Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

obserwuję sobie z przyjemnością pracę mojej nowej pompki (SDC 9kW) i mam pytanie: dlaczego podgrzewanie cwu zaczyna się od włączenia pompy obiegowej, zanim jeszcze pompa zacznie produkować ciepło, czyli załączy się sprężarka ? Efekt jest taki, że powrót ma przez chwilę temp. wyższą niż zasilanie, bo ciepła woda płynie z zasobnika cwu. Zaznaczam, że wszystko jest ok, 300 l podgrzewa w pół godz. o 12K zużywając 1kWh, czyli cop ok. 4 , 18st. na zewnątrz - wszystko zgodnie z tabelką. Nie,żebym się czepiał, po prostu skupiam moją całą uwagę na nowej drogiej zabawce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obserwuję sobie z przyjemnością pracę mojej nowej pompki (SDC 9kW) i mam pytanie: dlaczego podgrzewanie cwu zaczyna się od włączenia pompy obiegowej, zanim jeszcze pompa zacznie produkować ciepło, czyli załączy się sprężarka ? Efekt jest taki, że powrót ma przez chwilę temp. wyższą niż zasilanie, bo ciepła woda płynie z zasobnika cwu. Zaznaczam, że wszystko jest ok, 300 l podgrzewa w pół godz. o 12K zużywając 1kWh, czyli cop ok. 4 , 18st. na zewnątrz - wszystko zgodnie z tabelką. Nie,żebym się czepiał, po prostu skupiam moją całą uwagę na nowej drogiej zabawce :)

 

Witam wszystkich Forumowiczów -to mój pierwszy zapisek.

Temat PC P/W śledzę od pół roku , czego wynikiem jest zainstalowany T-cap 9kW (SXC09F9E8) .Zdecydowałem się wykorzystać (bo już był w pierwotnej instalacji i naczytałem się różnych wpisów nt zasobników płaszczowych...) zasobnik do cwu galmetu (poziomy , dwupłaszczowy , 140 ltr ,powierzchnia wymiany ciepła 1m2). PC mam opomiarowaną : ciepłomierz ultradźwiękowy+podlicznik energii elektrycznej. Po uruchomieniu okazało się ,że mam jakąś pierwszą wersję F z histerezą cwu 8 st (w dtr do HT jest podobnie) , po telefonie do Panasonica -okazało się ,że obecnie modele F mają micro przełącznik na płycie głównej PC do wyboru: histereza 3K lub 8K. To mi teraz nie przeszkadza , zastanawia mnie COP dla CWU , który jest stały w okolicach 2,75-2,85. W przyszłym tygodniu zamontuję 300 ltr zasobnik termiki z dwiema wężownicami (3,4m2)-COP powinien być lepszy ,natomiast cudów się nie spodziewam. Specjalista z Panasonica strasznie się wykręcał od podania COP dla trybu CWU-nie mają takich danych i już. Kol mirireek podał cop dla CWU ok 4 dla 300 ltr , grzecznie tylko pytam jak jest zamontowany czujnik w zasobniku -podejrzewam ,że jest w okolicach środka , zatem przy obliczaniu mocy potrzebnej do zagrzania wody może być przekłamana wartość 300 ltr wody (E=1,163x300ltr(?)xdt12) .Do dwóch tygodni będę miał wynik COP dla nowego zasobnika , niestety bez danych katalogowych nie będę mógł zweryfikować tej wartości -liczę na dane Forumowiczów (zależy mi na informacjach "opomiarowanych") .

Już po instalacji zdobyłem dtr PC i wyraźnie widać zupełnie inny algorytm pracy pomiędzy CO a CWU. Dla CWU PC grzeje do 59 st na zasilaniu , aż na powrocie będzie 55 st -wtedy wyłącza się sprężarka .To oznacza ,że niezależnie od nastawy tcwu ,PC będzie grzać wodę na max swojej temp wyjściowej- tj 57-59st i jeśli teraz przy mocno dodatnich temperaturach mam 2,75 COP , to co będzie przy -5 st ? .To nie jest żadna krytyka takiego systemu , rozumiem że chodzi tylko o to ,żeby jak najszybciej zagrzać wodę .Wyraźnie widać różnicę pracy PC innych firm tylko do CWU (bardzo długi czas zagrzania wody). Jeśli COP rzeczywiście będzie słaby dla CWU w moim T-capie (względem trybu CO) , to latem mogę spróbować przepiąć zawór trójdrożny i PC uruchomić w trybie CO -wtedy powinna się zachowywać jak typowe PC tylko do CWU (zasobnik będzie duży i może być dłużej grzany).

