Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

agb - racja,

 

chodziło Mi o pokazanie, że przy 2 ST, TCAP (wg katalogu) pobiera więcej o 20% prądu a przy -15ST więcej o 40% pod względem SDC 1 fazowej. To bardzo dużo

Jeśli Nasz dom ma zapotrzebowanie, które moze zostać pokryte przez SDC to T-CAP prezentuje się kosztowo dużo Mniej korzystnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGB - pisałem o jednej fazie.

 

Wojnoś - nie wiem jaka jest różnica w cenie. Widzę, że już masz pompę to skad te pytanie? Masz duży dom + piwnica, średnio ocieplony, nie wiem czy masz reku - więc może T-CAP były lepszy i pewniejszy, nie wiem. T-CAP ma stałą moc od -15 ST. tj 9 KW. Pytanie ile Twój dom ma zapotrzebowanie przy -15 ST.

 

Ja mam dom, który przy -15ST. potzrebuje około 4 KW a moja pompa SDC 7KW H - ma 4,6 KW. Przy 2 St.C mój dom potrzebuje około 2,5 KW a pompa ma moc 6,55 KW. Przeczytaj trochę stron na tym wątku, bo było to już 100 razy wałkowane. Jeśli chcesz grząć w taniej taryfie i masz odpowiednie możliwości (gruba wylewka) to można brać większą, silniejszą pompę tj. T-CAPa i grzac w taniej taryfie. Ja mam anhydryt i jestem zwolennikiem, że trzeba wybrać pompą, która najlepiej będzie się sprawdzać w większości okresu grzewczego Andrzej pisął tutaj kilka razy, że T-CAP ma minimalną moc 3,4 KW..

 

no właśnie nie mam wyliczonego zapotrzebowania, powiedzcie jak to zrobić lub kto może może mi to zrobić, ?

Na pompe cieopła zdecydowałem sie w ostatniej chwili bo załatwiłem sobie dofinansowanie z BOŚ-u

a moje pytanie o różnice tych pomp uzasadniam tym że miałem mieć t-capa a jednak zamontowali mi SDC nic mi nie mówiąc że jest inna, muszę się rozliczyć za tą pompę a nie chcve dać się oszukać. poszperałem w katalogach i pokazałem im że to nie t-cap.

wiem że już za późno ale chciał bym znać swoje zapotrzebownie budynku na energię, czy kotąś może mi w tym pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mam wyliczonego zapotrzebowania, powiedzcie jak to zrobić lub kto może może mi to zrobić, ?

Na pompe cieopła zdecydowałem sie w ostatniej chwili bo załatwiłem sobie dofinansowanie z BOŚ-u

a moje pytanie o różnice tych pomp uzasadniam tym że miałem mieć t-capa a jednak zamontowali mi SDC nic mi nie mówiąc że jest inna, muszę się rozliczyć za tą pompę a nie chcve dać się oszukać. poszperałem w katalogach i pokazałem im że to nie t-cap.

wiem że już za późno ale chciał bym znać swoje zapotrzebownie budynku na energię, czy kotąś może mi w tym pomóc ?

 

No niezbyt fajnie to wymyśliłeś. Na początku pompa niewiadomo jaka a teraz liczysz zapotrzebowanie a instalator nie wie co zamontował.

Coś mi tu nie gra bo wszystko na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie to kilka tysięcy. Różnicę w mocy i COP znajdziesz na stronie panasonica. Nie ma sensu żeby ktoś tu przeklejał ogólnodostępne tabelki.

 

agb - racja,

 

chodziło Mi o pokazanie, że przy 2 ST, TCAP (wg katalogu) pobiera więcej o 20% prądu a przy -15ST więcej o 40% pod względem SDC 1 fazowej. To bardzo dużo

Jeśli Nasz dom ma zapotrzebowanie, które moze zostać pokryte przez SDC to T-CAP prezentuje się kosztowo dużo Mniej korzystnie

Tak, ale kocioł gazowy 24kW też spali więcej gazu niż taki 12kW ;-) Nas nie interesuje ile pobiera prądu tak po prostu, tylko ile go pobiera, aby dostarczyć wymaganą ilość energii. Choć oczywiście masz rację, że przy domu o małym zapotrzebowaniu T-CAP nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Ale prądu więcej nie bierze :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

> 25 C na zasilaniu ;

> 20 C na powrocie ,

Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, czyli dla temperatur zewnętrznych

od +3 C do - 3 C , to temperatura powrotu w pompie Panasonic > 27 C.

