Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

 

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

 

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :

 

 

Założenia :

Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)

Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne

Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)

W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)

CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

 

Mój pomysł na instalację :

 

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie

2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.

3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l

 

 

Moje wątpliwości :

1 czy 3 fazowa pompa ?

Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?

Czy 16kw będzie ok. ?

Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

 

Poleciałeś......

ale nie napisałeś ile takich domów ma ta pompa ogrzewać Bo wychodzi tak ze 2-3.

Na ten dom minimum T-CAP 9kW max T-CAP 12kW,

Jak wszędzie podłoga to bufora nie potrzeba, ewentualnie sprzęgło 50-100L.

Zbiornik CWU 400L z węż 5m2 to ja montuję do zubadana 23kW, a do Ciebie 300-max400L i wężownica 2,4-3m2 wystarcza. Taka pompa 12kW itak zagrzeje te 300L od 8st.C do 45st.C w 75minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź - rozwiałeś moje nadzieje .

 

Nad wyborem pompy spędziłem pewnie już kilkadziesiąt godzin - mam dość, ale już chyba widać koniec. Generalnie powinno być tak, że idę do instalatora mówię że chcę pompę ciepła, on mi ją dobiera , instaluje i żadne techniczne szczegóły nie powinny mnie interesować. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i każdy mówi coś innego. Jeden doradza jedynie słuszne rozwiązania jednej firmy, drugi chce instalować bufor 1000l, trzeci bez bufora bo wg niego duża powierzchnia podłogówki jest buforem, każdy doradza inną moc pompy. Komu ufać ? Pozostaje czytać, radzić się, dokształcać … Tylko skąd podczas budowy brać na to czas :(

 

Proszę Was o weryfikację czy dobrze to sobie obmyśliłem :

 

 

Założenia :

Dom : 160m2 parter + 100m2 poddasze (używane sporadycznie-bilard, sala kinowa, goście)

Dom energooszczędny - ściany wełna 20cm , dach piana PUR 20cm + rekuperacja Zehnder 450 (tak zrobiona że mogę odłączyć piętro jak nie użytkuję), duże przeszklenia od południa, okna 3 szybowe, rolety zewnętrzne

Kominek 15kw ale bez płaszcza i żadnego rozprowadzenia ciepła po domu (palenie dla klimatu)

W całym domu podłogówka (parter posadzka z anhydrytu -mniejsza bezwładność/większa możliwość sterowania temperaturą podłogi) + drabinki elektryczne w łazienkach. Mam zamiar sterować temperaturą poszczególnych pętli podłogówki na podstawie harmonogramu/zdarzeń (automatyka w domu)

CWU - 5 osób w tym 3 damy lubiące wodę i wannę ( w domu 3 łazienki i 2 wanny)

 

Mój pomysł na instalację :

 

1) Pompa Aquarea KIT-WXC16H9E8 - split,16kw,T-CAP, trójfazowa, do pracy głównie w 2 taryfie

2) Zasobnik cwu. 400L , wężownica 5m2, - duża powierzchnia wężownicy po to aby woda użytkowa szybko się nagrzała po jej zużyciu.

3) BUFOR 500l, 1-Wężownica , , jedna wężownica bo nie przewiduje dodatkowych źródeł ciepła (brak, solarów, kominka z płaszczem itp.) . Pojemność bufora wyliczam ze wzoru 30litrów na każdy kw mocy pompy, czyli wychodzi mi 480l

 

 

Moje wątpliwości :

1 czy 3 fazowa pompa ?

Co myślicie o pojemności bufora i CWU ?

Czy 16kw będzie ok. ?

Czy ktoś miał do czynienia z wersją pompy Panasonic Super Quiet WQC16H9E8 -podobno ma bardzo cichy tryb nocny ? Słychać różnicę, czy chwyt marketingowy ?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - szczególnie krytyczne.

