Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nikt mi nie odpowiedział odnośnie zasobnika cwu ale zadzwoniłem do producenta i się dowiedziałem ze zasobnik termica w2w300pc ma na górze zbiornika rurke fi16 wpuszczoną do dołu i można sobie w niej umieścić nawet kilka czujników temperatury na takiej wysokości jak się chce. wydaje się to dobrym rozwiązaniem.

 

Zastanawiam się tez czy lepiej zakupić T-CAPa 9kW 1fazowy czy może SDC 9kW 3f ? obie mnie interesują w wersji H i w tej wersji T-CAP jest tanszy o około 1tys zł. Wiem ze T-CAP nie traci mocy wraz ze spadkiem temperatury a SDC 3f przy -15*C przy temp zasilania 55 *C ( mam grzejniki przewymiarowane) traci około 2kW ale moze jednak 3fazy będzie lepiej? Na razie ma główne zabezpieczenie 20A ale złożyłem pismo do enea na 32A bo mam w domu tez indukcje itp i może braknąć. Dom według moich obliczeń (mogą być trochę nie dokładne) potrzebuje przy -18 6,2kW ale chce zostawić w instalacji awaryjnie lub na duże mrozy kocioł węglowy który teraz mam. Co byście radzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak T-CAP 9 kW /1 fazowy czy SDC 9 kW/ 3f - mają takie same parametry pracy. Jedynie TCap może pracować do trochę niższych temperatur,

ok. - 25 C.

PC/1-fazowa wymaga zabezpieczeń 30 A a 3 f tylko 16 A. Praca PC o temperaturach zasilania 55 C - to raczej już wersja HT .

Zobacz na tematy w mojej stopce

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bo to teoria, a praktyka pokazuje ze na B20/3 spokojnie można podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

podobno można rzeczywiście zasilić T-capa 1F z mniejszych zabezpieczeń -czyli zamiast głównego 30A , podłączyć oddzielnie pod jedną fazę tylko sprężarkę - a pod drugą grzałkę (power supply 1 i 2).

pzdr

 

Witam

 

Na schematach elektrycznych nie znam się.

Z moich własnych obserwacji wynika, że sama sprężarka - bez udziału grzałki, przy pracy z wysoką modulacją potrafiła pobierać 4.6 kW.

W dokumentacji dla mojego modelu piszą, że maksymalnie 5,23 kW, a zabezpieczenie dla tego obwodu ma wynosić 25 A.

Wierzę w te cyfry bo 4600 W widziałem przy grzaniu wody w temp. zewn. ok. 10*.

Obie grzałki; wewnętrzna i zbiornika mają osobne zabezpieczenia.

 

Być może w nowych modelach jest to inaczej zorganizowane, ale faktem jest, że sama sprężarka potrafi pobrać ponad 5 kW.

B20 to zabezpieczenie zwłoczne , jednak w razie ..... nie chciałbym się użerać z ubezpieczycielem

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasilania ,

mniejsze zabezpieczenie może powodować wyłączenie PC przy max piku w obciążeniu-praca PC z inwerterem praktycznie to wyklucza (zobacz na start sprężarki).

Może tylko w bardzo ekstremalnych warunkach (akurat u mnie trudno je osiągnąć-tj dT=8K) tj w PC piłuje sprężarka na max moc i jednocześnie załącza się grzałka w hydroboxie oraz w zasobniku CWU...

U siebie zastosowałem zasilanie stycznikami z układem opóźniającym (ok 20 min) włączenie PC po przerwie zasilania (ochrona przed tzw "tikami" zasilania,czyli częste włączenia/wyłączenia energii ) oraz układ kontroli zaniku faz (+kontrola symetryczności zasilania poszczególnych faz).

pzdr

 

PS

zabezpieczenia główne PC mam wg DTR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę jednofazową, a to istotna różnica.

Grzałka przy -20* nie włączyła mi się, mimo, że chciałem by zrobiła to przy -18 i tak ustawiłem.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Właśnie -musisz mieć warunek 8K różnicy od zadanej wartości (w pewnym czasie ,kiedy PC nie osiągnie tej temp i będzie mniejsza o te 8K)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak T-CAP 9 kW /1 fazowy czy SDC 9 kW/ 3f - mają takie same parametry pracy. Jedynie TCap może pracować do trochę niższych temperatur,

ok. - 25 C.

PC/1-fazowa wymaga zabezpieczeń 30 A a 3 f tylko 16 A. Praca PC o temperaturach zasilania 55 C - to raczej już wersja HT .

Zobacz na tematy w mojej stopce

 

to ze do 1f trzeba większy amperaż zabezpieczenia to wiem...elektrykiem jestem i to wiem (tak jak pisałem ze chce zwiększyć główne na 32A bo sama indukcja ciagnie max 7,4kW na 2f i na PC braknie te 20A które mam). Mi bardziej chodzi o trwałość czy jakieś rozwiązania techniczne które jednak sugerują ze jednak warto 3f kosztem tego ze jednak stracę trochę mocy w duże mrozy i będę zmuszony albo odpalić kocioł węglowy albo więcej zapłacić bo się grzałki załączą.

