Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .

Posiadam PANASONIC AQUAREA WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5 od zaledwie 3 msc , dom 106m2 na całości podłogówka i boiler 300l Galmeta .

Ogólnie grzanie mam ustawione na Automacie podłoga + boiler oraz grzanie poprzez krzywą 29stopni przy +5 i przy -10 35stopni . Chciałem ustawić harmonogram żeby ustawić sobie aby pompa w sumie nie chodziła non stop oraz żeby wygrzewanie wody użytkowej ( boiler ) włączać np o godzinie 19:00 a nie tak jak teraz potrafi się nawet 5x w ciągu dnia włączać nie potrzebnie grzanie boilera .

Wchodząc w harmonogram wybierając słoneczko nie mam wgl możliwości ustawienia temp do danej godziny . Mogę jedynie albo podwyższyć o +5/-5 średnią . Czyli jak dam na 0 powinno brać sygnał z krzywej i temp zewnętrznej . No i tu jest problem bo tak się nie dzieje . Wdl krzywej temp podłogówki temp zasilania powinna być te 29 stopni a PC grzeje 21-24 :o i tak naprawde w domu zimno .

Jeżeli bym ustawił że ma np o 19 włączać boiler wdl harmonogramu to wtedy wgl pompa nie pracuje poza wyznaczoną godziną grzania boilera .

Jak to wkońcu jest z tym harmonogramem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .

Posiadam PANASONIC AQUAREA WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5 od zaledwie 3 msc , dom 106m2 na całości podłogówka i boiler 300l Galmeta .

Ogólnie grzanie mam ustawione na Automacie podłoga + boiler oraz grzanie poprzez krzywą 29stopni przy +5 i przy -10 35stopni . Chciałem ustawić harmonogram żeby ustawić sobie aby pompa w sumie nie chodziła non stop oraz żeby wygrzewanie wody użytkowej ( boiler ) włączać np o godzinie 19:00 a nie tak jak teraz potrafi się nawet 5x w ciągu dnia włączać nie potrzebnie grzanie boilera .

Wchodząc w harmonogram wybierając słoneczko nie mam wgl możliwości ustawienia temp do danej godziny . Mogę jedynie albo podwyższyć o +5/-5 średnią . Czyli jak dam na 0 powinno brać sygnał z krzywej i temp zewnętrznej . No i tu jest problem bo tak się nie dzieje ...............

 

Zawsze możesz napisać jakie masz zapotrzebowanie na ciepło. Ile już mieszkasz, czy masz ocieplenie itp. to może ktoś ci odpowie. Poczytaj o pompach, trochę forum bo z tekstu wynika że strasznie mało w temacie wiesz.

Widzę, że masz pompę krótko, daj jej pracować. Jak masz świeży dom to czeka cię dobra CIĄGŁA praca pompy przez parę tygodni.

 

Napisz coś więcej, daj sobie pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Proponuję olać niejakiego TwojPan.

Możesz sobie olewać co chcesz i kogo chcesz,to wolny kraj.

Nie pisz nieprawdy.Moja wypowiedź dotyczyła danych zużycia kWh jakie podałeś wątku "POMPA CIEPŁA - zużycie prądu".Napisałem jedynie,że to absurd aby w wątku o zużyciu kWh pojawiały się wypowiedzi tych co mają w stopce kopciucha typu kominek-a w tym Ciebie.To chyba logiczne? .

I tyle sprostowania.

Przepraszam za OT,ja nie mam Panasonica więc nie przeszkadzam.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Jak macie poustawiane harmonogramy w waszych PC .

 

Ja mam oryginalny sterownik przeniesiony do salonu i nawet się sprawdza. Histerezę to ma chyba około 1.5 stopnia ale mi to nie przeszkadza. Temperatura ustawiona na 23 stopnie w tanie taryfiej i 22 w drogiej. Tak mam ustawiony harmonogram na każdy dzień:

1. 5.00 wł (ogrzewanie+zbiornik) 23 43

2. 6.00 wył

3. 12.55 wł (ogrzewanie+zbiornik) 23 43

4. 15.00 wł (ogrzewanie) 22

5. 17.00 wył

6. 21.55 wł (ogrzewanie) 23

Na razie mam ustawine po południu dwie godziny w T2 o ile temp. jest niższa niż 22 stopnie.

