Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam ponownie.

 

Wczesniej miałem problem z wyskakującą różnicówką przed, jak później doszedłem, defrostami. Instalacja została poprawiona i nie wywala mi błędów.

 

Zauważyłem jednak 2h pracy w statystyce grzałki. Czy załącza się ona, aby wspomóc odszranianie?

Jeśli tak, to czy dlatego, że temperatura na powrocie jest za niska? W takim razie jaka ona powinna być aby przeprowadzić defrost bez użycia grzałki?

 

Druga kwestia: czytałem gdzieś w temacie o stosunku czasu pracy sprężarki do ilości włączeń? Jaki powinnien być i jak na niego wpłynąć?

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przy -4 na zewnątrz, w podłogę szło 27 stopni. Temp wewnątrz 22. Zużycie ok 10-11 kWh (3 zł) na dobę z CWU (200 l). Przy ok 2 stopniach na zewnątrz brała 2 - 2,40 zł na dobę. (0,28 zł tania taryfa).

 

Chyba zwiększę nieco górny zakres, bo grzanie w G12 to bardziej ładowanie bufora (podłogi) niż grzanie.

Na razie podbiłem temp o 3 stopnie w okienku dziennym, bo wieczorem odnotowuję lekki spadek temp., wynika to może z faktu że po grzaniu CWU jednostka jest mocno oszroniona (idealne ku temu warunki) i ma mało czasu na grzanie dzienne.

 

W nocy spokojnie pompa dochodzi do 27 na wylocie i pół nocy tylko miele pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C. Im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu

 

Powrót 27*C to zasilanie okolo 32*C

Grzanie takimi temperaturami non stop u mnie by doprowadzilo do ugotowania ;)

Dlatego teraz grzeje podobną krzywą (nawet lekko wyższą) ale tylko od 2:00 do 6:00 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości.

 

Próbowałeś może oszacować, iie kilowatogodzin musisz wpompować w wylewkę, mury, stropy itp, by odnieść ich temperaturę o 8 stopni?

Oszacuj masę całości w/w i policz.

 

Wynik będzie zapewne szokujący.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Niestety temperatura niewiele wyższa niż w niedziele. Około 19 st. a na piętrze 16,6.

Czy ktos ma może jakiś poradnik co i jak poustawiać ? Można powiedzieć, że mam ustawienia fabryczne a za bardzo nie grzebałem w jakichś konfiguracjach.

Chcemy się wprowadzać, więc chciałbym popróbować teraz troszke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety temperatura niewiele wyższa niż w niedziele. Około 19 st. a na piętrze 16,6.

Czy ktos ma może jakiś poradnik co i jak poustawiać ? Można powiedzieć, że mam ustawienia fabryczne a za bardzo nie grzebałem w jakichś konfiguracjach.

Chcemy się wprowadzać, więc chciałbym popróbować teraz troszke.

 

A te pompki przy rozdzielaczach to LFP z tego co kojarzę, a one czasem nie były wstawione jak na podmieszanie, a nie pobór z bufora?

Niech Pan wyśle zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te pompki przy rozdzielaczach to LFP z tego co kojarzę, a one czasem nie były wstawione jak na podmieszanie, a nie pobór z bufora?

Niech Pan wyśle zdjęcie.

 

Tak to LFP. One wcześniej tam były do konfiguracji ekogroszek i mieszacz (teraz mieszaczy juz nie ma). Teraz mam je ustawione na najniższym biegu. Może podwyższyć ? Na pompie ciepła na ekranie mam 28 st.

 

Zdjęcie poniżej

 

DSC00695.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to LFP. One wcześniej tam były do konfiguracji ekogroszek i mieszacz (teraz mieszaczy juz nie ma). Teraz mam je ustawione na najniższym biegu. Może podwyższyć ? Na pompie ciepła na ekranie mam 28 st.

