Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam pytanie, bardziej do instalatorów. Potrzebuje podłączyć pompę do systemu sterowania domem. Czy orientuje się ktoś o jakimś sposobie zewnętrznego sterowania/odczytania wartości z jakimi pracuje pompa ciepła?

 

Wiem że istnieje coś takiego jak PA-AW-MBS-1 który udostępnia to wszystko po RS485/Modbus tyle że kosztuje miliony monet i nie potrzeba mi aż tylu możliwości. Skoro ten moduł działa znaczy że istnieje możliwość podpięcia się pod jednostkę wewnętrzną tylko czy ktoś wie jaki tam jest interfejs/protokół?

 

 

to widziałeś ? https://www.panasonicproclub.com/uploads/general/default_software_guides/HPM_HBInstIB_en.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie określa parametr w ustawieniach instalatora delta T na grzanki? Czy to jest różnica zasilania i powrotu jak pc grzeje czy może roznica temp. między temp wody ustawiona a temp kiedy pc zaczyna grzać ? Jak ustawić /gdzie przy jakim spadku temp od zadanej zbiorniku cwu ma się załączyć grzanie zbiornika cwu? Edytowane przez marcin_u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mnie poinformowano:

split jest zalewany czynnikiem chłodniczym na budowie, zawsze to mniejsza dokładności i wymaga instalatora - chłodnika.

Monoblock to urządzenie gdzie czynnik chłodzący jest w warunkach idealnych w fabryce już wlany i wszystko jest zamknięte. Stąd monoblock droższy, ale instalacja prostsza, nie trzeba specjalnych uprawnień, stawiasz jak lodówkę i między lodówką a reszta instalacji krąży już tylko woda.

 

Przy różnicy w cenie, która wydała mi się duża - wybrałem Splita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, monoblok ma jedną poważną wadę. Pracuje z tą samą mocą cały czas. Nie ma modulacji mocy "od do", jak to jest w splitach. Zgadza się, czy napisałem bzdurę?

 

To akurat jest bzdura ;) O różnicach monoblok vs split było już wiele razy pisane - wystarczy użyć wyszukiwarki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) jakie są różnice miedzy splitem a monoblockiem. Co wybrać , jakiee sa plusy i minusy tych rozwiazan?

Monoblock:

Zaleta - cały i napełniony układ chłodniczy w jednej obudowie.

Wada - w pewnych warunkach istnieje ryzyko rozmrożenia skraplacza.

Split:

Zaleta - skraplacz wewnątrz budynku.

Wada - układ chłodniczy podzielony na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, do jego połączenia i napełnienia potrzebny gość "ogarniający" układy chłodnicze.

 

Należy wspomnieć, że PC może mieć sprężarkę o stałej prędkości obrotowej (praca z grzewczą nominalną) lub o zmiennej (regulowanej) prędkości obrotowej (praca z grzewczą nominalną lub zredukowaną).

 

Jeśli jesteś zainteresowany powietrznymi, proponuję zacząć czytać tematy im poświęcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się czytać. Tylko często mnie zniechęcają kłótnie na kilkadziesiąt stron. (...)

Prawdą jest, że w poszukiwaniu wiedzy rozrzuconej po forum trzeba się czasem przebijać przez bełkot "o dupie Maryni", ale i tak warto.

Nawet podczas "nawalanek" pomiędzy instalatorami można niekiedy wyłapać ciekawe informacje. Wiedzę dostajesz prawie za darmo, wystarczy poświęcić swój czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam od paru dni na podliczniku zużycie pradu przez pc i okazuje się ze licznik w sterowniku panasonic 9kw 1f wersja H zaniza o około 35% .Czy u was też jest taka rozbieżność? Wiem że ten w Pc nie liczy pomp obiegowych ale mam 2szt i jak pompa nie pracuje to obie pobierają około 40w. Czy rozbieżność spowodowana jest może tym że pompa obiegowa w pc wchodzi na wyższe obroty jak pracuje sprężarka? Może ten licznik nie bierze też pod uwagę wentylatorów? Czy może poprostu do kitu jest ten licznik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę T-cap 12 kW 3F + bufor i dwie pompy obiegowe. Jak ją optymalnie ustawić by w domu było szybko ciepło ? Wszędzie mam ogrzewanie podłogowe. Mam wrażenie, że pompa wolno nagrzewa dom. Tj. z racji układania płytek ogrzewanie było wyłączone i z 13 stopni do 18 potrzebowała 2 dni. Ustawione mam na sterownikach na 21.

Macie jakieś porady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam od paru dni na podliczniku zużycie pradu przez pc i okazuje się ze licznik w sterowniku panasonic 9kw 1f wersja H zaniza o około 35% .Czy u was też jest taka rozbieżność? Wiem że ten w Pc nie liczy pomp obiegowych ale mam 2szt i jak pompa nie pracuje to obie pobierają około 40w. Czy rozbieżność spowodowana jest może tym że pompa obiegowa w pc wchodzi na wyższe obroty jak pracuje sprężarka? Może ten licznik nie bierze też pod uwagę wentylatorów? Czy może poprostu do kitu jest ten licznik?

 

To bardziej urządzenie statystyczne niż licznik, on liczy w ten sposób że jak pompa pracuje przez 10h na 50% mocy to powinna wziąć tyle i tyle prądu i taki wynik podaje. Jeżeli odczyt nie zgadza się z rzeczywistością to może być to wina np. innego niż 230V napięcia w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę T-cap 12 kW 3F + bufor i dwie pompy obiegowe. Jak ją optymalnie ustawić by w domu było szybko ciepło ? Wszędzie mam ogrzewanie podłogowe. Mam wrażenie, że pompa wolno nagrzewa dom. Tj. z racji układania płytek ogrzewanie było wyłączone i z 13 stopni do 18 potrzebowała 2 dni. Ustawione mam na sterownikach na 21.

Macie jakieś porady ?

 

Cierpliwości.

 

Próbowałeś może oszacować, iie kilowatogodzin musisz wpompować w wylewkę, mury, stropy itp, by odnieść ich temperaturę o 8 stopni?

Oszacuj masę całości w/w i policz.

 

Wynik będzie zapewne szokujący.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...