Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

mam takie pytanie, otóż użytkuję jednostkę Panasonic KIT-WC05H3E5 seria H od października w domu świeżo wybudowanym (w sensie schnie), co jakiś czas mam pytania i kolejne mi się zrodziło a nie chce pana Marka od którego mam ją męczyć za każdym razem, bo na forum czytam różne opinie właśnie na interesujący mnie temat.

Otóż po radach ustawiłem krzywą i PC chodzi sobie non top i w tych ciepłych miesiącach zużycie miesięczne mi nie przekraczało 300KW za miesiąc na grzanie domu i wody, w grudniu np było 294, w styczniu 306, no i w lutym postanowiłem ustawić harmonogram by chodziła w jakiś tam cyklach, bo zauważyłem że najwięcej energii idzie na odszranianie, oczywiście napomnę że dom ma prawie 130m2 i jest w standardzie pasywnym, rekuperacji jeszcze ni ma (czekam na zastrzyk $$ ;) ) więc w ciągu doby 2-3 razy mocno wietrze.

Zauważyłem że w ciągu dnia przy temperaturach 3-7stopnia w pracy ciągłej zużywała po 5-8KW (mniej jak było słońce) przy temperaturach minusowych szło nawet aż do 18KW (wiem że też ten wbudowany licznik oszukuje) ale zmieniając jej czas pracy na od 6 do 8 grzanie wody (52st) potem o 16.00 do 17.20 grzanie wody do 52, później od 19 do 22.00 woda i dom to w domu mamy temperaturę na poziomie 21-23st, woda praktycznie przez noc nieużywania z 200l zbiornika spada 43-47st, i całościowe zużycie przez te kilka dni dzienne widzę na poziomie 7-9KW przy obecnych mrozach (-7 w nocy, -3 w dzień) więc wynik wydaje mi się fajny... no ale z jakim pytaniem bo wyczytałem tutaj że lepiej jak pompa dłużej chodzi na wyższych temperaturach niż się co jakiś czas włącza sprężarka, tym bardziej że do odmrożenia potrzebuje powyżej 27, a jak widzę mam grzaną podłogę do 22-26 st i w tym zakresie mam komfort, więc pytanie czy nie lepiej ją ustawić na krótszy okres grzania podłogi ale na temperaturę rzędu 30st? wówczas będzie krócej chodzić, będzie miała wyższą temperaturę przydatną do odmrażania?

Zdaję sobie sprawę że zbyt krótko się z nią oswajam a ustawienie jej jest dla każdego indywidualne zwłaszcza że dom drugiemu nie równy, zauważyłem jeszcze że podczas odmrażania mocno spada ciśnienie na pompie tak do 0,5 bara czasem 0.4 ,,,a pracę normalną ma na poziomie 0.9-1.1bara ...

 

Oczywiście ilość rzeczywistej energii zmierzę pewnie po sezonie, także też od dziś spisuje licznik w skrzynce by to zweryfikować.

Edytowane przez Marcin_I
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panasonic dla domu pasywnego to raczej problem. Pompa żle sobie radzi z niskimi temperaturami zasilania i korzysta z grzałek. Przy T-Cap na niskim zasilaniu bardzo długo sie odszrania.

Skąd takie bzdury czerpiesz ?

Nie mam pasywniaka ale w ch....przewymiarowana pompę względem obciążenia i nie zauważyłem niczego zlego a trochę już mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic dla domu pasywnego to raczej problem. Pompa żle sobie radzi z niskimi temperaturami zasilania i korzysta z grzałek. Przy T-Cap na niskim zasilaniu bardzo długo sie odszrania.

 

 

 

No właśnie te Panasonic-ki 3-5KW są polecane do energooszczędnych / pasywnych domów - i taką wybrałem, a T-Cap-y jeśli dobrze kumam to są od 9KW.

Patrząc na zużycie u mnie nie jest źle, oczywiście jeśli lepiej grzać do 30-32 to mogę tak robić na krótszą chwilę - pytam szukając najlepszej alternatywy.

