Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

1. Ustawić timer

2. Krzywa metodą prób i błędów, albo zainwestować w sterownik pokojowy.

 

czyli pobawić się timerem z tymi ustwieniami tygodniowymi tak?

No właśnie zakres regulacji temp na pompie to +25do +55 więc jakiej krzywej nie ustawie to i tak zawsze będzie grzać minimum do 25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@plusfoto 99% domów ma podłogówkę w 5-6cm wylewce. Ty masz dwadzieścia pare cm betonu -to nie do porównania. Sam pisałeś jakie masz różnice temperatury na pietrze i na parterze. Pozatym dobrze zaizolowany dom to dalej rzadkość. Jeżeli ktoś jest nie techniczny, chce włączyć PC i mieć święty spokój to zakłada sterownik pokojowy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki to koszt takiego sterownika? bo rozumiem ,że wtedy ustawiam tylko sobie założmy 16 stopni i reszta mnie nie interesuje?

 

Euroster Regulator temperatury Q7 234 zł. Zakupiony poza allegro i podpięty 40 dni temu dokładnie.Od tamtej pory pompa przestała chodzić na okrągło i włącza się wtedy kiedy ma grzać dom. Sterownik naprawdę prosty w obsłudze.

 

Odczyt za te 40 dni to 720 kwh na C.O. i 120 kwh na CWU. temp. zadana w domu to 17oC. W domu robione były w tym czasie suche tynki i szpachle okresowo otwierane okna w ciągu dnia roboczego przez mniej więcej tydzień.

 

Woda CWU nie używana więc te 120 kwh to strata postojowa zbiornika, 2,55kwh na dobę. Zbiornik stoi w temp. otoczenia 17oC w kotłowni. Za rok uzbiera się tego 930 kwh. Przeliczając na pieniądze za 5 lat to już 2000 zł się robi strat postojowych. Złotówa nie jestem , ale głośno myślę...........

..............że sezonie grzewczym dramatu nie ma bo w kotłowni temp. 16-18oC ma być utrzymywana więc ok zbiornik grzeje kotłownię poniekąd. Ale zaobserwowałem, że latem po montażu kiedy pompa chodziła jakiś czas na rozruchu straty postojowe były takie same. Więc myślę nad dociepleniem zbiornika i rur. ponad to co fabryka dała. Próbował ktoś ? Ewentualnie czy zaobserwował efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę,że jest on bezprzewodowy więc pewnie jakiś modół do pc muszę dokupić?

 

A tu jest mała nieścisłość z mojej strony bo ja zakupiłem przewodowy, zamontowany jest w w korytarzu. Sterownik podpinał mi hydraulik, ale w 1 godzine/półtorej każdy elektryk to ogarnie. Sterownik wpinasz do jednostki wewnętrznej rzecz jasna i przełaczasz pompę w tryb remote. Masz wydrukowaną instrukcję obsługi? Mogę ci podesłać na email w razie czego. tam Jest prosto opisane jak poruszać się po Menu pompy i zmieniać ustawienia. O resztę można zapytać na forum, ale od czego jest SET a od czego Check dla własnego zdrowia lepiej przyswoić samemu.

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki to koszt takiego sterownika? bo rozumiem ,że wtedy ustawiam tylko sobie założmy 16 stopni i reszta mnie nie interesuje?

sterowniki (termostaty pokojowe) przewodowe kupisz w przedziale 100-200zł ,a bezprzewodowe 2x tyle i w góre ważne abyś miał czujnik zamontowany w najbardziej optymalnym miejscu budynku pod względem temperatur z dala od źródeł ciepła,promieni słonecznych ,przeciągów itp, ważne aby sterował beznapięciowo oraz miał (nie koniecznie wszystkie) przydatne funkcje takie jak :

- czas pracy czujnika (czyli PC jeśli nie ma tej funkcji)

- histeza min 0,5*,

- program tygodniowy i weekend dla g12w

- sposób sterowania grzanie/chłodzenie (dla PC z tą funkcją)

- opóźniony start sygnału start dla PC zapobiegające chwilowym skokom temperatur w pomieszczeniu

- kalibracja temperatury

w PC usuwasz zworke z styków (u mnie 16 i 17) wpinasz termostat beznapięciowo .Ustawiasz w MEnu "Service" info. że masz termostat pokojowy ,potem KG stadard. Wybierasz w termostacie np .16* i zapominasz .

Aby termostat mógł sterować PC on/off musi się świecić zielona dioda na PC. czas pracy ok 30min i ustawienia. Jeśli podpinałeś kiedykolwiek np. domofon lub dzonek do domu i z tym sobie poradzisz po odkręceniu obudowy styki są opisane dokładnie, charakteryzują się wpiętą Zworką USUWASZ JĄ i tyle.Oczywiście przed pracami odłącz najpierw napięcie z PC to oczywiste chyba :-) .pozdr

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Euroster Regulator temperatury Q7 234 zł. Zakupiony poza allegro i podpięty 40 dni temu dokładnie.Od tamtej pory pompa przestała chodzić na okrągło i włącza się wtedy kiedy ma grzać dom. Sterownik naprawdę prosty w obsłudze.

