Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Oczywiście, że można. Zależy co kto lubi...

 

Można też w słoneczny dzień zasłonić rolety od południa i zachodu, i mieszkać w salonie, zamiast w piwnicy. Takie pośrednie rozwiązanie:bye:

 

A czym ten salon się różni od piwny? W obu ciemno i nic przez okno nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja w salonie połączonym z kuchnią, mam 4 okna (w tym dwa tarasowe) i... przyjemny chłodek pomimo wystawy południowo zachodniej. Szeroki okap wpuszca słonce tylko rano i wieczorem.

 

Z innej beczki, szykuję się do zamieszkania chaty. Chciałem wygrzać wodę w baniaku (legionella) i zonk, pompa grzeje do 50 stopni i wyłącza grzanie, lub wali komunikatem 91. Problem zapewne tkwi w braku grzałki w baniaku. (galmet 197 l).

Moje pytania: Macie zamontowane grzałki? Wygrzewacie wodę (jak często), dam radę samemu wpiąć grzałkę do baniaka i pompy?

Jaką grzałke polecacie?

 

Z góry dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w salonie połączonym z kuchnią, mam 4 okna (w tym dwa tarasowe) i... przyjemny chłodek pomimo wystawy południowo zachodniej. Szeroki okap wpuszca słonce tylko rano i wieczorem.

 

Z innej beczki, szykuję się do zamieszkania chaty. Chciałem wygrzać wodę w baniaku (legionella) i zonk, pompa grzeje do 50 stopni i wyłącza grzanie, lub wali komunikatem 91. Problem zapewne tkwi w braku grzałki w baniaku. (galmet 197 l).

Moje pytania: Macie zamontowane grzałki? Wygrzewacie wodę (jak często), dam radę samemu wpiąć grzałkę do baniaka i pompy?

Jaką grzałke polecacie?

 

Z góry dzieki za pomoc.

 

W serii F nie ma grzałki więc instalator powinien Ci zamontować,.

W serii H można już wbudowaną grzałkę i nie trzeba dodawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

chciałbym podzielić się kolejnymi doświadczeniami z instalacji systemów PC i klimatyzacji -tym razem w budynku produkcyjnym o powierzchni ok 450m2.

Budynek ten dzieli się zasadniczo na warsztat o powierzchni ok 220m2 oraz na mniejsze pomieszczenia warsztatowe i socjalne.Jedna kondygnacja , ocieplenie :

styro 10cm ściany ,strop wełna ok 20 cm. Obiekt był ogrzewany piecem na ekogroszek.

W tym miesiącu dokonaliśmy modernizacji systemu grzewczego oraz dołożyliśmy klimatyzację (w kotłowni , po uprzednim demontażu pieca ), wygląda to tak :

 

-T-cap 9kW model F 1 fazowy do instalacji grzejnikowej (ok 200m2) + zasobnik CWU Jule 300L

-Paci 10kW 3 fazowy (PC powietrze -powietrze ) do ogrzewania i chłodzenia (11kW mocy chłodniczej) dużego warsztatu

-dwa klimatyzatory Rotenso Sole S70i ( 7kW ) na dużym warsztacie

 

Do T-capa dołożyliśmy :

 

-bufor 50L Panasa

-pompa elektroniczna Wilo Pico Yonos 25/1-4

-sterownik /termostat bezprzewodowy

-zawór 3D ESBE 5/4'

 

Instalator dokonał tylko podłączenia chłodniczego- przyłącze wodne z rur PCV wykonaliśmy we własnym zakresie (jeden kolega miał zgrzewarkę do rur PCV , inny umiejętności) .

Także we własnym zakresie wykonaliśmy szafę sterowniczą :

 

-obudowa z "demobilu"

-czujnik zaniku faz z opóźnieniem załączenia zasilania (steruje stycznikami zasilania PC i klimatyzatorów) , załatwia dwie sprawy jednocześnie : przy każdym załączeniu zasilania robi opóźnienie załączenia styczników zasilających sprzęty (czyli zabezpiecza przed tzw "tikami zasilania" tj krótkimi czasami włączenia /wyłączenia) , a dwa wykrywa różnice w zasilaniu poszczególnymi fazami

-przekaźnik programowalny do awaryjnego zasilania grzałki 3kW w zas CWU (przy dużych mrozach 1-2 tyg w roku można odciążyć T-capa na CWU)

-trzy liczniki energii (T-cap ,Paci,Rotenso 2 szt)

 

Odnośnie hydrauliki , to PC/bufor jest 5/4" , bufor/system 1".Jest też naczynie wzbiorcze na powrocie w PC oraz trzy filtry wodne (powrót PC , wyjście i wejście z bufora na system).

Instalacja z czynnikiem jest dość długa tj ok 10m-wg DTR powinien być lekki spadek mocy , zobaczymy (wpisałem parametry wg moich 2 letnich doświadczeń z T-capem w domu).Cyrkulacji na razie nie połączałem-jeszcze się zastanawiam czyn jest sens.

Tak to wyszło :

 

IMG_3770.jpgIMG_3776.jpgIMG_3778.jpgIMG_3780.jpg

 

Jeszcze odnośnie sterownia w modelu F T-capa : wyczaiłem ,że jeśli jest wybrany tryb Tank-to zawór 3D nie pozostaje przy wysokich temp zewnętrznych w pozycji CWU po zakończeniu grzania zasobnika (tak sobie ktoś założył w algorytmie sterowania...)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Skłaniam się w stronę instalacji Panasonica T-CAP 9KW. 110 m w starej kamienicy, 70% podłogówka + 3 klimakonwektory. Jaki model wybrać 1 faza czy 3 fazy?

 

Hej,

jeśli masz w domu 3fazy , to nie ma sensu T- cap 3 faz - 1 fazowy ma takie same parametry , a jest wyraźnie tańszy.

Podłącza się go tylko pod dwie fazy- wtedy nie trzeba mieć jednego dużego zabezpieczenia pod PC , tylko dwa mniejsze.Jeśli miałbyś za mały przydział mocy- to warto rozważyć różnicę w jej podniesieniu i cenie T- capów.

Użytkuję dwa w/w modele i jestem pewien tego co napisałem.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia mam na 8KW, ale ja nie wykonywałem podłogówki i nie mam dostępu do informacji jak ona jest położona...

 

Moim zdaniem rozstaw rurek w podłogówce ma znaczenie na temp CO- moc powinna być ta sama ( różnice w gęstości raczej kosmiczne nie będą)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...