Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ktos sprawdzal/dowiadywal sie jakie jest minimalne oddawanie mocy w T-Cap vs Zwykla 9kW ?

 

Nie jest to "nieistotne". :)

 

to aby było dobrze porównane to musi być porównane TCap a "zwykła" 3 fazy i "zwykła" 1 faza bo tam wraz z fazą najczęściej zmienia się wiatrak.

 

W dwóch domach jak powyżej mowa o obciążaniu 6 do 6,5kW to oddanie minimalne mocy między Tcap a zwykła 3 fazy ma praktycznie niewielką różnicę. Co innego dać zwykła 1 fazową.

Ja tam nikogo do przewymiarowania nie zachęcam!

Sobie pod to 6kW bym kupił zwykła 9kW 3 fazy (tańsza od TCap ok 1000zł). Dom zechce 1kW a ja wyprodukuje 3kW to znaczy tylko tyle że zagrzeje to szybciej i na zapas. Problem z oddaniem mocy mały przy domach 5-6-7kW obciążania cieplnego. Ten czynnik przy zakupie bym decydujący nie robił co PLN na inwestycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.900 zł dokładnie za t-cap 3-fazy.Mieszkam pod Szczecinem tu zimy praktycznie nie ma a jak są to te -15 zobaczysz może 5-10 dni w roku

czyli reasumując masz do wyboru (bo 1 wyceny Ci nie podali)

7kW 1-fazowa 15.300zł

9kW 1-fazowa 15.900zł

9kw 3-fazowa 18.700zł

9kw 1-fazowa T-Cap ok 19.700zł (ok-brakująca cena)

9kw 3-fazowa T-Cap 22.000zł

 

To byłby komplet. Ja bym był najbliżej zakupu 9kw 3-fazowa 18.700zł.

 

p.s. Szczecin czy Suwałki - bez różnicy jak jest OZC to potrzebujesz 6 czy kolega inny 6,5kW. 6kW obciążenia z OZC Szczecin a Zakopane to nadal to samo 6kW.

 

p.s.2. do jakiej temp. wewnątrz domu liczyłeś OZC - normowo 20*C, bo niektórzy lubią więcej i OZC może podskoczyć o kilkanaście %.

 

Trafnych wyborów życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich ponownie,

 

chciałbym wrócić do tematu COP dla trybu CWU w T-cap'ie model F .Mam teraz zamontowany zbiornik 300 ltr z wężownicami 3,4m2.

Oto wyniki pomiarów dla 0,01 GJ w zbliżonych warunkach dla Tcwu zad=45st , T zewnętrzna =10-12 st :

 

-najlepsze COP dla V pompy wodnej 5 i 6 , dla temperatur wody wyjściowej z PC do 44 st COP=4,6 , dla 44 do 51 COP=3,46 , COP średni=4

-algorytm pracy : +2K do zadanej Tcwu ,delta T=8 st do kolejnego włączenia

 

Jest tylko jeden problemik , przy Vp=5 (i wyżej) PC się zapowietrza .Najpierw myślałem ,że to jakieś powietrze po instalacji PC i zasobnika , szukałem jeszcze nieszczelności-ale po tygodniu użytkowania i regularnego odpowietrzania zacząłem drążyć temat- no i znalazłem. "Im głębiej w las , tym ciemniej"-okazało się ,że jest jakieś prawo niejakiego Henry'iego , mówiące o rozpuszczalności powietrza w wodzie. Ogólnie chodzi o to ,że przy wyższych temperaturach z wody wydziela się gaz (powietrze) , ma to jeszcze związek z ciśnieniem (im wyższe , tym mniejsza rozpuszczalność) . Na samym początku ustawiałem Vp=3 bo ma optymalny przepływ tj 1500ltr/h i raz na tydzień lub dwa tyg puszczałem program odpowietrzania w PC i było ok , teraz przy wyższych prędkościach jest codziennie-ale tylko pod koniec grzania CWU. Kawitację pompy słyszę wyraźnie i wiem ,że to skraca jej żywotność. Drążąc dalej temat okazało się jeszcze ,że moje odpowietrzniki na instalacji mogą robić "kuku" -one służą podobno tylko do usuwania powietrza podczas napełniania systemu , a podczas pracy mogą się zapowietrzać.Wyczytałem jeszcze coś o separatorach , które usuwają te pęcherzyki powietrza. Ogólnie -jakaś paranoja , nie sądzę ,że u Was są zainstalowane separatory i specjalne odpowietrzniki.

Jedyne co mogę zrobić to o 0,5 bara podnieść ciśnienie w systemie w okolicach 3 bar (ale przy ciepłej wodzie)- teraz mam przy wył PC 2,2Bar /2,5 bar przy ciepłej wodzie.Mogę jeszcze zakręcić "czapeczki" odpowietrzników (w PC+ system).

