalnie ratuje Ci trochę 4-litery to sprzęgło-PC pracuje w krótkim obiegu i bez obciążenia instalacją (czyli bez oporów ).

CNC miał rację pod tym względem-podciągniesz o 1 stopień na pompie wodnej (lub może nawet nic nie trzeba będzie podwyższać) i będzie GIT.

Jaki Ci nie wywali tego alarmu do rana , to pewnie masz szczelną instalację i tyle ile trzeba czynnika.

Trzymam kciuki.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przepływ jest ok to może być i 1/2 ", tyle że jak jest bardzo mała średnica to obiegówka musi mocniej pracować.

 

Teoretycznie masz rację. Ale jest jeszcze kultura techniczna, czy tam jakaś podstawowa wiedza. Są optymalne prędkości cieczy w rurociągach. Oczywiście, że przy krótkiej instalacji opory nie będą duże przy redukcji i obiegówka da radę ale skoro producent pisze, że ma być 5/4 to tak ma być i kropka. Dzięki takim pseudo instalacją mamy milion postów na forum o niczym.

Ps. Jogi wepnij ten termostat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok krótko DUPA chyba fałszywy alarm po 3 godzinach obserwacji i 3x defrostach błędu nie wywaliło

nawet zwiększyłem KG z 26* do 32* PC ładnie zaczęła cisnąć fr77 aż w końcu w 21min osiągnęła na zasilaniu 32* a powrót miał 29-30* potem znudziło mi się patrzenie w ekran minimalnie zmniejszyłem przepływy z 2l/m na 1.8l/min pompa docisła na chwile do 33* i po staremu zwolniła do fr67 i tak trzyma .

w pokojach zrobiło sie już z 21,8 * 23.3* czyli po staremu.Kolejny AS z rękawa w pi.....du . Dobra nie męcze was ide spać .pozostawiłem te 35* zobacze jutro

pewnie się obudzę trochę bogatszy o kolejne niepotrzebne Kwh . pozdro.

ps. przynajmniej pierwszy raz zobaczyłem jak PC zrobiła defrost bez grzałki owszem odpaliła bo spadło potem poniżej 27* ale czasówka nieco ponad 5 min. aż sie milej patrzy ale jakim kosztem :eek: nara

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz rozstawy w innych pomieszczeniach?

 

Teoretycznie rozstawy dobiera się tak aby moc grzewcza pokrywała obciążenie cieplne pomieszczenia. Jeśli masz robione OZC (i wyniki dla poszczególnych pomieszczeń) to możesz skorzystać z dostępnych darmowych programów, obliczyć w nim moc grzewczą podłogówki dla każdego pomieszczenia (wstawiając m.in. parametry pętli) i porównać z mocą wymaganą. Ale to tylko teoria.

 

Teoria która przy dokładnych i rzetelnych obliczeniach ozc i takich samych obliczeniach grzejników podłogowych sprawdza sie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jogi.Zobacz tu; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea%2Fpage126%20%3E%20%3E%3E

 

Oraz była dyskusja na forum, aby nie łączyć miedzi z wyrobami ocynkowanymi - ponieważ dochodzi do korozji elektrolitycznej http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page208

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mo

 

A dobrze ociepliłeś chałupę? Co 20 deko mało, zwłaszcza z pokojem z oknem tarasowym/balkonowym.

Wszystko zależy ile chcesz mieć też w pokoju. Ostatnio spotkałem gościa, który jak wszedł do mnie do budowanego domu (utrzymuje ok 12-15 stopni) to stwierdził, że tu można mieszkać bo ona tak ma w domu. Przy 18 stopniach w domu już by nie zarobił na opłaty (mieszkanie narożne w bloku), więc nie grzeje i spokojnie żyje.

U ciebie, żeby osiągnąć zadaną temp w pomieszczeniu może być ryzyko zbyt wysokiej temp w układzie-trochę niezdrowo i tyle.

Ale jak to sypialnia lub sporadycznie używany pokój to spokojnie obleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ktoś się znajdzie co ma rurki ułożone co 20cm? Jeśli nie to ja zostanę królikiem doświadczalnym.

 

Mam rurki co 20 cm w części domu, mam zrobione OZE, zrobiłem też projekt podłogówki. Pewnie są jakieś niewielkie różnice projekt / wykonanie jeśli chodzi o długoś pętli.

CIeszę się, że ta zima należy do tych " zimnych ", pokazała że w moim domu wszystko działa jak należy, może dlatego, że nie szukam problemów tam gdzie ich nie ma i nie dzielę włosa na czworo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rurki co 20 cm w części domu, mam zrobione OZE, zrobiłem też projekt podłogówki. Pewnie są jakieś niewielkie różnice projekt / wykonanie jeśli chodzi o długoś pętli.

CIeszę się, że ta zima należy do tych " zimnych ", pokazała że w moim domu wszystko działa jak należy, może dlatego, że nie szukam problemów tam gdzie ich nie ma i nie dzielę włosa na czworo.

 

Czyli że mogę śmiało montować PC :-D hurra! :-) :lol2:

 

Jeszcze pytanko. Czy w takim razie moge się podratować 1cm warstwą styroduru pod sufitem w salonie, kuchni i korytarzach? Tam mam dać i tak karton gips więc może to by trochę pomogło w utrzymaniu temperatury, co myślicie? Ewentualnie wełnę żeby bardziej to oddychało.

