Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jak już jesteśmy przy grzałki i zasobnik cwu. Niedługo będzie montowany u mnie t-cap monoblok 9kW 1 faza i teraz mam pytanie bo widzę że temat poruszony sterowania grzałki w zasobniku cwu. Czy jest możliwość w moim przypadku na sterowanie grzałką z zasobnika cwu przez pompę. Czy tylko taka możliwość w all in 1 z wbudowanym zasobnikiem?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cenna informacja. Faktycznie tak było, że grzało do 55 st. (nawet równiutkim 3 kW, choć może to przypadek), ale sprężarka się wyłączała, moc 0 kW, temperatura zasilania spadała i nic się nie działo - może grzałka się włącza z opóźnieniem?. Nie pamiętam już na jakim ustawieniu grzałki zbiornika [wewn/zenw] to sprawdzałem, ale na pewno nie było ikonki grzałki wspomagającej zbiornika i nie było żadnego błędu. A podejrzewam, że jest to na tyle sprytne urządzenie, że zaraz jakiś błąd by wyrzuciło. Model 3-fazowy.

Nie jestem w stanie zdalnie sprawdzić jaki rodzaj grzałki mam ustawiony.

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cenna informacja. Faktycznie tak było, że grzało do 55 st. (nawet równiutkim 3 kW, choć może to przypadek), ale sprężarka się wyłączała, moc 0 kW, temperatura zasilania spadała i nic się nie działo - może grzałka się włącza z opóźnieniem?. Nie pamiętam już na jakim ustawieniu grzałki zbiornika [wewn/zenw] to sprawdzałem, ale na pewno nie było ikonki grzałki wspomagającej zbiornika i nie było żadnego błędu. A podejrzewam, że jest to na tyle sprytne urządzenie, że zaraz jakiś błąd by wyrzuciło. Model 3-fazowy.

Nie jestem w stanie zdalnie sprawdzić jaki rodzaj grzałki mam ustawiony.

Pablo w tym układzie są cztery możliwości:

1. instalator nie podłączył grzałki lub nie załączył bezpiecznika od grzałki.

2. Nie jest aktywowana

3. Nie robiłeś próby przy ustawieniu na grzałka zbiornika/wew.

4. Wystąpił kiedyś błąd H70 i zadziałało zabezpieczenie grzałki jednostki wew. Błąd został skasowany ale nie zostało zresetowane zabezpieczenie OLP grzałki.

 

Po nad to po co chcesz grzać do 75 stopni? Do dezynfekcji 65 jest aż nad to.

Z tego co pisałeś wcześniej obstawiam punkt 3.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

1. Zdjęcia widziałeś - ja nie ocenię czy to jest dobrze podłączone. BOOSTER HEATER jest nie podłączone - dwa dolne złącza. W zimie c.o. grzałka grzała

2. Co do aktywacji w menu, to walczę z tym (jak widać).

3. Robiłem i tak, i tak.

4. H70 nie przypominam sobie.

 

Czy do pracy grzałki podgrzewającej wodę musi być załączone [wymuszenie pracy grzałki] z menu podręcznego (to ze słoneczkiem) oraz załączona ikonka (czyli dwie) grzałek wspomagających co i cwu?

 

Może być i 65 st. C. Ale chcę móc tyle uzyskać oraz uruchomić harmonogram dezynfekcji.

 

Jest jeszcze jedna opcja menu, tylko nie mogę jej odnaleźć w instrukcji - coś z grzaniem AUTO/RĘCZNE - jak to ustawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia widziałem i w twoim przypadku przy grzałce wew. w tym rejonie płyty jest OK. Natomiast nie wiem jak wygląda w okolicy różnicówki i bezpiecznika grzałki na płycie. W zimie mówisz że grzałka grzała - w jakim sensie? Do odszraniania w jednostce dwu wentylatorowej grzałka jest nie używana. Z menu walczyć nie masz co wystarczy ustawić tak jak pisałem. Nie musi być załączone wymuszenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś widać :596fcd360cb4.jpg

Odnalazłem notatki i mam tak:

Grzałka pokojowa [WŁ]

Grzałka zbiornika {WYŁ]

DEZ. TERM [WŁ]

PODŁ. ZBIOR. [TAK]

GRZAŁKA ZBIOR. [WEWN <65- tutaj po parunastu minutach wyrzuciło H91] [ZEWN. <75] - grzeje do 55 st.

WYMUŚ PRACE GRZAŁKI [AUTO].

 

W zimie pompa była ustawiona na zbyt niską temperaturę (podłogówka się wychłodziła) i chodziła grzałka (166 h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś widać :596fcd360cb4.jpg

Odnalazłem notatki i mam tak:

Grzałka pokojowa [WŁ]

Grzałka zbiornika {WYŁ]

DEZ. TERM [WŁ]

PODŁ. ZBIOR. [TAK]

GRZAŁKA ZBIOR. [WEWN <65- tutaj po parunastu minutach wyrzuciło H91] [ZEWN. <75] - grzeje do 55 st.

WYMUŚ PRACE GRZAŁKI [AUTO].

 

W zimie pompa była ustawiona na zbyt niską temperaturę (podłogówka się wychłodziła) i chodziła grzałka (166 h).

 

Wiesz co ?

Twój instalator zrobił Cię w balona i nie podłączył Ci grzałki ....

ręce opadają.

 

power suplly 2 tam się podpina zasilanie grząłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC mnie uprzedził. Do tego czarnego zabezpieczenia w ogóle nie jest podane napięcie. Grzałka nigdy Ci się nie załączyła bo nie miała jak. W ustawieniach ma być tak:

Grzałka pokojowa WŁ i tam trzeba ustawić od jakiej temp może ale nie musi się załączyć - u mnie jest -15 ale u Ciebie niekoniecznie - zależy od strefy i budynku

Grzałka zbiornika WŁ i ustawienie na grzałkę wew.

