Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Co musiałbym zmienić aby uniknąć sprzęgła?

 

Jak masz układ mieszany ogrzewania to musisz mieć sprzęgło, inaczej dobrze się nie da tego zrobić.

 

Musi być sama podłogówka na jednym poziomie i to też ograniczona ilość żeby nie było sprzęgła.

Teoretycznie może być nawet podłogówka na dwóch poziomach i bez sprzęgła, ale nie jest to komfortowe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie rozumiem tego,co chwile czytam że z PC PW Panasonic da się zmieścić z kotlownią w 20-22 tyś a tu większość płaci 33-35 tyś.

Ja na lg dostalem wycenę 28 tyś, więc jeśli mam zapłacić ponad 30 tys to będzie jednak gaz.A wolałbym pompę.

Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.

 

Nawet gdybym nie płacił ZUS-u robił na czarno bez faktury, umowy, kupił najtańszy materiał - wszystko chińskie z allegro, robił to dla mamy to itak za 22tyś T-CAP 9kW się nie da za tyle zrobić, więc proszę nie rzucać kwotami z kapelusza bo to robi tylko zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem niecałe 26k z 300L zbiornikiem nierdzewnym grzałka i pompka cyrkulacja Grundfosa. Więc spokojnie można by bez tych dodatków zejść na 22k.

 

Ale ja pytałem o zwyklego Panasonica seri H , nie TCATa a on jest tańszy kilka tyś.

Jeszcze mam czas ,ale już powaznie rozglądam się w okolicy za pompą.Wolałbym aby serwis był max 50 km od mojego domu, gdyż będzie to jedyne źródło ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 25 litrów w grzejnikach plus 55 m2 podłogówki ( rurki co 15 cm, 5 obiegów). Nie wiem ile tam jest wody. Podłogówka będzie sterowana przez zawór mieszający z własną pompą obiegowa( obecnie czasami jest za ciepło). Grzejniki bezpośrednio. Z tego co wiem t-cap 9 kw musi mieć 30 l wody minimum. Co musiałbym zmienić aby uniknąć sprzęgła?

Polecam przykład kolegi ;

1/ map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?321556-Pompa-ciep%C5%82a-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du-dom-200m2-pod%C5%82og%C3%B3wka-i-klimakonwektory/page4

Ja mam zamontowany zawór 3 termostatyczny na dobiegu podłogówki, dzięki temu mogę puścić 10 st na KK, a w tym samym czasie zasilać podłogę temp. np 15 st. Rozwiązanie proste i skuteczne , obiegówka jest tylko jedna - ta w pompie. Układ hula już czwarty sezon bezawaryjnie i tanio. Zadowolenie 100% . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244002-Klimakonwektory-PURMO-VIDO

 

2/ Pratchawiec http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page240

 

3/ Minimalna ilość wody w systemie wodnym dla Panasa wynosi ;

 

30 litrów ( dla jednostek 7 kW ~ 9 kW ) oraz 50 litrów ( dla 12 kW ~ 16 kW oraz 9 kW / T-cap)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

 

4/ Panasonic zaleca bufor 50 l , wykorzystywany do defrostu tzw. I stopnia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie kolegi Map78 z tym mieszaczem jest dobre, jeżeli faktycznie obniża temp.podłogówki bez dodatkowej pompy. Akurat mam taki w swojej podłogówce, ale razem z pompą obiegową. Zawór 3 termostatyczny -czy chodzi o zwykły taki do grzejników z głowica termostatyczną? Musiałbym go zamontować w skrzynce rozdzielacza, a tam jest zawsze cieplej niż w pomieszczeniach. Myślałem jeszcze powrót z grzejników dać na zasilanie podłogówki. Chciałbym uniknąć sprzęgła bo w przyszłości muszę zrobić wszędzie podłogówkę. Żona mnie strasznie o to męczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz b.mądrą technicznie żonę .

