Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

abonament(rzędu 250/r dla W-2

Chcąc być całkiem szczery to przy prądzie też masz opłaty których nie unikniesz choć byś nie zużył ani 1 kWh. W moim przypadku jest to 15,76/mc co daje roczną kwotę 189,12. A jeśli jeszcze obrót doliczy sobie abonament to wyjdzie mniej więcej na to samo co przy gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc być całkiem szczery to przy prądzie też masz opłaty których nie unikniesz choć byś nie zużył ani 1 kWh. W moim przypadku jest to 15,76/mc co daje roczną kwotę 189,12. A jeśli jeszcze obrót doliczy sobie abonament to wyjdzie mniej więcej na to samo co przy gazie.

 

Zgadza sie, ale prad tak czy inaczej musisz miec, nie ma dzien dzisiejszy rozsądnej alternatywy dla pradu sieciowego, gazu miec nie musisz, a tym samym i abonamentu. Coraz wiecej jest inwestorów którzy całkowicie rezygnują z gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz szerzej wchodzi na rynek hybrydowa pompa ciepła. Koszty eksploatacji niższe od samego gazu i zazwyczaj niższe od samej pompy powietrznej, dzięki pracy w trybie pc i hybrydowym. Do tego możliwość chłodzenia (ok. 7 kW chłodu). W większych domach z zapotrzebowaniem kilkunastu kw i więcej, koszty inwestycyjne też są niższe od klasycznej pc pw (mowa o samej kotłowni). Od września, kiedy wejdą etykiety, hybrydy osiągną też wyższe klasy energetyczne. Również bardzo dobre rozwiązanie przy modernizacji instalacji grzejnikowych z kotłami gazowymi czy stałopalnymi, jeśli jest gaz. Wiele zależy od kosztów przyłącza, kominów i samej instalacji gazowej. Nie ma jedynych słusznych rozwiązań :)

wszystko zależy od konkretnych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam

dostałem własnie OZC ale i tak jestem zielony

 

Jakie wartości i przez co podzielic by otrzymac moc potrzebna na PC oraz zapotrzebowanie na najwiekszy mroz na m2 ??

 

??

Wszystko masz właśnie w OZC,projektowe obciążenie cieplne wyrażone jest w kW i o takiej mocy grzewczej przy temperaturze z OZC potrzebujesz pompę żeby nie dogrzewać grzałką lub mocniejszą gdy przy temperaturze z OZC chcesz zmieścić się z grzaniem tylko w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie wyliczenia

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 44,83 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 12452 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 99 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 277,9 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 451,7 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 125,5 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 161,3 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 44,8 kWh/(m3·rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mam takie wyliczenia

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 44,83 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 12452 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 99 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 277,9 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 451,7 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 125,5 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 161,3 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 44,8 kWh/(m3·rok)

To jest tylko zapotrzebowanie domu na ciepło,czyli ile dom zużyje energii na ogrzewanie i tylko tyle.

Tam musi być także pozycja "projektowe obciążenie cieplne",które wskaże moc grzewczą jaką musi posiadać urządzenie grzewcze,żeby ci nie było zimno w dupsko w mrozy ;)

Szukaj pozycji i jednostki wyrażonej w kW,jeśli nie ma wal do robiącego OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a moze to to

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6431 W

 

czyli pewnie 6,43 kW

a ile kW doliczyc jeszcze na cieplą wodę ??

Tak,to jest to, na cwu ok. 2kW Ale tym bym się nie sugerował przy doborze mocy pompy.

Z rzadka będziesz używał maksymalnej mocy przez 24h jak nie wogole, chodzi o konieczność użycia.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to jaką moc pompy bys doradzal

7 kW raczej sobie odpuszcze

ale mysle nad 9 kW 1 fazową - tylko ona przy -15 ma wydajnosc 5,9 kW i żonka suszy glowe czy nie bedzie jej zimno ;)

9kW trójfazowa i święty spokój, takie jest moje zdanie :)

Przy jednofazowej mogłoby wystąpić wspomaganie grzałką ale na pewno nie byłoby zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No tak ale tu jeszcze wchodzą ceny za 1 f i za 3 f

za 1 mam oferte ok 18 500 to pewnie na 3 fazowa wyjdzie podobnie jak T-cap 9 1 fazowy i pytanie jak tu sie nie pogubic

To już musisz sam zdecydować,przy jednofazowej masz grzałkę 3kW czyli przy -15st.C masz do dyspozycji ok.9kW ale jest tańsza niż trójfazowa a znowu trójfazowa jest tańsza od T-CAP-a.