Im wyższa temperatura powrotu, tym korzystniej dla procesu defrostu, czyli mniej startów i mniej włączeń grzałki .

To jak to się dzieje że u mnie od roku jeszcze nie włączyła się grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nie wszystkich pompach grzałka się załącza, u Mnie z SDC 7 KW H - tak jak pisze Andrzej - defrost wspomaga grzałka, w T-Capie podobno nie - wszystko ciągnie sprężarka. Wydaje mi się, że kosztowo wyjdzie podobnie ale mój instalator mówi, że to lepiej dla sprężarki jest defrost wspomaga grzałka, ale nie wiem jak jest - nie mam takiej wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezbyt fajnie to wymyśliłeś. Na początku pompa niewiadomo jaka a teraz liczysz zapotrzebowanie a instalator nie wie co zamontował.

Coś mi tu nie gra bo wszystko na odwrót.

 

może instalator nie chciał bym się zczaił ?

rozmowy z instalatorem prowadziiłem już na etapie budowy, ponieważ robił mi całą instalacje wod-kan i dlatego zdecydowałem się na 100 % podłogówki myśląc na przód że może będe miał PC. Z instalatorem ciąglę rozmawiałem o tym by był T-CAP dlatego zdziwiłem się jak nie znalazłem numery seryjnego pompy w katalogu. Zobaczę jak to się zakończy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to się dzieje że u mnie od roku jeszcze nie włączyła się grzałka?

 

Witam

 

Bo zapewne nigdy nie uruchamiałeś PC z temperaturą powrotu niższą od 20*. Por. temp. wylewki.

 

Masz w swojej pompie zamiast wsparcia grzałką wspomaganie poprzez dotrysk par.

W moim T-Capie z 2012 r był układ klasyczny - wsparcie grzałką zimnych startów i defrostów.

 

Różnice analizowaliśmy tu na forum jakiś czas temu i wyszło, że energetycznie wychodzi na to samo, a być może z lekką przewagi wsparcia grzałką.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bo zapewne nigdy nie uruchamiałeś PC z temperaturą powrotu niższą od 20*. Por. temp. wylewki.

 

Masz w swojej pompie zamiast wsparcia grzałką wspomaganie poprzez dotrysk par.

W moim T-Capie z 2012 r był układ klasyczny - wsparcie grzałką zimnych startów i defrostów.

 

Różnice analizowaliśmy tu na forum jakiś czas temu i wyszło, że energetycznie wychodzi na to samo, a być może z lekką przewagi wsparcia grzałką.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Wiem o tym dlatego zareagowałem na słowa Andrzeja -"Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

> 25 C na zasilaniu ;

> 20 C na powrocie ,"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom, który przy -15 ST. potrzebuje około 4 kW a moja pompa SDC 7 kW - ma 4,6 kW.

Przy 2 St.C mój dom potrzebuje około 2,5 kW a pompa ma moc 6,55 kW.

Zależność mocy cieplnej budynku o OZC 4,5 kW od temp. zewnętrznej ,mocy max pompy ciepła PC-PW 7 kW

OZC 4,5 kW Pompa 7 kW.jpg

Przy temperaturze zewnętrznej -5C moc minimalna uzyskana , zrównuje się z mocą zapotrzebowania przez budynek o OZC 4,5 kW

OZC 4,5 kW          PC 7 kW1 f.jpg

Powyżej > - 5 C minimalna moc uzyskana przez PC, będzie większa niż moc cieplna budynku.

Moc minimalną uzyskaną , obliczyłem w takim samym stopniu proporcjonalności jak ;

- dla 9 kW/TCap

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taką sytuację, że delta w pompie wynosi jedynie 2 stopnie C - obecnie daje 30 na zasilaniu , 28 na powrocie.

 

Pompa grzeje, w domu jest ciepło ale czy nie może być lepiej ?.

 

Pompka obiegowa działa na 3 biegu, rotametry pokazują 2 l/m.

Krzywa -15/35 - 25/15 ,

 

Co tu może być nie tak, że taka mała delta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejesz tylko krzywą? Czy dodatkowo masz jakiś sterownik pokojowy? U mnie pompka na 5 z 7biegów. Delta zawsze nigdy nie była inna niż z przedziału 4-6.

