Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Kolego Andrzeju, nie mam czasu na czytanie 263 stron postów, gdzie znam już to forum

Jeśli macie jakąś wiedzę w pigułce dajcie link będę wdzięczny i też przeczytam trudno samemu od razu wybrać sensowne informacje.

Proponuje , poczytaj na temat doboru mocy PC w zależności od OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy im krócej tym lepiej...

Minimalna długość orurowania czynnika chłodniczego dla jednostki 9kW to 3m max to 30m a nominalna to 7m

 

 

CNC, czy w Panasie serii F idzie nastawić datę, czyli dzień/miesiąc/rok

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Hej, Panas od 10m ma stratę wydajności, dlatego teoretycznie możliwe ale bardzo nie zalecane.

Instalacja za krótka skutkuje szumem w rurach dlatego za mało być też nie może, ale robiłem na odcinku 2,5m i było ok.

 

Co od daty to w sumie nie wiem, nigdy nie nastawiałem. A czemu miało by to w ogóle służyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co od daty to w sumie nie wiem, nigdy nie nastawiałem. A czemu miało by to w ogóle służyć?

 

Instalator twierdzi że czas zimowy/letni jest przestawiany automatycznie, a ja na to że musiałem sam go przestawić, wtedy stwierdził ze data jest źle ustawiana, tylko jakoś nie mógł jej znaleźć :)

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Panas od 10m ma stratę wydajności, dlatego teoretycznie możliwe ale bardzo nie zalecane.

 

 

Moja instalacja chłodnicza wynosi 10m i jakoś nie zauważyłem jakichkolwiek strat. Skoro producent podaje min/max dla długości orurowania czynnika chłodniczego tzn. że taką można stosować, a o stratach nic nie pisze, no chyba ze zataja te informacje ;)

 

Pzd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja chłodnicza wynosi 10m i jakoś nie zauważyłem jakichkolwiek strat. Skoro producent podaje min/max dla długości orurowania czynnika chłodniczego tzn. że taką można stosować, a o stratach nic nie pisze, no chyba ze zataja te informacje ;)

 

Pzd.

 

Straty są ,tylko ty ich nie widzisz.

W fizyce nic nie jest za darmo .

Każdy metr rury to strata.Do pokonania oporów potrzebna jest energia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za wszystkie odpowiedzi.

 

@CNC_POMPY_CIEPLA

W tym roku się na pewno nie wprowadzę pompa będzie stać praktycznie nie używana i to jest główny powód dla którego nie chcę jej teraz.

Druga sprawa, zakłóci mi wydatki mam to ustawione tak, że ogarnę na spokojnie, ale nie teraz tylko za rok.

Nie spodziewałem się, że tak trudno będzie znaleźć kogoś kto się podejmie zrobienia najpierw rurek a dopiero potem pompy, albo inaczej rurki zrobię i zabezpieczę sam tylko czy ktoś mi później na to założy jednostkę z gwarancją (pewnie nie)

Piec bym odpuścił nawet wolę iść w pompę ciepła, ale w tym układzie jak pisałem najpierw skończę dom później podpinam pompę.

 

@hajnel Właśnie siedzę w pracy i liczę od nowa to OZC jak bym miał jakieś pytania na pewno się odezwę.

@Andrzej5101 dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty są ,tylko ty ich nie widzisz.

W fizyce nic nie jest za darmo .

Każdy metr rury to strata.Do pokonania oporów potrzebna jest energia

 

Po przeliczeniu, na papierze to są na pewno jakieś straty, ale nie tak wielkie abym je odczuł tzn. mój portfel.

Potrafisz powiedzieć ile mniej bym zapłacił za prąd jakby moja instalacja miała długość nominalną?

Tak dla ciekawości, ile to będzie 5 10 czy 20 pln w skali roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeliczeniu, na papierze to są na pewno jakieś straty, ale nie tak wielkie abym je odczuł tzn. mój portfel.

Potrafisz powiedzieć ile mniej bym zapłacił za prąd jakby moja instalacja miała długość nominalną?

Tak dla ciekawości, ile to będzie 5 10 czy 20 pln w skali roku?

 

zapytaj producenta twojej maszyny. Zwróć uwagę ,że istnieje długość maxymalna tych rurociągów.A nie jest o problem ilości czynnika .

Ta długość jest różna w różnych maszynach.

Jeżeli masz maszynę ktura dopuszcza np 70m to te 10 nie spowoduje katastrofy finansowej.