dziękuję za uwagę,pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po instalacji zdobyłem dtr PC i wyraźnie widać zupełnie inny algorytm pracy pomiędzy CO a CWU. Dla CWU PC grzeje do 59 st na zasilaniu , aż na powrocie będzie 55 st -wtedy wyłącza się sprężarka .To oznacza ,że niezależnie od nastawy tcwu ,PC będzie grzać wodę na max swojej temp wyjściowej- tj 57-59st i jeśli teraz przy mocno dodatnich temperaturach mam 2,75 COP , to co będzie przy -5 st ? .To nie jest żadna krytyka takiego systemu , rozumiem że chodzi tylko o to ,żeby jak najszybciej zagrzać wodę .Wyraźnie widać różnicę pracy PC innych firm tylko do CWU (bardzo długi czas zagrzania wody). Jeśli COP rzeczywiście będzie słaby dla CWU w moim T-capie (względem trybu CO) , to latem mogę spróbować przepiąć zawór trójdrożny i PC uruchomić w trybie CO -wtedy powinna się zachowywać jak typowe PC tylko do CWU (zasobnik będzie duży i może być dłużej grzany).

dziękuję za uwagę,pzdr

 

Zainstaluj porządny zasobnik i wtedy wyciągaj wnioski. Jaką pow wymiany ma ten dwupłaszcz 140l? Podejrzewam, że Ty tą wodę tam po prostu gotujesz i stąd słaby COP. U mnie podczas grzania CWU (wężownica 3,8m2) temp 55st (na zasilaniu!) pojawia się w ostatnich 5 minutach grzania gdy grzeję do 50st,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj porządny zasobnik i wtedy wyciągaj wnioski. Jaką pow wymiany ma ten dwupłaszcz 140l? Podejrzewam, że Ty tą wodę tam po prostu gotujesz i stąd słaby COP. U mnie podczas grzania CWU (wężownica 3,8m2) temp 55st (na zasilaniu!) pojawia się w ostatnich 5 minutach grzania gdy grzeję do 50st,

 

może nie gotuje, ale powierzchnię wymiany ma na bank malutką

tutaj przykładowe dane

http://www.chelchowski.pl/oferta/97-wymienniki-wody-cieplej-ze-stali-nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj map78,

czy masz wyniki COP dla CWU z porównania ciepłomierza z podlicznikiem w swojej PC ? A może masz jakieś dane producenta dot tej sprawy ?

pzdr

 

Witam, niestety mam nieopomiarowaną instalację, ale zagadaj do użytkownika asaselllo - On ma ciepłomierz i z tego co pamiętam to podawał całkiem inne wyniki niż Twoje. Zasobnik ma bodajże taki jak ja, czyli Galmet maxi 300l i pompę T-Cap 1~, ale pewien nie jestem, więc jak chcesz się pobawić w dokładne porównania to zapytaj jego bezpośrednio. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol mirireek podał cop dla CWU ok 4 dla 300 ltr , grzecznie tylko pytam jak jest zamontowany czujnik w zasobniku -podejrzewam ,że jest w okolicach środka , zatem przy obliczaniu mocy potrzebnej do zagrzania wody może być przekłamana wartość 300 ltr wody (E=1,163x300ltr(?)xdt12) .

 

Czujnik zamontowany jest na ok. 1/3 wysokości. Ja założyłem, że jeżeli temperatura wzrasta o 12K w miejscu zamontowania czujnika, to to samo ma miejsce w całej objętości zasobnika, nawet pomimo rozwarstwienia temperaturowego wody. Jeżeli popełniam błąd, proszę o sprostowanie.

A temperatura na zasilaniu w trakcie podgrzewania cwu cały czas rośnie i 55st. osiąga pod koniec ( tak jak zauważył Map). Wodę grzeję do 47st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Map78 skorzystałem z twoich cennych uwag i doświadczeń, też mam podobny zestaw jak ty. Odnośnie histerezy CWU wychodzi u mnie, że to jest 10C,( jak o tyle nie spadnie to nie wchodzi w tryb grzania CWU) jak można to zmienić na mniej np.5C. Kto jeszcze ma doświadczenia w tym temacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Map78 skorzystałem z twoich cennych uwag i doświadczeń, też mam podobny zestaw jak ty. Odnośnie histerezy CWU wychodzi u mnie, że to jest 10C,( jak o tyle nie spadnie to nie wchodzi w tryb grzania CWU) jak można to zmienić na mniej np.5C. Kto jeszcze ma doświadczenia w tym temacie?