Reszta OK

Ale zacząć trzeba od podania napięcia do grzałki.

 

Z drugiej strony trochę mnie dziwi że grzałka wskazuje ponad sto godzin pracy. Chyba że instalator coś przycwaniakował i zrobił jakieś niezgodne ze stuką obejście kosztem oszczędności kilku metrów przewodu którego na fotce nie widać.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za pomoc. Ale teraz już kompletnie zgłupiałem.

Fakty: w zimie pompa była ustawiona na niską temperaturę. Przestała działać, podejrzewam, że chodziła na anty-zamarzaniu.

5995446ae514.jpg

Jest ta grzałka podłączona czy nie.... Pewność się uzyska odkrywając wiązkę przewodów zasłaniającą górne złącza?

W pompie osobiście zrobiłem tylko i wyłącznie słownie dwie rzeczy - przeniosłem na ścianę panel sterujący przedłużając przewody oraz wpiąłem w płytę złącze modułu komunikacji - bez ofiar mam nadzieję.

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może instalator Ci umyślnie nie podłączył żeby nie klepało kWh. Czasem tak robiłem jak klient miał pompę, która na pewno da sobie rade.

Podłączasz zasilanie pod grzałkę i jest po problemie.

Gdybyś miał podpiętą grzałkę to te 166x3kWh by Cię trochę kosztowało a tak zaoszczędziłeś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może instalator Ci umyślnie nie podłączył żeby nie klepało kWh. Czasem tak robiłem jak klient miał pompę, która na pewno da sobie rade.

Podłączasz zasilanie pod grzałkę i jest po problemie.

Gdybyś miał podpiętą grzałkę to te 166x3kWh by Cię trochę kosztowało a tak zaoszczędziłeś :-)

 

Jest jeszcze 2 opcja ta power suplay2 jest na grzałkę CWU do zbiornika a grzałka Twoja jest zasilana z tej dużej różnicówki.

Jaką Ty masz dokładnie pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma t-capa 9 trzy fazowego. Ta opcja z zasilaniem z głównej różnicówki też może być. Tylko czemu nie łapie przy wygrzewaniu zbiornika.

 

ustawienia, niech nagra filmik jak ma ustawienia, i czy pali mu się na głównym wyświetlaczu u góry taka mała grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Nieśmiało zamieszczam swój pierwszy post na forum :)

 

Po przeczytaniu setek stron w temacie, przymierzam się do zakupu jednego z modeli Aquarea 16KW , zastanawiam się nad monoblokiem z uwagi na oszczędność miejsca w kotłowni.

Kilka stron wstecz był poruszany temat monobloków i ryzyka zamarzania wody w układzie. Szukając pompy dla siebie rozmawiałem między innymi z doradcą technicznym Galmet i podzieliłem się z nim (nią) taką obawą. W odpowiedzi dostałem informację że Galmet ma coś takiego jak płytowy wymiennik woda-glikol (koszt 2500zł netto) . Glikol daje się tylko do układu pomiędzy monoblokiem a kotłownią (wymiennikiem), dalej wymiennik płytowy przekazuje ciepło wodzie.

Brzmi pięknie - brak ryzyka zamarzania + brak glikolu w podłogówce. Domyślam się że można by zastosować taki wymiennik dla dowolnej pompy typu monoblok.

 

Pytanie czy nie będzie strat ciepła przy tym przekazywaniu ciepła z glikolu do wody ? Wydajność pompy nie spadnie przy takim rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Nieśmiało zamieszczam swój pierwszy post na forum :)

 

Po przeczytaniu setek stron w temacie, przymierzam się do zakupu jednego z modeli Aquarea 16KW , zastanawiam się nad monoblokiem z uwagi na oszczędność miejsca w kotłowni.

Kilka stron wstecz był poruszany temat monobloków i ryzyka zamarzania wody w układzie. Szukając pompy dla siebie rozmawiałem między innymi z doradcą technicznym Galmet i podzieliłem się z nim (nią) taką obawą. W odpowiedzi dostałem informację że Galmet ma coś takiego jak płytowy wymiennik woda-glikol (koszt 2500zł netto) . Glikol daje się tylko do układu pomiędzy monoblokiem a kotłownią (wymiennikiem), dalej wymiennik płytowy przekazuje ciepło wodzie.

Brzmi pięknie - brak ryzyka zamarzania + brak glikolu w podłogówce. Domyślam się że można by zastosować taki wymiennik dla dowolnej pompy typu monoblok.

 

Pytanie czy nie będzie strat ciepła przy tym przekazywaniu ciepła z glikolu do wody ? Wydajność pompy nie spadnie przy takim rozwiązaniu ?

 

wymiennik płytowy to strata wydajności, 2 czujnik przepływu który trzeba zamontować, pompę wtórną, ogólnie paranoja.

A ta cena 2500zł tylko galmet mógł z taką wyskoczyć :-)

Odpuść sobie to rozwiązanie, jak nie masz miejsca w kotłowni to monoblok i glikol wszędzie, albo split(aż tyle miejsca nie potrzeba, ale Twojej kotłowni nie widziałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

 

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

 

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :

 

 

Założenia :

Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)

Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne

Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)

W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)

CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

 

Mój pomysł na instalację :

 

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie

2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.

3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l

 

 

Moje wątpliwości :

1 czy 3 fazowa pompa ?

Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?

Czy 16kw będzie ok. ?

Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...