Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dzięki chłopaki za zainteresowanie, zaraz zmienię grzanie na KG i potestuję

 

Pompa z tego toku t.j 2017 T-CAP seri H 12kW

 

dom parterowy z poddaszem użytkowym, 180m2, rok budowy 2004, beton komórkowy 24cm + 12cm styropian, poddasze od 15 do 35 cm wełny (miejscami po modernizacji ), okna drewniane 2 szybowe, na noc zasłonięte roletami zewnętrznymi, OZC nie było robione

parter 100m2 80% podłogówki i 3 grzejniki, poddasze 80m2 20% podłogówki na zaworze RTL i 4 grzejniki

instalacja do tej pory ogrzewana piecem na ekoGroszek (zużycie ok 4T od wrzesnia do maja) , który zresztą jest w dalszym ciągu, dwa obiegi, jeden na grzejniki drugi na podłogówkę na dole (4 pętle) z podmieszaniem.

Pompa wpięta w istniejącą instalacje za pomocą bufora Panasonic Tank 50l,

Ciepłem w domu zarządza w prawie każdym pomieszczeniu Danfos Link

CWU podpięta do zbiornika 250 l Galmet MAXI + pompa ciepła Galmet Basic do grzania wody latem, Razem ok 400 l CWU

 

Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni.

 

Muszę się nauczyć korzystać z tego urządzenia :yes:

Edytowane przez jaczek7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekłamywania pomiarów zużycia to u mnie wygląda to tak:

 

Uruchomiłem pompę 1.12, zużyła wg sterownika 107 kwh, a wg podlicznikia 142kwh. Moim zdaniem spora różnica, mam co prawda 2 dodatkowe pompki obiegowe sterowane termostatem, ale mimo wszystko różnica duża.

 

Jeżeli pompki chodzą non-stop to łącznie pobierają około 100W co daje 2,4kWh/dobę czyli przez 5 dni mogły pociągnąć ze 12kWh. Nadal brakuje około 20kWh a to błąd około 15%. Ktoś kiedyś pisał, że pompa nie mierzy napięcia a przyjmuje do wykiczeń wartość 230V. No ale, żeby taka różnica była to w sieci musielibyśmy mieć z 260V :). Zresztą pomiar napięcia nie jest jakimś wyczynem i nie wymaga nadzwyczajnego hardware'u. Może ktoś z instalatorów wie jak skalibrować ten pomiar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosować krzywą grzewczą czy raczej prostą ?

Poczytaj jak ma kolega map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

 

- "Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni. " - napisałeś. Temperatury zewnętrzne obecnie to ok 0 C, to jaką temperaturę będzie musiał TCap utrzymać przy -10 C ??

 

-Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej,pompa powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. U Ciebie, łączna ilość startów1517, czas pracy 700 h, czyli ponad 2 starty na godzinę. Dla każdej sprężarki najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem. To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jak ma kolega map78 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page192

 

- "Do tej pory T-Cap był po prostu włączony i miał zadane utrzymywać wodę w dyspozycji 50 stopni. " - napisałeś. Temperatury zewnętrzne obecnie to ok 0 C, to jaką temperaturę będzie musiał TCap utrzymać przy -10 C ??

 

-Przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej,pompa powinna zbliżać się do zadanej temperatury dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować. U Ciebie, łączna ilość startów1517, czas pracy 700 h, czyli ponad 2 starty na godzinę. Dla każdej sprężarki najlepsza jest praca ciągła z częściowym obciążeniem. To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło

 

Dziękuję za informacje, juz zdaję sobie sprawę że to zupełnie inne źródło ciepła niż piec na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]402362[/ATTACH]

Pompę 9 kW/TCap mają koledzy;

- Pratchawiec... - OZC... 6,0 kW ,

- map78.......... - OZC... 8,6 kW,

- asaselllo........ - OZC... 11,0 kW

- bobrow - ??

