Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

 

Stoję przed wyborem źródła ogrzewania domu. Jeśli chodzi o pompy powietrzne zastanawiam się nad Panasonic 9kW 1-fazowy i Panasonic 9kW T-Cap. Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla -22/+20.Do tego CWU 4 osoby. Dom zlokalizowany pod Białymstokiem o powierzchni grzanych podłóg 149m2. Kubatura 427m3. Pytanie kieruje do osób które znają temat. Która pompa będzie lepszym wyborem spośród tych dwóch? Dodam, że planowałem korzystanie z 2 taryfy, ewentualnie przedłużyć okienko południowe. Wiele osób mówiło o gorszym komforcie przy grzaniu nocnym, ale obecnie mieszkam w wielkiej płycie, więc nie wiem czy to będzie aż tak odczuwalne. Obecnie od styropianu do dołu okna mam 9,5cm, więc planowałem wylewkę 8,5 cm. Jeżeli pomocne to dom parterowy, Zapotrzebowanie budynku 65,4 kWh/m2. Podłoga 20cm 0,038, BK24 +20cm 0,031, sufit 40 cm granulatu 0,042. WM Bartosz, lub NIkol czy inne cuda, Okna 37m2 Softline 82- większość fixy.

 

Pozdrawiam

 

Wg mnie T-cap ,ponieważ :

-sprężarka pracuje do -28 st (w tańszym modelu do -20 st, chyba że coś zmienili)

-gwarantowana moc jest do -15 st , czyli będzie jej więcej pod T2

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 9kW 1F generacji H najmniejszy pobór jaki widziałem to 0,2kW, ale produkcji nie pamiętam.

 

Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

 

Czyli wszystko zgodnie z deklaracją producenta:

TCAP3F.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

 

Nie porównuj tcapa do zwyklego sdc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug OZC projektowane obciążenie budynku wynosi 5,4kW dla -22/+20.Do tego CWU 4 osoby.

 

Pozdrawiam

 

Ja bym dał 7kW bo Panas 6kW chyba nie ma, potrzebujesz 5,4kW + zapas na CWU = 7kW. Tym bardziej, ze te 5,4kW potrzebne jest dla -22 , a ile takich dni i nocy jest w skali roku ? Jak włączy się grzałka albo przez tydzień w ciagu roku PC popracuje przez całą dobę to też chyba tragedii nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie porównywanie COP dla T-Cap 9 kW i 12 kW. Według tabel wersja 12 kW ma gorszy COP, a przecież siedzą w nich te same sprężarki. Samo elektroniczne ograniczenie zakresu mocy jednostki nie powinno wpływać na parametry jej pracy. Może ta różnica bierze się ze sposobu pomiaru? COP jest obliczany dla mocy maksymalnej pompy czyli naturalnym będzie, że sprężarka dając 12 kW będzie miała niższą sprawność niż dając 9 kW. Tylko czy aby nie jest tak, że wersja 12 kW pracując w zakresie do 9 kW będzie miała identyczny COP co T-Cap 9 kW, a ich minimalna moc, z jaką mogą pracować, będzie taka sama?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRa SDC 7kW przy -15 ma tylko 4.6kW więc grzałka będzie działać o wiele wcześniej a autor jeszcze chce 2T więc ta 7kW raczej troszkę mało

 

Ja mam właśnie u siebie 7kW i wydaje mi się, że grzałka się u mnie nigdy nie załączyła.

Reasumując : grzeję głównie w tanim prądzie, PC 7kW, komfort mam zachowany i wiem ile kosztuje mnie prąd - to jest dla mnie ważniejsze niż parametry z katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRa SDC 7kW przy -15 ma tylko 4.6kW więc grzałka będzie działać o wiele wcześniej a autor jeszcze chce 2T więc ta 7kW raczej troszkę mało

 

Mam SDC 7 KW, styczeń-luty pompa chodzi non stop (minmalna temp. chyba z -20 ST), miałem ustawione włączenie grzałki na - 13 St. (chciałem sprawdzić jak to funkcjonuje) i ani razu się nie włączyła.

