Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

 

skąd bierzecie dane o zużciu prądu przez pompę? Ja mam zainstalowany osobny licznik do pompy w skrzynce rozdzielczej i dziś pospisywałem wartości i coś mi się nie zgadza. Dane ze sterownika w pompie (Panasonic Aquarea 7Kw) za ten rok pokazuje 980 kwh (mieszkam od września - w czerwcu było wygrzewanie posadzki) na licznku w skrzynce rozdzielczej pokazuje 1600 kwh, a na liczniku ogólnym 2500 kwh (wyszstko mam na prąd). Z tego wynika, że dane ze sterownika są zaniżane.

 

Przy okazji czy ilość włączeń sprężarki 1262 jest wartością normalną? Miałem także 31h odszraniania tylko w grudniu, mieszkam na zachodzie dni z ujemnymi temperaturami było kilka, rozumiem, że te 31h to wartość ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o opinię na temat czy instalacja jaką pokazałem na załączniku będzie działała poprawnie.

Pompę chcę kupić używaną i zamontować ją samodzielnie. Forum przeglądałem ale jest tak wiele informacji i opinii, że ciężko wyciągnąć jednoznaczne wnioski dlatego bardzo proszę o pomoc. Instalacja ma być jak najmniej skomplikowana ale też nie chcę szybko wykończyć pompy. CWU jest poza układem i grzana ma być grzałką. Całą instalację chcę zalać glikolem.

 

Odnośnie sprzęgła to myślałem o czymś takim:

 

https://www.google.pl/search?q=sprz%C4%99g%C5%82o+hydrauliczne&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiiu53RxbnYAhUJ5KQKHT1uC6oQ_AUICigB&biw=1252&bih=576#imgrc=wY23qd-lsEsYyM:

 

 

Proszę o wyrozumiałość dla laika.

instalacja.jpg

Edytowane przez mirageg3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Co do akumulacji to wiem, że przy grzejnikach nie jest to możliwe dlatego zakładam, że wszystko będzie na taryfie G11. O sprzęgle pomyślałem tylko dlatego żeby zapewnić pompie odpowiedni przepływ a co za tym idzie wykorzystać pełną moc pompy, która dla temperatury zewnętrznej -20 jest zbliżona do zapotrzebowania budynku. Pompa jest inwektorowa więc czy bufor faktycznie jest konieczny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój budynek przy 0 C potrzebuje ok. 4 kW mocy a pompa prawdopodobnie będzie dawać minimum ok.6 kW mocy, więc gdzieś ten nadmiar mocy musi zostać zakumulowany. Gdzie ten budynek się znajduje?

Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C, a temperatur z - 20 C, to tylko kilka godzin w sezonie.

Poczytaj tematy z mojej stopki, może się przydadzą Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś jeszcze jakiś pomysł kompromisowy (koszt wykonania/sprawność działania) przyjdzie do głowy to proszę o sugestie.

 

Witam

 

Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.

Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.

Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.

Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

 

Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.

Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.

Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.

Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

 

Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

 

Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?

 

Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

 

Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.

Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

 

Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.

Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pompa WH-MDF14C6E5, przepływ 40l/min. Jeśli np tylko jeden grzejnik będzie pracował to zbiornik przepływowy chyba nie pomoże, dlatego myślałem o sprzęgle bo tam przepływ będzie cały czas odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirageg3

 

Nie rozumiesz

 

Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.

Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.

Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirageg3

 

Nie rozumiesz

 

Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.

Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.

Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Pratchawiec

 

Pratchawiec ,

sprawa pompy wtórnej nie jest taka oczywista-obiegówka z Panasa potrafi robić całkiem sporo hałasu na grzejnikach , szczególnie przy defrostach.

Z tego właśnie względu zostawił bym przynajmniej przyłącza pod obiegówkę-z drugiej strony jeśli 350 pln kosztuje Wilo elektroniczna o max mocy 22W , to różnica na bypassie będzie ok 250 pln....To nie majątek , brak hałasu rzecz święta...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.

Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?

instalacja 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.

Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?

 

Hej

nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.

Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.

Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.

Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :

-hałas mniejszy

-zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.

Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.

Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.

Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :

-hałas mniejszy

-zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu

Pzdr

 

Czyli właściwie dokładnie tak jak to pokazałem na pierwszym rysunku?

instalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...