- Szklara ..........- OZC......4,23 kW

- Z ich wypowiedzi wynika że ; PC-PW 9 kW/3f i PC 9 kW /1f/ 3f /TCap - nie da niższej mocy uzyskanej niż 3,4 kW, przy mocy pobranej wynoszącej 1,9 kW, * a modulacja zaobserwowana to od 19 Hz do 85 Hz ( bobrow )

- Kolego Szklara,Twój budynek potrzebuje mocy 3,4 kW przy ok. - 14 C przy temperaturze zasilania 35 C. Powyżej temperatury otoczenia > -14 C, sprężarka w PC pracuje na minimum mocy i im wyższa temperatura zewnętrzna, tym tej mocy budynek potrzeba coraz mniej a pompa mniej niż 3,4 kW nie jest w stanie dać.

-Budynek o mocy 7 kW, przy temperaturze zewnętrznej ok.- 2 C potrzebuje 3,4 kW mocy, a Twój przy 0 C potrzebuje 2,1 kW a przy

- 2 C potrzebuje 2,2 kW.

 

Andrzejku no i wszystko cacy. Dzięki za wyliczenia i śliczny rysunek:)

 

Musisz jeszcze uwzględnić, że grzeję tylko w taniej i to nie przez cały czas (bo jeszcze CWU jest). Budynek potrzebuje 3,4 kW z pompy jeśli się grzeje cały czas. U mnie pompa chodzi w ryzach taniej taryfy i nigdy nie ma szans zejść do owych 3,4kW (nie wyłącza się sprężarka). Pompa musi nadrobić cały dzień niegrzania i pracuje z dużo większa mocą, o czym świadczy odczyt z pompy przy -2 stopniach - praca z częstotliwością 36 Hz.

Można chyba to jakoś ująć w wykresie, ile energii potrzebuje dom w 24h i jak pracuje wtedy pompa, oraz ta sama ilość energii potrzebnej i praca pompy tylko przez "niecałą połowę" doby. Fizyki nie da się oszukać, pompa MUSI pracować z większą mocą niż wskazana przez Ciebie i mało tego, przy mrozie może jej braknąć mocy i będę musiał wjechać w droga taryfę - przy opisanych przez ciebie -15 będę potrzebował ok 7kW.

Zakup pompy przemyślany, przewymiarowana z premedytacją i determinacją grzania w taniej taryfie grubej wylewki.

Narazie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego -3/+3 ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Szklara, Ty wg.OZC masz budynek, który przy - 20 C na zewnątrz potrzebuje 4226 W max mocy. Nie podałeś zapotrzebowania na ciepło wg. OZC.

Grzejąc tylko w II taryfie, pompa musi zapotrzebowanie budynku w kWh zapewnić w krótszym czasie. Im mocniejsza pompa tym ma większe możliwości i w krótszym czasie pokryje zapotrzebowanie na ciepło, jeżeli ma odpowiednie pojemne GZ. Jaka grubość wylewki ?

Pompa pracuje najbardziej optymalnie w zakresie ok. 60 -75 % mocy max.

 

Na razie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego - 3/+3, ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy - napisałeś.

Czyli jest taka możliwość, aby wyłączyć pompę jeżeli osiągnie delta 2.???

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

myślę sobie ze chyba przydałoby się zamontować na tacy ociekowej jakiś kabelek grzejny - tylko cholera jaki??

 

kabel zasilający mam doprowadzony do jednostki zewnętrznej.

 

znalazłem na alledrogo np taki kabelek: 75W; 3m grzejne +0,5m; 25W/m, cena 75zł - będzie wystarczający czy za słaby/mocny??

 

dzięki z góry za pomoc - pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

myślę sobie ze chyba przydałoby się zamontować na tacy ociekowej jakiś kabelek grzejny - tylko cholera jaki??

 

kabel zasilający mam doprowadzony do jednostki zewnętrznej.

 

znalazłem na alledrogo np taki kabelek: 75W; 3m grzejne +0,5m; 25W/m, cena 75zł - będzie wystarczający czy za słaby/mocny??

 

dzięki z góry za pomoc - pozdrawiam

 

Będzie OK. Ja mam 60W i już piąty rok działa. Montuj i ciesz się estetyczną instalacją zewnętrzną, bez lodu i grzyba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na razie się sprawdza, bałem się okresu przejściowego - 3/+3, ale pompa spokojnie dochodzi do delty 2 i nie wyłącza się sama - timer jest szybszy - napisałeś.

