Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jeśli będzie robic sie za cieplo to skroce czas grzania. A w zimie lrzy nizszych temp to jeszcze nie wiem czy zostane przy samej krzywej czy krzywa i termostat. Tez sie mi wydaje ,że można obnizyc temp zasilania. Bede próbował ale nie chce zeby znów mi sprezarka sie wlaczala po 100 raz na dobę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój potrzebuje ;)

To nie jest tak,że jest to stala temp.zasilania a widelki krzywej grzewczej,jeśli będzie szybki odbiór ciepła czyli w domu będzie wystarczająco ciepło to pompa nie będzie grzala.

U mnie nie grozi coś takiego ze względu na płytę bo ja nie grzeje tylko ją laduje ;)

Ja mam krzywą -15 na +38 pomimo,że max temp zasilania jaką jaką zauważyłem to 36st.C.

Ale dlatego mam 100% grzania w II taryfie no i nawet przy -26st.C nie wykorzystuje dobowych okienek tańszej taryfy :)

 

No nie do kończ rozumie ;)

 

Bo aby uzyskać daną temperature (powiedzmy 23stopnie w domu) jest wymagana inna temperatura zasilania przy +15 a inna przy -15.

 

Przy +32 stopniach przy +15 na zewnatrz miałbym saunę w domu ..

 

Jak nie masz termostatu to pompa skąd wie kiedy przestać grzać ?

 

Po co Ci krzywa jak jest tylko różncia 3 stopnie ? Ustaw na 35 stopni i tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

1) Jeżeli chcę ustawić krzywą grzewczą np. na + 15/28 i -15 35, to w które okienka wpisać dane zaczynając od górnej lewej strony idąc do dołu i do prawej strony (w kształt "L"6)

2) Jeżeli chciałbym grzać "prostą" np na 30 stopni (blokując pompę termostatem pokojowym) to gdzie ustawić tak aby pompa brała od uwagę albo krzywą albo prostą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na osi pionowej wpisujesz temperaturę wody (na górze dla -15 na dole dla 15 stopni) a na poziomej temperaturę zewnętrzną (po lewej ujemną a po prawej dodatnią)

 

Ad2. Krzywą zawsze będzie brała pod uwagę ale termostat będzie jej dawał sygnał do pracy lub zatrzymania.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Uruchomiłem w poniedziałek pompę na ogrzewanie - na początek tylko w sypialni i łązience - cały czas różnica między temperaturą wyjściową a wejściową to 1 stopień. (28/27).

 

Podłoga jest ledwo ciepła ale przecież delta wody powinna wynosić 5 stopni.

 

Co jest nie tak ? Poradźcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie robic sie za cieplo to skroce czas grzania. A w zimie lrzy nizszych temp to jeszcze nie wiem czy zostane przy samej krzywej czy krzywa i termostat. Tez sie mi wydaje ,że można obnizyc temp zasilania. Bede próbował ale nie chce zeby znów mi sprezarka sie wlaczala po 100 raz na dobę

 

Mam podobny problem, ze zbyt częstym załączaniem sprężarki, przy czym u mnie pompa współpracuje z grzejnikami. Na ten moment nie mam jeszcze rozwiązania, ale problem jest związany z algorytmem sterującym pracą pompy. Krzywa grzewcza jest zawsze brana pod uwagę niezależnie od tego czy wykorzystujemy termostat pokojowy czy nie. Sprężarka wyłączy się nawet jeśli nie zostanie osiągnięta zadana temperatura na termostacie pokojowym (dokładnie wyłączenie następuje przy temperaturze = Tzad+1st C). Wystarczy, że temp. zasilania w instalacji będzie równa temp. wynikającej z KG + 2st C przez okres 3 minut. Trochę jest to bez sensu, bo powoduje taktowanie, ale tak to chyba działa... Rożnica jest taka, że jeśli wyłączenie nastąpi na "polecenie" termostatu to wyłącza się również pompa obiegowa, a jeśli wyłączenie nastąpi na skutek KG to pompa obiegowa działa dalej...(ikonka ładowania koło słoneczka nie znika). Ktoś wie może jak wydłużyć nastawę timera który wyłącza grzanie? Można oczywiście podnieść KG ale po pierwsze to nieekonomiczne, a po drugie i tak słabo się sprawdzi przy grzejnikach.

Edytowane przez PPamir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufora nie posiadam, instalacja jest stara, ale w dobrym stanie, z niskimi oporami, brak zaworów termostatycznych itp. pracowała kiedyś tylko grawitacyjnie... zład wody z tego co udało mi się policzyć to ok 200l. Oczywiście w pewnym sensie ograniczeniem są obecne, stare grzejniki panelowe bez radiatorów, które słabo oddają ciepło. Ale to nie zmienia faktu, że pompa ciepła nie pozwala na grzanie ciągłe jeśli temperatura zasilania osiągnie KG + 2st C nawet jeśli delta T utrzymuje się na poziomie 4-5st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufora nie posiadam, instalacja jest stara, ale w dobrym stanie, z niskimi oporami, brak zaworów termostatycznych itp. pracowała kiedyś tylko grawitacyjnie... zład wody z tego co udało mi się policzyć to ok 200l. Oczywiście w pewnym sensie ograniczeniem są obecne, stare grzejniki panelowe bez radiatorów, które słabo oddają ciepło. Ale to nie zmienia faktu, że pompa ciepła nie pozwala na grzanie ciągłe jeśli temperatura zasilania osiągnie KG + 2st C nawet jeśli delta T utrzymuje się na poziomie 4-5st.

Dotyczyło foxa. U Ciebie jest słaby odbiór. Masz instalację wysoko temperaturową a grzejesz niską temperaturą. Daj w grzejniki minimum 45 stopni przy delcie 8 i zobacz efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Ja wiem, że jeśli podniosę KG to wtedy wyłączenie prawdopodobnie nastąpi przez termostat (Tzad + 1st C), ale ze względu na COP nie bardzo się to opłaca;) Przy obecnych temperaturach na zew. jeśli włączę piec gazowy to w zupełności wystarcza mi 30-35 stopni na zasilaniu, aby uzyskać komfortowe 21 stopni w domu. Pod warunkiem ze grzanie będzie w miarę ciągłe. Tak samo chciałem wysterować pompę ciepła, ale okazuje się, że jak pompa dobije do takiej temperatury (KG+2st C). to po 3 minutach wyłącza się i czeka aż temperatura na termostacie ponownie spadnie z 21 do 20 stopni. Nigdy nie dobija do 22st. bo wcześniej zadziała 3 minutowy timer. Błędami nie rzuca, delta t w momencie wyłączania jest w granicach 4-5. Woda w instalacji wychładza się do 20 stopni a przerwy w grzaniu trwają czasem kilka godzin. Można wyłączyć termostat i zdać się tylko na KG, ale wtedy załączeń sprężarki będzie więcej, a co gorsza obiegówka, która trochę buczy będzie działać cały czas:/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik ma mieć 200l. Pompa PANASONIC AQUARERA HP 7 kW

Zobacz ; Termica 200 L wymiennik z 2 wężownicami, solarny ze stali nierdzewnej kod W2W200N

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termica-wymiennik-200-l-z-2-wezownicami-wersja-solarny-ze-stali-nierdzewnej-w2w200n.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...