Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
Witam, chciałbym zebrać kilka opinii o działaniu chłodzenia przy pomocy klimakonwektorów. Sprawa wygląda następująco, cały budynek ogrzewany będzie podłogówką (zgodnie z OZC projektowe obciążenie cieplne 7,9kW), pompa ciepła o której myślę to T-CAP 9kW. Wiem, że na elewacji nic już nie zamontuje dlatego klimatyzacja odpada, a zależałoby mi na możliwości chociaż lekkiego schłodzenia salonu i sypialni. Mój pomysł to podłogówka na potrzeby ogrzewania w całym budynku, do chłodzenia na lato w salonie i sypialnie klimakonwektory (2+1). Nie ukrywam że możliwość zbicia temperatury chociaż o kilka stopni latem w kilku pomieszczeniach jest dla mnie bardzo istotna. Czy moglibyście powiedzieć co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy ktoś z was go używa? Czy opłaca się kupić klimakonwektory Panasonica (czy szukać tańszych zamienników)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania oraz: czy takie ustrojstwo można powiesić pod sufitem, jak tradycyjną klimę, czy zastawia się tym ścianę, jak zwykłym kalafiorem? Rozumiem, że prowadzi się do tego k-k zasilanie i powrót wody? Bezpośrednio z jednostki wewn, czy po prostu z rozdzielacza podłogówki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł to podłogówka na potrzeby ogrzewania w całym budynku, do chłodzenia na lato w salonie i sypialnie klimakonwektory (2+1). Nie ukrywam że możliwość zbicia temperatury chociaż o kilka stopni latem w kilku pomieszczeniach jest dla mnie bardzo istotna. Czy moglibyście powiedzieć co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy ktoś z was go używa? Czy opłaca się kupić klimakonwektory Panasonica (czy szukać tańszych zamienników)?

 

Ja używam takiego rozwiązania, z tymże w pomieszczeniach gdzie są klimakonwektory nie ma podłogówki, wiec kk tam grzeją i chłodzą. KK działają tak samo wydajnie jak zwykła klima, czyli bardzo szybko są w stanie schłodzić pomieszczenie - oczywiście jeśli są odpowiednio dobrane.

Ja instalowałem 2 lata temu - wtedy kk Panasonica były 2x droższe niż moje Purmo. Nie wiem jak jest teraz, ale moje zamienniki działają doskonale;)

 

Dołączam się do pytania oraz: czy takie ustrojstwo można powiesić pod sufitem, jak tradycyjną klimę, czy zastawia się tym ścianę, jak zwykłym kalafiorem? Rozumiem, że prowadzi się do tego k-k zasilanie i powrót wody? Bezpośrednio z jednostki wewn, czy po prostu z rozdzielacza podłogówki?

 

Są różne rodzaje kk. Ja mam akurat takie co wyglądają jak kalafiory, ale są i takie montowane w podłodze, jako kurtyny, albo w suficie. Do kk wodnego musisz doprowadzić powrót i zasilanie oraz odprowadzenie skroplin (kanalizację) - w przypadku gdy zamierzasz nabyć pompę powietrzną. Przy gruntowych będziesz potrzebował kk z instalacją 4 rurową.

 

Dla lepszej wyobraźni, tak to wygląda u mnie. KK Purmo Vido k140

http://www.iv.pl/images/57590392704225459921.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map78, a jak jest z hałasem, bo z tego co widzę można ustawić moc wentylatora, jak bardzo uciążliwe są poszczególne biegi? Nie masz problemu z roszeniem rozdzielaczy? Rozumiem, że kk posiada tackę ociekową? Mierzyłeś średnioroczne COP dla pompy?

 

rydzam- ja planuję wpiąć to do rozdzielacza tego samego co podłogówkę i tylko odcinać w czasie zmiany z grzania na chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map78, a jak jest z hałasem, bo z tego co widzę można ustawić moc wentylatora, jak bardzo uciążliwe są poszczególne biegi? Nie masz problemu z roszeniem rozdzielaczy? Rozumiem, że kk posiada tackę ociekową? Mierzyłeś średnioroczne COP dla pompy?

