Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam Serdecznie,

 

Budujemy dom w lilakach 6 - 143,8 m2 w tym garaż 18,68 m2.

 

Budujemy z Ytong - na ścianach planujemy 20cm porządnego grafitowego styropianu. Na podłodze 15cm również nie będziemy żałowali na jakości styropianu.

Okna przynajmniej Ug=0,5. Strop płyta żelbetowa - na poddaszu chce położyć wełnę im więcej tym lepiej.

 

Oczywiście ogrzewanie podłogowe.

 

Chciałem zrobić kominek awaryjnie, gdyby pompa nie dała rady lub trzeba byłoby ją wspomóc, jednak teraz myślę, że to spory koszt. Co o tym sądzicie?

 

Czy przy takim ociepleniu warto sobie zawracać głowę kominkiem i wydawać na niego pieniądze? To przecież oszczędność rzędu 20-30 tys?

 

Czy ktoś z Was ma podobny dom? Ile orientacyjnie +/- może mnie kosztować ogrzewanie?

 

Bardzo proszę o opinie i poradę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kominek ma służyć tylko w razie awarii pompy, to zdecydowanie nie. Taniej będzie grzać te parę dni bezpośrednio prądem.

 

W razie awarii to jedno, chodzi mi raczej jako wspomaganie pompy przy bardzo dużych mrozach... Obecnie w roku nie ma wiele takich dni, jednak nigdy nie wiemy co będzie w przyszłości. Z drugiej strony słyszałem od osoby, która użytkuje pompę (pierwszą zimę), że przy tych kilkunastu dniach -15 i mniej, że wiele więcej prądu nie brało. Za cały sezon zapłacił 600zł za grzanie wody użytkowej oraz grzanie domu (bardzo dobrze docieplony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrana pompa nie wymaga wspomagania. Nie spotkałem się na forum z kimś kto dogrzewa dom w duże mrozy, np. kominkiem. Z reguły większość grzeję w taniej taryfie, a więc mają jeszcze duży zapas mocy.

 

Dlatego już praktycznie podjąłem decyzję o rezygnacji z kominka... Pieniądze można przeznaczyć np. na fotowoltaikę. Swoją drogą pompy ciepła muszą być jeszcze bardzo mało popularne. Nigdy jeszcze nie widziałem domu bez komina... Praktycznie wszystkie, które powstają, a obserwuję teraz budowy to mają 2-4 kominy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek to tylko żeby sobie popatrzeć na ogień. Koszt kominka to minimum 15tys(komin, wkład, obróbka). Za tyle kasy to można dom ogrzewać prądem przez 2-3 sezony. W razie awari zasilania lepiej mieć agregat (3 tys) a w razie awarii sprężarki są grzałki. Natomiast jesli cały system grzewczy szlak trafi to lepiej podjechać do marketu i kupic z 5 farelek za te 300-500zł na czas naprawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.

Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.

Czy wiecie czym to możne być spowodowane?

Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).

Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.

Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.

Czy wiecie czym to możne być spowodowane?

Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).

Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.

Zmniejsz obroty na obiegowce i powinno być ok z hałasem. Tylko pytanie czy wszystko będzie dobrze będzie ścigać na silniejszych obrotach.niech to sprawdzi fachman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamontowaną pompę PanasonicTCAP 9KW. Budynek parter i piętro (2 rozdzielacze po 11sekcji (1sekcja drabinka) - 1 pompa obiegowa.

Podczas działania nieraz słyszę bardzo duży "hałas", "dudnienie" w niektórych pomieszczeniach na dole jak by śmigłowiec startował koło mojego domu.

Czy wiecie czym to możne być spowodowane?

Raczej nie jest to hałas spowodowany działaniem jednostki wew. czy zew. lecz bardziej pompy obiegowej (tak mi sie wydaje).

Jak to mogę sprawdzić? Instalacja jeszcze nie oddana przez instalatora wiec chciał bym wiedzieć jak z nim gadać.

 

Witam,

może jest problem z powietrzem w układzie-spróbuj odpowietrzyć

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ws „dudnienia”-kiedy puszczałem PC z wyższymi prędkościami obiegówki bez bufora/sprzęgła , występowało takie zjawisko na rurach miedzianych w kotłowni (zakręty, podejścia do pionów).

Działo się to po nagrzaniu domu, kiedy zaczęły zamykać się głowice termostatyczne na grzejnikach.

Ze względu na w/w zjawisko oraz hałas na grzejnikach od wysokiego przepływu-moja PC pracuje tylko na sprzęgle (bypass jest tylko awaryjnie)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji Aquarea Smart Cloud pojawiła się nowa zakładka Service Cloud. Wymaga rejestracji i podania maila firmy, którą się o tą usługę prosi. Jest z tego jakiś pożytek dla przeciętnego użytkownika i jaką firmę prosić?

.PS. Działa Wam odczyt danych? Z wykresu wynika, że wczoraj do 19-tej ładnie rejestrowało temperatury i zużycie, potem przerwa do dziś, do 6-tej i już ciągłe linie temperatur i brak rejestracji zużycia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...