 

Jeżeli posadzka anhydrytowa to po ci przewymiarowana PC? Raczej odpada grzanie tylko w II taryfie... Zrezygnuj z bufora (wiele osób tak ma) i daj mniejszy zbiornik na CWU... Tryb nocny (cichy) wiąże się ze zmniejszeniem wydajności PC, a zazwyczaj w nocy, potrzebujemy jej najwięcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugeste. Jeden domek będę grzał :)

16kw chciałem zainstalować ze strachu , jak sobie sam liczyłem zapotrzebowanie to mi wyszło 12kw, ale jak rozmawiałem z instalatorami to się łapali za głowę i straszyli grzałkami (wszyscy bez wyjątku - Danfos, Buderus, Galmet, Viesmann, Multiinstalatorzy ...) . Dla świętego spokoju chciałem dać trochę więcej, a skoro 14kw brak w ofercie Panasonic, no to 16kw. Czy są jakieś istotne wady przewymiarowania pompy P-W, przecież to inwerter - powinien sobie poradzić. Koszt zakupu 16KW WXC16H9E8 mam o dziwo mniejszy niż 12KW WXC12H9E8 o prawie 2 tys.zł

 

Posadzka anhydrytowa - szybko przyjmuje ciepło ale też szybko je oddaje. Plan jest taki żeby grzać duży bufor w drugiej taryfie , a bufor będzie oddawał ciepło podłodze w ciągu dnia. Źle kombinuję ?

 

Czy mniejszy CWU wystarczy ? Mam 2 wanny 250 + 220l + prysznic , powiedzmy że w ciągu godziny obie zostaną napełnione + ktoś równolegle bierze prysznic . Myślę że 400l nie da rady. z drugiej strony przewymiarowany CWU zabiera część mocy pompy, która by mogła grzać podłogę.

 

 

A może zmniejszyć zbiornik CWU ale zostawić wężownicę 4,8m2 - wtedy szybko by się woda nagrzewała, ale jak szybko ? Rozumiem że z m2 wężownicy przesadziłem, ale poza wyższą ceną zakupu to chyba wad taki zbiornik nie ma ?

 

Tryb nocny/ cichy faktycznie bez sensu - nic nie ma za darmo.

 

Czy 3 fazowa pompa to dobry wybór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugeste. Jeden domek będę grzał :)

16kw chciałem zainstalować ze strachu , jak sobie sam liczyłem zapotrzebowanie to mi wyszło 12kw, ale jak rozmawiałem z instalatorami to się łapali za głowę i straszyli grzałkami (wszyscy bez wyjątku - Danfos, Buderus, Galmet, Viesmann, Multiinstalatorzy ...) . Dla świętego spokoju chciałem dać trochę więcej, a skoro 14kw brak w ofercie Panasonic, no to 16kw. Czy są jakieś istotne wady przewymiarowania pompy P-W, przecież to inwerter - powinien sobie poradzić. Koszt zakupu 16KW WXC16H9E8 mam o dziwo mniejszy niż 12KW WXC12H9E8 o prawie 2 tys.zł

 

Posadzka anhydrytowa - szybko przyjmuje ciepło ale też szybko je oddaje. Plan jest taki żeby grzać duży bufor w drugiej taryfie , a bufor będzie oddawał ciepło podłodze w ciągu dnia. Źle kombinuję ?

 

Czy mniejszy CWU wystarczy ? Mam 2 wanny 250 + 220l + prysznic , powiedzmy że w ciągu godziny obie zostaną napełnione + ktoś równolegle bierze prysznic . Myślę że 400l nie da rady. z drugiej strony przewymiarowany CWU zabiera część mocy pompy, która by mogła grzać podłogę.

 

 

A może zmniejszyć zbiornik CWU ale zostawić wężownicę 4,8m2 - wtedy szybko by się woda nagrzewała, ale jak szybko ? Rozumiem że z m2 wężownicy przesadziłem, ale poza wyższą ceną zakupu to chyba wad taki zbiornik nie ma ?

 

Tryb nocny/ cichy faktycznie bez sensu - nic nie ma za darmo.

 

Czy 3 fazowa pompa to dobry wybór ?

 

Na jak będzie T-CAP 12kW to grzałki pewnie dopiero poniżej -23st.C więc nie wiem czy to takie straszne.

Z drugiej strony jak byś brał Nibe F2040 nawet model 16kW to ta pompa jest słabsza od nawet T-CAP 9kW.

Z pompami ciepła to jest tak jak z silnikami powiedzmy że 12kW to tak pojemność 2L z samochodzie.

Jedna marka z sinika 2L potrafi wyciągnąć 90Km, a druga marka z tej samej pojemności robi 200Km mocy.