Edytowane przez Marek2504
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam ale nie mogę znaleźć. Chodzi o wskazanie zużycie energii w pompie generacji H. Uruchomiłem pompę na początku listopada. Budynek nie ocieplony, poddasze dopiero zamykam więc liczę się z dużym zużyciem ale chcę podtrzymać temperaturę aby po zamknięciu poddasza móc wykonywać prace wewnątrz przez okres zimowy. Dodatkowo mam kominek, w którym przepalam południami w czasie pracy. Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ? Wczoraj wpisałem jeszcze licznik główny i dziś porównam wskazania wszystkich trzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym zapytać o sterownik/termostat Salus

 

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-przewodowe/091fl-przewodowy-programowalny-regulator-temperatury-tygodniowy

 

Czy ktoś używa, jest zadowolony ? Czy jego histereza jest odpowiednia ? Czy po zainstalowaniu harmonogram czasowy pompy przejmuje ten sterownik ?

Raczej nie jest możliwa regulacja temp zasobnika i jego włączanie / wyłączanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam zainstalowaną PC T-cap serii H 3F 9kW. OZC - 6737W. Pompa pracuje ok. 20h/d - zużycie prądu za listopad 650kWh - COP 5. Temp. w domu 21C. Dom ocieplony, niezamieszkały w trakcie wykańczania wnętrz. PC uruchomiona 11.10.17 pracuje wg. KG i od tego momentu całkowite zużycie prądu wyniosło 1200kWh. Całkowity czas działania sprężarki 936h / ilość wył - wł - 164. Wiem, że potrzeba czasu na wygrzanie domu itp. itd. Moje pytanie brzmi czy ciągła praca pompy na niskiej modulacji (mniej startów) jest lepsza niż krótsza na wyższym obciążeniu ? Czy istnieje dokumentacja mówiąca o tym, że PC inwerter-ową dobiera się na 2000 godz pracy na rok ? Mój instalator mówi, że nie ma takiej zasady bo to inwerter i jest przystosowany do pracy ciągłej. Dodatkowo pompa obiegowa jest również inwerter-owa. Nie chciałbym aby moja PC skończyła żywot zaraz po okresie gwarancyjnym. Czytałem różne wątki ale konkretnej odpowiedzi nie ma. Jaka jest żywotność sprężarki ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

- mam zainstalowaną PC T-cap serii H 3F 9 kW. OZC - 6737 W.

- Pompa pracuje ok.20 h/d-zużycie prądu za listopad 650 kWh/ COP 5.

- Temp w domu 21 C.

- Dom ocieplony, niezamieszkały w trakcie wykańczania wnętrz.

- PC uruchomiona 11.10.17 pracuje wg. KG i od tego momentu całkowite zużycie prądu wyniosło 1200 kWh.

-Całkowity czas działania sprężarki 936 h / ilość wył - wł - 164.

-Wiem, że potrzeba czasu na wygrzanie domu itp. itd.

 

- Moje pytanie brzmi czy ciągła praca pompy na niskiej modulacji (mniej startów) jest lepsza niż krótsza na wyższym obciążeniu ?

 

-Czy istnieje dokumentacja mówiąca o tym, że PC inwerter-ową dobiera się na 2000 godz pracy na rok ?

Mój instalator mówi, że nie ma takiej zasady bo to inwerter i jest przystosowany do pracy ciągłej.

Dodatkowo pompa obiegowa jest również inwerter-owa.

Nie chciałbym aby moja PC skończyła żywot zaraz po okresie gwarancyjnym.

Czytałem różne wątki ale konkretnej odpowiedzi nie ma.

Jaka jest żywotność sprężarki ?

Pozdrawiam

Najkorzystniej dla sprężarki jest praca ciągła, dlatego wyposażono ją w inwerter aby mogła modulować moc w zależności od potrzeb.