 

Czyli jest taka możliwość, aby wyłączyć pompę jeżeli osiągnie delta 2.???

 

Jeśli chodzi o możliwość wyłączenia pompy wg delty to jasne, że jest i ma to chyba zamontowane bobrow (choć mogę się mylić). Rozwiązanie o ile pamiętam pomiarem temperatur na na Wy i na We.

 

Mi jednak w mojej wypowiedzi chodziło, że moja pompa nie zdąży dojść do momentu gdy wyłączy sobie sprężarkę, bo osiągnęła zakładaną temperaturę, gdyż wcześniej wyłączy pompę timer tanich godzin. To był sens mojej wypowiedzi.

natomiast jak najbardziej istnieje możliwość zewnętrznego wyłączania pompy przy pomocy pomiaru delty :)

 

Andrzej a nie pokusiłbyś się o rys. grzania moja pompą w tanich taryfach, jak się wtedy kształtuje zapotrzebowanie na moc?

Ja dalej jestem pod wrażeniem twojej grafiki. Jakieś dane jeszcze potrzebne z OZC? Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, jak II taryfa wpływa na zapotrzebowanie na moc pompy, na jej przewymiarowanie i z jakim obciążeniem pracuje w II taryfie.

temat chyba ciekawy i pomocny dla całej masy forumowiczów, w kontekście spodziewanych podwyżek energii elektrycznej. Niestety najbliższe lata szacowane aż 20%, a do 5 lat ma osiągnąc pułap opłat za kWh tak jak w Niemczech czyli... niestety 2 razy drożej. Pewną zachętą i opcją będzie tania energia w nocy, która wynika z charakterystyki budowanych obecnie bloków energetycznych o sporej mocy. Bloki małej mocy są na granicy wyeksploatowania i są stopniowo wygaszane, a umożliwiały zjechanie mocą do małych wartości i płynne przetrwanie niszy nocnej, by rano wchodzić na pełna moc. Budowane bloki, które mają zastąpić małe wyłączane nie zejda do tak niskich progów produkcji (moc minimalna) i... będzie nadwyżka nocna w produkcji kWh bo nikt nawet się nie pokusi o gaszenie tych bloku na noc, bo to utopia ekonomiczna i technologiczna. Co z tą energia zrobić? Ano sprzedać nawet za grosze. Bo w sieci niestety musi byc równowaga podazy i odbioru energii.

Czeka nas więc eksplozja rynku tanich godzin, pokazał to już Duon oferując energię w II taryfie całkowicie za darmo (czyste kWh, bo oczywiście opłaty zmienne, stałe gotowość, itp była odpłatna). Oczywiście nikt tego nie zrobi za darmo, energia w drogiej taryfie poszybuje, i całkiem możliwe że dwukrotnie, to jest po prostu konieczność wynikająca z ograniczeń technicznych i potrzeb ekonomicznych, bo poza jedną elektrownią w polsce (no może dwoma) żadna nie magazynuje energii cieplnej na pózniej.

 

Stąd sadzę, że grzanie pompą w niestabilnych warunkach polskiego rynku energetycznego ma sens tylko w tanich godzinach i w przyszłości wszyscy zamontujemy sobie lekko przewymiarowane pompy by w spokoju ducha korzystać z parokrotnie tańszej energii. to niestety już nieuniknione, czego namiastkę otrzymamy już w kolejnych latach.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Stąd sadzę, że grzanie pompą w niestabilnych warunkach polskiego rynku energetycznego ma sens tylko w tanich godzinach i w przyszłości wszyscy zamontujemy sobie lekko przewymiarowane pompy by w spokoju ducha korzystać z parokrotnie tańszej energii. to niestety już nieuniknione, czego namiastkę otrzymamy już w kolejnych latach.

