Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Gość TwojPan
Hej,

wczoraj miałem około 3, standardowo raz na 1 h.

Dziwi mnie to bo w zeszłym roku nie przypominam sobie defrostów przy - 8!?

Na moim terenie wilgotność 93%.To wyjaśnia defrost nawet przy -2deg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Defrostami się nie przejmujcie, będą bo muszą być, z reguły co 1-2h, problem jest dopiero jak pompa wygląda tak:

[ATTACH=CONFIG]402175[/ATTACH]

:) Nieźle.W takim stanie jeszcze pracowała?

To chyba najgorszy okres dla szronienia.Duża wilgotność,temp w okolicach zera.Przyjdzie mróz,będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane za listopad,

 

CO 240 KW, CWU 84 KW

COP: CO 4,5, CWU 2,9

Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU

W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27

Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście)

 

Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.

Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?

Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?

Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane za listopad,

 

CO 240 KW, CWU 84 KW

COP: CO 4,5, CWU 2,9

Grzałem glównie: 23-4.30 CO, 4.30 -6 CWU, 13-15 CO + CWU

W domu 22,5-23,2 stopnie, mieszkamy od września, krzywa -15/37, 12/27

Sprężarka: starty 190, godziny pracy 220, 8 h pracy grzałki (za niska temp. na wylocie prze defroście)

 

Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.

Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?

Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?

Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.

 

Zakładam, że masz termostat. A masz?

Marcin, raczej krzywa w dół, by dłużej grzać z mniejszą temperaturą. Masz cienką i "mało pojemną cieplnie" wylewkę. Pompa ją szybko nagrzewa i staje. Można by próbować i dać pompie wyższa krzywą i jeszcze bardziej obciąć godziny grzania, ale to raczej przy grubych pojemnych wylewkach - buforach, no ale kto wie, kombinuj.

 

Defrosty przy takiej pogodzie to norma, spokojnie mogą być co godzinę. Ale dopiero teraz, początek listopada był sympatyczny i dlatego liczba defrostów u Ciebie jest cokolwiek za duża. Grzeję w tych samych godzinach i przy normalnej temp poza zakresem -3/+3 pompa nie wyłączała się tylko pracowała na min Hz.Moja aktualna krzywa -15/15 33/26 i pompa wyłącza się tylko na defrost. Przy wyższej krzywej zdarzało jej się stanąć w dłuższych godzinach grzania.

Chyba, że masz zabudowane siłowniki, wtedy ratuje cie duży bufor, a i tak pompa będzie taktować.

 

Mieszkasz od września. Czeka Cię jeszcze trochę ustawiania.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na parterze 6,5 cm anhydrytu, to bardzo dużo...na piętrze 5,5 cm. To nie jest cienka wylewka.

Za listopad zuzycie, COP i temp. w domu (wahania pomiędzy 22,5 i 23,2) jestem super zadowolony.

Są gdzieś statystyki/wytyczne co do startów sprężarki?

Kiedy grzałka wspomaga drfrost? Przy jakiej temp.powrotu?

A myślałem, żeby właśnie zwiększyc krzywą a nie odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na problemy w okresach przejściowych(temp. zewn 5-10 st) ustawiłem płaską krzywą grzewczą (-15;32st +5;28st) Pompa chodzi 24h z przerwami na defrosty(co 45-60min). Zasilanie w podłogę 30-31 stopni i nie chce pójść w górę, delta 2-3K. Obiegówka w pompie na 2 biegu. Mam 100 l bufor więc rozumiem że te wartości to między pompą a buforem tak? Obiegówka za buforem Wilo ustawiona na 3m. Pompa w 48h pobrała 66kWh. Teraz wyłączyłem obiegówkę wtórną i w momencie dogrzało bufor i pompa się wyłączyła. Czy to normalne objawy? W takim trybie miesięcznie zużyje przy -1 na zewnątrz 1000kWh. Takie zużycie(1130kWh) miałem za styczeń 2017 ale temp były po -15, -20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ?