 

Odczyt za te 40 dni to 720 kwh na C.O. i 120 kwh na CWU. temp. zadana w domu to 17oC. W domu robione były w tym czasie suche tynki i szpachle okresowo otwierane okna w ciągu dnia roboczego przez mniej więcej tydzień.

 

Woda CWU nie używana więc te 120 kwh to strata postojowa zbiornika, 2,55kwh na dobę. Zbiornik stoi w temp. otoczenia 17oC w kotłowni. Za rok uzbiera się tego 930 kwh. Przeliczając na pieniądze za 5 lat to już 2000 zł się robi strat postojowych. Złotówa nie jestem , ale głośno myślę...........

..............że sezonie grzewczym dramatu nie ma bo w kotłowni temp. 16-18oC ma być utrzymywana więc ok zbiornik grzeje kotłownię poniekąd. Ale zaobserwowałem, że latem po montażu kiedy pompa chodziła jakiś czas na rozruchu straty postojowe były takie same. Więc myślę nad dociepleniem zbiornika i rur. ponad to co fabryka dała. Próbował ktoś ? Ewentualnie czy zaobserwował efekt?

 

Ja mam mniejsze zużycie na cwu przy trzech osobach, a brudny nie chodzę ;). Licznik cwu na pompie przekłamuje u mnie w stosunku do podlicznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowniki (termostaty pokojowe) przewodowe kupisz w przedziale 100-200zł ,a bezprzewodowe 2x tyle i w góre ważne abyś miał czujnik zamontowany w najbardziej optymalnym miejscu budynku pod względem temperatur z dala od źródeł ciepła,promieni słonecznych ,przeciągów itp, ważne aby sterował beznapięciowo oraz miał (nie koniecznie wszystkie) przydatne funkcje takie jak :

- czas pracy czujnika (czyli PC jeśli nie ma tej funkcji)

- histeza min 0,5*,

- program tygodniowy i weekend dla g12w

- sposób sterowania grzanie/chłodzenie (dla PC z tą funkcją)

- opóźniony start sygnału start dla PC zapobiegające chwilowym skokom temperatur w pomieszczeniu

- kalibracja temperatury

w PC usuwasz zworke z styków (u mnie 16 i 17) wpinasz termostat beznapięciowo .Ustawiasz w MEnu "Service" info. że masz termostat pokojowy ,potem KG stadard. Wybierasz w termostacie np .16* i zapominasz .

Aby termostat mógł sterować PC on/off musi się świecić zielona dioda na PC. czas pracy ok 30min i ustawienia. Jeśli podpinałeś kiedykolwiek np. domofon lub dzonek do domu i z tym sobie poradzisz po odkręceniu obudowy styki są opisane dokładnie, charakteryzują się wpiętą Zworką USUWASZ JĄ i tyle.Oczywiście przed pracami odłącz najpierw napięcie z PC to oczywiste chyba :-) .pozdr

 

wygląda na nic trudnego :) ale chyba musiał bym zainwestować w bezprzewoodwy mam już wszystko porobione praktycznie i nie chcę znowu wiercić kłóć itp a zamontował bym go na pograniczu salonu i korytarza.W bezprzewodowym zasada montażu jest taka sama rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na nic trudnego :) ale chyba musiał bym zainwestować w bezprzewoodwy mam już wszystko porobione praktycznie i nie chcę znowu wiercić kłóć itp a zamontował bym go na pograniczu salonu i korytarza.W bezprzewodowym zasada montażu jest taka sama rozumiem?

Taka sama. bBezprzewodowe posiadają dwa moduły.

sterownik pokojowy (nadajnik)

moduł sterujący (odbiornik) i jego wpinasz pod PC.

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Na wstępie chciałbym przeprosić że wchodzę w Państwa dyskusję i wymianę doświadczeń. Nie wiem jednak w jaki temat dyskusji "uderzyć" żeby znaleźć poprawną odpowiedź. Myślę że Państwo mogą mi pomóc.

Jestem na etapie projektowania systemu ogrzewania domu. Miejsce budowy: Ełk - V strefa klimatyczna. Projekt domu "dom w jabłonkach g2" z pracowni Archon. Nie mam gazu - niestety.

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

ekogroszek (mam w tej chwili ten system jednak "syf, syf i jeszcze raz syf" ) wolałbym tego uniknąć

pompa ciepła - i tu jest pytanie ?

Powietrzna czy gruntowa?

V strefa klimatyczna na powietrzną nie wygląda obiecująco jednak koszt inwestycji niższy od gruntowej.

Jeżeli moje rachunki za prąd za same ogrzewanie z CWU zmieściłyby się w 4 tys rocznie biorę powietrzną ale czy to możliwe( w Ełku?)

Gruntowa to już wyższe koszty i chyba ekogroszek weźmię górę.

 

Co o tym sądzicie? pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...