Dodatkowo myślałem o przejściu na g12 - ale też poczytałem i licząc że zamierzam rocznie za cały prąd płacić w okolicach 1500-2000zł to zysk 10-15% na przejściu na tanią taryfę też jest bez sensu bo wymusza funkcjonowanie niekoniecznie w pasujących godzinach.

 

Aaaa i muszę też zaznaczyć że jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o budownictwo, wiedzę czerpię zewsząd, a budowę ogarniał mi mądry człek od takich domów, lecz on używa i "siedzi" w gruntowych a to dla niego jest jakaś nowość i niewiadoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Dodatkowo myślałem o przejściu na g12 - ale też poczytałem i licząc że zamierzam rocznie za cały prąd płacić w okolicach 1500-2000zł to zysk 10-15% na przejściu na tanią taryfę też jest bez sensu bo wymusza funkcjonowanie niekoniecznie w pasujących godzinach.

.

Nic nie wymusza,przy G12W funkcjonując i żyjąc i grzejac jak do tej pory w G11 już jesteś do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wymusza, ja mam G12 i średnio KW kosztuje tam 46 groszy, czyli taniej niż w G11 - 50 groszy. Na pewno G12 i G12 W wyjdą taniej beż żadnego stresu.

Jeśli dorzucisz do tego - grzanie CWU w taniej (żaden problem), zmywarkę, pralkę to będziesz więcej do przodu.

 

Panas serii H właśnie jest do domów pasywnych. Ja grzeje od stycznia cały czas, pompa chodzi 24/7 na zasilaniu prostym 30-31 Stopni i bardzo dobrze się to sprawdza.Zużycie w tym tygodniu około 15 KW dziennie. Z mojego doświadczenia jak pompa chodzi cały czas zupełnie inny komfort, inna kultura pracy, zużycie podobne a kosztowo niewiele więcej. Wg Mnie jak masz pompę 5 KW powinna chodzić non stop.

 

Jaką masz wylewkę? Jaką masz temp. podłogi? Jaką masz deltę?

 

Deftostami się nie przejmuje, jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.

Skąd wy bierzecie te grzałki? Pompa u mnie pracuje ponad rok i grzałka przez ten czas przepracowała 1 h i to pierwszego dnia po uruchomieniu. Odszranianie w temp -3 do +3 jest mniej więcej co 50 min i trwa około 8-10 min bez żadnej grzałki a powrót jest na poziomie 21 - 23 stopni. Przy niższych oraz przy wyższych temperaturach odszranianie mam gdzieś raz na 2 - 3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wy bierzecie te grzałki? Pompa u mnie pracuje ponad rok i grzałka przez ten czas przepracowała 1 h i to pierwszego dnia po uruchomieniu. Odszranianie w temp -3 do +3 jest mniej więcej co 50 min i trwa około 8-10 min bez żadnej grzałki a powrót jest na poziomie 21 - 23 stopni. Przy niższych oraz przy wyższych temperaturach odszranianie mam gdzieś raz na 2 - 3 godziny.

A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych i dlatego Ci się nie włącza?

U mnie aktulanie jade na krzywej 27/10 - 35/-10 i co jakiś czas widzę, że grzałka pracuje 2-5h w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaką masz wylewkę? Jaką masz temp. podłogi? Jaką masz deltę?

 

Deftostami się nie przejmuje, jak temp. powrotu jest ponizej 27 St. to defrost w serii H wspomagany jest grzalkami, co jak ktoś wyliczył na forum jest Mniej energochłonne niż praca sprężarki.

 

Wylewka jastrych 6cm na dole, a 7cm na górze, ogrzewanie podłogowe oczywiście.