 

Pierwszy bieg, na którym najczęściej chodzą jest dla mnie niesłyszalny, do drugiego można się przyzwyczaić, a trzeci mam zablokowany:D Trzeci to już wichura, w praktyce nieużywany, chyba, że potrzebujemy bardzo szybko zmienić temperaturę. U mnie kk są podłączone pod osobny obieg (nie rozdzielacz), który jest odpowiednio zaizolowany, wiec się nie rosi. KK posiadają tackę ociekową z wyprowadzonym już króćcem, który można bądź podłączyć bezpośrednio do kanalizy, bądź do pompek skroplin ze zbiornikami na wodę (ja tak mam).

Nie mam ciepłomierza, ale średnioroczny SCOP z obliczeń wychodzi mi około 3,5. W tym roku najwyższa temp jaka szła na instalację to 35st, w zeszłym 37st, w domu mam cały czas 23st.

 

Jeszcze taka mała uwaga techniczna. Pamiętaj, że aby pompa działała prawidłowo w instalacji musi być minimum 30l wody, a pojemność wodna jednego kk to około 1 litr! Jak odetniesz całkowicie podłogówkę to nie pociągnie:no: w takim wypadku będziesz musiał mieć jakiś mały bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli hałas KK i SCOP na satysfakcjonującym poziomie.

 

Myślałem o buforze na potrzeby chłodu, ale zobaczę co powiedzą mi instalatorzy, ciekawy jestem ich koncepcji na instalację.

Czy ktoś próbował kiedyś podpiąć pompę pod chłodnicę i wykorzystać ją do chłodzenia powietrza w wentylacji mechanicznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie od zeszłego tygodnia znowu jaja z intentisshome, działa sobie swoim życiem. Powoli strasznie mnie to wkurza. Dzisiaj chyba go odłączę i zaprogramuje sterownik recznie. Co to za gówniana firma co nie umie rozwiązać problemu od dwóch miesięcy.

 

Ja odłączyłem - 2 razy podłączałem w odstępie kilku dni ale poprawy nie było i od dłuższego czasu odpuściłem.

Kilka maili z nimi wymieniłem w jednym nawet napisali, żebym miał podłączone bo będą wgrywać aktualizacje, która powinna pomóc ale poprawy nie było widać.

Przeszedłem całkiem na sterowanie tygodniowe sterownikiem pompy ale jest jeden problem.

Macie tak samo, że jak nie było prądu to pompa włącza się nie w trybie timera ?? Nie wiem może w nowszych wersjach już to poprawili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Tez szukam pompy 9kW, i akurat co do wyboru pomiędzy sdc i sxc nie mam wątpliwości. Sądzę, że zdecydowanie bardziej warto kupić SXC (t-cap). Różnica w cenie tych urządzeń jest na tyle niewielka, że moim zdaniem warto dopłacić za gwarancję stałej mocy do -15oC.

 

Tak nie do końca. Mój przyszły dom ma zapotrzebowanie na CO trochę powyżej 5kW. Różnice w cenie są jednak zauważalne. Zależy co się porównuje. Ja rozważałem 1-fazowego T-Cap, 3-fazowego T-Cap i 3-fazowego zwykłego. Okazuje się, że ostatnie rozwiązanie wyszło nie tylko taniej, ale i lepiej (COP, charakterystyka mocy), równomierne rozłożenie obciążenia na fazach, itp., itd. Poza tym T-Cap 9kW, a mniejszego nie ma, może się gubić przy bardzo małym zapotrzebowaniu na moc. Wszystko zależy więc od konkretnego domu (OZC) i od preferencji użytkownika, planowanej taryfy, itp.

Reasumując - mój wybór to NIE-T-Cap 3-fazowy 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca. Mój przyszły dom ma zapotrzebowanie na CO trochę powyżej 5kW. Różnice w cenie są jednak zauważalne. Zależy co się porównuje. Ja rozważałem 1-fazowego T-Cap, 3-fazowego T-Cap i 3-fazowego zwykłego. Okazuje się, że ostatnie rozwiązanie wyszło nie tylko taniej, ale i lepiej (COP, charakterystyka mocy), równomierne rozłożenie obciążenia na fazach, itp., itd. Poza tym T-Cap 9kW, a mniejszego nie ma, może się gubić przy bardzo małym zapotrzebowaniu na moc. Wszystko zależy więc od konkretnego domu (OZC) i od preferencji użytkownika, planowanej taryfy, itp.