Te grzałki to trochę taki mit, nie wiem jak jest w serii H ale ktoś wspominał, że w F do załączenia się grzałki potrzebny był spadek delty do 7 stopni.

W większość dobrze ocieplonych domów nie ma szans na taki spadek temp. powrotu.

Przy zapotrzebowaniu 5,4 KW albo pompa SDC 7 KW albo 9 KW. Im mniejsza pompa tym lepiej się sprawdza przy grzaniu non stop (niska modulacja mocy).

Większa pompa przy grubej wylewce betonowej/płycie fundamentowej i grzaniu tylko w T2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie u siebie 7kW i wydaje mi się, że grzałka się u mnie nigdy nie załączyła.

Reasumując : grzeję głównie w tanim prądzie, PC 7kW, komfort mam zachowany i wiem ile kosztuje mnie prąd - to jest dla mnie ważniejsze niż parametry z katalogu.

 

Zwróć uwagę, że ty masz mniejsze zapotrzebowanie a kolega o 1 kw więcej plus 4 osoby CWU to daje zapotrzebowanie w okolicy 6,5-7 kw. przy -20 to pompa 7 kw styknie mu ledwie i to z grzałkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SDC 7 KW, styczeń-luty pompa chodzi non stop (minmalna temp. chyba z -20 ST), miałem ustawione włączenie grzałki na - 13 St. (chciałem sprawdzić jak to funkcjonuje) i ani razu się nie włączyła.

Te grzałki to trochę taki mit, nie wiem jak jest w serii H ale ktoś wspominał, że w F do załączenia się grzałki potrzebny był spadek delty do 7 stopni.

W większość dobrze ocieplonych domów nie ma szans na taki spadek temp. powrotu.

Przy zapotrzebowaniu 5,4 KW albo pompa SDC 7 KW albo 9 KW. Im mniejsza pompa tym lepiej się sprawdza przy grzaniu non stop (niska modulacja mocy).

Większa pompa przy grubej wylewce betonowej/płycie fundamentowej i grzaniu tylko w T2

 

Pytanko odnośnie pracy pompy. Masz w wersji H licznik przepracowanych godzin sprężarki przez ostatni rok? Pytam , bo wiadomo im mniejsza mo urządzenia to musi dłużej chodzić a utarło się nie pamietam skad ,że dobrze aby sprężarka nie chodziła dłużej w roku niż te 2000-2200 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych komentarzach dochodzę do wniosku, że w przypadku grzania w T2 lepiej brać 9kW T-CAP. Przy grzaniu całodobowym SDC 9kW. Jeśli chodzi o Panasa 7kW to niezły jest przy temperaturze +2 (praktycznie zbliżona moc do 9kW), ale mam obawy że na mój budynek może być za słaby. Chyba, że grzanie całodobowe i dogrzewanie grzałka. Gdzieś znalazłem taki wykres. Pewnie dla Was znany ;P

Zależność  mocy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, jam podobne urządzenie tzn TCAP 9KW 3F i najmniejszy pobór to 0,8kW przy 18-19Hz. Największy zaobserwowany był nie przy grzaniu a przy odszranianiu 5,6kw i 82Hz. Wcześniejsze zachwyty o grzaniu przy skrajnych temperaturach mnie troszkę dziwią. Ja przy -15C miałem 3.6kW poboru, 9kW mocy cieplnej,wskazany COP 2.5, często sporo gorzej. Łatwo sobie policzyć koszt takiego grzania w największe mrozy. Wiem, zaraz się odezwą właściciele domów zeroenergetycznych i pasywnych że im tak pogrzeje maks 2h i ciepła starczy na tydzień - u mnie nie i podejrzewam że u wielu posiadających dom o średniej izolacji też nie.

