Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

odnośnie pieca- też chciałem go podłączyć , ale ostanio doszedłem do wniosku że pozbędę się klamota.

Analizując dobór PC , między innymi ze względu na piec awaryjnie- zastosowałem bufor/sprzęgło z dodatkową parą przyłączy (chciałem podłączyć tam wymiennik z pompką , a stary zas CWU 140 ltr wykorzystać jako obciążenie mocy pieca , przy otwartym układzie- oczywiście)

W mrozy PC się sprawdziła ,a przy dłuższej awarii bez możliwości uruchomienia 9kW grzałki w PC , mogę na szybko kupić piec elektryczny ok 10-12kW i podłączyć pod buforek.

A jeśli będzie dłuższy brak zasilania- to zrobię wg Pratchawca i kupię eko kominek.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie pieca- też chciałem go podłączyć , ale ostanio doszedłem do wniosku że pozbędę się klamota.

Analizując dobór PC , między innymi ze względu na piec awaryjnie- zastosowałem bufor/sprzęgło z dodatkową parą przyłączy (chciałem podłączyć tam wymiennik z pompką , a stary zas CWU 140 ltr wykorzystać jako obciążenie mocy pieca , przy otwartym układzie- oczywiście)

W mrozy PC się sprawdziła ,a przy dłuższej awarii bez możliwości uruchomienia 9kW grzałki w PC , mogę na szybko kupić piec elektryczny ok 10-12kW i podłączyć pod buforek.

A jeśli będzie dłuższy brak zasilania- to zrobię wg Pratchawca i kupię eko kominek.

Pzdr

 

Napisz proszę czy PC dała radę bez grzałek czy z grzałkami wewnętrznymi na twoje 200m2? Jaki masz duży bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę czy PC dała radę bez grzałek czy z grzałkami wewnętrznymi na twoje 200m2? Jaki masz duży bufor?

 

Bufor mam tylko 38 ltr -wielkość dobrana pod kątem defrostu i min zładu.

PC pracowała dwie zimy bez grzałki ( może niekiedy przy defroście w duży mróz)-na buforze nie występuje praktycznie warunek dT=8K.

Poczytaj moje posty - dwa lata już dopieszczam system PC

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy może Pan sprecyzować co oznacza "małe sprzęgło" ? Czy nie powinien być to zbiornik buforowy wpięty szeregowo i zawór by-pass ?

W związku z tym, że PC serii H wyposażona jest w pompę obiegową z modulacją prędkości obrotowej nie powinno być problemu z przegrzewem otwartych pętli w instalacji z siłownikami, ponieważ przepływ zostanie dostosowany do nowych warunków według dT. Mam rację ?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale nie do przesady 90dni pracy i wylatane 2000h, gdzie 2000h pracy przewiduje się na cały rok.

Więc nie poapadajm,y w skrajność :

I potem będą opinię o pompach ciepła że pochodziła 5 lat i umarła po gwarancji. Tyle że w te 5 lat wystuka tyle godzin pracy co powinna zrobić w 15 lat.

PC Panasonic - wg.danych przewidziana jest na 50.000 h pracy , a więc w rok musiałaby pracować 10000 h aby padła po 5 latach .

 

WIcher 2017

Może tematy umieszczone w mojej stopce Trochę Ci rozjaśnią Twoje problemy.

Żeby uzyskać prawidłową odpowiedź - to trzeba mieć dane wg.OZC budynku

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy może Pan sprecyzować co oznacza "małe sprzęgło" ? Czy nie powinien być to zbiornik buforowy wpięty szeregowo i zawór by-pass ?

W związku z tym, że PC serii H wyposażona jest w pompę obiegową z modulacją prędkości obrotowej nie powinno być problemu z przegrzewem otwartych pętli w instalacji z siłownikami, ponieważ przepływ zostanie dostosowany do nowych warunków według dT. Mam rację ?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

 

Małe sprzęgło czyli takie z 50L lub 100L, modulacja mocy za dużo nie da jak w układzie będzie za mało wody.

mały buforek wpięty na powrocie przy sterowaniu sekcjami się nie sprawdzi. musi być wpięte na zasilaniu i powrocie jako jeden zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na obliczenia OZC. Ogrzewanie podłogowe w całym domu 200m2 a pytanie brzmi czy system bezpośredni w takim przypadku bez dodatków czy np z buforem wpiętym szeregowo wspomagającym defrost ? Czy stosować siłowniki, termostaty pokojowe czy tylko jeden termostat sterujący PC on/off ? W generacji H można wprowadzić panel sterowania do pokoju. Co w sytuacji różnych zysków ciepła w różnych pomieszczeniach ?

Jaka instalacja będzie najlepsza + jakie sterowanie w tym przypadku jeżeli pompa obiegowa PC poradzi sobie z oporami hydraulicznymi.

