Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

  • 2 weeks później...

witam ponownie ,

jest sezon ogórkowy i pewnie nie wielu z Was będzie chciało zaglądać na forum. Chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami i wnioskami ws PC na CWU.

Na ile mogę ,prowadzę dzienny zapis zużytej energii elektrycznej/wytworzonej energii cieplnej/temperatury zewnętrznej , obliczam COP dla 0.01GJ .

 

Przypomnę dane wyjściowe :

-PC T-cap 9kW/3f/wczesna wersja modelu F z histerezą 10 st (właściwie 8st +2 st ponad zadaną temperaturę)

-zasobnik 300 ltr , powierzchnia wymiany ciepła 3,4m2, rury ocieplone

-temperatura zadana na CWU 44 st

-rodzina 4 os, wanna +prysznic (głównie wanna w użyciu)

-cyrkulacja wg czasówki

-legionelle pomijam

-prędkość pompy wodnej w PC 5 (najlepsze osiągi w mojej instalacji)

-ciśnienie w systemie 2,3 bar

 

Uwagi :

-zauważyłem ,że kiedy działa cyrkulacja , to spada COP -podłączyłem przekaźnik pod cewkę zaworu trójdrożnego , rozpinającą cyrkulację podczas działania grzania CWU. Wyraźnie lepsze parametry- w końcowej fazie grzania (przy wyższej temperaturze wody grzewczej) zawsze COP będzie najsłabsze w całym

cyklu , dlatego trzeba tę fazę max skrócić.

-należy koniecznie wyeliminować najdrobniejsze wycieki +odpowietrzyć PC w obwodzie CWU ,standardowa funkcja odpowietrzania PC jest tylko w obwodzie CO , należy zatem ręcznie przełączyć zawór trójdrożny w pozycję CWU i 2-3 razy uruchomić program odpowietrzania w PC (tryb serwisowy ,SP 2 ,Force)

-po odpowietrzeniu zakręcić "czapeczki" w odpowietrznikach -doczytałem ,że standardowe odpowietrzniki stosujemy otwarte tylko przy napełnianiu instalacji i w obwodach zamkniętych muszą być odcięte (ciekawe jaki "fachowiec" komuś o tym powiedział)

-należy utrzymywać górny zakres ciśnienia w systemie , bo wtedy wydziela się mniej gazu (powietrza ) z wody , ogólnie wzrost tego zjawiska następuje przy większej temperaturze i przepływie ( a spadek -przy większym ciśnieniu)

 

 

 

Wyniki pomiarów :

 

1. temperatura zewnętrzna 10-15 st

-średni COP ok 4

-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,2 -1,3kWh

2.temperatura zewnętrzna 15-22 st

-średni COP ok 4,4

-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,0 -1,1kWh

3.temperatura zewnętrzna 22-30 st

-średni COP ok 4,7

-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 0,6 -0,9kWh

4.temperatura zewnętrzna 30-35 st

-średni COP ok 4,1

-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP !

 

Wnioski :

-gorącym latem lepiej wyłączać PC (EXT) np w godzinach 11-19 (o ile ktoś nie zużywa ciepłej wody na bieżąco)

-cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :

czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.

Niby nie dużo , ale skoro decydujemy się nie zatruwać powietrza ,to chyba warto oszczędzać wodę (zresztą nie jest tania) .A komfort : rano potrzebujemy wody przed pracą i szkoła, w łazience u góry woda dochodzi szybko -jedynie problem jest w kuchni (bo najdalej ) Kiedy będziemy się zabierali za "grubszą robotę" w kuchni wystarczy wcisnąć przycisk.

 

Coś osobistego :

-nie zwariowałem i nie siedzę non stop w kotłowni , staram się być systematyczny w zapiskach

-jeśli ktoś Wam doradza ws ustawień PC , przede wszystkim patrzcie czy ma PC opomiarowaną (nie podważam opinii żadnych Forumowiczów, każda instalacja jest indywidualna pod względem domu i upodobań domowników-a to akurat trudno "zmierzyć i zważyć")

-nie jest ważne kto ma jaki rekord na zużyciu energii elektrycznej , ważna jest najwyższa sprawność sprzętu dla danej aplikacji (jeśli ktoś ma małe zużycie wody ciepłej , to może mieć małe rachunki-ale przy większym zużyciu słabszy COP będzie wyraźny)

-sam posłuchałem kilku "mądrych " rad ,np zapomnijcie o małej powierzchni wymiany ciepła i poważnie zastanówcie się nad zbiornikiem CWU dwupłaszczowym