Edytowane przez MrSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli

 

1 cm daruj sobie. Szkoda babrać się, siatkować to, tynkować, daj spokój.

Ja mam rozstaw co 15, łazienki co 12,5 (w teorii). Ale podniosłem trochę pomieszczenia i pewnie wyjdzie na to samo.

 

Podłogówkę nie robi się na źródło zasilania tylko na temp zasilania. z pieca nie puścisz 80 stopni na podłogówkę.

Jedyne co to pompa MOŻE, ale nie MUSI pracować na wyższym parametrze i będzie nieco mniej ekonomiczna i tyle.

Wszystko zależy od ocieplenia chaty, wentylacji itp. Masz to OZC? Jakie masz ocieplenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli

 

1 cm daruj sobie. Szkoda babrać się, siatkować to, tynkować, daj spokój.

Ja mam rozstaw co 15, łazienki co 12,5 (w teorii). Ale podniosłem trochę pomieszczenia i pewnie wyjdzie na to samo.

 

Podłogówkę nie robi się na źródło zasilania tylko na temp zasilania. z pieca nie puścisz 80 stopni na podłogówkę.

Jedyne co to pompa MOŻE, ale nie MUSI pracować na wyższym parametrze i będzie nieco mniej ekonomiczna i tyle.

Wszystko zależy od ocieplenia chaty, wentylacji itp. Masz to OZC? Jakie masz ocieplenie?

 

Nie robiłem OZC. Sugeruje się domem kolegi który jest prawie identyczny tylko 112m2 ale sufity ma 2,9 więc większa kubatura no i ma PC 9kw. Ja mam dodatkowo garaż 40m2 i kotłownia 7m2 gdzie będa grzejniki i wybrałem PC 12kw. Powierzchnia mieszkalna to 147m2 pod wylewką 12cm styropianu na stropie 5cm poddasze będzie ocieplone wełną. Sufity mam na 2,7 planuje obniżyć do 2,6 wkładając te 10cm wełny. Muszę czymś się lekko podratować więc dam ta wełnę dla świętego spokoju. Ściany zewnętrzne porotherm 25 + styropian silver 15cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie robiłem OZC. Sugeruje się domem kolegi który jest prawie identyczny tylko 112m2 ale sufity ma 2,9 więc większa kubatura no i ma PC 9kw. Ja mam dodatkowo garaż 40m2 i kotłownia 7m2 gdzie będa grzejniki i wybrałem PC 12kw. Powierzchnia mieszkalna to 147m2 pod wylewką 12cm styropianu na stropie 5cm poddasze będzie ocieplone wełną. Sufity mam na 2,7 planuje obniżyć do 2,6 wkładając te 10cm wełny. Muszę czymś się lekko podratować więc dam ta wełnę dla świętego spokoju. Ściany zewnętrzne porotherm 25 + styropian silver 15cm.

 

Nie robiłeś OZE, zaoszczędziłeś jakieś 300 zł - jakbyś zrobił to byś wiedział czy warto te sufity obniżać czy nie, a może wystarczyła by PC 9kW ?

Wydajesz na dom dużo kasy i bawisz się w wróżkę, twoje pieniądze i twoje wybory. Na tym forum jest wielu co wiedzą lepiej i nie słuchają rad innych.

 

A co do domu kolegi " prawie " identycznego, na spacer idzie człowiek z psem, statystycznie mają po 3 nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam 135 użytkowej plus garaż 50 i kotłownia. I mam 9 kW 3 -fazowa, co jest z dużym zapasem. 12kW moim zdaniem jest zdecydowanie za dużo. Zrób OZC, odżałuj 300-500 złotych a zaoszczędzisz na pompie parę tysięcy kupując mniejszą.

 

Jeszcze mam poddasze o którym nie wspomniałem bo traktuje je jako rzecz drugoplanowa ale jednak. Tam będzie ze 100m2 jak nie lepiej i kiedyś też będe chciał tam grzać. 12kw nie będzie przeszacowane - był u mnie facet z panasonica i drugi z samsunga także ufam im. Wszystko fajnie pięknie uwierzcie mi że gdybym miał tą wiedzę którą mam teraz to wiele rzeczy w tym domu wyglądało by inaczej. Pomińmy jednak te sprawy. OZC na pewno świetna sprawa ale z tego co na tym forum można wyczytać to czasem te wyliczenia w cały świat są więc chyba lepiej polegać na doświadczeniu innych którzy mają podobne domy z podobnych materiałów itd. Po prostu wystraszyłem się tej podłogówki 20cm i tyle - kasy nie mam zamiaru żałować na wełnę itp. chce mieć po prostu ciepło przy pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wię tak ,nie wiedziałem że kiedyś będe z utęsknieniem czekał na błąd H42 i wreszcie znajde przyczyne braku taktowania PC. I NIC KG32* sztywno Tz-7 po 8godzinach grzania górnych pokoji sauna 24.6* a PC CIŚNIE , trudno jak skończy się sezon przerabiam rury na min 1" i bajpasy na pompy wtórne narazie co mogę zrobić to kaganiec (termostat pokojowy ) to tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...