Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A ja trochę z innej beczki. Od dwóch tygodni mam T-CAP H 9kW. Powiedzcie mi bardziej doświadczeni co się dzieje w pompie, kiedy włączam "tryb intensywny" - taka łapa z muskułem. Szczerze mówiąc, nie zaobserwowałem znacznych różnic parametrów z tym i bez tego. I drugie pytanie, w jaki sposób wymusić intensywność pracy sprężarki, bo jak rozumiem, jeśli chodzi z wyższą częstotliwością to generuje więcej ciepła i szybciej? Jak na razie obserwuję, że pompa sama dobiera częstotliwość automatycznie do nastaw temperatury, ale gdybym chciał, żeby osiągała zadaną temperaturę nie w X godzin tylko np. w X-2?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cytując klasyka;

"...Wyżej nerek nie podskoczysz, sam Pan wisz"

 

Do rzeczy

Wydajność energetyczna PC zależy od przebiegu przemian fazowych czynnika chłodniczego i oczywiście mocy sprężarki.

Wydajność sprężarki można konstrukcyjnie lub programowo zwiększyć, właściwości R410a niestety nie.

 

Przekładając to na Twój drugi postulat oznacza to, potrzebę zakupu większej mocowo PC, lub zmianę odbiornika ciepła (wylewki) na taką, która szybciej zaabsorbuje dostarczaną jej ilość ciepła np anhydryt.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki. Od dwóch tygodni mam T-CAP H 9kW. Powiedzcie mi bardziej doświadczeni co się dzieje w pompie, kiedy włączam "tryb intensywny" - taka łapa z muskułem. Szczerze mówiąc, nie zaobserwowałem znacznych różnic parametrów z tym i bez tego. I drugie pytanie, w jaki sposób wymusić intensywność pracy sprężarki, bo jak rozumiem, jeśli chodzi z wyższą częstotliwością to generuje więcej ciepła i szybciej? Jak na razie obserwuję, że pompa sama dobiera częstotliwość automatycznie do nastaw temperatury, ale gdybym chciał, żeby osiągała zadaną temperaturę nie w X godzin tylko np. w X-2?

 

Masz T-CAPa więc mocny porządny sprzęt, jak Ci za zimno to podnosisz temp zasilania, Jak wciskasz tą muskułę to z T-CAPa 9kW na chwilę możesz zrobić T-CAPa 12kW bo sprężarka trochę mocniej się wkręci ale to max 90minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa w okresach ciepłych i zimnych sprawdza się dobrze, niestety w przejściowych moim zdaniem sobie nie radzi, choć całkiem dobrze może to być tylko problem z jej dobraniem i dopasowaniem do domu. Całym tym procesem zajmie się teraz termostat
OZC 4,2 kW.jpg

Wg.mnie nie wystarczy, gdyż masz PC/PW /9 kW/T-Cap a moc cieplna budynku wg.OZC to = 4,22 kW.

Będziesz zmuszony tak jak napisałeś "Jeśli chodzi o możliwość wyłączenia pompy wg delty to jasne, że jest i ma to chyba zamontowane bobrow (choć mogę się mylić). "

 

Dla temperatury zewnętrznej ; Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku

...................-7 C........................................2,70 kW

....................0 C........................................2,11 kW,

....................4 C........................................1,50 kW,

....................7 C........................................1,10 kW

A Twoja pompa, najniższą moc jaką może dać to 3,40 kW i będzie zmuszona do wyłączeń / okienek.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to już prawie klimakonwektor ;)

Na FM jest gościu, bodajże o nicku Bogumił, który handluje, czy nawet produkuje tego typu grzejniki pod niskotemperaturowe źródła. Poszukaj i poczytaj o tym, bo może warto zainwestować? Wiem, że są sporo tańsze od klimakonwektorów, no ale nie mają też ich podstawowej funkcji - chłodzenia. A tak BTW ile taki wynalazek ze zdjęcia kosztuje?