 

Ja mam podlicznik tylko na pompę. Obserwacja wskazań na pompie, podliczniku i głównym wskazuje, że pompa zaniża wartość poboru energii. W moim przypadku to ok 21% a to duży. Jakby przeliczyć twoje dane, wychodzi bardzo podobnie.

Przy okazji, czy ktoś jeszcze zaobserwował taką sytuację?

Edytowane przez JakAnd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazanie zużycia pompy 546kWh od początku listopada natomiast wskazanie podlicznika (schnaider) 716kWh. Na podliczniu są wszystkie odbiory czyli pompy obiegowe oraz oświetlenie w domu. Pracuję około 5h dziennie i w tym czasie świecą dwie żarówki 100W czyli zużyłem około 30kWh więc gdzie jest jeszcze 140kWh ? Aż taki błąd w pomiarach ?

 

Ja mam podlicznik tylko na pompę. Obserwacja wskazań na pompie, podliczniku i głównym wskazuje, że pompa zaniża wartość poboru energii. W moim przypadku to ok 21% a to duży. Jakby przeliczyć twoje dane, wychodzi bardzo podobnie.

Przy okazji, czy ktoś jeszcze zaobserwował taką sytuację?

 

Tak mam to samo. Założyłem podlicznik na pc i t-cap 9kw 1f H pokazuje zanizone wskazania i około 20-25%. Dodatkowa pompa obiegowa podłączone do licznika pobiera ok 15w. Widać że Panasonic specjalnie zabija wskazania dla lepszego samopoczucia użytkownika.

Ciekawe tylko czy dobrze wskazuje produkcję i COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrym pomysłem będzie ustawić pompę pod wiatą? Generalnie powinno być wtedy mniej szronu. Pytanie tylko czy to może jakoś wpłynąć na działanie pompy? Wiata będzie zaraz obok kotłowni.

Dach nad jednostką zewnętrzną nie zaszkodzi.

Istotne jest, aby był odpowiedni dostęp do powietrza w dużych ilościach, rzędu ok. 6000 m3/h . Ilość zależy od mocy pompy

Przy rekuperacji są to wielkości ; 300 do 500 m3/h - dla max.biegów

Pompa zaniża wartość poboru energii - należy sprawdzić na jakie napięcie ma ustawienia.

Marcin34_Śl - z Twoich wypowiedzi wynika, że nie przestudiowałeś zalecanych tematów ( masz wylewkę z anhydrytu )

reksgildo - jakie masz OZC ??? grubość wylewek? z czego te wylewki?

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP liczy z licznika własnej energii więc wydaje się że takze go przekłamuje, tym razem w górę :wiggle:

 

To zależy od tego czy podaje prawdziwą produkcję energii czy nie.

 

Może warto byłoby uderzyć do producenta, jeśli nie jest to odosobniony przypadek. Czy ktoś ma te modele i może jednoznacznie powiedzieć, że wskazania pompy są ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Moje zuzycie za listopad raz jeszcze. Kombinuje teraz jak zmniejszyć starty sprężarki.

Ale też tak myślę, że jak były w listopadzie liczne defrosty przy zbyt niskiej tem. zasilania to automatycznie wyłącza się sprężarka i załącza grzałka?

Poniżej jakiej temp. powrotu włącza się grzałka autoamtycznie przy defrosćie?

Grzałem przy krzywej -15/37 i 12/27, zazwyczaj zasilanie max 31 stopni, delta 5. Co zrobić aby ograniczyć starty? Podnieś krzywą? Dzisiaj spróbuje grzać od 24-5 rano przy prostym grzaniu 33 stopnie zasilania.