Bardzo rzeczowo wyjaśnił to kolega Pratchawiec;

patrz post #5862 do #5865

Właściciele, ze względu na cenę energii elektrycznej w II taryfie/taniej, starają się aby pompa a tym samym sprężarka pracowała wyłącznie

lub w większej części w tej II taryfie a to wiąże się z pracą krótsza na wyższym obciążeniu.

Kolega Pratchawiec - jest zwolennikiem pracy ciągłej, mimo zwiększenia kosztów, ale preferuje bardziej komfort aniżeli niewielki zysk.

Pompa ciepła - podobnie jak szereg innych urządzeń ( kocioł gazowy ) przeliczany jest na okres pracy ok. 15 - 20 lat.

Masz b.dobre wyniki pracy pompy.

Więcej dowiesz się czytając pozycje I z tematów w mojej stopce.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, zerknij na poniższe dane. Wg Ciebie wszystko ok.

Zużycie i COp bardzo fajne, a sprężarka?

 

Dane za listopad,

 

CO 240 KW, CWU 84 KW

COP: CO 4,5, CWU 2,9

Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU

W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27

Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Proszę o informację jak macie rozwiązany temat ustawienia temperatury w pokojach. Posiadam tylko sterownik od pompy w salonie. Generalnie problem polega na tym iż w salonie mam 23 stopnie a w łazienkach 21,5-22. Mam ustawioną krzywą -15/37, 15/25 i dT 4 stopnie a temperatura grzania w pomieszczeniu ustawione jest 27 stopni. Pompa grzeje od września tylko w taniej taryfie(G12R) tj. 13-16, 22-1, 4-7. Mój instalator stwierdził że sterowników w pomieszczeniach nie potrzebuję bo wystarczy ten jeden Panasonica. Próbowałem ustawić przepływy na rotametrach i trochę na powrocie. Zastanawiam się jak macie rozwiązane u siebie. Czy można jednak założyć czujniki pokojowe które będą regulować temperaturę, Wystarczyły by 3-4 sterowników np. 1. pokoje, 2. łazienki, 3 salon+kuchnia 4. wiatrołap, korytarz, pom. gospodarcze.

 

Szczegóły domu

Parterowy 160 m2, dach kopertowy, pow. grzania 130 m2, ściany silka 24 +25cm styr. grafit, izolacja strop 2x5cm wełna+20cm celulozy, podłoga:18cm styr., fundament zew 2x10cm EPS+5cm od wew. Okna 3 szyb. Adams. Garaż w bryle nieogrz. odizolowany 15cm grafit. Reku Thessla green airpack 300+GWC Box ,GWC rurowe Dn200 L-50mb, pompa ciepła Panasonic aquarea 9KW 1F serii H+ 300l Galmet. 100% podłogówka bez drabinek w łazienkach. Proj. obc. cieplne 5,4 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP: CO 4,5, CWU 2,9

Grzałem głównie: 23 - 4.30 CO, 4.30 - 6 CWU, 13 -15 CO + CWU

W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27

Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie przy defroście?)

Sprężarka u Ciebie włącza się prawie co godzinę,

gdzie u kolegi WIcher 2017 co ok.6 godzin.

Należy skontaktować się z instalatorem, a w celu nasiąknięcia trochę wiedzą, poczytaj na początek tematy w mojej stopce.

Pratchawiec - schodzenie z temperaturą wyjściową niżej 30 C, zwłaszcza w okresach przejściowych powodowało częstsze cykle pracy sprężarki - nawet co kilkanaście minut,

Warto zatrzymać się przy odnośnikach kolegi map78 ; o tym czy się PC uruchomi decyduje wyłącznie termostat wewnętrzny,czyli wartość temperatury w domu. Ustawioną mam temperaturę 22,7 C w drogich godzinach i 23,2 C w tanich. W praktyce wygląda to tak, że temperatura oscyluje cały czas wokół tych 23 C. Nie ma żadnego efektu przegrzewania nocą i taktowania,napisał map78. U mnie pompa grzeje w drogiej,choć w skali roku to i tak wychodzinie więcej niż 15 % ogólnego zużycia, ale zapewnia duży komfort cieplny .

