Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A mam 7, i tej zimy używałem / testowałem, wprawdzie na pół gwizdka bo wprowadziłem się w marcu 2017

Koszt instalacji 23250 zł, za całość z CWU, faktura z końca 2016, mazowieckie.

 

U mnie dobra by była 6 kW ale Panas takich nie miał w ofercie.

 

A mogę zapytać jakie grzałki masz w pompce? 3kW czy 6kW? Robiłeś test szczelności budynku i termowizję przed doborem pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zapytać jakie grzałki masz w pompce? 3kW czy 6kW? Robiłeś test szczelności budynku i termowizję przed doborem pompy?

 

Grzałka chyba 3kW bo taki były w 1 fazowych, szczelności i termowizji nie robiłem. Zrobiłem tylko OZE, na początku chciałem bufor ale jak porównałem koszty to wybrałem PC ( tym bardziej że otrzymałem dofinansowanie 25% ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda, zapotrzebowanie na ciepło czyli w tym przypadku 6400 kWh nie ma bezposredniego odniesienia do mocy urządzenia grzewczego, w wynikach OZC masz taką wartosc jak "projektowe obciązenie cieplne fiHL" w [W] . Do niego odnosisz moc pompy powiekszoną o ok. 0,25 kW x ilosc osób. Kotłownia i podłogówka do pompy i gazu nie róznisie niczym pod warunkiem ze została zaprojektowana na najmniejszą mozliwą Tz.

 

Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.

czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.

czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

 

Ze wzgledu na dogrzanie cwu w okienku popołudniowym II taryfy cwu ten zapas wcale taki wielki nie jest, a przy okazji mamy lepsze wykorzystanie II taryfy do ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt sprawdziłem rano wyniki i wychodzi że potrzebuje 4,4kW +0,75kW na CWU czyli 5,15kW jakby się uparł to wystarczyła by 5 kW i jakby co farelką dogrzewać.

czyli 7kw to z dużym zapasem:-)

 

Twoje zapotrzebowanie 5,15kW jest przy -20st.C Czyli pompa musi dysponować mocą taką przy -20st.C!

Pompa Panasonic SDC 7kW przy -20st.C ma 3,3kW, więc co najmniej 2kW będzie dogrzewać grzałkami, a zapotrzebowanie było pewnie liczone dla temperatury wewnątrz +20st.C jak będzie miało być np. 24st.C to może się okazać że pompa Panasonic SDC 7kW przy -20st.C nawet z grzałkami będzie za mała.

 

Do tego grzanie w taniej taryfie wymaga zapasu mocy pompy, taką Panasonic SDC 7kW będzie można grzać w taniej taryfie tylko do około +2st.C poniżej tej temperatury pompa będzie pracować w taniej taryfie i w drogiej, a to już potrafi mocno zwiększyć koszty ogrzewania.

 

Pomp ciepła nie dobiera się na styk!

Kiedyś była tendencja żeby dawać duże kotły zasypowe, często 5x za mocne, a teraz idzie się w inną paranoję wszyscy próbują dobrać jak najmniejszą pompę a to również szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciuspala . W okolicach Brzeska , podobnie jak w Krakowie mrozy - 20 C to rzadkość . Pompa Panasonic SDC 7 kW przy - 15 st.C ma 4,6 kW i w zupełności wystarczy, gdyż dla tej strefy ilość godzin z temperaturami < - 15C to ok. 19 h . Patrz przykład kolegi PaRa ( dane w stopce )

 

Kolego dane na które patrzysz to średnia dobowa, bo nie ma(nie widziałem) danych które pokazują nam średnią dzienną, i nocną.

a skoro masz średnią 19h dla -15st.C to najprawdopdobniej wygląda to tak:

 

W dzień(załużmy12kh) -10st.C

a w nocy(załużmy12h) -20st.C,

 

co nam mówi mniej więcej tyle że przez pół doby pompa nie będzie dawała rady, przez drugie pół będzie pracować agregat na 100% i grzałki pełną mocą, po to żeby nadrobić to czego w ciągu nocy nie dała rady.