Map78 ma zawór trójdrożny termostatyczny na dobiegu podłogówki . W Panasach najkorzystniej jest jeżeli dT= 5 st, więc można tą temperaturą różnicować właśnie jedynie o te 4-5 st i to w zupełności wystarcza. Na jednym obiegu pracuje podłogówka a na drugim obiegu pracują 3 klimakonwektory ( wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników), 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora i wszystko działa czwarty sezon znakomicie . Chcesz więcej informacji , poczytaj jego posty lub skontaktuj się z nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybym nie płacił ZUS-u robił na czarno bez faktury, umowy, kupił najtańszy materiał - wszystko chińskie z allegro, robił to dla mamy to itak za 22tyś T-CAP 9kW się nie da za tyle zrobić, więc proszę nie rzucać kwotami z kapelusza bo to robi tylko zamieszanie.

A czy ja gdzieś pisałem, że mam T_CAPa? Mam zwykłą 9kW jednofazówkę serii H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pytałem o zwyklego Panasonica seri H , nie TCATa a on jest tańszy kilka tyś.

Jeszcze mam czas ,ale już powaznie rozglądam się w okolicy za pompą.Wolałbym aby serwis był max 50 km od mojego domu, gdyż będzie to jedyne źródło ogrzewania.

Jak wyżej mam zwykłąjednowfazową 9kW serii H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie rozumiem tego,co chwile czytam że z PC PW Panasonic da się zmieścić z kotlownią w 20-22 tyś a tu większość płaci 33-35 tyś.

Ja na lg dostalem wycenę 28 tyś, więc jeśli mam zapłacić ponad 30 tys to będzie jednak gaz.A wolałbym pompę.

 

Sama pompa to 20tyś +/- 5tyś zależnie od modelu, mocy i sprzedawcy tu za wiele nie uszczypniesz ,pozostała część kotłowni prawie się nie zmienia tu można szukać oszczędności robiąc ją samemu lub ze szwagrem i litrą wódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ozc wyliczone na 6400 kW dla CO wiec z CWU 7 kw może być trochę mało.

Czy cała kotlownia różni sie dla PC i gazu?Może miejscowy hydraulik zrobi całą instalację z podlogówką a spec od pompy tylko odpalił pompę i przy okazji przepuscił ją na 8%.

Tak się zazwyczaj robi. Czyli przygotowujesz podejscie pod pompę 2 rury od rozdzielaczy i rury do ZW, CWU i ewentualnie cyrkulacji. Resztę spina Ci już firma od pompy, jak wstawia pompę i zbiornik. Na tym nie ma jak zaoszczedzić, bo to trzeba już spią do kupy w trakcie montażu. Kotłownia niewiele się różni od wersji z piecem gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ozc wyliczone na 6400 kW dla CO wiec z CWU 7 kw może być trochę mało.

Czy cała kotlownia różni sie dla PC i gazu?Może miejscowy hydraulik zrobi całą instalację z podlogówką a spec od pompy tylko odpalił pompę i przy okazji przepuscił ją na 8%.

 

Nie prawda, zapotrzebowanie na ciepło czyli w tym przypadku 6400 kWh nie ma bezposredniego odniesienia do mocy urządzenia grzewczego, w wynikach OZC masz taką wartosc jak "projektowe obciązenie cieplne fiHL" w [W] . Do niego odnosisz moc pompy powiekszoną o ok. 0,25 kW x ilosc osób. Kotłownia i podłogówka do pompy i gazu nie róznisie niczym pod warunkiem ze została zaprojektowana na najmniejszą mozliwą Tz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega PaRa chyba ma siódemkę;-)

 

A mam 7, i tej zimy używałem / testowałem, wprawdzie na pół gwizdka bo wprowadziłem się w marcu 2017

Koszt instalacji 23250 zł, za całość z CWU, faktura z końca 2016, mazowieckie.

 

U mnie dobra by była 6 kW ale Panas takich nie miał w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...