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Proszę o informację jak macie rozwiązany temat ustawienia temperatury w pokojach. Posiadam tylko sterownik od pompy w salonie. Generalnie problem polega na tym iż w salonie mam 23 stopnie a w łazienkach 21,5-22. Mam ustawioną krzywą -15/37, 15/25 i dT 4 stopnie a temperatura grzania w pomieszczeniu ustawione jest 27 stopni. Pompa grzeje od września tylko w taniej taryfie(G12R) tj. 13-16, 22-1, 4-7. Mój instalator stwierdził że sterowników w pomieszczeniach nie potrzebuję bo wystarczy ten jeden Panasonica. Próbowałem ustawić przepływy na rotametrach i trochę na powrocie. Zastanawiam się jak macie rozwiązane u siebie. Czy można jednak założyć czujniki pokojowe które będą regulować temperaturę, Wystarczyły by 3-4 sterowników np. 1. pokoje, 2. łazienki, 3 salon+kuchnia 4. wiatrołap, korytarz, pom. gospodarcze.

 

Szczegóły domu

Parterowy 160 m2, dach kopertowy, pow. grzania 130 m2, ściany silka 24 +25cm styr. grafit, izolacja strop 2x5cm wełna+20cm celulozy, podłoga:18cm styr., fundament zew 2x10cm EPS+5cm od wew. Okna 3 szyb. Adams. Garaż w bryle nieogrz. odizolowany 15cm grafit. Reku Thessla green airpack 300+GWC Box ,GWC rurowe Dn200 L-50mb, pompa ciepła Panasonic aquarea 9KW 1F serii H+ 300l Galmet. 100% podłogówka bez drabinek w łazienkach. Proj. obc. cieplne 5,4 KW.

U mnie są sterowniki w 80% powierzchni ogrzewania podłogowego. sterują siłownikami w skrzynkach rozdzielczych. póki co sprawdzają się idealnie. nie pozwalają wzrosnąć temperaturze w pomieszczeniach sypialnianych i salonie, a jednocześnie w łazienkach, gdzie ma być najcieplej, temperatura dochodzi do 23-24*. Łazienki nie posiadają sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie są sterowniki w 80% powierzchni ogrzewania podłogowego. sterują siłownikami w skrzynkach rozdzielczych. póki co sprawdzają się idealnie. nie pozwalają wzrosnąć temperaturze w pomieszczeniach sypialnianych i salonie, a jednocześnie w łazienkach, gdzie ma być najcieplej, temperatura dochodzi do 23-24*. Łazienki nie posiadają sterowników.

Nie wiesz co zrobiłeś -pisząc to na FM.Tutaj królują jedynie "wyznawcy"samoregulacji i zabawy z rotametrami-które wbrew pozorom nie służą do regulacji temperatury.

Kolego PanSiny-pomysł zacny i na 100% się sprawdzi.Ja mam zrobione to tak.W salonie 6 pętli,ale tutaj wszystkim "kręci" jeden elektrozawór za ok 150pln i termostat NC (normalnie zamknięty) na ścianie firmy Etherma eTouch-polecam.Temperatura na termostacie spada poniżej zadanej,termostat otwiera elektrozawór i grzejemy.W pozostałych "głównych" pomieszczeniach mam termostaty i siłowniki na belkach.Ale bez szaleństw,pralnia i pomieszczenie przyległe są na jednym termostacie z korytarzem.Tutaj wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń w domu.Ja mam dom w kształcie litery "T".W salonie 22,5-23deg,dalej korytarz i przyległe pomieszczenia o których pisałem 21,5deg (w pralni mam lekko skręcony rotametr),dalej łazienka 22,5-23deg,aż do 2 sypialni 20-20,5deg.I tyle.

