Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Też się zastanawiam Kaszpir nad tym co pisałeś, w dzień zdecydowanie lepszy COP. Od dzisiaj do soboty ma być 10-11 stopni to czy nie lepiej wtedy wyjśc poza okienko 13-15? Ja grzeje od 23-5, CWU 5-6 później od 13-15 mam CWU i ogrzewanie. Tez udało mi się ustabilizowac temp., która waha się od 22,5 do 23,2 stopnia.

 

Zużycie podobne jak szklara średnio 10 Kw dziennie za listopad

 

Szklara nie masz racji, kiedy mówisz, że pompa ma lepszy COP przy połowie mocy. Widziałem kilka wykresów, które pokazują, że COP jest właśnie niski jak pompa pracuje na 50% mocy i najniższy jak pracuje na 100%. Największy COP osiąga, kiedy pracuje na 75-80% mocy dlatego ważne jest aby moc pompy była jak najbardziej zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło i żeby pompa większość pracy wykonywała właśnie w tym zakresie. Duże Przewymiarowanie pompy nie jest dobre.

 

Kolego odnośnie taniej taryfy to zawsze jest lepsza.

Ponieważ nawet jak jest cieplej to COP musiałby skoczyć z 3 na 6 żeby opłacało się z drogiej grzać, a to dlatego że podczas taniej taryfy prąd jest o połowę tańszy.

 

Odnośnie obrotów sprężarki to na ogrzewaniu podłogowym to sprężarka praktycznie nigdy nie wkręca się na 100%, z taką mocą chodzi głównie wtedy gdy grzeje CWU.

po niżej masz wykres jednego z moich klientów:

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10238&od=2017-11-21&do=2017-11-21

widać że na ogrzewaniu sprężarka chodzi głównie na około 1,5-2kW.

 

Tutaj dla porównania jeszcze praca pompy LG:

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108&od=2017-11-21&do=2017-11-21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje:) Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

 

Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Marcin34 dokładnie ten wykres. Niech będzie od 2/3 mocy w górę dobrze grzeje:) Wykres jest płaski prawie w tym zakresie.

 

Ważne, że grzanie w nocy jest dużo tańsze pomimo paru stopni niżej.

 

Wyeliminowałem dziwne bulgotanie (zapowietrzanie się pompki obiegowej) w końcowej fazie grzania CWU. Zakręciłem odpowietrznik na powrocie z CWU. Bulgotanie zniknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to chyba mieli ci z Duona. Darmowa energia w tanich godzinach:)

 

Dojrzałem do zakupu sterownika - regulatora temperatury. Który wziąć by dobrze grał z panasem? Euroster czy salus?

Założenie: włączanie i wyłaczanie pompy, grzanie dzienne ograniczone, podbicie na okno dzienne i noc. Raczej bezprzewodowy ( z kotłowni do holu idzie mi przewód 3 żyłowy - chyba za mało by podpiąć to ustrojstwo.)

 

Mam pytanie do użytkowników - znaleźliście jakieś wady tych sterowników?

Na ceneo czytałem opinie, że euroster Q7 jest za czujny i zbliżenie reki podnosi temperaturę (to prawda?) oraz że nie działa inteligentny system wyprzedzenia grzania i wyłączenia grzania, by o zadanej godzinie osiągnąć zaprogramowana temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, no to rozwijam pytanie również o sterowniki przewodowe.

Żeby grzać w 2T mam przewymiarowaną pompę, i o ile to się sprawdza oknie dziennym to w nocy pompa dobija do KG i potem pyka na 20Hz. Piszecie, że to szkodliwe i nieekonomiczne. Nie zauważyłem by się wyłączała, no ale pyka na podtrzymaniu. Termostat wyeliminuje ten problem i odetnie zasilanie po osiągnięciu temp.

Jak to planuję? Pompa dostanie nieco większą krzywą, będzie grzać w najkorzystniejszym dla niej i dla COP zakresie (bazuję na wykresach i danych w necie - brak własnego ciepłomierza). W okresie zimnym będzie grzać w taniej taryfie całą noc, może nad ranem osiągnie odpowiedni pułap. W okresach przejściowy (jak teraz) KG osiągnie dość szybko (pompa obecnie pracuje na 35-40 Hz) i zamiast pykać na 20HZ i mielać pompą obiegową, termostat ją wyłączy.

Termostat ustawię w dzień na temp wymaganą, a w nocy 1 może 1,5 stopnia więcej by naładować podłogę. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. To narazie jedyny prosty sposób by okiełznać w okresie przejściowym mocną pompę w 2T bez szkody dla niej. Histereza na termostacie na tyle duża, by w nocy już się nie włączyła.