Nie każdy "godzi" się na grzanie w taniej.Nie każdy szuka rozwiązania ponad miarę jego oczekiwań.Są tu tacy,a może i nie tylko tu-co grzeją wtedy kiedy potrzeba i zużywaja mniej a niżeli Ty w taniej.Pomyślałeś,że bieg sprawy jaki opisałeś,czyli tanie godziny-kiedy większość "przeżuci" się na tzw.teraz "tanie godziny" to staną się "drogimi godzinami" i rynek to szybko zweryfikuje?Myślisz,że w elektrociepłowni która produkuje Twoje kWh w kosztach ma znaczenie kiedy je produkuje?Nie.Ma znaczenie to ile i kiedy ktoś je odbiera.

Teksty o przewymiarowanej PC pomijam.Bo to ...bzdura.:bash:

Zużywam obecnie w pracy ciągłej PC,ok 0,4kW /h.Krzywa -20/40,+15/23deg,temp za sprzęgłem 24deg.W domu 23deg salon,reszta ok 21,5-do 20,5 sypialnie.Pompa pracuje ok 12/24.Zuzycie podałem z CWU do 47deg.Na zewnątrz ok 1deg.

 

P.S.

Zrobiłeś błąd przewymiarowując PC-nie namawiaj na siłe do tego haniebnego czynu innych...

Edytowane przez TwojPan
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temperaturę czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, żeby w domu było ciepło

Komfort cieplny jest rzeczą "niemierzalną".Dla każdego inaczej postrzeganą.Jedno jest pewne,jak i dla grzejnika-tak jak i dla podłogówki-kiedy nie pracuje -potencjalny user czuje chłód.Tego z czego jesteśmy zbudowani i jak postrzegamy promieniowanie cieplne nic nie zmieni.

Zatem grzejący w drugiej taryfie,puścić do kompów żony,dzieci i porozmawiamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy "godzi" się na grzanie w taniej.Nie każdy szuka rozwiązania ponad miarę jego oczekiwań.Są tu tacy,a może i nie tylko tu-co grzeją wtedy kiedy potrzeba i zużywaja mniej a niżeli Ty w taniej.Pomyślałeś,że bieg sprawy jaki opisałeś,czyli tanie godziny-kiedy większość "przeżuci" się na tzw.teraz "tanie godziny" to staną się "drogimi godzinami" i rynek to szybko zweryfikuje?Myślisz,że w elektrociepłowni która produkuje Twoje kWh w kosztach ma znaczenie kiedy je produkuje?Nie.Ma znaczenie to ile i kiedy ktoś je odbiera.

...

 

Widzę że troll dalej podgryza:)

 

Tekst o energii tylko dla inteligentnych. Funkcjonowanie rynku energetycznego i elektrociepłowni wyraźnie cię przerasta więc może odpuść i nie zaśmiecaj forum?:)

Korzystanie z taniej energii dla ogrzewania domostw staje się faktem, a po podwyżce cen energii jedyną tanią alternatywą. Wtopiłeś w system grzewczy masę kasy, przeinwestowałeś, przykre bo teraz dalej płacisz wysokie rachunki, które w przyszłości jeszcze ci wzrosną. Miało być tanio a nie jest, nie miej więc do mnie pretensji, że byłem mądrzejszy i płacę parę razy mniej niż Ty. Uszanuj wiedzę innych a nie bluzgaj, że ktoś ma lepiej. W przyszłości ratuje Cię bufor, by magazynować energię cieplną w tanich godzinach, o ile masz miejsce w kotłowni. Nie przejmuj się, z każdej sytuacji da się wyjść, nie ma potrzeby obrażać innych.

Przewymiarowanie u mnie sprawdza się perfekcyjnie. Nie namawiam, każdy decyduje za siebie, czy chce mieć tanio, czy płacić za te same kWh 3 razy więcej.

Pozostaje tylko ból trolli :) Nic na to nie poradzę. Pozdrawiam

 

ps. Przypominam, że to temat Panasonica, a nie Samsunga. Nie ma potrzeby więc, byś tu bluzgał. Wystarczy zresztą zerknąć w Twoje posty na innych tematach. Jesteś zwykłym pieniaczem, walczysz z każdym i wszędzie a moderatorzy nieustannie usuwają twe bluzgi.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Widzę że troll dalej podgryza:)

 

Tekst o energii tylko dla inteligentnych. Funkcjonowanie rynku energetycznego i elektrociepłowni wyraźnie cię przerasta więc może odpuść i nie zaśmiecaj forum?:)

