Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam pytanie do posiadaczy pomp ciepła Panasonic (ewentualnie instalatorów) - jak często robicie przeglądy swoich pomp i co powinny one obejmować (wolałbym zapłacić za coś konkretnego, a nie za organoleptyczne sprawdzenie, że pompa wisi, działa i ma się dobrze :D)

Najlepiej by się wypowiedział jakiś instalator, co wchodzi w zakres przeglądu.

Hermetyczne urządzenia działają tym dłużej, im rzadziej się je rozszczelnia (np. podpinając manometry)

W trakcie przeglądu sprawdzic się powinno ponownie wszystko to co trzeba sprawdzić przy pierwszym uruchomieniu.

Na stronie 88-89 poniższej instrukcji jest raport pierwszego uruchomienia.

https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/A2W_IM_monobloc+split_EN_final_2014-05-15.pdf

Tutaj http://www.icglimited.co.uk/library/web/2.%20Panasonic/7.%20Air%20To%20Water%20Heat%20Pump/3.%20Installation/Aquarea%20Split%20Systems%20Installation%20Handbook%202013%20(A2W-SPX-130305-012).pdf

od strony 69 do 73 bardziej rozbudowana wersja

 

Zaprosić serwis zimą, kiedy urządzenie ma osiągać swoje parametry i niech sprawdzają po kolei.

 

Rób to najlepiej z taką częstotliwością, by nie stracić gwarancji na urządzenie.

Kupując je na pewno dostałeś kartę gwarancyjną, która takie informacje zawiera.

 

Przede wszystkim, zlecić serwis na podstawie konkretnej oferty, z wyszczególnionymi pracami.

I koniecznie żądać protokołu wykonanych prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by się wypowiedział jakiś instalator, co wchodzi w zakres przeglądu.

Hermetyczne urządzenia działają tym dłużej, im rzadziej się je rozszczelnia (np. podpinając manometry)

W trakcie przeglądu sprawdzic się powinno ponownie wszystko to co trzeba sprawdzić przy pierwszym uruchomieniu.

Na stronie 88-89 poniższej instrukcji jest raport pierwszego uruchomienia.

https://www.panasonicproclub.com/uploads/GB/catalogues/A2W_IM_monobloc+split_EN_final_2014-05-15.pdf

Tutaj http://www.icglimited.co.uk/library/web/2.%20Panasonic/7.%20Air%20To%20Water%20Heat%20Pump/3.%20Installation/Aquarea%20Split%20Systems%20Installation%20Handbook%202013%20(A2W-SPX-130305-012).pdf

od strony 69 do 73 bardziej rozbudowana wersja

 

Zaprosić serwis zimą, kiedy urządzenie ma osiągać swoje parametry i niech sprawdzają po kolei.

 

Rób to najlepiej z taką częstotliwością, by nie stracić gwarancji na urządzenie.

Kupując je na pewno dostałeś kartę gwarancyjną, która takie informacje zawiera.

 

Przede wszystkim, zlecić serwis na podstawie konkretnej oferty, z wyszczególnionymi pracami.

I koniecznie żądać protokołu wykonanych prac.

 

Dzięki za pomoc! Te checklisty są na pewno pomocne przy uruchomieniu, ale moja pompa działa i ma się dobrze, jestem bardzo zadowolony tylko zastanawiam się czy są jakieś wskazania do okresowego przeglądu typu wyczyszczenie *czegoś* albo okresowa wymiana *czegoś* coś jak olej w samochodzie :cool: Chyba, że w pompach to inaczej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Szybkie pytanie:

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W

Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

 

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?

Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

 

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Szybkie pytanie:

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W

Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

 

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?

Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

 

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

 

Z góry dzięki za pomoc

 

 

Wg danych , które podałeś -to w/w pompy praktycznie osiągają te same moce przy -15 st.COP-y ma lepsze T-cap czyli druga pompa.Wrocław jest "ciepłym" miastem i temp poniżej 20 st to rzadkość.Możesz jeszcze pomyśleć o zwykłym Panasie 3 fazowym -ma parametry T-capa , przy niższej cenie.

T-cap pracuje do -28 st , pozostałe Panasy do -20 st.T-cap 9 kW potrafi uzyskać moc ok 11,5kW ("wnętrzności" z T-cap12 kW)

pzdr

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych , które podałeś -to w/w pompy praktycznie osiągają te same moce przy -15 st.COP-y ma lepsze T-cap czyli druga pompa.Wrocław jest "ciepłym" miastem i temp poniżej 20 st to rzadkość.Możesz jeszcze pomyśleć o zwykłym Panasie 3 fazowym -ma parametry T-capa , przy niższej cenie.