Dlaczego nie ustawiam Vp=3 -wyraźnie słabszy COP ok 0,8-1

Gdzieś jeszcze czytałem opinie użytkowników o zapowietrzaniu się T-capa - może ktoś mi coś doradzi

 

pozdrawiam http://forum.muratordom.pl/images/smilies/sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jestem na etapie wyboru pompy ciepła P-W. Na 99% jestem zdecydowany na Panasonica. Mam policzone OZC. Dom 150 m2 na stałe 3 osoby w weekendy dodatkowo 2. Podłogówka wodna na całej powierzchni. Z OZC projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6520W, zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 10460 kWh/rok. Jest to wynik bez C.W.U. Czy mógłbym prosić o pomoc w doborze pompy i wielkości zasobnika C.W.U. Wdzięczny byłbym również za namiary na firmę z autoryzacją(gwarancja), którą taką pompę sprzeda i zamontuje w dobrej cenie na Ślasku okolice Mikołowa.

Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

wczoraj sprawdziłem połączenia na ssaniu PC i pod ociepleniem znalazłem delikatne nieszczelności na śrubunkach od ciepłomierza (nie było większego wycieku prawdopodobnie przez zasysanie podczas pracy PC).Mam nadzieję ,że to był ten problem-na wszelki wypadek pozdejmowałem wszystkie otuliny.Ogólnie mam teraz tylko układ do CWU , CO jest odcięty na zaworach. Mam na wierzchu 100% nową instalację właśnie do CWU (ok 4 mb rur fi 28) . Podniosłem jeszcze ciśnienie w układzie do ok 2,7 bara.

 

Pytanko do fachman19 :

czy latem dla CWU t-capy pracują na prędkościach pompy wodnej od 5 i wyżej ? (lub na przepływie powyżej 1,7m3/h)

 

Ciepłomierz (ultradźwiękowy) jest z przyłączem 1" i jest zainstalowany na ssaniu PC -czy to może zakłócać PC?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jestem na etapie wyboru pompy ciepła P-W. Na 99% jestem zdecydowany na Panasonica. Mam policzone OZC. Dom 150 m2 na stałe 3 osoby w weekendy dodatkowo 2. Podłogówka wodna na całej powierzchni. Z OZC projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6520W, zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 10460 kWh/rok. Jest to wynik bez C.W.U. Czy mógłbym prosić o pomoc w doborze pompy i wielkości zasobnika C.W.U. Wdzięczny byłbym również za namiary na firmę z autoryzacją(gwarancja), którą taką pompę sprzeda i zamontuje w dobrej cenie na Ślasku okolice Mikołowa.

Z góry wielkie dzięki.

 

Kopiuję moja odpowiedź bo przypadek podobny

 

Dla takiego obciążenia i cwu polecam 9kw 400V ale równie ważna jest inst. ogrzewania jak nie będzie przepływu to moc i cop pompy bardzo spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Kopiuję moja odpowiedź bo przypadek podobny

 

Dla takiego obciążenia i cwu polecam 9kw 400V ale równie ważna jest inst. ogrzewania jak nie będzie przepływu to moc i cop pompy bardzo spadnie.

 

Czy to powinien być T-cap? Może być 1-fazówka? Jest 2,5 tys. tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

 

 

Czy to powinien być T-cap? Może być 1-fazówka? Jest 2,5 tys. tańsza.

 

T-Cap nie musi być, ale moim zdaniem najlepszy wybór to 3-fazówka 9kW, nie T-Cap tylko zwykła. Jest o niebo wydajniejsza od zwykłej 1-fazówki, a COP nawet lepszy o ile dobrze pamiętam od 1-fazowego T-Cap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP T cap jedno fazowy ma lepszy niż zwykła 3fazowa. Do tego do -15*C ma stałą moc. Także się zastanawiam czy wybrać jednofazowego Tcapa czy zwykłą 3fazową....

 

Popatrz dokładnie na wykresy i parametry mocy/COP. Ja miałem ten sam dylemat i zdecydowanie przeważyła 3-fazowa zwykła 9-ka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy hydrobox panasoniców może być montowany w pomieszczeniach mokrych (łazienka), czy są jakieś przeciwwskazania techniczne do zamontowania hydroboxu na wysokości ok 0,6m od podłogi (w moim przypadku mam wolne miejsce w przestrzeni podschodowej, która jest otwarta na łazienkę).

 

Jakie są wymagania w zakresie montażu agregatu - odległość od elewacji a przede wszystkim odległość od granicy działki np ze względu na hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy hydrobox panasoniców może być montowany w pomieszczeniach mokrych (łazienka), czy są jakieś przeciwwskazania techniczne do zamontowania hydroboxu na wysokości ok 0,6m od podłogi (w moim przypadku mam wolne miejsce w przestrzeni podschodowej, która jest otwarta na łazienkę).

 

Jakie są wymagania w zakresie montażu agregatu - odległość od elewacji a przede wszystkim odległość od granicy działki np ze względu na hałas.

 

umów się na spotkanie z jakimś instalatorem pewnie coś doradzi

listę masz na stronie producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

 

Pytanko do fachman19 :

czy latem dla CWU t-capy pracują na prędkościach pompy wodnej od 5 i wyżej ? (lub na przepływie powyżej 1,7m3/h)

 

Ciepłomierz (ultradźwiękowy) jest z przyłączem 1" i jest zainstalowany na ssaniu PC -czy to może zakłócać PC?

 

pzdr

 

Nie wiem , PC sama to reguluje wg potrzeb .

A co do zasysania powietrza . Jeżeli w instalacji masz 2,7 bara .to tylko w wypadku wytwarzania przez pompkę dp musiałoby być wyższe od 2,7 bara .

Ta pompka nie ma takiej możliwości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...