Ale jak max jest na poziomie 15 m to te 10 może być istotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj producenta twojej maszyny. Zwróć uwagę ,że istnieje długość maxymalna tych rurociągów.A nie jest o problem ilości czynnika .

Ta długość jest różna w różnych maszynach.

Jeżeli masz maszynę ktura dopuszcza np 70m to te 10 nie spowoduje katastrofy finansowej.

Ale jak max jest na poziomie 15 m to te 10 może być istotne

 

Zgadzam się z Tobą w 100%

 

Dla Panasa 9kW długość nominalna wynosi 7m a max to 30m dlatego twierdze, iż moje 10m nie ma większego znaczenia (oczywiście czynnik dopuszczony zgodnie z zaleceniami producenta) i śmiało twierdze, że dodatkowy koszty w skali roku nie przekroczy ceny jednej flaszki ;) także jak najbardziej do zaakceptowania.

Popraw jeśli się mylę.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż jest przyklejony do budynku ale nie ma połączenia z domem.

Ściana domu w garażu ma być zaizolowana styro 032 a samego garażu grzać nie chcę ewentualnie jakiś konwektorowy elektryczny jak bym potrzebował coś tam robić.

Dlatego nie może być w garażu choć tak by było pewnie najlepiej.

Zmierzyłem dokładniej i po linii prostej od gospodarczego do garaży będzie jakieś 11 m więc chyba nie tak,źle tylko rurki muszą iść po skosie ale to i tak w styro więc nie powinno przeszkadzać.

Podliczę to ozc do końca to dam znać jakie zapotrzebowanie wyszło.

Ale to jaki model szukać ? tego T-cap czy inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż jest przyklejony do budynku ale nie ma połączenia z domem.

Ściana domu w garażu ma być zaizolowana styro 032 a samego garażu grzać nie chcę ewentualnie jakiś konwektorowy elektryczny jak bym potrzebował coś tam robić.

Dalej nie mam pojęcia w czym może przeszkadzać umiejscowienie tej jednostki w garażu. Chyba że chcesz aby wisiała w jakimś eksponowanym miejscu ale raczej nie podejrzewam cię o to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie chcę jej eksponować :D

Ale z tego co czytałem jednostka sterująca powinna znajdować się w pomieszczeniu ogrzewanym.

Jeśli nie ..... to może i być w garażu , musiał bym zmienić projekt podłogówki aby tam zasilanie wchodziło, ale to da się zrobić, tylko czy na pewno może być w nieogrzewanym pomieszczeniu ?

 

Żeby rozjaśnić sytuację jak to wygląda wrzucę zdjęcie.

Po lini prostej wyjdzie jakieś 11 metrów MAX 12

Jest do przecięcia kilka ścian więc nie wyobrażam sobie montować tego później.

http://s1.fotowrzut.pl/ICTLQA629P/1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Grzanie tego garażu do 5C to może będzie 50zł na sezon... A robienie inst. freonowej przez cały dom to proszenie się o kłopoty.

Jeśli jeszcze możesz to proponuję dać pompę w garaż, kotłownię przerobić na łazienkę, a z łazienki powiększyć pok nr 3.

Ewentualnie zamiast kotłowni spiżarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie jak pisałem na tym się nie znam możliwe, że tak jak bym chciał się po prostu nie da.

Grzanie garażu tylko po to aby wstawić PC ? sam nie wiem nie chodzi o kasę za sezon, nie zmieszczę tam teraz podłogówki .....

Brama wstawiona w garażu mam do dyspozycji na posadzkę jakieś 13 cm z 5cm styro i wylewka.

O zmianie pomieszczeń nie ma mowy cała kanaliza pod chudziakiem leży.

Policzyłem to OZC w kończy wychodzi niemal 6 kw na dom, choć nie mogę znaleźć styro z lambdą 0,32 domyślnie daje mi 0,40 ale w zaokrągleniu można liczyć 6kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz przenieś agregatu? Zamontuj go przy wejściu pomiędzy oknem od kotłowni i kuchni lub gdzieś z prawej strony domu i puść rurki za szafkami kuchennymi. Wiem że trochę będzie szpecić, ale zawsze możesz obsadzić jakimiś krzewami i będzie git ;)

 

Jak już wcześniej pisałem moja instalacja wynosi 10m i nie zauważyłem jakichkolwiek problemow z tym związanych.

Tylko, że moja instalacja jest w piwnicy cała odkryta, a TY chcesz ją utopić w posadzce i to w dodatku w części mieszkalnej, ja bym nie ryzykował.

 

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...