 

zajrzyj do statystyki temperatur w swoim regionie i sprawdź ile godzin w roku występuje temp. poniżej -10 i -15 jestem pewny że większość będzie w godzinach nocnych

statystyki z mojego rejonu masz w mojej stopce

np. średnia lutego 2018 to -2,9 a to jeden z zimniejszych choć w 2012 było -6

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych komentarzach dochodzę do wniosku, że w przypadku grzania w T2 lepiej brać 9kW T-CAP. Przy grzaniu całodobowym SDC 9kW. Jeśli chodzi o Panasa 7kW to niezły jest przy temperaturze +2 (praktycznie zbliżona moc do 9kW), ale mam obawy że na mój budynek może być za słaby. Chyba, że grzanie całodobowe i dogrzewanie grzałka. Gdzieś znalazłem taki wykres. Pewnie dla Was znany ;P

[ATTACH=CONFIG]410035[/ATTACH]

 

Darek skoro chcesz pci p-w bierz t-capa 9kW. Nie słuchaj, że 7kW wystarczy jak idziesz w 2T.

Masz ozc liczone dla -22/20. Założę się, że będziesz chciał mieć jakieś 22 więc Twoje obciążenie wzrośnie. No i przy 9kW szybciej nagrzejesz cwu.

Jak chcesz to mogę któregoś dnia wskoczyć do Ciebie na budowę i porozmawiamy.

U ciebie stoi vectra i czasem biały bus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie porównywanie COP dla T-Cap 9 kW i 12 kW. Według tabel wersja 12 kW ma gorszy COP, a przecież siedzą w nich te same sprężarki. Samo elektroniczne ograniczenie zakresu mocy jednostki nie powinno wpływać na parametry jej pracy. Może ta różnica bierze się ze sposobu pomiaru? COP jest obliczany dla mocy maksymalnej pompy czyli naturalnym będzie, że sprężarka dając 12 kW będzie miała niższą sprawność niż dając 9 kW. Tylko czy aby nie jest tak, że wersja 12 kW pracując w zakresie do 9 kW będzie miała identyczny COP co T-Cap 9 kW, a ich minimalna moc, z jaką mogą pracować, będzie taka sama?

 

dobrze kombinujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie pracy pompy. Masz w wersji H licznik przepracowanych godzin sprężarki przez ostatni rok? Pytam , bo wiadomo im mniejsza mo urządzenia to musi dłużej chodzić a utarło się nie pamietam skad ,że dobrze aby sprężarka nie chodziła dłużej w roku niż te 2000-2200 godz.

 

Nie słyszałem o tym, jak dla Mnie trochę głupota...bo jak pompa będzie chodzić non stop grudzień - luty to już tyle zrobi.

U Mnie pompa chodzi non stop, ale większość czasu w zakresie 20-30 HZ i wg Mnie to najlepsze dla sprężarki

Bardziej chyba chodzi o załączenie sprężarki, żeby załączała się jak najrzadziej - nie częściej niż raz na dwie godziny pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Może od razu przeproszę, że tak wpadam do tematu i zadaję być może tendencyjne pytanie ale zagotowało mi się pod nogami i potrzebuję Waszej pomocy/opinii.

Mam ofertę i wydaje mi się być atrakcyjna ale dotyczy pompy Monoblok o której praktycznie nic nie wiem i stąd moje pytanie.

Oferta dotyczy ;

-monoblok Panasonic Aquarea 9,0 kW generacji "H" WH-MDC09H3E5 1 FAZ. (z grzałką 1,5+1,5=3 kW)

-monoblok Panasonic Aquarea T-CAP 9,0 kW generacji "G" WH-MXC09G3E8 1 FAZ. (z grzałką 1,5+1,5=3 kW)

Może jest ktoś kto użytkuje lub cokolwiek wie na temat tych pomp? W necie jakoś nie bardzo mogę coś znaleźć .Wady/zalety?

Będę bardzo wdzięczny za każde informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...