 

Zdjęcie poniżej

 

[ATTACH=CONFIG]401042[/ATTACH]

 

mieszacz tam jest powinien byc na 6 ustawiony a pompki na maxa na termometrze w rozdzielaczu powinno byc okolo 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót 27*C to zasilanie okolo 32*C

Grzanie takimi temperaturami non stop u mnie by doprowadzilo do ugotowania ;)

Dlatego teraz grzeje podobną krzywą (nawet lekko wyższą) ale tylko od 2:00 do 6:00 rano.

 

Tak z ciekawości masz jakiś termostat podłączony pod pompę ?

 

Czemu masz tak wysoką krzywą ? -15+40 i +15/+28 ?

 

Ja u siebie mam termostat i ustawione grzanie od 22.00-6.00 ale oczywiście to taki "kaganiec" , bo jak szybciej dojdzie do 22,6 stopni to szybciej sie pompa wyłaczy a jakby się nie udalo dojść to i tak wyłączy o 6.00.

Ale u mnie mam krzywą +26/15 i 35/-20.

 

Teraz widzę że pompa dośc długo "ładuje" podłogę i działa niemalże do samego końca grzania i zastanawiam się czy podniesienie krzywej czyli podniesienie temp jaka idzie w podłogę nie przyśpieszylo by nagrzewania i dzięki temu pompa by sie szybciej wyłączyła , no chyba że to nie jest idealne , bo podłogówka ma sporo ocieplenie i może się okazać że za dużo ciepła poszło w podłogę i nawet po wyłączeniu zrobi się w domu cieplej niż powinno ?

 

Ile teraz dajesz w podłogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszacz tam jest powinien byc na 6 ustawiony a pompki na maxa na termometrze w rozdzielaczu powinno byc okolo 28.

 

Dzięki CNC. To akurat stare zdjęcie, w chwili obecnej nie mam mieszacza, został wymontowany. Temperatura na rozdzielaczu też jest 28, tylko pompki mam na najniższym biegu. Rozumiem, że mam to podnieść tak ?

Jak optymalnie ustawić pompę na wyświetlaczu, tj. grzanie o wybranych porach itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości masz jakiś termostat podłączony pod pompę ?

 

Czemu masz tak wysoką krzywą ? -15+40 i +15/+28 ?

 

Ja u siebie mam termostat i ustawione grzanie od 22.00-6.00 ale oczywiście to taki "kaganiec" , bo jak szybciej dojdzie do 22,6 stopni to szybciej sie pompa wyłaczy a jakby się nie udalo dojść to i tak wyłączy o 6.00.

Ale u mnie mam krzywą +26/15 i 35/-20.

 

Teraz widzę że pompa dośc długo "ładuje" podłogę i działa niemalże do samego końca grzania i zastanawiam się czy podniesienie krzywej czyli podniesienie temp jaka idzie w podłogę nie przyśpieszylo by nagrzewania i dzięki temu pompa by sie szybciej wyłączyła , no chyba że to nie jest idealne , bo podłogówka ma sporo ocieplenie i może się okazać że za dużo ciepła poszło w podłogę i nawet po wyłączeniu zrobi się w domu cieplej niż powinno ?

 

Ile teraz dajesz w podłogę ?

 

Termostatu nie mam podłączonego. Działam jedynie na sterowniku zewnętrznym - ale tylko dlatego ze jego łatwiej ustawić i nie muszę chodzić do "kotlowni".

Krzywą mam wysoką. Tak grzałem zeszłego roku. 99% w taniej taryfie. Dlatego krzywa podniesiona by pompa od razu pracowała na wyższych obrotach. Zeszły sezon był pierwszym i obawiałem się o rachunki - chciałem grzać tylko w taniej taryfie.

W tym sezonie z racji małego dziecka w domu i natłoku roboty nie miałem czasu by się pobawić pompą i od 08.11.2017 (start pompy w tym sezonie) grzeje 3,5h w nocy (3:30 do 6:00) i 13:00-15:00 (tu od 13:00 grzeje też wodę więc na C.O. przypada pewnie lekko ponad godzinę).