Temperatura podłogi grzeje na 24-26st, tak czy siak na powrocie jak idzie 26 mam 24-25st, mieliśmy ustawione około 30 gdzie na podłodze czuć było wyraźnie ciepło ale nie dało się wytrzymać, było zbyt gorąco (teraz jest tak że ja często w krótkim rękawku chodzę a temperaturę mamy powietrza 21-22 st)

 

Prostą miałem ustawioną jak wygrzaliśmy podłogę, no i na początku jak ocieplany był budynek, no ale po radach tu ustawiłem krzywą jak w załączonych obrazkach i teraz kombinuje z ustawieniami bo komfortowo jest w domu, ale chciałbym by to najsensowniej chodziło.

 

 

Z G12 testowo przejdziemy na rok bo tak to czysto sam wysnuwam wnioski pewnie nie do końca sensowne :)

IMG_8007.JPG

IMG_8008.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych......

Nie nie mam całkowicie wyłączonej ale jest ustawiona że może się załączyć (co wcale nie oznacza że się załączy) przy -15. Wcześniejsze ustawienie jest w moim przypadku bezsensem.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A może masz ją całkiem wyłączoną w ustawieniach serwisowych i dlatego Ci się nie włącza?

U mnie aktulanie jade na krzywej 27/10 - 35/-10 i co jakiś czas widzę, że grzałka pracuje 2-5h w tygodniu.

Dziwne...

U mnie też bardzo rzadko zdarza się,że grzałka się włączy przy defroscie i czas tygodniowy jej pracy można liczyć w "kilku" minutach A nie godzinach.

Jak się włączy przy defroscie to dosłownie na kilkanascie sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne...

U mnie też bardzo rzadko zdarza się,że grzałka się włączy przy defroscie i czas tygodniowy jej pracy można liczyć w "kilku" minutach A nie godzinach.

Jak się włączy przy defroscie to dosłownie na kilkanascie sekund.

 

Z tym, że ja aktualnie grzeje dom z silki bez elewacji, więc może woda szybciej się wychładza i stąd taki efekt. Nie wiem też jak ten czas jest liczony, bo może krótkotrwałe załączenie grzałki sterownik interpretuje jako godzinę? Ciężko stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od modelu pompy, w jedne defrost jedzie na sprężarce, w innym modelu na grzałce jeśli za niska jest temp. powrotu, ktoś kiedyś liczył, że defrost potrzebuje podobna ilość energii niezależnie czy to grzałka czy nie. W serii H normlanie praca liczy grzałkę, ja mam 40 h od września.

 

Marcin - przy wylewce 6 i 7 cm uważam, że lepsza praca ciągła. Wszystko zależy od komfortu i podłogi, ja mam gres na parterze i jak temp. podłogi ma 21-22 stopnie to jest to dla Nas niekomfortowo (a mamy małe dziecko co chodzi na czworaka). Ja ma temp. powrotu 27 stopni, daje to temp. posadzki około 25,5 ST i powietrza 23,5 stopnia. Już pisałem, że jak grzałem w okienkach to temp. powietrza spada wolno ale posadzki dużo szybciej i to mi nie pasowało.

 

U ciebie jak masz na powrocie 24-25 st, posadzka 22-23 stopnie i 21-22 temp. powietrza - czyli zależność jest podoba (temp. pworotu-posadzki-powietrza). Jak to Wam odpowiada to grzej tak dalej.

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - przy wylewce 6 i 7 cm uważam, że lepsza praca ciągła. Wszystko zależy od komfortu i podłogi, ja mam gres na parterze i jak temp. podłogi ma 21-22 stopnie to jest to dla Nas niekomfortowo (a mamy małe dziecko co chodzi na czworaka). Ja ma temp. powrotu 27 stopni, daje to temp. posadzki około 25,5 ST i powietrza 23,5 stopnia. Już pisałem, że jak grzałem w okienkach to temp. powietrza spada wolno ale posadzki dużo szybciej i to mi nie pasowało.

 

U ciebie jak masz na powrocie 24-25 st, posadzka 22-23 stopnie i 21-22 temp. powietrza - czyli zależność jest podoba (temp. pworotu-posadzki-powietrza). Jak to Wam odpowiada to grzej tak dalej.

