Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ale w tym rzecz, że odpowiednio ustawiony układ+krzywa grzewcza i jakiś kaganiec w domu -i grzanie tak jak piszę będzie najtańsze.Prywatna sprawa piszesz...mam nieco odmienne zdanie po lekturze co nie których wątków o PC.Presja na jedynie słuszne rozwiązanie jest potężna.

Pamiętasz śmiechy Arturo i innych, których teraz często tutaj spotykam -na temat przewymiarowanych kotłów na ekogroszek?A czym się różni przewymiarowany kocioł na ekogroszek o przewymiarowanej PC ,co? Niczym :).

 

Kocioł to co innego , bo jak wygaśnie to trzeba ręcznie rozpalać , a pompa tego problemu nie ma :)

 

Przewymiarowanie ?

 

Pompa T-CAP 9KW oferuje 9KW nawet przy -20 stopniach

 

Moja 9KW oferuje 5,58KW przy -20 przy zasilaniu +35stopni , pompa 7KW oferuje w takich samych warunkach 4,34KW.

 

Mrozy poniżej -20 stopni miałem i to kilka dni w nocy , nawet wczoraj miałem prawie -20 ...

 

Być może u mnie dała by radę pompa 7KW , ale różnica w cenie jak dobrze pamietam był 700zł więc nie była to jakaś koszmarnie wysoka dopłata a tam gdzie mieszkam jest zimniej bo takie położenie (pradolina Wisły , jeziora , rzeka ..)

Dodatkowo też potrzebna jest moc dla CWU.

 

O T_CAP nie myślałem , bo za mocny i na 100% by taktował bo to przecież nie jest żadna pompa 9KW a 12-16KW ...

Więc też moc minimalna będzie dużo wyższa niż w przypadku "prawdziwych" pomp 9KW ...

 

Nie ukrywam że kupowałem pompę pod grzanie w II taryfie , bo tutaj jak ktoś nie grzeje w II taryfie to bogacz ;) i frajer ;)

Po to też mam płytę , silikaty , Wm i dobre ocieplenie ..

 

Na razie mi cięzko będzie porónywać , bo mam niesamowicie nieszczlne drzwi wejściowe przez które wiele i przemarzaja mi drzwi i niesamowicie wychładzają wiatrołap i ogrzewanie

 

Na razie muszę sobie jakoś poradzić z drzwiami bo sprzedawca i zarazem producent mnie olewa ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Właśnie, o te reguły i utarte slogany tutaj chodzi.Tutaj nie ma wiedzy.Utarte od lat, przez kilku kolesi slogany dotyczące grzania tylko w T2, przewymiarowaną o 50 a czasem 100% jednostką. Wiadomo kto zaciera ręce i zarabia na takich nowinkach.Przeciętny , dobrze zaizolowany dom to zapotrzebowanie roczne 5000-7000 kWh/rok.A tutaj przy takim zapotrzebowaniu, większość ma jednostki 9kW i wzwyż.I to same inwertery.Bo jeden z tysiącami postów na koncie,guru-napisał że tak trzeba i jest tanio i owieczki poszły za nim w ciemno.Nie znając gościa, nie wiedząc kim jest i czy napisał prawdę.

Masakra.Kiedy to się w tym kraju skończy.Zero logicznego myślenia.Inwerter pracujący jak ON/OFF.Nie dość, że przewymiarowany to jeszcze pracujący w extremalnie złych warunkach.Normalnie zarzynany.Ale ważne, że pracuje krótko i ilość wł/wył zgodna z tym co tu jeden czy drugi guru po pijaku nabazgrał.Nikt nawet nie próbuje grzać inaczej, bo forum go wyśmieje.Pisałem nie raz, gdyby wróciły normalne zimy, nikt o grzaniu tylko w okienkach T2 nawet by nie pomyślał...

 

I te głupie teksty, że ja zużywam mało, a ty za dużo.Każdy zużywa tyle ile jego dom potrzebuje.Co to znaczy mało, czy dużo?

 

Mylisz pojęcia,zapotrzebowanie domu na energię nie jest wyznacznikiem doboru mocy pompy ;)

Moc grzewczą każdego urządzenia do grzania dobiera się pod obciążenie cieplne domu dla określonych stref temperaturowych i tak w moim przypadku dom potrzebuje przy -20st.C 3,5kW do tego 1,5kW na cwu czyli wychodzi 5kW i stąd miał być Atlantic 8kW,który przy -20st.C ma moc ok.4,6kW.

A T-CAP 9kW miałem w podobnych pieniądzach i oto on grzeje.

