Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Przy jakiej temperaturze zasilania i powrotu?

 

W moim starym T-Capie najniższa stabilna moc sprężarki to ok. 1580 W..

Uzyskiwana moc cieplna przekracza przy takich temperaturach nominalne 9 kW, jednak w dłuższym czasie dąży do ok. 9-u.

U siebie również obserwowałem COP> 6, jednak przestałem już zwracać uwagę na wyniki chwilowe.

Liczy się sezon.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

W tym momencie akurat było 27/21. To jest wynik po 20 minutach pracy pompy. W/g krzywej powinna dobić do 28/23

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Obecnie mieszkam w domku wybudowanym w 2007r. Ocieplenie i powierzchnie domku można zobaczyć z wyniku ciepła właściwego: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ay7

Czy jest szansa ogrzania tego domu i CWU ok.200l PC uwzględniając że mam tylko zwykłe dwupłytowe stalowe grzejniki. Więc nie ma możliwości zasilania instalacji temp. wody rzędu 28-40C jak ma to miejsce w ogrzewaniu podłogowym.

Jaka PC byłaby odpowiednia dla mnie współpracująca z grzejnikami. Czy potrzebny będzie wtedy również bufor albo sprzęgło hydrauliczne ? Czy w takim systemie CO warto stosować zawór 3D sterowany pogodowo do PC?

Jakich rocznych kosztów miałbym się spodziewać ? Wiem że COP spada strasznie w dół jeżeli PC pracuje z grzejnikami. WIec gdzie tutaj zysk z posiadania PC.

Jaką PC byście polecili i w jakiej konfiguracji ( czy potrzebny bufor z zaworem 3D). Mam nie wiele czasu żeby podjąć decyzje. W zasadzie mam już wybrany kocioł na pellet, ale przy takim ogrzewaniu jest robota. PC jest bezobsługowa.

Czy ktoś ma u siebie zainstalowana PC ze zwykłymi grzejnikami płytowymi stalowymi i działa jemu to dobrze? Zmiana grzejników na klimakonwektory nie wchodzi w grę, mam ich za dużo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Obecnie mieszkam w domku wybudowanym w 2007r. Ocieplenie i powierzchnie domku można zobaczyć z wyniku ciepła właściwego: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ay7

Czy jest szansa ogrzania tego domu i CWU ok.200l PC uwzględniając że mam tylko zwykłe dwupłytowe stalowe grzejniki. Więc nie ma możliwości zasilania instalacji temp. wody rzędu 28-40C jak ma to miejsce w ogrzewaniu podłogowym.

Jaka PC byłaby odpowiednia dla mnie współpracująca z grzejnikami. Czy potrzebny będzie wtedy również bufor albo sprzęgło hydrauliczne ? Czy w takim systemie CO warto stosować zawór 3D sterowany pogodowo do PC?

Jakich rocznych kosztów miałbym się spodziewać ? Wiem że COP spada strasznie w dół jeżeli PC pracuje z grzejnikami. WIec gdzie tutaj zysk z posiadania PC.

Jaką PC byście polecili i w jakiej konfiguracji ( czy potrzebny bufor z zaworem 3D). Mam nie wiele czasu żeby podjąć decyzje. W zasadzie mam już wybrany kocioł na pellet, ale przy takim ogrzewaniu jest robota. PC jest bezobsługowa.

Czy ktoś ma u siebie zainstalowana PC ze zwykłymi grzejnikami płytowymi stalowymi i działa jemu to dobrze? Zmiana grzejników na klimakonwektory nie wchodzi w grę, mam ich za dużo.

Pozdrawiam

 

Witam

poczytaj moje posty (90% odpowiedzi uzyskasz) i stopkę- mam łudząco podobną sytuację

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bobrow, faktycznie masz podobną sytuacje do mnie. Chociaż twój dom jest większy, czy to oznacza że u mnie by wystarczyła PC 7kW 1f.? Czy mógłbyś podesłać mi na priv. schemat swojej instalacji CO z CWU jeżeli posiadasz taki. Jak duży posiadasz sprzęgło albo bufor? Czy na instalację CO puszczasz temp. wody do jakiej ci podgrzewa PC bezpośrednio, czy jest to poprzez zawór 3d?Czy na grzejnikach można mieć zawory termostatyczne z PC, bo to zmniejszy przepływ wody jak się domyślam.Jaką najwyższą temp. wody zasilałeś instalacje CO w zimie? Mam stracha czy zasilając instalacje CO 35-45C będę w stanie ogrzać domek. Jaki tu sens inwestycji w PC przy zasilaniu instalacji CO wodą o temp. 35-45C, to tak prawie jakby grzać piecem elektrycznym. Więc rachunki za prąd mega Aha, zapomniałem dodać że posiadam ten piecyk (kozę) w salonie. To chyba na najmroźniejsze dni bym się mógł jakoś wspomóc PC. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.

Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".

Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?

http://www.reflex.pl/naczynia-do-wody-uzytkowej/refix-dd.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bobrow, faktycznie masz podobną sytuacje do mnie. Chociaż twój dom jest większy, czy to oznacza że u mnie by wystarczyła PC 7kW 1f.? Czy mógłbyś podesłać mi na priv. schemat swojej instalacji CO z CWU jeżeli posiadasz taki. Jak duży posiadasz sprzęgło albo bufor? Czy na instalację CO puszczasz temp. wody do jakiej ci podgrzewa PC bezpośrednio, czy jest to poprzez zawór 3d?Czy na grzejnikach można mieć zawory termostatyczne z PC, bo to zmniejszy przepływ wody jak się domyślam.Jaką najwyższą temp. wody zasilałeś instalacje CO w zimie? Mam stracha czy zasilając instalacje CO 35-45C będę w stanie ogrzać domek. Jaki tu sens inwestycji w PC przy zasilaniu instalacji CO wodą o temp. 35-45C, to tak prawie jakby grzać piecem elektrycznym. Więc rachunki za prąd mega Aha, zapomniałem dodać że posiadam ten piecyk (kozę) w salonie. To chyba na najmroźniejsze dni bym się mógł jakoś wspomóc PC. Pozdrawiam

 

Hej,

coś słabo czytałeś...

Ok-to pokrótce :

 

-jak chcesz być bardziej pewnym , to zrób OZC np u Asolta (pojawia się tu i ówdzie pewna nie duża sumka za tę usługę -chociaż niektórych to dotkliwie boli)

-jak nie chcesz ponosić w/w kosztu , a prawidłowo podałeś dane do kalkulatora , to wg mnie w tej strefie i w tym metrażu 7kW T-cap styknie

-nie mam schematu profesjonalnego , wyślij mi na Priva swój e-mail (skrzynka forumowa nie ogarnia PDF) , to Ci wyślę materiały techniczne Panasa

-mam bufor 38 ltr , ale teraz do firmy kupuję 50 ltr oryginalny bufor Panasa (koszt ok 1000 pln brutto)

-zawór 3D jest tylko na wyjściu z PC (praca : CO lub CWU)

-jak będzie bufor/sprzęgło to mogą być zawory termostatyczne na grzejnikach , tylko pompa wtórna musi być z automatyczną regulacją przepływu (chyba ,że model H -tam już jest regulacja automatyczna przepływu)

-odnośnie samego bufora , to może zostaw sobie tylko mozliwość jego montażu , kiedy będzie to konieczne (np szumy na grzejnikach , drżenie rur, wypłukiwanie szlamu z instalacji, itp)

-zimą na grzejniki puszczam od 2 st na dworze 45 st na CO , a w tanim prądzie podbijam niekiedy o 3 K (generalnie krzywa grzewcza jest 40-45 st)

-T-cap grzeje do 55st na CO , jeśli będzie gdzieś nie dogrzewać -to taniej będzie wymienić grzejnik płytowy o większej mocy i grzać niższą temp

-u mnie za cały rok średni COP wyszedł lekko ponad 3 -czyli do grzałki jeszcze daleko (a nie ma strat jak przy kopceniu )

-jeśli przejdziesz na die taryfy np G12W , zyskasz ok 20-25% na kosztach (za cały dom !)

-w grę wchodzi jeszcze kilka innych producentów , ale trzeba porównać dokładnie moce przy mrozie i COP , ja wybrałem T-capa -bo był wtedy najlepszym rozwiązaniem .Przy grzejnikach jedynym sposobem zmniejszenia kosztów CO przy wyższych temperaturach wody w systemie jest sprawność (a ta z kolei wynika z max "wyciśnięcia" parametrów PC -jeśli takie są do osiągnięcia w DTR)

-najwięcej zyskasz na komforcie , a przy sprzyjających wiatrach -jak założysz w dobrej kasie fotowoltaikę , zredukujesz prawie do 0 koszty na CO+CWU (a przy stałopalnych systemach raczej będziesz w przyszłości karany podatkami i dopłatami do nierentownych kopalni)

 

To tyle, no i czytaj Waść-ba jak Tobie się nie będzie chciało czytać , to nam może nie chcieć się pisać..