Korzystanie z taniej energii dla ogrzewania domostw staje się faktem, a po podwyżce cen energii jedyną tanią alternatywą. Wtopiłeś w system grzewczy masę kasy, przeinwestowałeś, przykre bo teraz dalej płacisz wysokie rachunki, które w przyszłości jeszcze ci wzrosną. Miało być tanio a nie jest, nie miej więc do mnie pretensji, że byłem mądrzejszy i płacę parę razy mniej niż Ty. Uszanuj wiedzę innych a nie bluzgaj, że ktoś ma lepiej. W przyszłości ratuje Cię bufor, by magazynować energię cieplną w tanich godzinach, o ile masz miejsce w kotłowni. Nie przejmuj się, z każdej sytuacji da się wyjść, nie ma potrzeby obrażać innych.

Przewymiarowanie u mnie sprawdza się perfekcyjnie. Nie namawiam, każdy decyduje za siebie, czy chce mieć tanio, czy płacić za te same kWh 3 razy więcej.

Pozostaje tylko ból trolli :) Nic na to nie poradzę. Pozdrawiam

 

ps. Przypominam, że to temat Panasonica, a nie Samsunga. Nie ma potrzeby więc, byś tu bluzgał. Wystarczy zresztą zerknąć w Twoje posty na innych tematach. Jesteś zwykłym pieniaczem, walczysz z każdym i wszędzie a moderatorzy nieustannie usuwają twe bluzgi.

Jedynie skromnie dementuję herezje jakie tutaj sprzedajesz.O obrażaniu innych nie napiszę,bo zrobiłeś to w pierwszych słowach.

Zrozum,o ile zdołasz.

Dla każdego komfort cieplny znaczy co innego.Grzejąc w drugiej taryfie (niedziałające ogrzewanie podłogowe za dnia) nigdy nawet nie zbliżysz się do komfortu kiedy ono działa.Słyszałeś chyba o promieniowaniu cieplnym itd.?

Ogrzewanie na miarę naszych czasów-to grzejemy kiedy potrzeba a nie grzejemy kiedy nie potrzeba.Twoje grzanie wtedy kiedy śpisz,jest raczej mało ,delikatnie mówiąc nowoczesne-a taki chciałbyś na siłę być.

Co do mojego zużycia-zużywam tyle aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło z OZC.Zrozum,nie każdy chce mieć okienka ,niektórzy mają okna.Mam zapotrzebowanie na energię 35,8 kWh/(m2·rok)-pewnie ze dwa razy większe od twojego-więc w pierwszym miesiącu mieszkania 500kWh za ogrzewanie to chyba ok.

Mój system grzewczo/chłodzący z montażem kosztował 27k brutto (w tym dwie jednostki klimatyzacyjne Slim3,6kW),nie pytam ile kosztował Twój bo i tak nie napiszesz prawdy.Czy to dużo czy mało-nie wiem.komfort był dla mnie najważniejszy.Uważam,że układ TDM jaki proponuje S z jednej jednostki zewnętrznej to rozwiązanie na miarę XXI wieku i jedyne na rynku.

Co do inteligencji,to gdybyś ją posiadał a nie skwapliwie odkrywał jej brak u innych-to przy takim zapotrzebowaniu miałbyś kable grzewcze z 3k pln.Resztę którą wydałeś na PC mógłbyś opłacać rachunki przez bardzo długo.

Bufor 200l potrzebny mi jest ponieważ zakładam fotowoltaikę,ale nie tylko dla tego.Po zamontowaniu 5kW z paneli,druga taryfa i wzrost kosztów energii sa mi zupełnie obojętne.Tym bardziej,że ja za wodę i ścieki nie płacę-więc EL to mój jedyny koszt związany z utrzymaniem domu.

Co do przewymiarowania jednostki...to szkoda dla Ciebie i tak już drogiej energii.Poszukaj na tym "świetnym" forum.Ktoś mądry tu kiedyś mądrze to opisał.

Pozdrawiam i więcej wiary w innych.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to ma związek z Panasem??