Ja grzeje w drugiej taryfie wiec zawsze pompa ma co nadganiać. U Ciebie chyba lecisz w G11, ale mimo wszystko zadal bym jej ramy czasowe pracy. Moim zdaniem będzie mniej startów sprężarki i pompa bedzie pracować na lepszych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejesz tylko krzywą? Czy dodatkowo masz jakiś sterownik pokojowy? U mnie pompka na 5 z 7biegów. Delta zawsze nigdy nie była inna niż z przedziału 4-6.

Ja grzeje w drugiej taryfie wiec zawsze pompa ma co nadganiać. U Ciebie chyba lecisz w G11, ale mimo wszystko zadal bym jej ramy czasowe pracy. Moim zdaniem będzie mniej startów sprężarki i pompa bedzie pracować na lepszych parametrach.

 

Tak, mam prosty sterownik pokojowy salusa.

 

Zadany program od 6 do 23 na 22 stopnie, od 23 do 6 na 21 stopni. Histereza sterownika na 0,5 C

 

Taryfa faktycznie G11 ale rozważam wejście w G12W

 

Sprawdzę zmianę biegu pompki na 5 bieg , ale czy jest sens skoro na rotametrach przepływy są po 2 l/m a w sumie mam wymagany przepływ dla pompy 1500 l/h

 

idaredy2017 -> Mam model w wersji F więc nie ma możliwości modyfikacji delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kilka dni temu zauważyłem nierównomierne oszronienie parownika.

 

[ATTACH=CONFIG]403210[/ATTACH]

 

Nie przejąłem się tym specjalnie bowiem T-Cap pracował normalnie, a problem dalej nie wystąpił z uwagi na niską wilgotność powietrza.

Nie czekając jednak na poważniejsze objawy zgłosiłem problem serwisantowi.

W dniu dzisiejszym ustalono miejsce wycieku ( przyłącze do jednostki wewnętrznej po stronie gazowej),Zważono czynnik, ustalając ubytek 0,8 kg.

Nieszczelność spowodowana była pęknięciem nakrętki mosiężnej, którą ostatecznie po twardym lutowaniu rurki (trudności z dostępem) trwale usunięto

 

Uzupełniono czynnik do wymaganych 3,1 kg. Ponownie sprawdzono szczelność i wpisano do rejestru.

Teraz zastanawiam się ile to będzie kosztować.

 

Edit

535 zł brutto

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Cześć Pratchawiec ,

miałem ostatnio awaryjne wyłączenie na bezpiecznikach T-capa w firmie -po konsultacji z instalatorami (dzięki CNC ) wymieniłem zabezpieczenie z B16A na B20A (zobaczymy przy kolejnych mrozach , wczoraj nad ranem było u mnie -14st ...)

Przy okazji przyjrzałem się jednostce zewnętrznej i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem taki obrazek :

zebra.jpg

 

Wygląda podobnie do Twojej "zebry". U mnie defrost działa prawidłowo i po defroście wymiennik tak wygląda :

po defroście.jpg

 

Pytanie mam takie : czy u Ciebie "zebra" była ciągle ,nawet po defroście ?

 

Pytanie do Fachmanów :

instalacja chłodnicza tego 9kW T-capa ma ok 13.5 m-czy to może mieć wpływ na powstawanie "zebry" ?

 

Zauważyłem jeszcze ,że trochę za daleko mam jednostkę zewnętrzną od ściany i kiedy topi się śnieg , to z dachu ścieka woda na róg wymiennika-spróbuję przykleić na klej montażowy blaszany "daszek" (u dekarzy wygną blaszkę z okapnikami za parę groszy).

 

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje

pzdr

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do użytkowników pompy z serii H. Po każdym defroście wyłącza mi się sprężarka na około 30-60 sekund i startuje ponownie? Też jest tak w innych pompach? W sumie mi to nie przeszkadza, ale jak mam licznik startów sprężarki to robi mi się 10 startów dziennie a pompa wcale nie taktuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do użytkowników pompy z serii H. Po każdym defroście wyłącza mi się sprężarka na około 30-60 sekund i startuje ponownie? Też jest tak w innych pompach? W sumie mi to nie przeszkadza, ale jak mam licznik startów sprężarki to robi mi się 10 startów dziennie a pompa wcale nie taktuje.

 

U mnie w F jest czasem też tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...