 

Jasne, dziękuje za informacje, zapomniałem dodać że my też ze względu na dziecko i naszą wygodę nie chcieliśmy zimnej podłogi więc wszędzie mamy położony winyl QuickStepa i zimna nie jest, ciepła też nie, lecz dziecku na tyle odpowiada że skarpetek nie chce zakładać i lata na bosaka często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pc Panasonic t-cap 9kwh H podłączona przez bufor do instalacji z grzejnikami. Do tego bufora jest też podłączony przez wezownice kociol weglowy który miałem przed zainstalowanie pc. Sporadyczne zdarza mi się napalic w kotle i zastanawiam się czy wysoką temp na kotle i tym samym na buforze która pompka z pc przepompowuje przez siebie nie zaszkodzi pc? Mógłbym wyłączyć z prądu pc jak napale ale nie chce tego robić bo jak w kotle przestanie się palić i spadnie temp na buforze to automatycznie ruszy pc. Czy temp dosyć wysoka bo czasami 80 st i nawet więcej jak się mocno rozbuja kociol nie zaszkodzi pc jak ja tylko przepompowuje przez siebie sprawdzając temp wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam prosze o podpowiedz co bedzie lepsze dom 160 m2 powierzchni uzytkowej plus 30 m2 nieogrzewanego garazu calos podlogowka zapotrzebowanie razem z cwu to okolo 7.3 kw Lg therma 9kw lub panasonic 9kw czy trochę z zapasem panas t-cap 9kw taryfa raczej g11 Roznica miedzy najtansza a najdrozsza to okolo 7tys chyba nie ma szans zeby sie zwrocila przez caly okres uzytkowania pompy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam prosze o podpowiedz co bedzie lepsze dom 160 m2 powierzchni uzytkowej plus 30 m2 nieogrzewanego garazu calos podlogowka zapotrzebowanie razem z cwu to okolo 7.3 kw Lg therma 9kw lub panasonic 9kw czy trochę z zapasem panas t-cap 9kw taryfa raczej g11 Roznica miedzy najtansza a najdrozsza to okolo 7tys chyba nie ma szans zeby sie zwrocila przez caly okres uzytkowania pompy

 

nowa LG Therma V 9kW to teraz testuje i puki nie będzie aktualizacji softu o ile będzie, to nie nadaje się do użytkowania,

Pansonic SDC 9kW 1F będzie za mała, znaczy będzie mocno na styk z mocą, bo zostaje Ci 1kW zapasu łącznie licząc grzałki. a pod G12w jeżeli kiedyś będziesz chciał a raczej będziesz chciał to słabo.

Raczej moim zdaniem T-CAP 9kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa LG Therma V 9kW to teraz testuje i puki nie będzie aktualizacji softu o ile będzie, to nie nadaje się do użytkowania

 

Kurczę a byłem zdecydowany na LG, aż taka porażka miał przecież być lepiej.

 

jak chcesz LG to sprzedam Ci to moje nowe bo zdejmę je ze ściany niedługo, mam też tą starą LG co miałem wcześniej używałem ja rok i mam na sprzedaż gdyby ktoś chciał.

bo jak nie LG 9kW to jak najbardziej Panasonic SDC 9kW 1F, tam nie ma głupich problemów a teraz jeszcze dokładam do każdej pompy sterownik AquareaCloud gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak chcesz LG to sprzedam Ci to moje nowe bo zdejmę je ze ściany niedługo, mam też tą starą LG co miałem wcześniej używałem ja rok i mam na sprzedaż gdyby ktoś chciał.

bo jak nie LG 9kW to jak najbardziej Panasonic SDC 9kW 1F, tam nie ma głupich problemów a teraz jeszcze dokładam do każdej pompy sterownik AquareaCloud gratis.

jak coś to też byłbym mocno zainteresowany. Mogę kupić teraz pompę a montaż odlozymy na później. Jak cos tp PW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...