A w domu będziemy mieli wachankę temperatur. W nocy chłodniej a w dzień cieplej.

SUPER, no a potem przyjdzie rachunek i jeszcze po ciężkim sezonie będą opinie że pompa jest do d. bo głośno chodzi i rachunki wysokie.

A wystarczyło nie czytać forum i słuchać instalatora który mówił weź 9kW, a nie 7kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są średnie dobowe tylko wartości rzeczywiste, które tylko tyle godzin trwają w tych rejonach Polski ( wiem bo trochę tu mieszkam ). Pompy te mają 3 kW grzałki , a ponadto w okresie tych 19 h , jeżeli temperatura wewnątrz pomieszczeń spadnie o 1 C, to nic się nie stanie. Najniższe temperatury, jeżeli są to są w nocy, kiedy śpimy a więc dla komfortu cieplnego, obniżenie temperatury wewnątrz , będzie korzystne dla zdrowia lokatorów

Wybór mocy zależy też od możliwości akumulacyjnych budynku ( wylewki ) , preferencji lokatorów i szeregu innych czynników .

Instalator ma w tym interes aby namawiać nas na pompy o dużo większej mocy .

Nie raz było to już poruszane na tym forum

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zachować zdrowy rozsądek, moim zdaniem głupotą jest kupować pompę 5kW przy zapotrzebowaniu 5,15kW, ale też dla zapotrzebowania 5,15kW przewymiarowana pompa do 9 kW nie ma sensu. Optymalna wydaje się 7 kW, ale bez pełnej informacji na temat budynku, preferencji domowników cieżko wydawać werdykty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie pojawia się kwestia mocy znamionowej i nadal jest to nie jasne dla potencjalnego inwestora .

Myślę , że trzeba na to tak patrzeć :

-zapotrzebowanie na moc PC w najniższej temp w mojej okolicy

-pewien zapas mocy pod T2 uzasadniony ekonomicznie (np kolejna PC w typoszeregu)

Dlatego właśnie dla tego samego domu pojawiają się różne moce.

Niekiedy proponuje się dobór PC wg standardów sprzed 10 lat , tj dobór PC na 80% zapotrzebowania i akternatywne źródełka...

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote dolaczylem do grona szczesliwcow z PC panasonica ( mam nadzieje ze szczesliwcow) :)

@Bobrow jakies dobre rady o czym powinienem pamietac jak bede uruchamial ogrzewanie na zime ? :)

 

Witaj w klubie...

Jesteś już całkiem dobrze "obryty" w Panasie i już wiesz o co kaman.

Napisz może coś o swojej instalacji (i ogólnie o domu np w stopce-będzie łatwiej się czytało) , np :

 

-jaki model PC

-jakie przyłącza do PC

-bufor

-zas CWU

-ciepłomierz

Całą "zabawę" z parametrami to już będziesz miał na żywym organizmie zimą (i to chyba nie jedną...)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniłem stopkę, ale podaję też tutaj :)

 

PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.

Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach.

Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

 

Jedyne co udało mi się sprawdzić to zagrzanie zasobnika CWU 300l - PC dziabnęła 2kwh (dane z podlicznika specjalnie założonego pod PC bo z licznika wbudowanego w PC było ciut mniej ) Pobawiłem się też trochę grzaniem bufora i chwilowe COPy były zaskakujaco dobre. Pobieranych 1,8 kw, oddanych ponad 10. Mam nadzieję , że srednioroczny osiągnie conajmniej 3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-sprawa jasna.

U mnie przy 4 osobach idzie trochę CWU , dlatego nie mam uruchomionego wybijania legionelli - no może jak przez 2 tyg nikogo nie ma w chałupie ,to zagrzeję do 65st zas.

Temp na PC CWU mam 45st- temp wyjściowa w zakresie od 51 do 45st , czujnik mam zamontowany najniżej w zasobniku - a dT na CWU 8K.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...