T-cap pracuje do -28 st , pozostałe Panasy do -20 st.T-cap 9 kW potrafi uzyskać moc ok 11,5kW ("wnętrzności" z T-cap12 kW)

pzdr

 

Wrocław może i tak :) jednak dom postawiony jest w miejscowości pod Wrocławiem na odkrytym mocno wietrznym terenie, bez zwartej zabudowy.

 

Nie mniej jednak zakładam, że temp. poniżej -20 nie powinny mieć miejsca a nawet gdyby to czy wersja SDC 12kW 3 fazy(1-szy zestaw), która de facto jest odpowiednikiem T-CAP 9KW (2-gi zestaw) nie powinna dać sobie z tym rady ? Ceny obydwu jednostek są niemal identyczne co tylko potwierdza tezę o tym, że są identyczne. Zastanawiam się jednak która z jednostek lepiej(ekonomiczniej) sprawuje się w temperaturach -5/+5C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław może i tak :) jednak dom postawiony jest w miejscowości pod Wrocławiem na odkrytym mocno wietrznym terenie, bez zwartej zabudowy.

 

Nie mniej jednak zakładam, że temp. poniżej -20 nie powinny mieć miejsca a nawet gdyby to czy wersja SDC 12kW 3 fazy(1-szy zestaw), która de facto jest odpowiednikiem T-CAP 9KW (2-gi zestaw) nie powinna dać sobie z tym rady ? Ceny obydwu jednostek są niemal identyczne co tylko potwierdza tezę o tym, że są identyczne. Zastanawiam się jednak która z jednostek lepiej(ekonomiczniej) sprawuje się w temperaturach -5/+5C...

 

Wystarczy , że wejdziesz na stronę Panasa i porównasz sobie dane z tabelki z Cop-ami ( prawie na końcu katalogu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Szybkie pytanie:

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku z OZC = 8991W

Dodatkowo CWU dla 4 osób (2 dorosłe + 2 dzieci) szacunkowo = 1000W

 

Czy zestaw WH-UD12HE8 / WH-SDC12H9E8 jest odpowiednim wyborem ?

Czy ewentualnie można zastanowić się nad WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ?

 

Być może, któryś z użytkowników posiada jednostkę przy podobnych parametrach...

 

Z góry dzięki za pomoc

 

OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?

Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.

Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?

Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.

Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

 

Hej Mr CNC,

wg tabelek to przy -15 st obie PC będą miały po 9 kW-nie wiem jak zwykły Panas 12 kW działa w realu , ale T-cap model F ma moc prawie 11 kW przy -15 st i ogólnie lepsze COP.Cenowo będzie duża różnica ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy , że wejdziesz na stronę Panasa i porównasz sobie dane z tabelki z Cop-ami ( prawie na końcu katalogu)

 

Dane z tabelki przeglądałem już wielokrotnie, zastanawiałem się czy nie kryją się tutaj jakieś inne niuanse czy jest to jednak faktycznie tylko chwyt marketingowy.

Wynika z tego, że jeżeli nie T-CAP 9kW to albo T-CAP 12kW albo SDC 16kW a to są już spore różnice cenowe. Do tego zastanawiam się jeszcze może być obciążenie cieplne w moim przypadku dla np. 15C lub -10C pod kątem grzania w II taryfie i tm podobne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC masz zrobione dla +20st.C wewnątrz?

Jak ma być 22st.C wewnątrz to +10%. i wtedy łącznie zapotrzebowanie wyjdzie około 11kW a pompa WH-UX09HE8 / WH-SXC09H3E8 ma maksymalnie 12kW mocy grzewczej. Więc to będzie trochę na styk.

Dlatego raczej ja bym Ci polecał SDC 12kW tam w razie czego grzałki zapasowe są 9kW.

 

Temp. wew. 21C,

Rozumiem, że mówisz tutaj o mocy z grzałkami. Czyli, że SDC ma większy bufor i jakoś nie zwróciłem na to uwagi.

Cenowo obie jednostki są niemal identyczne. Pod kątem COP poniżej dane z raportu dla Federalneg biuro ds. Gospodarki i kontroli eksportu Niemiec z lutego 2018 (NIBE jako ciekawostka bo byłem do niej mocno namawiany). SDC wygląda tutaj znacznie gorzej od T-CAP a nawet zwyklej 9kW 3F już przy -7C.