Bredzisz, że mam przewymiarowaną pompę, a sam masz dużo większe przewymiarowanie niż ja. Ogarnij się, zmień forum idź dręczyć ludzi na innych forach. Napal może w kominku, a zapomniałem... teraz się dopiero wyleje żółć nienawiści :)

 

Kończę pustą gadkę z zakompleksionym człekiem ścigającym mnie tylko za to że mam mniejsze zużycie i koszty ogrzewania pomimo DUŻO WIĘKSZEGO zapotrzebowania na energię (kłamliwie piszesz że jest odwrotnie), bo jak mawiał ś.p. dziadek " nigdy nie kłóć się z głupkiem, bo najpierw sprowadzi cię do własnego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)

 

Proszę nie karmić trolla, a admina o usunięcie postów niezwiązanych z pompą Panasonic by nie zaśmiecać tematu.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A jaki to ma związek z Panasem??

Bredzisz, że mam przewymiarowaną pompę, a sam masz dużo większe przewymiarowanie niż ja. Ogarnij się, zmień forum idź dręczyć ludzi na innych forach. Napal może w kominku, a zapomniałem... teraz się dopiero wyleje żółć nienawiści :)

 

Kończę pustą gadkę z zakompleksionym człekiem ścigającym mnie tylko za to że mam mniejsze zużycie i koszty ogrzewania pomimo DUŻO WIĘKSZEGO zapotrzebowania na energię (kłamliwie piszesz że jest odwrotnie), bo jak mawiał ś.p. dziadek " nigdy nie kłóć się z głupkiem, bo najpierw sprowadzi cię do własnego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)

 

Proszę nie karmić trolla, a admina o usunięcie postów niezwiązanych z pompą Panasonic by nie zaśmiecać tematu.

Dziękuję

Ehh Ty inteligentny nowoczesny człowieku z kotłownią w salonie.Śmiesz uczyć innych jak grzać!O takich rozwiązaniach jak w moim systemie grzewczym nie śniłeś nawet .Brak ci wychowania,wiedzy i argumentów .Zapaliłeś się bo zbyt wiele prawdy usłyszałeś,co?Skasowanie tej prawdy nic nie znieni.Na pewno nie to,że wiesz niewiele a kreujesz się na mędrca.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a nie pokusiłbyś się o rys. grzania moja pompą w tanich taryfach, jak się wtedy kształtuje zapotrzebowanie na moc?

Ja dalej jestem pod wrażeniem twojej grafiki. Jakieś dane jeszcze potrzebne z OZC? Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, jak II taryfa wpływa na zapotrzebowanie na moc pompy, na jej przewymiarowanie i z jakim obciążeniem pracuje w II taryfie.

Prosiłem ( patrz #5952 ) o podanie ; zapotrzebowania na ciepło wg. OZC, oraz grubość wylewki.

Parametry z OZC ;

-zapotrzebowania na ciepło w kWh/rok, mówi o wielkości kosztów eksploatacyjnych budynku ,

-moc w kW, służy do doboru mocy pompy.

Grzejąc w taniej taryfie to ;

- COP masz niższy ze względu na niższe temperatury zewnętrzne,

-ale opłacalność jest dużo lepsza niż w drogiej, bo prąd jest o połowę tańszy,

-oraz jak napisał CNC, w taryfie drogiej COP musiałby skoczyć z 3 na 6, żeby opłacało się grzać w drogiej taryfie,

Może warto zainteresować się sposobem grzania przez kolegę map78, tzw.hybrydowy ;

1/Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat,

2/Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu czy nie.

...a/ jak chcesz mieć cały czas ciepło ustawiasz małą histerezę na termostacie 0,5 st, co oznacza,że gdy temp spadnie o te 0,5 st, to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80 - 90 % sezonu pędzę w taniej taryfie,

...b/ jeżeli chcesz grzać tylko w taniej, to ustawiasz tą histerezę np. na 2 - 3 st, godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

 

Ilość pobranej energii przez pompę ciepła zależy w skrócie od ;

-parametrów budynku ( zapotrzebowania na ciepło ) ,

-temperatury zewnętrznej,

-temperatury wody w obiegu grzewczym,

-zależność COP od obciążenia, czyli wykorzystania maksymalnej dostępnej mocy urządzenia,

Dużo informacji znajdziesz w 3 temacie mojej stopki

 

-

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłem ( patrz #5952 ) o podanie ; zapotrzebowania na ciepło wg. OZC, oraz grubość wylewki.