(wężownica jest mniej więcej w środku zbiornika wody , a płaszcz na zewnątrz - nie jestem pewien tej tezy , ale chyba lepiej jest ogrzewać wodę wokół elementu grzewczego , niż tylko z jednej strony)

-w mojej instalacji nie sprawdziły się zalecane ustawienia PC dla CWU : prędkość pompy wodnej 3 (5) , przepływ 1,5m3/h (1,8m3/h)

 

Mam nadzieję , że moje wypociny komuś się przydadzą

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze a propos cyrkulacji CWU ,

 

tak na logikę : jeśli mamy zasobnik CWU w postaci pionowego walca i rurka cyrkulacji jest podłączona w środku wysokości , to jeśli dobrze myślę -cyrkulacja będzie stopniowo mieszać wodę w zasobniku .Tzn kiedy cyrkulacja nie działa ,to najcieplejsza woda jest zawsze u góry i w miarę jej zużycia poziom ciepłej wody będzie się zmniejszał .Dopiero po przekroczeniu pewnego progu będzie następował spadek T CWU na wyjściu z zasobnika (dla uproszczenia możemy pominąć straty z izolacji) :rolleyes:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP

 

U mnie jeden wiatrak pracuje już od >20st na zewnątrz. Pompa startuje zawsze na dwóch,a po pewnym czasie dolny staje i pracuje tylko na górnym.

 

cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :

czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.

 

Nie baw się z przyciskami;) Poczekaj jeszcze trochę jak nabierzesz doświadczenia kiedy i ile cyrkulować żeby było OK. Ja u siebie na początku też miałem ten problem, bo u mnie najbliższy punkt poboru wody jest 14m od zasobnika. Na początku szło mi faktycznie dwa razy więcej kWh niż innym, ale teraz jest to może jakieś 20% więcej, a CWU mam zawsze kiedy potrzebuje. instalowanie jakiś przycisków, czy pilotów uważam za lekką żenadę, ale jak chcesz to montuj;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh

ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

 

zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

 

chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh

ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

 

zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

 

chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?

 

Poczytaj poprzednie kilka stron tego wątku. Jak nie szukasz na siłę oszczędności to weź 9kw

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20

 

T-Cap to inverter, więc poradzi sobie (co widać po opiniach forumowiczy) zarówno w domu 100m2, jak i 300m2. Inną sprawą jest też dobór pompy - zauważ, że zazwyczaj ich moc spada wraz ze spadkiem temp zewnętrznej (akurat w T-Cap nie). Kolejną sprawa jest kwestia taktowania - w domu z dużym obciążeniem cieplnym ta pompa będzie pracować lepiej niż w tym z mniejszym i łatwiej będzie ją wysterować, bo zbyt głęboką modulacją ona nie grzeszy. OZC już zrobiłeś, więc jeżeli jesteś pewien tych obliczeń to możesz sobie spokojnie dobrać pompę do swojego obciążenia. Zapłacisz miej niż za T-Cap'a i na pewno nie zmarzniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wiem że pompę dobieram do niskich temp, tylko pytanie brzmi czy przewymiarowywac ją o połowę czy dobrac do obciążenia, jeśli chcę się raczej mieścić w drugiej taryfie?

 

Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.

Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.

Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.

A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.

Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.

A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.

 

Dokładnie. Dlatego jeśli chcesz wykorzystać pc głównie w 2.taryfie i bez wspomagania grzałkami, to dla obciążenia budynku ok.5kW+ciepła woda użytkowa, pompa 6kW w 100% nie spełni w/w oczekiwań, chyba, że przy długich większych mrozach odpalisz np. kominek. Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.

 

Baaa to nawet nie jest 25% wartości ładnego kominka, zakładając, że kominek to przyzwoity wkład, ładne go obudowanie, komin na dach z obróbką, coś ładnego na podłodze pod kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi nawet nie chodziło o oszczędność na tańszej pompie, tylko o to żeby przewymiarowana nie załączała i wyłączała się co chwile ze względu na za dużą moc do budynku, ale jeśli sprężarka inwerterowa dostosowuje poprawnie jej moc to nie ma sprawy i chyba zostanę przy zwykłej 9kW 3f bo nie widzę sensu stosowanie t cap w moim przypadku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość Arturo72
Witam,

prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?

Ocieplenie:

-elewacja 25cm styropian

-podłoga 20cm styropian

-dach 28 wata

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)

Prosze o pomoc.

Trójfazowa z powodzeniem styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...