 

NIBE Systemtechnik GmbH NIBE SPLIT (AMS 10-12 + HK 200S)

COP A-7/W35 - 2,90

COP A2/W35 - 3,35

COP A10/W35 - 4,31

MOC A2/W35 - 8,25 kW

 

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD09FE8 + WH-SDC09F3E8 ]

COP A-7/W35 - 3,08

COP A2/W35 - 3,82

COP A10/W35 - 5,33

MOC A2/W35 - 8,83 kW

 

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09HE8 + WH-SXC09H3E8 ]

COP A-7/W35 - 3,16

COP A2/W35 - 3,78

COP A10/W35 -5,33

MOC A2/W35 - 8,89 kW

 

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD12HE8 + WH-SDC12H9E8 ]

COP A-7/W35 - 2,82

COP A2/W35 - 3,28

COP A10/W35 - 4,74

MOC A2/W35 - 10,87 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,

z tymi grzałkami w Panasach w trybie automatycznym , to raczej się one nie włączają podczas normalnej pracy lub włączą się na moment.

Nie jestem pewien jak jest w najnowszych modelach ,ale w moim F musi być różnica 8K do zadanej temp bez przyrostu przez pewien czas.

Teraz w modelach 9 kW chyba nie występuje grzałka 9 kW- jest tylko 3 kW. Wtedy zwykła SDC 12 kW z 9 kW grzałkami może rozwiązać temat awaryjnego zasilania kiedy sprężarka nie będzie działać-musi być jednak sprawna reszta sterowania.Przy SDC najbardziej przeszkadzają mi gorsze COP-y od T-capa.

Będziesz miał bezpieczeństwo na czas "W" - ale będziesz musiał za to płacić więcej na zużyciu.

Jeśli będziesz miał bufor-to możesz wyprowadzić tylko przyłącze pod awaryjne podłączenie pieca elektrycznego.Jeśli bez bufora , to też można przygotować równoległą instalację pod piec elektryczny (parę trójników i zaworów ...)

Takie tylko przemyślenia mi się pojawiły-w sumie w dwóch przypadkach ogrzejesz chałupę , kwestia tylko oszacowania zabezpieczenia...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to zastanawiam sie jeszcze czy jezeli 9kW potrzebuje dla 21C wewnatrz to czy po prostu przez te kilka dni mrozu w roku obnizenie temp do 19-20C wewnatrz nie rozwiazuje problemu. Nie powinno byc to chyba az tak uciazliwe dla ogolnego komfortu uzytkowania...

 

Nowo budowany dom nie wychłodzi Ci się przez parę godzin ostrych mrozów-po za tym ,kiedy będą największe mrozy i PC będzie teoretycznie brakować mocy , to nadal przecież PC będzie pracować i uzupełniać straty na bieżąco. Czasem kalkulujemy tak , jakby PC się miała całkiem wyłączyć (ok-przy SDC już przy -20 st sprężarka się wyłączy , ale w Twoich okolicach to naprawdę rzadkość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to zastanawiam sie jeszcze czy jezeli 9kW potrzebuje dla 21C wewnatrz to czy po prostu przez te kilka dni mrozu w roku obnizenie temp do 19-20C wewnatrz nie rozwiazuje problemu. Nie powinno byc to chyba az tak uciazliwe dla ogolnego komfortu uzytkowania...

 

Przez te kilka dni ubierzesz koszulkę sweter czy kufajkę w zależności od tego jak Ci będzie zimno.

 

Nowo budowany dom nie wychłodzi Ci się przez parę godzin ostrych mrozów-po za tym ,kiedy będą największe mrozy i PC będzie teoretycznie brakować mocy , to nadal przecież PC będzie pracować i uzupełniać straty na bieżąco.

 

Jak to wytłumaczyć niektórym magikom na forum, którzy liczą temp. wewn. z dokładnością do 0,2 stopnia a histerezę mają 0,5 stopnia Celsjusza, a na zewnątrz wychodzą w skafandrach kosmicznych, żeby komfort nie ucierpiał...

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość godzin z daną temperaturą dla dla Wrocławia w okresie grzewczym;

 

Nie potrafię tego znaleźć na stronie...

 

EDIT:

Chyba mam:

http://portpc.pl/arkusze/

Tylko jak z tego skorzystać? Klikam "Wybierz lokalizację" i ... nic się nie dzieje...

 

EDIT2:

OK, poszło...

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko mam... Zakupilem moduł Smart Cloud do mojej SDC 2017 9kw. Urządzenie podłączyłem, zarejestrowałem się. Mogę sterować pompa jednak nie widzę statystyk zużycia energii i nie widzę harmonogramu w aplikacji. Coś przeoczyłem w konfiguracji?

 

Trzeba trochę poczekać, tam długie są czasem okresy pomiędzy synchronizacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...