Reasumując - mój wybór to NIE-T-Cap 3-fazowy 9kW.

Oczywiście, nie zauważyłem że chodzi o 3-fazowe 9kW , tu masz całkowitą rację, że moce i COP są równe z T-CAPem. Zresztą instalatalatorzy zwracają na to uwagę przy wybieraniu PC.

Ale nie zgodzę się że dla domu z zapotrzebowaniem 5kW właściwe jest dobranie którejś z tych pomp. Moim zdaniem ostatecznie 1-fazowa 9kW się nadaje (ale sam wybrałbym mniejszą). Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.

Było 159 razy ale powtórzę: warto przewymiarować pompę ciepła gdy chcemy korzystać z licznika "dwutaryfowego". COP może spadnie o kilka%, za to energia tańsza o niemal połowę (zależy od operatora).Oszczędności będą zauważalne, ale trzeba wziąć pod uwagę zużycie bytowe i swoje oczekiwania i chęci "współpracy" z ideą taniej taryfy ;)

Do tego musi być podłogówka na 100% powierzchni domu.

 

Przy rozliczeniu całodobowym nie opłaca się przewymiarowanie PC bo niższy COP będzie widoczny (minimalnie) w rachunkach. No i komfort używania energii o dowolnej porze w każdej ilości też ważny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

SDC seria F . Czy można zmienić histerezę podgrzewania zasobnika CWU ?

 

Z tego co się orientuje to nie można, ale... Jeśli grzejesz w taryfie płaskiej to nie ma sensu zmieniać, a jeżeli grzejesz w G12 to nie ma sensu korzystać z histerezy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, nie zauważyłem że chodzi o 3-fazowe 9kW , tu masz całkowitą rację, że moce i COP są równe z T-CAPem. Zresztą instalatalatorzy zwracają na to uwagę przy wybieraniu PC.

Ale nie zgodzę się że dla domu z zapotrzebowaniem 5kW właściwe jest dobranie którejś z tych pomp. Moim zdaniem ostatecznie 1-fazowa 9kW się nadaje (ale sam wybrałbym mniejszą). Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.

 

Będę miał taryfę G12w, do tego PC będzie JEDYNYM źródełkiem ciepła, więc "lekkie" przewymiarowanie nie zaszkodzi, zwłaszcza, że akumulacja będzie bardzo duża (płyta grzewcza, silikat). Co do 1-fazowej 9kW, to analizowałem charakterystyki i wydajności, zwłaszcza przy niskich temp. i niestety - "nie dała rady" w porównaniu do 3-fazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to nie można, ale... Jeśli grzejesz w taryfie płaskiej to nie ma sensu zmieniać, a jeżeli grzejesz w G12 to nie ma sensu korzystać z histerezy;)

 

Chciałem zwiększyć histerezę, żeby "dotrwać" do 22.00 (G12w) , ale załatwiłem to przy pomocy timera. Pompę mam od kilku dni i się jej uczę, stąd moje pytanie.Zauważyłem, że cwu grzeje do temperatury nastawionej plus 2, ale nie udało mi się jeszcze zaobserwować przy jakiej się ponownie załącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zwiększyć histerezę, żeby "dotrwać" do 22.00 (G12w) , ale załatwiłem to przy pomocy timera. Pompę mam od kilku dni i się jej uczę, stąd moje pytanie.Zauważyłem, że cwu grzeje do temperatury nastawionej plus 2, ale nie udało mi się jeszcze zaobserwować przy jakiej się ponownie załącza.

 

Dokładnie tak to się robi:yes: Ustawiasz sobie okienka czasowe dla CWU i histerezą nie zawracasz sobie w ogóle głowy. Z tego co pamiętam to wynosi ona około 5st, ale nie jestem na 100% pewien, bo nigdy tej funkcji nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...