 

Bywaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mam. Chyba dla ciśnienia 6.7.Zastanawiam się czy powinienem założyć jakieś naczynie wyrownujace.

Może ktoś podrzucić link do takowego? Nie koniecznie najdroższego, ale nie "chińszczyzna".

Rozumiem że dzieki temu naczyniu w układzie będę miał takie samo ciśnienie jak w wodociagu, także po podgrzaniu cwu?

 

Ja mam takie dziadostwo, podpięte pod grupę bezpieczeństwa

 

1.jpg

 

Pozdrawiam

Jacek

1.jpg

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie dziadostwo, podpięte pod grupę bezpieczeństwa

 

[ATTACH=CONFIG]386442[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

Jacek

 

I żyjesz ....

Z tymi "markowymi" podzespołami może być różnie .

Kiedy prawie 10 lat temu budowałem chałupę ,kupiłem najtańsze dostępne grzejniki płytowe stalowe (chyba Diamond)- żaden nawet plamki nie ma , a czy szlag któregoś trafi niebawem ? Tego nie wiem - te 10 lat już mi wystarcza .

Czasem to jest tak jak jeden gość mi zarzucił , że moje Seicento miało drobną awarię-a kiedy mu wspomniałem o odpadających kołach w Merolach , to usłyszałem :

wpadki zdarzają się nawet najlepszym...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żyjesz ....

Z tymi "markowymi" podzespołami może być różnie .

Kiedy prawie 10 lat temu budowałem chałupę ,kupiłem najtańsze dostępne grzejniki płytowe stalowe (chyba Diamond)- żaden nawet plamki nie ma , a czy szlag któregoś trafi niebawem ? Tego nie wiem - te 10 lat już mi wystarcza .

Czasem to jest tak jak jeden gość mi zarzucił , że moje Seicento miało drobną awarię-a kiedy mu wspomniałem o odpadających kołach w Merolach , to usłyszałem :

wpadki zdarzają się nawet najlepszym...

Pzdr

 

Dokładnie, grupa kosztowała bodajże 80 zeta i naczynie pewnie jakieś 100pln także koszt naprawdę niewielki a jak się spierdzieli, pewnie za jakieś 10lat to sie wymieni na nowe ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefansky5 . Podał ;

- 130 m2 ogrzewane, Starogard Gdański i okolice ,

- zużycie paliwa w sezonie grzewczym ; 3t węgla kamiennego, 4 mp drewna

- roczny koszt ogrzewania - 1 010 zł ????????

Pytanie ? jak to możliwe , tak niski koszt zakupu węgla i drewna ;

W Krakowie ceny ;

- węgiel - 1T = 650 zł do 800 zł ,

- drewno - 1mp = ok. 200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefansky5 . Podał ;

- 130 m2 ogrzewane, Starogard Gdański i okolice ,

- zużycie paliwa w sezonie grzewczym ; 3t węgla kamiennego, 4 mp drewna

- roczny koszt ogrzewania - 1 010 zł ????????

Pytanie ? jak to możliwe , tak niski koszt zakupu węgla i drewna ;

W Krakowie ceny ;

- węgiel - 1T = 650 zł do 800 zł ,

- drewno - 1mp = ok. 200 zł

 

Witaj Andrzej5101

 

Na stronie cieplo wlasciwe nie znalazlem nigdzie miejsca w ktorym mialbym wpisac cene za tone wegla. Wiec sam nie mam pojecia jak oni to wyliczyli. Wegiel kupywalem za 870zl/tone. Dal mnie istotne bylo aby mi wyliczylo nstp. dane:

Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 23,0°C.

 

7,1kW maksymalna moc grzewcza

 

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -18°C

 

3,5kW przeciętna moc grzewcza

 

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,7°C

 

55W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

 

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

 

14 289kWh = 52GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

 

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

 

110kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

 

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej D.

Mam piec smieciuch duuuzzzoo przewymiarowany 17kW wiec dlatego takie zuzycie. Mysle ze PC P-W bedzie lepszym rozwiazaniem od kotla na pellet. Dlatego zainteresowal mnie temat PC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefansky5

Jeżeli obliczenia masz prawidłowe to 3,5 kW będziesz potrzebował przy 0 C .

A ponieważ 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury

> - 2 C to przestudiuj tematy ;

 

Dobór mocy PC wg. OZC ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

 

Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...