Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jeżeli dobrze rozumuje ,to zbiornik ma być wpięty szeregowo, a nie równolegle.

 

Część Andrzej ,

w takim systemie powinien być bufor wpięty jak na rys tj równolegle-wtedy będzie pracował jako sprzęgło.

W układzie szeregowym chodzi tylko o zład.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o pojemność zładu tylko o przepływ minimalny.

Witam kolego bobrow.

Pojemność całej instalacji wg.kolegi mirageg3 to 80 litrów. Dodatkowy zbiornik 50 l do 100 l, celem przepływu i akumulacji ciepła - jeżeli dobrze rozumuje.

W jego instalacji sprzęgło jest zbyteczne, zobacz przykład map78.

Pompa 14 kW - będzie w większości czasu pracy znacznie przewymiarowana pod wzgl.mocy.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

 

Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)

 

A jak masz skonfigurowaną pompę? Grzejesz stałą temperaturą? Sprawdzałeś czy grzałka Ci się załaczała do defrostów?

Ja mam podobna sytuację, aktualnie grzeję dom bez elewacji. Ale z tego co pamiętam mam mniej startów ale za to dużo godziń pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego bobrow.

Pojemność całej instalacji wg.kolegi mirageg3 to 80 litrów. Dodatkowy zbiornik 50 l do 100 l, celem przepływu i akumulacji ciepła - jeżeli dobrze rozumuje.

W jego instalacji sprzęgło jest zbyteczne, zobacz przykład map78.

Pompa 14 kW - będzie w większości czasu pracy znacznie przewymiarowana pod wzgl.mocy.

 

Andrzej-tak jak pisałem , pompa wtórna jest propozycją tylko ze względu na hałas -40l/min to 2400 l/h , na mojej wilo jest max przepływ ok 1000-1200l/h i szum słychać na grzejnikach .Kiedy robiłem próby na swoim bypassie , to na 6 biegu miałem przepływ nominalny w instalacji tj 1500 l/h -był na tyle drażniący , że wróciłem na pompę wtórną. Bypass zrobiłem , ponieważ chciałem się przekonać czy będzie lepszy COP- okazało się ,że jest praktycznie ten sam , a jest ciszej i nie wypłukuje szlamu z instalacji (w Panasie T-cap podczas defrostu obiegówka szaleje nawet do 2400 l/h chwilami)

Sam bufor o pojemności do uzupełnienia zładu i odbioru mocy wystarczy ( z akumulacją ciepła to słabo widzę )-pytanie tylko czy montować pompę wtórną ,czy nie ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że najbardziej do mnie przemawia to rozwiązanie, które zaproponował Andrzej5101 (schemat 2 jeśli dobrze zrozumiałem). Tam zasilanie nie miesza się z powrotem a wyczytałem w którymś z tematów, że jest to bardziej ekonomiczne.Tylko rzeczywiście hałas może być uciążliwy skoro bobrow pisze że przy 1500l/godz był problem to co dopiero przy 2400.

Andrzej5101, jeśli pompa będzie przewymiarowana tak jak piszesz to jaki będzie to miało wpływ na nią i na sprawność całej instalacji. Jakie znaczenie będzie miała zmiana miejsca instalacji zbiornika przepływowego z powrotu na zasilanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.danych ; http://www.kupklimatyzator24.pl/Pompa-ciepla-Panasonic-Aquarea-Monoblok-WH-MDF14C6E5 ,

Pompa moduluje od mocy włożonej 3,11 kW a więc minimalna moc uzyskana to ok. 5,75 kW .

5,75 / 14 = 0,41 - z takim współczynnikiem mocy pompa będzie w większości czasu pracować.

Moc ta w temp.ok -10 C wystarczy do zaspokojenia potrzeb budynku, natomiast > - 10 C będzie znacznie większa od zapotrzebowania.

Co z tą nadwyżką mocy zrobić????

MDF 14C6E5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.danych ; http://www.kupklimatyzator24.pl/Pompa-ciepla-Panasonic-Aquarea-Monoblok-WH-MDF14C6E5 ,

Co z tą nadwyżką mocy zrobić????

[ATTACH=CONFIG]404284[/ATTACH]

 

Właśnie tego nie wiem. Czy konieczny jest bufor, żeby ta PC szybko się nie zużyła i działała bardziej ekonomicznie? Odpuścić sobie tą pompę i szukać innej słabszej, która utrzymuje moc nominalną przy niskich temperaturach i będzie znacznie droższa w zakupie? Decyzja nie jest łatwa niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIT-WXC09H3E8 , a drugi KIT-WC09H3E8. Może tak będzie łatwiej ogarnąć temat i pomóc

 

KIT-WXC09H3E8 - 9kW 3f T-cap

KIT-WC09H3E8 - 9kW 3f zwykła

Różnice z tego co pamiętam były już opisywane wcześniej. Po krótce T-cap ma stałą moc do -20oC.

Edytowane przez St@nley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/compare/22044_223135/22098_223491/ Z porównania wynika, że różnią się ilością czynnika i tym, że KIT-WXC09H3E8 ma Zakres pracy do -28 stopni w przeciwieństwie do -20 drugiej jednostki. Do -7 stopni wydajność i COP takie same. Poniżej w Polsce nie podają, ale na skandynawskich stronach czasem można znaleźć moc i COP przy -15o.

 

I T-CAP utrzymuje nominalną moc do -20o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z 2014 roku za cenę 9000 zł z umową kupna-sprzedazy i paragrafem umożliwiającym jej zwrot w przypadku gdyby nie działała.

Ryzyko zawsze jest w przypadku takiego zakupu.

1/ Wg.mnie przy takiej mocy pompy, należy zastosować bufor jak największy

( równolegle ) Jakie są koszty takich buforów?

2/Trzeba b.rozeznać temat np; GHS Pompy Ciepła - Ruda Śląska;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222907-Pompy-ciep%C5%82a-SmartHeat&p=7521869#post7521869

3/Tobie wystarczy pompa PC/ PW 9 kW/ TCap/1f

4/ W temacie I, w mojej stopce masz przykłady kolegów z ogrzewaniem

grzejnikowym i grzejących w dwu taryfach.

5/ Jaki powinien być bufor do pompy ciepła?

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

 

6/Zapisz dane budynku w stopce, będzie łatwiej kolegom odpowiadać.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...