Pisząc tego posta w salonie mam 21,3*C a na piętrze od 21,4 do 21,8 (w zależności od pokoju).

 

Jeśli dobrze pamiętam - dziś tuż przed końcem grzania przed 6:00 rano było 32 na zasilaniu i 27 na powrocie.

 

Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?

Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14kwh na C.O. +CWU na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T

Jeśli dobrze pamiętam - dziś tuż przed końcem grzania przed 6:00 rano było 32 na zasilaniu i 27 na powrocie.

 

Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?

Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14kwh na C.O. +CWU na dzień.

 

Dzięki za informację.

 

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

 

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.

 

To mało. U mnie CWU to okolo 3kwh (jedno podgrzanie na dobe- zwykle od okolo 40*C do 47*C). Sądze ze u Ciebie podobnie - Wiec na C.O. u Ciebie zostaje ledwo okolo 5kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

 

U mnie w tym miesiącu wychodzi zużycie prądu około 8,5KW na dzień (tylko II taryfa CO+CWU). W domu 22-22,6 stopnia.

 

 

Dokładnie tak samo u mnie, średnia za listopad 8,9 kWh. 100% tania. w domu 22,5 - 23,5.

Krzywa 32/25. Było 33 ale za ciepło w chałupie się robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem właśnie niepokojącą sytuacje.

Pompa chodzi płynnie i cicho, grzeje CO, przełącza się na CWU i dalej grzeje spokojnie. Dochodząc do ok 52-53 na wyjściu zaczyna delikatnie bulgotać (słuchowo jest to nad filtrem wejsciowy - tam jest pompka obiegowa? to kawitacja?). Dogrzewa CWU do 47 stopni (ma wtedy ok 54-55 na wyjściu) i bulgot jest całkiem głośny. Gdy kończy grzanie CWU przełącza się na CO i dalej cały czas bulgota. Z czasem coraz ciszej i ciszej, az znów pracuje cicho - czasu nie mierzyłem.

 

Gdy wyłączę pompę po zagrzaniu CWU (głośno bulgota) i włączę nawet po 2-3 sekundach to od razu pracuje cicho.

 

Dzieje się tak tylko po grzaniu CWU i to w pow. 52 stopni na wyjściu.

Wysoka temperatura i ciśnienie wytrąca powietrze z wody i zapowietrza pompę obiegową? Nie odpowietrza się automatycznie? Deko mnie to zmartwiło, kawitacja załatwi każdą pompkę.

Co robić? Układ nie jest dobrze odpowietrzony?

 

Pompa w trybie HEAT+TANK więc zaczyna zawsze od tanka a potem morduje się z CO.

Powietrze pojawia sie tylko przy temp powyżej 52 stopni.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle się zastanawiam czy może zmniejszyć krzywą a dać pompie popracować dłużej?

Średnio od 08-11-201 pompa zużywa 14 kWh na C.O. + C.W.U na dzień.

Wg. mnie myślenie Twoje idzie w dobrym kierunku.

Współczynnik COP zależy od trzech parametrów;

- temperatury zewnętrznej,

- temperatura zasilania,

- obciążenie pompy.

Poczytaj ; http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulgotanie też miał bobrow. Zrugany, że inni się nie skarżą na ten problem. teraz ja się skarżę :) Bobrow jak to rozwiązałeś? Studiuje forum bo cos kojarzę że zgłaszaliśmy już taki problem.

Zapowietrzenie wymiennika w zbiorniku CWU? Jak go odpowietrzać?

 

Narazie zwiększyłem prędkość pompy obiegowej. Odczyt z rotametrów był v=3 1400l/h teraz jest v=4 1600 l/h. oczywiście to z rotametrów..

Chodzi podłogówka, wymuszę grzanie CWU i zobaczę czy znów uruchomiło się bulgotanie.

 

A na marginesie, która prędkość i przepływ lepszy?

 

Dodam, że wcześniej delta wychodziła 3. Zobaczymy teraz.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...