Pisałeś do mnie na priv,ale odpowiem ci tutaj.Nie czytaj już tego forum.Większość tutaj to same bzdury.Masz ciepło w domu?Zużycie masz niewielkie.Pomieszkaj rok,przelicz ile zużyłeś -porównaj z OZC i zapotrzebowaniem budynku-wtedy porozmawiamy.Choć i tak pierwszy rok nie będzie żadnym wyznacznikiem.Masz jeszcze sporo technologicznej wilgoci w budynku ,której właśnie się pozbawiasz.Wylewkę masz jaką masz i już tego nie zmienisz.Bardziej nie rozumiem tego hamburgera nad nią (w postaci styropianu nad płytą).Trzeba było wybrać,albo izolacja pod płytą i akumulacja,albo nad.Straciłeś świetny akumulator w postaci kilku m3 betonu.Ale to jak ją wykonałeś (izolację) jest pewnie wynikiem czytania FM a nie zdrowego rozsądku.

Ja jestem zwolennikiem grzania wtedy kiedy potrzeba.Zbudowałem dom gdzie jest masa przeszkleń,ale taki chciałem.Gdyby nie to,miałbym zamiast 35 kWh/m2 rok miałbym 15kWh/m2 rok.Przestań się zastanawiać i tracić czas na myślenie o zużyciu-połowa userów tutaj je zaniża i nic na to nie poradzisz.Nie porównasz się też z nikim bo każdy ma co prawda dom ale ..inny.najważniejsze aby było ci komfortowo.Dbaj o to aby było ci ciepło tam gdzie chcesz,a chłodniej tam gdzie będzie się np.zdrowiej spało i tyle.

Defrosty nie są tylko wynikiem niskiej temp.ale tez wilgotności.Ja mam od tygodnia ok 90-93% wilgotności powietrza na zewnątrz,więc co w tym dziwnego że defrosty są częstsze?.

Starami sprężarki bym się nie przejmował,ale sądzę że są wynikiem sposobu grzania jaki sobie wymyśliłeś+cienka wylewka itd.Ja bym zszedł z krzywej na maxa i grzał jak najdłużej w najniższej z możliwych temp z zachowaniem największego COP.Ale tak zrobiłbym ja.A jeśliś taki skory do szukania oszczędności,to oszczędzaj wodę,energię z oświetlenia -kupuj sprzęty z najwyższą klasą energooszczędności-to też uszczupla portfel.

A do większego wypływu gotówki z kieszeni zimą,był czas przywyknąć :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reksgildo .Parametry budynku - wg.mnie masz OK.

Warto te dane zamieścić w stopce, dla lepszej komunikacji pomiędzy użytkownikami.

Warto te parametry budynku wykorzystać / II taryfa.

Poczytaj tematy w mojej stopce, szereg tematów już było przerabianych, masz tam odnośniki, może coś Tobie pomogą.

Skontaktuj się z serwisantem.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do błedych danych zużycia i COP w panasonicu serii H to ja też tak mam. Pobór sporo zaniżony porównując z podlicznikiem, a co za tym idzie COP też przekłamany.

 

Uruchomiłem PC w piątek wieczorem i odkrecałem pokolei pętle. Temp w domu rośnie - z 4 stopni mam już dzisiaj 15. Dom oczywiście nie zamieszkały, ocieplenie zrobione, brakuje tylko sufitów u góry, a zatem ocieplenia "stropu". Dzisiaj dorzuciłem jeszcze kilka pętli pietra i jestem ciekawy ile prądu PC pożre w takiej konfiguracji. Póki co wychodzi mi ok 50-55 kwh na dobę. Liczę na to, że jak dojde do jakiejś zakładanej temp czyli powiedzmy 15 stopni w całym domu to zeżre mniej, nawet przy braku sufitów.

 

Dziwi mnie tylko ilość startów sprężarki - 20 razy w przeciągu 22h. Czy to normalne ? Tak się zastanawiam - jak jest defrost to jest wyłaczenie i włączenie sprężarki ? Bo jeśli tak to problem rozwiązany. Defrosty co 1-1,5h i trwaja gdzies 15 min.

 

Z racji, że nie mieszkam i bez sensu grzać dom do nie wiadomo jakiej temp ustawiłem dzisiaj harmonogram tygodniowy. Zobaczymy czy zrobiłem to dobrze :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...