Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zmiana biegu pompki z 3 na 5 nie zmieniła delty , nadal wynosi ona 2

 

czy dobrze rozumiem, że im wyższa delta tym więcej mocy cieplnej jest przenoszonej do wylewki , a przy niższej delcie ta moc wytworzona przez pompę chodzi o ciepłej wodzie w rurkach ale nie jest oddawana ?

 

Ale jak masz nagrzaną wylewkę to nie ma co odbierać ciepła- max przepływ będzie potrzebny dla uzyskania max mocy.Fizycznie powinieneś widzieć różnicę na wyższym biegu obiegówki w szybkości nagrzewania podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pratchawiec ,

miałem ostatnio awaryjne wyłączenie na bezpiecznikach T-capa w firmie -po konsultacji z instalatorami (dzięki CNC ) wymieniłem zabezpieczenie z B16A na B20A (zobaczymy przy kolejnych mrozach , wczoraj nad ranem było u mnie -14st ...)

Przy okazji przyjrzałem się jednostce zewnętrznej i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem taki obrazek :

[ATTACH=CONFIG]403518[/ATTACH]

 

Wygląda podobnie do Twojej "zebry". U mnie defrost działa prawidłowo i po defroście wymiennik tak wygląda :

[ATTACH=CONFIG]403519[/ATTACH]

 

Pytanie mam takie : czy u Ciebie "zebra" była ciągle ,nawet po defroście ?

 

Pytanie do Fachmanów :

instalacja chłodnicza tego 9kW T-capa ma ok 13.5 m-czy to może mieć wpływ na powstawanie "zebry" ?

 

Zauważyłem jeszcze ,że trochę za daleko mam jednostkę zewnętrzną od ściany i kiedy topi się śnieg , to z dachu ścieka woda na róg wymiennika-spróbuję przykleić na klej montażowy blaszany "daszek" (u dekarzy wygną blaszkę z okapnikami za parę groszy).

 

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje

pzdr

 

W międzyczasie zareagował mój instalator -po 3 godz od zagłoszenia przyjechał , dobił czynnik i pojechał...

Konsultował temat z serwisem panasa- na wydłużony rurociąg stosuje się 60g czynnika na 1 mb instalacji.

Będę obserwował PC - zobaczymy jak będzie fungować

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążę jeszcze temat tego czynnika w 9kW T-capie. W DTR wyczytałem ,że fabrycznie czynnik jest wystarczający do 7 m rurociągu , a max długość rurociągu to 30 m -instalator dobił 400g czynnika (doczytałem też ,że na 1mb dodatkowej instalacji jest 50g czynnika). Mam nadzieję ,że nie zrobiłem sobie tym "kuku"...

Rozumiem to tak :

-nominał jest 7m rurociągu , czyli bez potrzeby dobijania czynnika

-mam 13,5m , czyli różnica 6,5m x 50g=325g

Zobaczymy

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążę jeszcze temat tego czynnika w 9kW T-capie. W DTR wyczytałem ,że fabrycznie czynnik jest wystarczający do 7 m rurociągu , a max długość rurociągu to 30 m -instalator dobił 400g czynnika (doczytałem też ,że na 1mb dodatkowej instalacji jest 50g czynnika). Mam nadzieję ,że nie zrobiłem sobie tym "kuku"...

Rozumiem to tak :

-nominał jest 7m rurociągu , czyli bez potrzeby dobijania czynnika

-mam 13,5m , czyli różnica 6,5m x 50g=325g

Zobaczymy

pzdr

 

Sorry ,że jeszcze "męczę" temat-nie wiem jak rozumieć długość orurowania :

-czy mierzymy ją jako podwójna rurę

-czy mierzymy ją jako sumę długości dwóch rur

Ilość czynnika może być wyraźnie różna wg w/w .

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz od jedn wewn do zewn 13,5m a nominał jest na 7m to dobijasz o różnicę czyli 6,5 razy ilość gram na mb

a i za duża ilość czynnika jest gorsza niż za mało

 

Kurrara !

Mam jakieś dwie instrukcje montażu i raz nominał jest 7m , a w innej powyżej 10m należy dobijać (rozumiem ,że liczymy długość podwójnej rury)

Czyli powinno być dobite 6,5x50=325 g lub 3,5x 50g=175g

Właśnie doczytałem na necie ,że większa ilość czynnika w układzie powoduje wypłukanie oleju ze sprężarki -a tego raczej bym chciał uniknąć ...

To jaka nadwyżka jest "bezpieczna" dla sprężarki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurrara !

Mam jakieś dwie instrukcje montażu i raz nominał jest 7m , a w innej powyżej 10m należy dobijać (rozumiem ,że liczymy długość podwójnej rury)

Czyli powinno być dobite 6,5x50=325 g lub 3,5x 50g=175g

Właśnie doczytałem na necie ,że większa ilość czynnika w układzie powoduje wypłukanie oleju ze sprężarki -a tego raczej bym chciał uniknąć ...

To jaka nadwyżka jest "bezpieczna" dla sprężarki ?

 

Hej, zawsze z tego co kojarzę jest powyżej 10m, nie kojarzę powyżej 7m takiej długości.

Podeślij mi tą instrukcje gdzie masz napisane 7m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zawsze z tego co kojarzę jest powyżej 10m, nie kojarzę powyżej 7m takiej długości.