 

O tych 55*C zasilania to pisałem już raczej jako max przy dużych mrozach bo myślę ze większości zimy starczą mi temp 40-45*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze do 1f trzeba większy amperaż zabezpieczenia to wiem...elektrykiem jestem i to wiem (tak jak pisałem ze chce zwiększyć główne na 32A bo sama indukcja ciagnie max 7,4kW na 2f i na PC braknie te 20A które mam). Mi bardziej chodzi o trwałość czy jakieś rozwiązania techniczne które jednak sugerują ze jednak warto 3f kosztem tego ze jednak stracę trochę mocy w duże mrozy i będę zmuszony albo odpalić kocioł węglowy albo więcej zapłacić bo się grzałki załączą.

 

O tych 55*C zasilania to pisałem już raczej jako max przy dużych mrozach bo myślę ze większości zimy starczą mi temp 40-45*C

 

Hej,

kiedy analizowałem wybór T-capa 1f /3f , przeczytałem gdzieś ,że niby trwalsze są 3f.

Kiedy natomiast zdobyłem DTR i doczytałem -to wiem ,że nie ma tam takiej różnicy.Cały "pic" polega na układzie zasilania "falownika" i nic więcej.

Sama praca sprężarki jest identyczna.

Co do pieca myślałem podobnie-ale po praktycznie dwóch zimach (w tym sezonie była u mnie konkret) wiem ,że sama PC ogrzeje dom.

Miałem latem podłączyć piec (pod awaryjne grzanie) przez wymiennik i obciążenie ze starego zas CWU 140 ltr-ale doszedłem do wniosku ,że sprzedam "grata" ,a uzyskaną kasę przeznaczę na "fundusz naprawczy PC".A jeśli sprawa naprawy się przedłuży , to kupię używany piec elektryczny ok 10kW (oczywiście jeśli w trybie awaryjnym nie odpalę mojej 9kW grzałki w PC -to jest zasadnicza różnica w modelach F : przy 3fazach można dobrać 9kW grzałeczkę ,a w 1f 3kW )

Może zostaw sobie na zimę ten piecyk nie podpięty- jak będzie ok , to może dojdziesz do tego samego wniosku co ja...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zatem rozumieć, że powinienem ustawić zamiast 18* -10*??

 

Podzrawiam

 

Pratchawiec

 

Nie , jak chcesz na próbę włączyć grzałki to , tak :

-ustaw obecną temp do włączenia grzałki (tam gdzie KG)

-włącz przycisk Heater na pulpicie

-kiedy będziesz miał w systemie osiągniętą temp np 30st , podnieś na KG do np 45st

-zakładam ,że masz uruchomiona grzałkę w serwisie

 

Wtedy zobaczysz "brzydki" znaczek Heater chyba u góry po prawej stronie wyświetlacza...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

kiedy analizowałem wybór T-capa 1f /3f , przeczytałem gdzieś ,że niby trwalsze są 3f.

Kiedy natomiast zdobyłem DTR i doczytałem -to wiem ,że nie ma tam takiej różnicy.Cały "pic" polega na układzie zasilania "falownika" i nic więcej.

Sama praca sprężarki jest identyczna.

Co do pieca myślałem podobnie-ale po praktycznie dwóch zimach (w tym sezonie była u mnie konkret) wiem ,że sama PC ogrzeje dom.

Miałem latem podłączyć piec (pod awaryjne grzanie) przez wymiennik i obciążenie ze starego zas CWU 140 ltr-ale doszedłem do wniosku ,że sprzedam "grata" ,a uzyskaną kasę przeznaczę na "fundusz naprawczy PC".A jeśli sprawa naprawy się przedłuży , to kupię używany piec elektryczny ok 10kW (oczywiście jeśli w trybie awaryjnym nie odpalę mojej 9kW grzałki w PC -to jest zasadnicza różnica w modelach F : przy 3fazach można dobrać 9kW grzałeczkę ,a w 1f 3kW )

Może zostaw sobie na zimę ten piecyk nie podpięty- jak będzie ok , to może dojdziesz do tego samego wniosku co ja...

 

pzdr

 

Powierzchnie do ogrzania mam troszkę mniejszą niż twoja około 150m2 i trochę lepiej ocieplone 10cm -podłoga, 24suporex+12styro-sciany, skosy i sufit 25wełna +15taniej welny strych, wentylacja grawitacyjna i 100% grzejniki.

Kocioł podłączę od razu przy jednej robocie żeby później nie jak będzie potrzeba tym bardziej że mam jeszcze z 3T węgla i trochę drzewa...