T-CAP-a ja bym nie brał,pozostawałby wybór między 1f i 3f,zbierz oferty albo na te dwie albo na wszystkie trzy i decyduj patrząc na to jakie temperatury występują u Ciebie w regionie od X lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,mam bardzo podobne zapotrzebowanie do Ciebie i moc PC też z tym ,ze ja 6.07KW u mnie wygląda to tak:

7kW 1-fazowa 15.300zł

9kW 1-fazowa 15.900zł

9kw 3-fazowa 18.700zł

a t-cap raz ,że 22.000zł a dwa za duży do naszych domów przynajmniej tak mi mówiono na forum i instalator to potwierdził.Myślałeś może o Panasonicu all in one?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,to jest to, na cwu ok. 2kW Ale tym bym się nie sugerował przy doborze mocy pompy.

Z rzadka będziesz używał maksymalnej mocy przez 24h jak nie wogole, chodzi o konieczność użycia.

 

przyjmuje się 0,25kw/1 osobę mieszkającą w domu

tak przynajmniej sie przyjmowało 7 lat temu...może teraz jest nowa szkoła :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,mam bardzo podobne zapotrzebowanie do Ciebie i moc PC też z tym ,ze ja 6.07KW u mnie wygląda to tak:

7kW 1-fazowa 15.300zł

9kW 1-fazowa 15.900zł

9kw 3-fazowa 18.700zł

a t-cap raz ,że 22.000zł a dwa za duży do naszych domów przynajmniej tak mi mówiono na forum i instalator to potwierdził.Myślałeś może o Panasonicu all in one?

 

ja mam coś koło 5,5kW, może być i pod 5,7-5,8kW obciążenie cieplne bo utrzymuje wyższą temperaturę niż z obliczeń. Mam 1f TCap i jakoś nie widzę w tym problemu. PC daje radę - szczególnie daje radę bez problemu w okresie przejściowym bo obawy przy niej są chyba większe jak się zachowa w okresie przejściowym niż w zimie. PC radziła sobie u mnie z zabezpieczeniem przedlicznikowym 16A (teraz mam 25A) a w innym domu od 3 lata bez problemu działa nadal z 16A.

 

Nie taka jest straszą jak niektórzy ja malują, choć nie jestem ślepy i w czasach jak Ja kupowałem PC na forum królowali ludzie z obciążeniami od moich o 10-20% baaa 40% mniejszymi a z większą lub podobna mocą PC co mojej PC co mnie przekonało (wtedy, dziś byłbym bardziej powściągliwy) jak i dotacja zbijająca ceną za całą kotłownię do ok 18000zł do Tcapa 1 faza. Dziś bym zapewne kupił "zwykła" 9kW ale 3 fazy. 1 faza 9kW bym nie kupił! Dla mnie za słaba i za duży udział grzałki w CO, za mało % w 2T. Ale i to może być zboczeniem bo coraz częściej przekonuję się do czystego prądu i okręcając kota ogonem o 180% to może kupowanie takiej "taniej" 9kW 1 faza i wpakowanie tam grzałki na te kilka lub kilkanaście dni to dobry pomysł.

 

Tobie -Szyszek85- chciałem zwrócić uwagę na Twoje ceny. Coś między 9kW 3fazy za 18700zł a TCap za 22000zł się rozjechało. Albo podajesz cenę TCap 3 fazy albo coś Ci źle podali. TCap 1 faza jest około 1000zł drożysz od "zwykłej" 9kW 3 fazy. Nie może zatem w wycenie rozjechać Ci się ceną aż o 3300zł. Bo reszta kotłowni jest niemal taka sama a zakładam, że resztę kotłowni czyli głownie zasobnik CWU masz taki sam brany pod uwagę do wszystkich PC. Piszę "zwykłą" 9KW bo pewnie wiesz o co chodzi a ja dokładnie tych numerków i serii nie pamiętam, ale cene na 3 fazy 9kW od 1 fazy 9kW TCap winneś mieć na podobnym poziomie.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.900 zł dokładnie za t-cap 3-fazy.

Takie mam ceny podane ze sklepu.Moim zdaniem to za duza pompa bo ta zwykła 9kW 1-faza przy -15 ma 5.9kW czyli u mnie spokojnie powinna starczyć,Mieszkam pod Szczecinem tu zimy praktycznie nie ma a jak są to te -15 zobaczysz może 5-10 dni w roku i to z gruuubym zaokrągleniem.Zresztą przy - 15 i tak pompa powinna sobie dawać radę bez udziału grzałek,po drugie mam kominek w salonie którym zawsze mogę wspomagać pompę.Dla mnie wydatek na pc względem kotłowni na pellet to jakieś 10-11tys zł więcej więc sporo,tym bardziej ,że budowa z kredytu i wydanie kolejnych 6.700zł netto po to ,żeby wpakować do domu t-capa nie kalkuluje się.Zobacz sam ile ta grzałka musi chodzić ,żeby tyle kasy naciągnąć?nie twierdzę ,że t-cap jest zły bo tak nie jest i jak bym miał większy dom to pewnie bym celował w t-capa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...