W takim układzie gdzie jest 100% sterowania strefowego-musisz mieć dodatkową pompę obiegowa i np.sprzęgło hydrauliczne-bo może (nie musi) się zdarzyć,że wszystkie siłowniki się zamkną i PC zgłosi za mały przepływ.Dodatkowa pompa,u mnie to Wilo z ustawioną charakterystyką stałoobrotową bo taki tryb nadaje się do sterowania siłownikami termostatycznymi ponieważ pompa może pracować nawet przy zerowym przepływie-taka odpowiedź uzyskałem z Wilo Polska.

Ale można tez inaczej np.zostawiasz łazienkę bez termostatu na samoregulacji-pompa będzie miała lepszy defrost.Ja nie widziałem sensu,ponieważ pomieszczenie obok (sypialnia)zbytnio by się rozgrzewało.

Musisz mieć tez świadomość ,że montując np.sprzęgło ,jesteś nieco "w plecy",za sprzęgłem masz niższą temp.na zasilaniu,zmniejszasz sprawność pompy (podwyższona temp.podmieszanego w sprzęgle powrotu) ale moim zdaniem są to bardzo niewielkie straty-nadrobisz postojami PC po osiągnięciu zadanych temp. na termostatach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz co zrobiłeś -pisząc to na FM.Tutaj królują jedynie "wyznawcy"samoregulacji i zabawy z rotametrami-które wbrew pozorom nie służą do regulacji temperatury.

Kolego PanSiny-pomysł zacny i na 100% się sprawdzi.Ja mam zrobione to tak.W salonie 6 pętli,ale tutaj wszystkim "kręci" jeden elektrozawór za ok 150pln i termostat NC (normalnie zamknięty) na ścianie firmy Etherma eTouch-polecam.Temperatura na termostacie spada poniżej zadanej,termostat otwiera elektrozawór i grzejemy.W pozostałych "głównych" pomieszczeniach mam termostaty i siłowniki na belkach.Ale bez szaleństw,pralnia i pomieszczenie przyległe są na jednym termostacie z korytarzem.Tutaj wszystko zależy od rozmieszczenia pomieszczeń w domu.Ja mam dom w kształcie litery "T".W salonie 22,5-23deg,dalej korytarz i przyległe pomieszczenia o których pisałem 21,5deg (w pralni mam lekko skręcony rotametr),dalej łazienka 22,5-23deg,aż do 2 sypialni 20-20,5deg.I tyle.

W takim układzie gdzie jest 100% sterowania strefowego-musisz mieć dodatkową pompę obiegowa i np.sprzęgło hydrauliczne-bo może (nie musi) się zdarzyć,że wszystkie siłowniki się zamkną i PC zgłosi za mały przepływ.Dodatkowa pompa,u mnie to Wilo z ustawioną charakterystyką stałoobrotową bo taki tryb nadaje się do sterowania siłownikami termostatycznymi ponieważ pompa może pracować nawet przy zerowym przepływie-taka odpowiedź uzyskałem z Wilo Polska.

Ale można tez inaczej np.zostawiasz łazienkę bez termostatu na samoregulacji-pompa będzie miała lepszy defrost.Ja nie widziałem sensu,ponieważ pomieszczenie obok (sypialnia)zbytnio by się rozgrzewało.

Musisz mieć tez świadomość ,że montując np.sprzęgło ,jesteś nieco "w plecy",za sprzęgłem masz niższą temp.na zasilaniu,zmniejszasz sprawność pompy (podwyższona temp.podmieszanego w sprzęgle powrotu) ale moim zdaniem są to bardzo niewielkie straty-nadrobisz postojami PC po osiągnięciu zadanych temp. na termostatach.

Pozdrawiam.

 

Witam, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Jednak rozumiem że kolega TwojPan oraz magdaseb nie posiadacie Panasonica Aquarea? Nie chciał bym już dokładać żadnych sprzęgieł, po prostu bym nie dawał siłowników w łazienkach i pralni. Zastanawia mnie co wtedy zrobić z czujnikiem pokojowym pompy i jaką krzywą ustawić.

Edytowane przez PanSiny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...