 

Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:

 

koszt zestawu "startowego" tzn czujnika, zasilacza, sterownika i 2 wentylatorków t.j na 24 cm grzejnika 200 zł + każdy dodatkowy wentylatorek 12cm - 30 zł,można ich podłączyć do jednego sterownika ponoć 11. Ja na próbę założyłem na dwóch grzejnikach w połowie ich długości. ( jeden 3 wentylatory i drugi 4 )

 

W ubiegłym tygodniu z prostej ustawionej na 50 stopni, przestawiłem grzanie na KG, wystartowałęm z parametru zaproponowanego od MAREK2504 -12/45,15/30, i codziennie idę w dół tzn teraz mam -15/40 15/30 i w domu cały czas jest ciepło, a zużycie prądu w dół i COP w górę

 

dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:

Coś tam pewnie to daje, ale głownie pewnie kurz unosi... Klimakonwektor ma wymiennik ciepła (jak chłodnica), a tu wymuszasz jedynie ruch powietrza, ale być może i to wystarczy.

 

dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9

Katalog jest mierzony w oparciu o samą pompę, wystarczy, że w mierzonym obiegu masz jakieś sprzęgło, czy dodatkowe pompki i już będzie inaczej, ale 4,6 to i tak OK jak dla powietrzaka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie tak, wg mnie sie sprawdza bo w pokoju zdecydowanie szybciej jest czuć równą temperaturę, o chłodzeniu na razie nie myślę :no:

 

koszt zestawu "startowego" tzn czujnika, zasilacza, sterownika i 2 wentylatorków t.j na 24 cm grzejnika 200 zł + każdy dodatkowy wentylatorek 12cm - 30 zł,można ich podłączyć do jednego sterownika ponoć 11. Ja na próbę założyłem na dwóch grzejnikach w połowie ich długości. ( jeden 3 wentylatory i drugi 4 )

 

W ubiegłym tygodniu z prostej ustawionej na 50 stopni, przestawiłem grzanie na KG, wystartowałęm z parametru zaproponowanego od MAREK2504 -12/45,15/30, i codziennie idę w dół tzn teraz mam -15/40 15/30 i w domu cały czas jest ciepło, a zużycie prądu w dół i COP w górę

 

dzisiaj spojrzałem na chwilowe parametry przy "wzorcowych" warunkach tzn. temp zew 7 stopni i woda 35 stopnia, COP 4,6 a katalogowe powinno niby być 4,9

 

Daj namiar na te wentylatorki. Czy hałasują?

Sam mam pc przeróbkę z klimy i kalafiory i podobnie jak Ty przy 45 stopniach cop 2,5 - muszę zejść na niższe zasilanie.

A zaraz sam zamontuje jakiś wentylatorek ze starego kompa.

 

Już znalazłem namiary w necie . Można by w tanie wersji zastosować włącznik bimetaliczny za 1 zł np przy temp zasilania grzejnika 30 stopni jak niżej to rozłącza.

Edytowane przez kudlaty69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki mają 3 biegi, w ciągu dnia 2 pierwsze są praktycznie nie słyszalne, w nocy jak jest cisza to słychać również 1 bieg ale jakoś bardzo to nie przeszkadza, ( głośniej się przelewa woda w akwarium :D) ja mam wersję z czujnikiem temperatury, włącza się jak grzejnik osiągnie 30 stopni, działa to poprawnie

 

Dzisiejsza pogoda ( u mnie od rana +12 ) podbiję trochę średnią miesięczna COP, chwilowo pokazuję na poziomie 7,6-8 :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

 

20171128_152013 (2).jpg

 

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.

Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.

W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.

Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

 

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.

Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

 

Edit

535 zł brutto

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
następne zdarzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki mają 3 biegi, w ciągu dnia 2 pierwsze są praktycznie nie słyszalne, w nocy jak jest cisza to słychać również 1 bieg ale jakoś bardzo to nie przeszkadza, ( głośniej się przelewa woda w akwarium :D) ja mam wersję z czujnikiem temperatury, włącza się jak grzejnik osiągnie 30 stopni, działa to poprawnie

 

Dzisiejsza pogoda ( u mnie od rana +12 ) podbiję trochę średnią miesięczna COP, chwilowo pokazuję na poziomie 7,6-8 :lol2:

 

Taki COP - to tylko w marketingu - nie wciskaj ciemnoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

 

[ATTACH=CONFIG]403210[/ATTACH]

 

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.

Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.

W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.

Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

 

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.

Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

 

Edit

535 zł brutto

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Wymieniono cały czynnik? Bo r410a składa się z kilu czynników i uciekły nierównomiernie.

A pompa nie na gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniono cały czynnik? Bo r410a składa się z kilu czynników i uciekły nierównomiernie.

A pompa nie na gwarancji?

 

Witam

 

Pięć lat niestety stuknęło wcześniej.

Zresztą tylko na sprężarkę gwarancja była na 5 lat, na pozostałe części 2 albo trzy lata, inaczej niż obecnie.

 

Odpompowano cały czynnik. Nabito ponownie 3.10 kg.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeglądam to forum od roku ale właścicielem zestawu KIT-WC09H3E8 czyli nowej generacji H 9KW 3 fazy jestem od tygodnia. Czy zadowolonym to sie okaże po kilku miesiącach.

Pompa w tydzień pochłonęła 220KW na pompie/270KW na pod liczniku.

Dom nowo wybudowany 200 m kwadratowych, podłogówka 100% + 70 metrów piwnicy z trzema grzejnikami

Ocieplony 15 cm styropian frezowany-grafitowany,poddasze 30 cm wełna skalna i mineralna, okna,drzwi wysokiej klasy, na podłogach 5 cm styropian + 5 cm płyta thermano , w domu jest rekuperator.

Prosił bym o pomoc w ustawieniu pompy,doradzenie co i jak. Wszystko po to by żona nie przeprowadziła mnie do piwnicy ;) za rachunki

krzywą mam ustawioną 34 na-5 , 27 na +15

częstotliwoąć 53

ilość wł/wył 53

załkowity czas działania 161h

Myślicie że wszystko jest ok.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeglądam to forum od roku ale właścicielem zestawu KIT-WC09H3E8 czyli nowej generacji H 9KW 3 fazy jestem od tygodnia. Czy zadowolonym to sie okaże po kilku miesiącach.

Pompa w tydzień pochłonęła 220KW na pompie/270KW na pod liczniku.

Dom nowo wybudowany 200 m kwadratowych, podłogówka 100% + 70 metrów piwnicy z trzema grzejnikami

Ocieplony 15 cm styropian frezowany-grafitowany,poddasze 30 cm wełna skalna i mineralna, okna,drzwi wysokiej klasy, na podłogach 5 cm styropian + 5 cm płyta thermano , w domu jest rekuperator.

Prosił bym o pomoc w ustawieniu pompy,doradzenie co i jak. Wszystko po to by żona nie przeprowadziła mnie do piwnicy ;) za rachunki

krzywą mam ustawioną 34 na-5 , 27 na +15

częstotliwoąć 53

ilość wł/wył 53

załkowity czas działania 161h

Myślicie że wszystko jest ok.

pozdrawiam

 

A ile dokładnie grzejesz ? Bo często powierzcnia całkowita a ta ogrzewana to zupełnie inna bajka ..

 

 

U mnie idzie obecnie około 15kWh dziennie na CO + CWU a grzeję tylko 117m2 ale do 22,4 stopni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeje całość. tylko że do temperatury ok 22,5 stopni. pompa grzeje do ok 31 stopni. grzejniki sa chłodne ale to mi wystarcza by w piwnicy bylo 17 stopni.

mam bufor 500 l ponieważ mam kominek z płaszczem wpięty w jeden układ, a zawór na podłogówkę puszcza temp. ok 29 stopni. grzeje dopiero tydzien pompa i pewnie szystko sie dopiero wygrzewa.

chodzi mi o ta krzywą czy mam dobrze ustawioną bo sam juz nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...