Nie widzę minusów za to same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Kocioł to co innego

Dokładnie to samo.Źródło ogrzewania.Powinno być dobierane do zapotrzebowania tak samo jak kocioł na eko. Oczywiście z uwzględnieniem mocy dla temp. -18/-20 deg.Reszta to czynności związane z obsługą.Czyli wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wierzę Ci... ;)

 

Dobrze, że masz kominek... w mrozach zawsze można dogrzać, jak by co... są fajne kominki na pelety

A czemu akurat w mrozy ? Jakoś nie czuję potrzeby w mrozy,jak mam kaprys to wtedy :)

 

Nie ma to jak naturalne szczapy drewienka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat w mrozy ? Jakoś nie czuję potrzeby w mrozy,jak mam kaprys to wtedy :)

 

Nie ma to jak naturalne szczapy drewienka :)

 

TO jak u mnie .Kominek wypasiony PANORAMA 110X50 za 14000zł zakupiony (powoli żałuje) jeszcze przed decyzją o PC .A odpalam go tylko dla wprowadzenia w nastrój moją żonę. PC daje rady przy -20* .A to tylko SDC.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
TO jak u mnie .Kominek wypasiony PANORAMA 110X50 za 14000zł zakupiony (powoli żałuje) jeszcze przed decyzją o PC .A odpalam go tylko dla wprowadzenia w nastrój moją żonę. PC daje rady przy -20* .A to tylko SDC.:D

 

Brawo.

14 000k pln za kominek to niezły wyczyn.Było by ze 2,3 kWp w Solar Frontierach na dachu.A to najlepszy produkt w PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Brawo.

14 000k pln za kominek to niezły wyczyn.Było by ze 2,3 kWp w Solar Frontierach na dachu.A to najlepszy produkt w PV.

Dla byłych i obecnych syfiarzy węglem,głownie z regionów "lepszego sortu" czyli ze wsi i pipidowek,kominek to kolejny sposób na ogrzewanie ale dla bardziej inteligentnych,głównie z dużych miast i bloków, kominek to swego rodzaju marzenie do spełniania,nie do grzania,bo oni nie znają zabawy w "palacza" żeby chałupe grzać bo mają nagrzane z cieplowniczych sieci miejskich...

Zapewne tego nie zrozumiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni klimacik się tu zrobił , to może i ja parę grzeszków wyznam :

-nie mam kominka , bo go nie chciałem ( kuźwa-prawie każdemu ,kto był pierwszy raz u nas , musiałem tłumaczyć dlaczego nie mam kominka !)

-dzisiaj jestem po kinie z przyjaciółmi (kobiety mafii) i po piweczku , i po winku

Niestety-niczego nie żałuję !

 

Pzdr

PS

Ale żeby nie było , że nie lubię podkapcać drewienkami- mam palenisko i ławeczki pod laskiem - i też tego nie żałuję ( niestety nie ma to wpływu na zużycie energii w domu)

Acha- od 24 lat mieszkam na wsi i nikt z moich domowników nie wyobraża sobie przeprowadzki do miasta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie tu trochę szydzimy - tylko co to będzie , kiedy Ludziska wejdą w tanie PC P/W z akceptowalnie słabymi parametrami do małych ciepłych domków ?

Hasło „inwerter” w PC już nie powinno podrażać kosmicznie PC- przecież już są tak powszechne w klimatyzatorach (nawet tanich).

Sprężarki pracujące po 1500-2000 godz rocznie z COP -ami gorszymi od nawet 1 od dobrych PC ( spadek z 4 na 3)-zapewne za moment pojawią się jeszcze tańsze oferty...

Postęp i globalizacja...

Tego nikt nie zatrzyma...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak sobie tu trochę szydzimy - tylko co to będzie , kiedy Ludziska wejdą w tanie PC P/W z akceptowalnie słabymi parametrami do małych ciepłych domków ?

Hasło „inwerter” w PC już nie powinno podrażać kosmicznie PC- przecież już są tak powszechne w klimatyzatorach (nawet tanich).

Sprężarki pracujące po 1500-2000 godz rocznie z COP -ami gorszymi od nawet 1 od dobrych PC ( spadek z 4 na 3)-zapewne za moment pojawią się jeszcze tańsze oferty...

Postęp i globalizacja...

Tego nikt nie zatrzyma...

Pzdr

bobrow,gdyby u mnie w nowym "małym i ciepłym domu" grzala Atlantica 8kW nie byłoby problemu.

Sporo czasu grzalbym także akumulacyjnie czyli strefowo ponieważ max jej mocy grzewcze,która by była wykorzystywana to jedynie kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zresztą- dobrze wiemy , że Chinolkami możemy spokojnie ogrzać pomieszczenia w systemie PC P/P , kwestia czasu kiedy pojawią się P/W...

Miałem ofertę na gruntowa chinola z odwiertami za 20 klocków ale nie skorzystałem z tego.

Na powietrzną tym bardziej bym nie skorzystał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow,gdyby u mnie w nowym "małym i ciepłym domu" grzala Atlantica 8kW nie byłoby problemu.

Sporo czasu grzalbym także akumulacyjnie czyli strefowo ponieważ max jej mocy grzewcze,która by była wykorzystywana to jedynie kilka dni.

 

Arturo-może jestem pazerny , ale lubię mieć więcej niż mniej- a szczególnie za praktycznie te same diengi...

Nie ma co się tłumaczyć- wybrałeś Panasa , bo dostawałeś więcej przy tej samej inwestycji.

Prosta sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo-może jestem pazerny , ale lubię mieć więcej niż mniej- a szczególnie za praktycznie te same diengi...

Nie ma co się tłumaczyć- wybrałeś Panasa , bo dostawałeś więcej przy tej samej inwestycji.

Prosta sprawa...

Dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...