Podeślij mi tą instrukcje gdzie masz napisane 7m.

 

Hej CNC ,

znalazłem w jednej instrukcji :

instr 1.jpg

Chyba wiem o co chodzi-jest tam rubryka "długość wstępnego napełnienia...10m" , a ja przyjąłem nominał 7m (nominał chyba jest po to ,żeby była gwarantowana moc max bez dobijania czynnika)

W drugiej instrukcji jest tak (czytelniej)

instr 2.jpg

Jest wyraźnie 10m ...

A co z taką nadwyżką czynnika ?Kwas ?

pzdr

Edytowane przez bobrow
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej CNC ,

znalazłem w jednej instrukcji :

[ATTACH=CONFIG]403551[/ATTACH]

Chyba wiem o co chodzi-jest tam rubryka "długość wstępnego napełnienia...10m" , a ja przyjąłem nominał 7m (nominał chyba jest po to ,żeby była gwarantowana moc max bez dobijania czynnika)

W drugiej instrukcji jest tak (czytelniej)

[ATTACH=CONFIG]403552[/ATTACH]

Jest wyraźnie 10m ...

A co z taką nadwyżką czynnika ?Kwas ?

pzdr

 

to stare co masz to chyba z podręcznika projektowania.

stare to kwity.

jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to stare co masz to chyba z podręcznika projektowania.

stare to kwity.

jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

 

W 2015 ściągałem wszystkie DTR co tylko mogłem.

Odnośnie czynnika -czyli mój instalator się "rozpędził" i powinien był dodać te 175g ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Dopiero teraz czytam posty z tego wątku.

 

Nie wiem czy fotkę zrobiłem przed, po, czy w trakcie defrostu.

Wracałem z miasta i zobaczyłem nietypowe oszronienie.

Po wejściu i rozebraniu się spojrzałem na jedn. wewnętrzną.

Pracowała normalnie.

Następne dni były z niską wilgotnością powietrza, stąd dalszych defrostów nie zaobserwowałem.

Jednak dwa dni później w końcowej fazie popołudniowego okienka II taryfy zauważyłem, że PC pracuje ze wsparciem grzałki.

Temp. zasilania >35*.

 

Następnego dnia przyszli chłopcy od serwisanta.

U mnie też dobili czynnika ok. 50 gr więcej.

Na moje wątpliwości powiedzieli, że tyle to nie zaszkodzi

 

U Ciebie te pasy są trochę za równe i za mało "wyraziste".

Ale ja się nie znam.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Dopiero teraz czytam posty z tego wątku.

 

Nie wiem czy fotkę zrobiłem przed, po, czy w trakcie defrostu.

Wracałem z miasta i zobaczyłem nietypowe oszronienie.

Po wejściu i rozebraniu się spojrzałem na jedn. wewnętrzną.

Pracowała normalnie.

Następne dni były z niską wilgotnością powietrza, stąd dalszych defrostów nie zaobserwowałem.

Jednak dwa dni później w końcowej fazie popołudniowego okienka II taryfy zauważyłem, że PC pracuje ze wsparciem grzałki.

Temp. zasilania >35*.

 

Następnego dnia przyszli chłopcy od serwisanta.

U mnie też dobili czynnika ok. 50 gr więcej.

Na moje wątpliwości powiedzieli, że tyle to nie zaszkodzi

 

U Ciebie te pasy są trochę za równe i za mało "wyraziste".

Ale ja się nie znam.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Dzięki Pratchawiec-napisałem pełny "raport" do mojego instalatora , zobaczymy co na to główny serwis od Panasa

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wychodzi Ci za dużo to spuścić, najlepiej bo te układy są wrażliwe na przepełnienie.

 

Witam

 

A jak on to ma spuścić i skąd ma wiedzieć ile uszło bez oprzyrządowania i umiejętności?.

Pytam poważnie bo sam bym to u siebie zrobił, a kłopotać serwisanta bez wyraźnej potrzeby nie chcę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A jak on to ma spuścić i skąd ma wiedzieć ile uszło bez oprzyrządowania i umiejętności?.

Pytam poważnie bo sam bym to u siebie zrobił, a kłopotać serwisanta bez wyraźnej potrzeby nie chcę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Raz widziałem jak się spuszcza czynnik na P/P -mają reduktor z butlą i to co ściągną ważą

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz widziałem jak się spuszcza czynnik na P/P -mają reduktor z butlą i to co ściągną ważą

pzdr

 

Nie no musi być serwisant ze sprzętem, potem musi zważyć ile ściągnął. itd.

A najlepiej ściągnąć wszystko i napełnić od nowa, i potem wystawić nowe kwity na czynnik.

Jak był serwisant to powinien zrobić wpis w karcie urządzenia żeby ilość czynnika się zgadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

jestem po rozmowie z moim instalatorem odnośnie większej ilości czynnika o ok 200g-powiedział mi ,że na tak długie orurowanie nadwyżka w takiej ilości absolutnie nie zaszkodzi PC.Stwierdził ,że istotne przeładowanie czynnikiem byłoby przy np 1kg.

Ufam mu i tak już zostawię -będę tylko obserwował pracę urządzenia (to akurat żadna nowość...)

Trzymajcie kciuki ,

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...