Grzejniki mam z termostatami (wygodne sterowanie temp w poszczególnych pom.)więc z przepływem może być różnie i chyba będzie potrzebny bufor? chce dać 300L z wężownicą do podłaczenia kotła w układzie otwartym.

Ty masz T-Cap 9kW i jak ci się spisuje w twoim przypadku? czy nie za duzo mocy (taktowanie) w okresach przejściowych +5 -0*C i czy starcza bez problemu w większe mrozy?

Ja mam dylemat czy dać T-CAP 9kW 1f czy SDC 9kW 3f. SDC chyba znacznie niżej schodzi z modulacja mocy co moze wpłynąć na lepszą pracę w okresach przejściowych ale czy nie braknie trochę mocy na większe mrozy?

Zamierzam grzać w 1 taryfie bo chce założyć jeszcze panele PV żeby wyjść na "0" z prądem na ogrzewanie i bytowym więc bez sensu 2 taryfy bo mnie wtedy interesuje ile wyprodukuje i ile zużyję a nie ile kosztuje kWh.

PC w wersji H T-CAP 1f kosztuje mnie ok 1tys mniej niż SDC 3f , ale może SDC zuzyje mnie prądu na ogrzewanie a co za tym idzie mogę zrobić mniejszą instalacje PV i w sumie wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnie do ogrzania mam troszkę mniejszą niż twoja około 150m2 i trochę lepiej ocieplone 10cm -podłoga, 24suporex+12styro-sciany, skosy i sufit 25wełna +15taniej welny strych, wentylacja grawitacyjna i 100% grzejniki.

Kocioł podłączę od razu przy jednej robocie żeby później nie jak będzie potrzeba tym bardziej że mam jeszcze z 3T węgla i trochę drzewa...

Grzejniki mam z termostatami (wygodne sterowanie temp w poszczególnych pom.)więc z przepływem może być różnie i chyba będzie potrzebny bufor? chce dać 300L z wężownicą do podłaczenia kotła w układzie otwartym.

Ty masz T-Cap 9kW i jak ci się spisuje w twoim przypadku? czy nie za duzo mocy (taktowanie) w okresach przejściowych +5 -0*C i czy starcza bez problemu w większe mrozy?

Ja mam dylemat czy dać T-CAP 9kW 1f czy SDC 9kW 3f. SDC chyba znacznie niżej schodzi z modulacja mocy co moze wpłynąć na lepszą pracę w okresach przejściowych ale czy nie braknie trochę mocy na większe mrozy?

Zamierzam grzać w 1 taryfie bo chce założyć jeszcze panele PV żeby wyjść na "0" z prądem na ogrzewanie i bytowym więc bez sensu 2 taryfy bo mnie wtedy interesuje ile wyprodukuje i ile zużyję a nie ile kosztuje kWh.

PC w wersji H T-CAP 1f kosztuje mnie ok 1tys mniej niż SDC 3f , ale może SDC zuzyje mnie prądu na ogrzewanie a co za tym idzie mogę zrobić mniejszą instalacje PV i w sumie wyjdzie taniej.

 

To po kolei wg mojej oceny :

 

-jeśli jesteś zdecydowany na piec węglowy , to rzeczywiście dodatkowe wskazanie na bufor (oprócz głowic i małego zładu)

-ja jestem zwolennikiem T-capa (mam w domu , w pracy są odpowiedniki T-capów na PC P/P i niedługo będziemy montować T-cap 9kW 1f mod F) ,ze względu na moc znamionową przy -15st oraz COP

-moim zdaniem czy T-cap , czy SDC też możesz mieć "taktowanie" w okresach przejściowych. Pisałem już o tym o moim przypadku czyli min pojemność buforka ok 38 ltr (pojemność dobrana do min dopuszczalnych ltr zładu wg DTR i energii do defrostu, główna funkcja to sprzęgło hydrauliczne).

W Twoim przypadku z dużym buforem może to nie występować. Całe "taktowanie" to ewentualnie wył/wł sprężarki PC wg określonego bezpiecznego algorytmu w sterowaniu.Ja u siebie to wyeliminowałem poprzez specjalny sterownik ( wył PC na ok 40 min jeśli dT=ok 2K).

-najniższa temp przy jakiej pracowała PC u mnie , to -23 st -nie zamarzłem , to tylko kilka godzin w roku , komfort cieplny domu nie ucierpiał

-argument ,że SDC zużyje mniej prądu niż T-cap (w tych samych warunkach ) jest chybiony , może być takie same (do pewnych temp zewn) lub lepsze na korzyść T-capa (dane kat)

-PV też chciałbym założyć , mam już wszystko policzone -ale bez dotacji nie tykam tego tematu , a urzędnicy w mojej gminie zrobili wszystko co należy dla ogłoszenia dotacji z RPO na 85% i jednocześnie wszystko -aby to nie ruszyło....

To moje zdanie

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...