Wpłynie to również na ekonomie, pompa będzie pracować z większym COP, spadnie ilość włączeń i wyłączeń (jeśli takie nieplanowane były), wymusi pracę pompy z wyższą częstotliwością - wyższa krzywa zmusi ją do wyższej częstotliwości, wyeliminuje czas jałowej pracy pompy, wyłączy obiegówkę gdy niepotrzebna.

Podoba mi się też pomysł, chyba bobrowa z czujnikami na wej i wyj, który wyłączy pompę i zabroni jej się włączyć o zadane opóźnienie. Też niezły lek na sezon przejściowy.

 

Przemyślenia po lekturze forum o taktowaniu, pracy z minimalną częstotliwością oraz najlepszym zakresem pracy sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy pyka na 20Hz? Chodzi cały czas na 20Hz, czy wyłącza się i włącza na chwilę na 20Hz i tak w kółko? Bo jak cały czas chodzi na 20Hz, to nie wiem co w tym szkodliwego?

 

 

Po zagrzaniu chodzi na minimalnym zakresie 19-20Hz. Nie zauważyłem by się wyłączała. We wcześniejszych rozmowach wyszło, że jest to praca nieekonomiczna, niepotrzebna, na granicy zakresu, z niskim COP. więc po co? Zwłaszcza, że delta z 5 zaczyna się zmniejszać i dochodzi wtedy do 2. Mniemam, że blisko do wyłączenia.

To pierwszy sezon mieszkania, nieocieplona ściana do garażu. Gdy dom odparuje wilgoć i ocieplę ścianę, zamiast 19Hz będzie parę OFF/ON. termostat zrobi jeden konkretny OFF:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto przypomnieć sobie dyskusje o taktowaniu pompy, szczególnie w wykonaniu kolegi Pratchawiec ; Gdy moc minimalna generowana przez PC będzie wyższa, niż zdolność absorpcji energii przez płytę grzewczą. Sprężarka wówczas zatrzyma się, obiegówka będzie dalej pracować. Po pewnym czasie sprężarka wznowi pracę, ponownie dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania. I tak w kółko. PC "taktuje", za to pracuje z najniższą możliwą mocą.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Andrzej, moja nie taktuje. jeszcze... Dlatego zabuduje termostat, który w okresach przejściowych wyłączy pompę zanim zejdzie do niskiej częstotliwości. Proste i genialne w swojej prostocie.

 

Ty se możesz.

Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....

A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty se możesz.

Częstotliwość sprężarki idzie w parze z mocą.W okresach przejściowych,możesz sobie jedynie wysikać dziurkę w śniegu-pod warunkiem że śnieg spadnie....

A zabudować to możesz sobie budę dla psa.O ile go masz.

 

Witam

 

Chyba nie do końca tak jest.

Nie chodzi mi przy tym o budę ani sikanie na śnieg.

 

Mój stary T-Cap AD 2012, pokazując 34 Hz dla CW pracuje z mocą ok.2,7 kW, grzejąc natomiast podłogę przy takich samych 34 Hz - ok. 1,6 kW.

 

Częstotliwość pracy inwertera nie jest chyba bezpośrednio związana z pracą całej sprężarki, dla której oprócz obrotów silnika ważnych jest pare innych parametrów, w tym obciążenie związane z ciśnieniem pompowanego gazu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.

Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8

" Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.

PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.

Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.

Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,

zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC

pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pratchawiec, pompa kolegi Szklara taktuje czy nie ? Przecież jak chodzi tylko pompa obiegowa, to sprężarka wyłącza się.

Bo wg.Twojej wypowiedzi ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8

" Jestem zwolennikiem drugiej metody ( pomału do celu ,praca głównie ciągła), z powodów wielokrotnie na tym forum prezentowanych.

PC nie taktuje. Pracuje stabilnie z najniższą możliwą modulacją.

Po osiągnięciu zadanej temperatury ( z reguły po co najmniej godzinie ) sprężarka wyłącza się.

Włącza się ponownie, gdy temp. wylewki = wody powrotnej spadnie do określonej temperatury. Ten czas jest również liczony w godzinach,

zależny jest od warunków zewnętrznych. Różnica w interwałach pracy pompy (czas, długość) wynika wyłącznie z faktu, że moja OC

pracuje na znacznie niższych temperaturach zasilania."

 

Proponuję olać niejakiego TwojPan. Na innym temacie admin usunął jego wulgarne posty, które zamieścił gdy skończyły się argumenty oraz nie mógł znieść faktów i wypowiedzi innych forumowiczów. Widzę, że po usunieciu wpisów w akcie desperacji przeniósł się za mną tutaj i dalej bluzga... biedactwo.

proszę admina o usuwanie jego postów, poza wulgarnymi atakami na forumowiczów nic nie wnoszą. tyle OT, bo osoba nie warta zachodu i zniżania się do jej poziomu.