Pozdrawiam i dziękuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

· Niedobór czynnika chłodniczego

· Płytka sterująca w jednostce zewnętrznej

· Niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki

 

Czyli na 99% uciekł czynnik, więc Panie Macieju instalator dał ciała i przed napełnieniem nie sprawdził szczelności i spierdzielił robotę.,

Ale mogę się mylić.

 

Dziwna sprawa. Pompa w niedzielę działała bez zadnego problemu. Dzisiaj również. Tak mi się wydaje przynajmniej.

Czy ten błąd albo zatrzymanie się jednostki zewnętrznej mógł spowodować silny wiatr ? W sobotę jak wyskoczył mi ten błąd to wiało niemiłosiernie mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Pompa w niedzielę działała bez zadnego problemu. Dzisiaj również. Tak mi się wydaje przynajmniej.

Czy ten błąd albo zatrzymanie się jednostki zewnętrznej mógł spowodować silny wiatr ? W sobotę jak wyskoczył mi ten błąd to wiało niemiłosiernie mocno.

 

Czynnika jest tak mało że jak jest zimniej to już nie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC Panasonic - wg.danych przewidziana jest na 50.000 h pracy , a więc w rok musiałaby pracować 10000 h aby padła po 5 latach .

 

WIcher 2017

Może tematy umieszczone w mojej stopce Trochę Ci rozjaśnią Twoje problemy.

Żeby uzyskać prawidłową odpowiedź - to trzeba mieć dane wg.OZC budynku

 

za dużo czekania żeby sprawdzić kto ma rację :-)

Zresztą Ty piszesz o danych odnośnie sprężarki, a ta faktycznie pada ostatnia, najpierw padnie jakiś przekaźnik za 3$ i pompa też nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

odnośnie trwałości Panasów , to chyba musimy jeszcze poczekać- nie znalazłem żadnych danych na temat uszkodzeń sprężarek przy prawidłowej instalacji i eksploatacji ( co nie znaczy , że ich nie ma).

U mnie np od października do teraz PC pracowała ok 2800h.

Rzadko pracowała z niską modulacją i z małą ilością cykli start/stop-czy to lepiej , czy gorzej w stosunku do odwrotnej pracy , tego nie jestem pewien.

Z życiowego doświadczenia dot elektroniki i mechaniki- to raczej mój tryb pracy jest mniej ryzykowny pod względem awarii PC .

Podyskutujemy za kilka lat o tym ( mam nadzieję , że nie za szybko...)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

odnośnie trwałości Panasów , to chyba musimy jeszcze poczekać- nie znalazłem żadnych danych na temat uszkodzeń sprężarek przy prawidłowej instalacji i eksploatacji ( co nie znaczy , że ich nie ma).

U mnie np od października do teraz PC pracowała ok 2800h.

Rzadko pracowała z niską modulacją i z małą ilością cykli start/stop-czy to lepiej , czy gorzej w stosunku do odwrotnej pracy , tego nie jestem pewien.

Z życiowego doświadczenia dot elektroniki i mechaniki- to raczej mój tryb pracy jest mniej ryzykowny pod względem awarii PC .

Podyskutujemy za kilka lat o tym ( mam nadzieję , że nie za szybko...)

Pzdr

 

A jak sprawdzasz ilość godzin, i ilość startów ? Bo modulację widzę na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzasz ilość godzin, i ilość startów ? Bo modulację widzę na wyświetlaczu.

 

Założyłem licznik moto-godzin (F&F) i podłączyłem pod sterowanie CO i zawór 3D na CWU-ilość startów szacuję na podstawie "częstych" obserwacji PC.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

cnc masz na allegro pompę t-cap za 19k.mam takie pytanie za ile byś ją oddał w dobrych pieniążkach:).

nie wiem czy dobrze dobieram moc ale mam dom o pow.172 m2 z garażem.użytkowa 136m2.

Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 39,5 W/m2 czyli na cały budynek 6,7 KW

 

Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 7,1 KW.

ciekawe czy dobrze policzyłem:)

co możesz mi polecić w rozsądnych pieniążkach.za montaż pompy odpowiadałbym sam. chciałbym poznać twoje zdanie jako instalatora i sprzedawcy.

 

co sądzisz o takim rozwiązaniu.czy moze kontakt na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba termica, sam je montuję i nie ma z nimi problemów.

Oglądam zdjęcia zasobnika termica w2w300pc i nie widze tam miejsca na zainstalowania czujników temperatury do PC i solarów. Nie widzę tez żadnego termometru zainstalowanego lub miejsca na niego. Jak montowałeś te zasobniki cwu to powiedz mi czy są miejsca na czujniki temp. ile i w jakich miejscach i czy ma jakiś termometr zainstalowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...