Dlatego niektórzy instalatorzy mówią że przy pompie 12kW grzałki będą się włączać szybko u Ciebie a inni że późno lub w ogóle.

 

Co do bufora......... NIE. temperatura pracy podłogi robocza to 35st.C, maksymalna temperatura do jakiej wygrzejesz bufor pompą ciepła to około 50st.C, czyli tak na prawdę podgrzewasz go o 15st.C więc lipa nawet jak będzie to 1000L to itak 1000L x 15st.C = 17kWh(wielkie nic) gdybyś grzał bufor do 90st.C to już coś ale tak pompą ciepła się nie da.

Większy zbiornik możesz sobie dać jeżeli przewidujesz takie zużucie to zrób sobie 400L to w niczym nie szkodzi poza większa kasą do wydania.

 

Odnośnie ceny T-CAP 12kW i 16kW to masz coś nie halo bo nawet logika podpowada że T-CAP 16kW jest droższy, więc albo coś źle w ofercie albo masz po prostu T-CAPa 12kW bardzo drogo. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie pod anhydrytem?

 

Pod anhydrytem 13-15 cm styropianu.

 

Jeżeli bufor jest bez sensu to w takim razie druga taryfa przy anhydrycie również :( . Lepiej w tym wypadku stała stawka i dopasowywanie temperatury do obecności/nieobecności domowników / pór dnia/nocy .

 

W opisie domu napisałem że mam do grzania 160m2 na parterze (+ garaż i kotłownia 40m2 gdzie puściłem po małej pętli, ale nie będę tam utrzymywał wysokich temperatur) . Poddasze 100m2 z podłogówką pod mixokretem 7cm /styro 12cm

Zakładam że góra będzie używana okazjonalnie, ale co będzie jeśli zechcę ją zamieszkać ? Czy T-CAP 12kw pociągnie powierzchnię 260m2 + CWU 400l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pod anhydrytem 13-15 cm styropianu.

 

cieplOi bufor jest bez sensu to w takim razie druga taryfa przy anhydrycie również :( .

Oczywiście,jedno i drugie jest bardzo kiepskim rozwiązaniem czyli bufor i anhydryt. Ale G12W nie jest jedynie po to żeby akumulowac energię.

Po pierwsze w zimie w nocy masz najwyższe zapotrzebowanie na energię i wtedy pompa będzie Ci najczęściej grzala,po drugie masz jeszcze cwu które będziesz grzal 100% w tanim prądzie a po trzecie na forum jest sporo osób które grzeją gazem a mają taryfę G12W bo po prostu wychodzi im taniej niż G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellouł

potwierdzam-G12W opłaca się nawet bez PC (widziałem różnicę latem po przejściu z G11)

U mnie przy grzejnikach tj praktycznie zerowej akumulacji ciepła mam ok 40% w T1-rocznie oszczędzam na całym domu ok 800-900pln

Dla mnie warto było przejść na G12W...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś wie jak aktywować chłodzenie ale na nowym sterowniku (H Generation Touch Controller). Wydawało mi się niż kupiłem pompę, że widziałem gdzieś na forum ale teraz nie potrafię znaleźć.

 

trzeba na wyłączonej pompie wcisnąć 3 przyciski

MENU + DÓŁ + LEWO

i tam będzie menu włączenia chłodzenia.

 

KORZYSTANIE z tej funkcji bez odpowiedniej wiedzy może uszkodzić instalację grzewczą w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
KORZYSTANIE z tej funkcji bez odpowiedniej wiedzy może uszkodzić instalację grzewczą w domu.

 

Dlaczego chłodzenie miałoby być groźne dla instalacji?

Ja obecnie używam pompy do grzania wody w CWU i chłodzenia w buforze. Zakładałem, że skoro sterownik dopuszcza taką pracę to niczego nie uszkodzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chłodzenie miałoby być groźne dla instalacji?

Ja obecnie używam pompy do grzania wody w CWU i chłodzenia w buforze. Zakładałem, że skoro sterownik dopuszcza taką pracę to niczego nie uszkodzę

 

Bo jak instalacja nie jest zabezpieczona odpowiednią izolacją to zacznie sie pojawiać rosa na rurach i wszystko skoroduje.

Potem pojawi się jeszcze wilgoć na podłodze i będzie tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...