 

Andrzej: pompa chodzi na min 19-20 Hz, więc się nie zatrzymuje. Podejrzewam, że gdyby pochodziła tak dłużej, 2-3 godziny to by się wyłączyła. Przy czym, ze względu na grzanie w 2T nie zdąży się już włączyć, bo podłoga się nie wychłodzi w ciągu 2-3 godzin pozostałych do końca nocnej taryfy.

 

No i co to jest "PO OSIAGNIĘCIU ZADANEJ TEMPERATURY"? Na powrocie ma być tyle co na wyjściu? Pompa przy 19-20Hz wciąż ma minimalna delte 2 stopnie.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z moich obserwacji wynika, że przy pracy ciągłej - 24/d sprężarka, po dojściu do zadanej temp. zasilania np. 30* +2, wyłącza się - 0 Hz.

Pompa obiegowa i elektronika cały czas działają.

Po obniżeniu temp. wody powrotnej poniżej 24* sprężarka włącza się ponownie.

Okresy między ponownymi złączeniami sprężarki są różne, zależne od temperatury zewnętrznej i ustawionej temp. zasilania.

Reguła jest prosta; niska temperatura zasilania = częstsze załączenia sprężarki, wyższa ( w tych samych warunkach!) - odwrotnie.

 

U mnie spreżarka PC przy pracy ciągłej, włącza się kilka - do kilkunastu razy na dobę.

Im chłodniej i w związku z tym z podwyższoną temp. zasilania - tym rzadziej.

Przy pracy w oknach taryfowych - w zależności od obciążenia najwyżej kilkukrotnie, w tym tylko raz w trzygodzinnym oknie popołudniowym, bo podwyższam w takim przypadku temp. zasilania nawet do 35*.

Najniższa delta jaką zaobserwowałem oscylowała między 2,5-3.0.

 

Czy Moja PC taktuje?

 

Według standardów i oczekiwań uczestników wielu dyskusji - tak.

Według mojej oceny - nie.

Żadna ze znanych mi instrukcji inwerterowej PC czy to użytkownika, czy nawet serwisowa, nie wspomina o częstotliwości załączeń sprężarki, zwłaszcza, że przeciętny użytkownik nie ma czasu i sposobu by to obserwować. Dopiero od niedawna niektóre pompy wyposaża się w liczniki, narzędzia diagnostyczne i statystyczne

Po drugie; Większość PC przystosowana jest do pracy w taryfach dynamicznych, będących standardem na rozwiniętych rynkach energetycznych EU, wykluczających pracę w ściśle określonych oknach czasowo-taryfowych, , .

Czyżby producenci o tym nie wiedzieli?

 

"Taktowanie" pompy inwerterowej to wg mojej oceny mit przeniesony z czasów powszechnego stosowania pomp ON-OFF.

Cykliczna praca sprężarki w inwerterowej PC, co wielokrotnie na tym forum podkreślałem, jest immanentnie związana z jej naturą i ograniczeniami w zakresie mocy minimalnej.

Pomijam przy tym pojedyncze przypadki skrajne jak np. dotyczący 4 cykli załączania sprężarki w ciągu godziny.

Wynikają one zapewne z rażących błędów w ustawieniach parametrów pracy i z naturą pracy PC nie mają nic wspólnego

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ponowne włączenie następuje dopiero po spadku o 6* to w nowych domach raczej nie ma szans na szybkie włączenie się pompy. Temperatura tak szybko w podłodze nie spadnie. Inaczej jest oczywiście przy grzejnikach.

 

U siebie zauważyłem, że przy temp około -2/+5 pompa chodzi na minimum i stopniowo, wolno zmniejsza deltę. Najmniejsza zaobserwowana delta to 2, więc daleko jej do wyłączenia się. Dziś dodatkowo ze względu na wysoką temp 6-11* pompa nie włączyła nawet sprężarki, co by oznaczało, że krzywa jest w miarę trafiona. Przy okresie przejściowym pyka na minimum, przy wyższych nie włącza się. Przy niższych zapewne wkręci się na 35-40 Hz. Zobaczymy.

W domu 23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś kiedys spisywał defrosty:

 

krzywa 15/26 i -15/36

czas defrostu: 9min

pobór energii: okolo 150W

przed defrostem: IN:31 OUT:27/28

Tz:-1

 

w weekend puszczam PC 24/h (taryfa g12w), w tygodniu tylko tania taryfa - postaram sie jutro napisac jak wyszedl defrost po 7h postoju PC (okolo 13:00)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...