Parametry z OZC ;

-zapotrzebowania na ciepło w kWh/rok, mówi o wielkości kosztów eksploatacyjnych budynku ,

-moc w kW, służy do doboru mocy pompy.

Grzejąc w taniej taryfie to ;

- COP masz niższy ze względu na niższe temperatury zewnętrzne,

-ale opłacalność jest dużo lepsza niż w drogiej, bo prąd jest o połowę tańszy,

-oraz jak napisał CNC, w taryfie drogiej COP musiałby skoczyć z 3 na 6, żeby opłacało się grzać w drogiej taryfie,

Może warto zainteresować się sposobem grzania przez kolegę map78, tzw.hybrydowy ;

1/Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat,

2/Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu czy nie.

...a/ jak chcesz mieć cały czas ciepło ustawiasz małą histerezę na termostacie 0,5 st, co oznacza,że gdy temp spadnie o te 0,5 st, to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80 - 90 % sezonu pędzę w taniej taryfie,

...b/ jeżeli chcesz grzać tylko w taniej, to ustawiasz tą histerezę np. na 2 - 3 st, godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

 

 

-

 

I o to właśnie chodzi.

COP nocny faktycznie musiałby być dwa razy gorszy niż dzienny by przestało się to opłacać, a wykresy wskazują tylko na niewielką stratę.

Bez termostatu temp obecnie zmienia się na plus w przeciągu dnia o ok. 0,5-0,8 stopnia i zalezy od zysków domowych. W nocy ładowanie podłogi, by nad ranem była przyjemnie ciepła i grzała aż do okna dziennego. Wtedy grzanie w oknie z podbiciem 2-3 stopnie.

Po założeniu termostatu planuję histerezę max 0,5 bo praktyka wskazuje ze i tak nie dobiję do stopnia różnicy.

Ciągły heat mi nie grozi, raczej ustawię pod wieczór ciągły TANK bo wieczorem woda idzie w hektolitrach.

Generalnie termostat po to by nie kręcić już krzywą grzewczą. Lekko ją podbiję, by pompa pracowała z wyższą częstotliwością i w lepszym zakresie sprawności tj. 50-80% mocy. Krzywa w okresach ciepłych i zimnych sprawdza się dobrze, niestety w przejściowych moim zdaniem sobie nie radzi, choć całkiem dobrze może to być tylko problem z jej dobraniem i dopasowaniem do domu. Całym tym procesem zajmie się teraz termostat.

Budynek nowy więc to wszystko będzie się jeszcze zmieniać. A no i trzeba pamiętać by wyłączyć pompę na noc jak planuję imprezkę i odpalenie kominka na drugi dzień :) inaczej zrobi się piekiełko w domu, choć dla niektórych to raj. No, ale śnieg na tarasie, sosenki z białymi czapami i migające ogniki w kominku. Bezcenne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zamontowałem na dwóch grzejnikach takie coś

 

[ATTACH=CONFIG]402619[/ATTACH]

 

bede testował ale juz widze że w ciągu godziny podniósł temp w pokoju o prawie stopień

 

No, to już prawie klimakonwektor ;)

Na FM jest gościu, bodajże o nicku Bogumił, który handluje, czy nawet produkuje tego typu grzejniki pod niskotemperaturowe źródła. Poszukaj i poczytaj o tym, bo może warto zainwestować? Wiem, że są sporo tańsze od klimakonwektorów, no ale nie mają też ich podstawowej funkcji - chłodzenia. A tak BTW ile taki wynalazek ze zdjęcia kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś zamontowane od 3 miesięcy na jednym z grzejników, nawet się automatycznie włącza gdy zasilanie grzejnika osiągnie zaprogramowaną temperaturę. Dodatkowo ma regulacje obrotów wentylatorów. Niestety szału nie ma. Po prostu radiator grzejnika nie oddaje tak szybko ciepła.Pewno musiałby być jakiś aluminiowy i o dużej powierzchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...