 

U mnie tez jest 10, a właściwie 12, bo grzeje wodę do temp. ustawionej plus 2 st. Ale mi to pasuje, rzadziej się włącza PC, a wody i tak w 300 l zasobniku wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację, tylko jak nie spadnie o 10C przy wieczornym poborze wody, to nie włączy się w ustawionym okienku 13-15 dnia następnego i nie podgrzeje wody. Wtedy jest mało gorącej wody w zbiorniku 300l. Zależy mi na wymuszonym grzaniu w okienku 13-15 a do tego potrzebna mi jest mniejsza histereza np.5C. Jak to zmienić, czy w ogóle się da. Przejrzałem dostępne serwisówki i ci takiego nie widzę. Kto podzieli się taką wiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację, tylko jak nie spadnie o 10C przy wieczornym poborze wody, to nie włączy się w ustawionym okienku 13-15 dnia następnego i nie podgrzeje wody. Wtedy jest mało gorącej wody w zbiorniku 300l. Zależy mi na wymuszonym grzaniu w okienku 13-15 a do tego potrzebna mi jest mniejsza histereza np.5C. Jak to zmienić, czy w ogóle się da. Przejrzałem dostępne serwisówki i ci takiego nie widzę. Kto podzieli się taką wiedzą.

 

Sposób na to jest banalnie prosty. W ustawionym okienku ustawiasz nie opcję Tank, a Heat+Tank. Jednocześnie w opcjach ustawiasz priorytet dla CWU i określasz czas grzania. Wtedy grzanie CWU uruchomi się niezależnie od histerezy i dogrzeje zasobnik do temp zadanej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.

 

Może w nowszych modelach jest jakoś inaczej, ale u mnie pompa wystartuje, choćbym przed chwilą skończył grzać ręcznie, nagrzeje do zadanej temp i czeka, aż skończy się jej okienko. Nie ma znaczenia żadna histereza. Grzałkę w zasobniku proponuję wyłączyć w opcjach i używać tylko podczas przegrzewu, a nie do grzania zasobnika, bo szkoda prądu. Ja przegrzew realizuję ręcznie i to nie cyklicznie, a zawsze gdy parę dni nie ma mnie w domu i zasobnik stał bez rozbioru. Jak woda jest w ruchu to nie ma sensu tego robić bo skażenie legionellą jest bardzo mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.

 

a może tak: w zadanym czasie (13-15) ustawiasz Heat + Tank. W funkcjach specjalnych - ogrzewanie nad cwu YES i zewnętrzny termostat pomieszczeniowy (zakłądam, że go nie masz podłaczonego ) YES. Brak zwarcia styków 9-12 informuje sterownik o dogrzaniu pomieszczenia. Może wtedy (jak u mapa) cwu będzie ogrzewana niezależnie od histerezy. Sprawdzę to w weekend. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tak: w zadanym czasie (13-15) ustawiasz Heat + Tank. W funkcjach specjalnych - ogrzewanie nad cwu YES i zewnętrzny termostat pomieszczeniowy (zakłądam, że go nie masz podłaczonego ) YES. Brak zwarcia styków 9-12 informuje sterownik o dogrzaniu pomieszczenia. Może wtedy (jak u mapa) cwu będzie ogrzewana niezależnie od histerezy. Sprawdzę to w weekend. Pozdrawiam

 

Mam jak sugeruje miireek ,termostat pokojowy mam właczony, natomiast priorytet ogrzewania NO. Spróbuję jeszcze ustawić ten priorytet na YES i zobaczę efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie priorytetu grzania naYES nic nie daje. W zasobniku mam obecnie 41C i jak w ustawieniach podnoszę temperaturę wody w zasobniku to dopiero przy ustawieniu 50C załacza się pompa na grzanie CWU. Cały czas trzyma histereza 10C. Pozdrawiam docielkiwych.

 

Ustaw sobie priorytet CO na NO, czas grzania CWU na 45min, CO na 6godz, temp zasobnika na maxa i podbicie dla zasobnika na maxa. Potem ustaw sobie okienko dla Heat+Tank w czasie taniej taryfy i powinno zadziałać - w każdym razie ja tak mam i u mnie działa bez względu na histerezę. Przy takich ustawieniach latem temp w zasobniku dochodzi mi do 52st, a zimą przeważnie 46st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

Czytam tematy pomp od dość dawna ,dziś dostałem ozc i wyszło ,że potrzebuję na stykurządzenie o moc 7kW.

Myślę tylko czy nie dać 9kW chciał bym ,żeby pompa działa 99%w nocnej taryfie wiadomo koszty.Co myślicie o takim zabiegu?zasobnik dla 3 osób wystarczy 250L?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...