Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam jestem w przeddzień zakupu pompy t-cap 9 kw ale okazuje się że kupić produkt nie jest tak łatwo. Otóż mam ofertę zakupu pompy w dobrej cenie a montaz chciałem zlecać osobno osobie z akredytacją od panasia. Obydwie akcje zakupu jak i montazu byly by realizane w duzej odleglosci od siebie. Jak się okazuje na paru montażystów z którymi rozmawiałem telefonicznie kazdy twierdzi że będę miał problemy z otrzymaniem gwarancji bo oni to zgłaszają przez stronę panasia i wystawiają gwarancję ale tylko wtedy kiedy to oni sprzedają pompę i ponoć wprowadzają numer faktury w program itp. Mam pytanie czy ktoś próbował kupować tak osobno bez montazu i jak rozwiązał sprawę gwary ? Dodatkowo rozmawiałem z panasiem i ci z kolei twierdzą co dla mnie przemawia logika że kupić mogę sprzęt wszędzie A oni tylko wymagają osoby z akredytacją do montażu ich urządzeń, co sprawia wydłużenie gwarancji na 3 lata u 5 lat na sprężarke.

 

Druga kwestia ktoś może doradzić jakiś ekonomiczny i niewielki zbiornik cwu czy tylko 200 l i spirala wymiennika 2.4 m2 lub więcej czy to znowu marketing ?

 

Kiedyś jednemu klientowi chciałem zamontować "nowa" pompę ciepła którą sobie kupił.

A okazało się że faktycznie pompa była nowa, ale ktoś na nią wcześniej wypisał kartę gwarancyjną, bo była taka promocja że za każdą wypełnioną kartę gw dawali mikrofalówkę i ktoś nie podłączył pompy a kartę wypisał.

Skończyło się tym że klient został z pompą bez gwarancji bo nawet jak chciałem to itak nie mogłem wypisać kart GW bo numer seryjny był już użyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do podgrzania wody ogrzewania podłogowgo oraz do rozmarażania pompy podczas niskich temperatur. Jest bo wiekszość instalatorów zalecała jego zrobienie.
Jak dla mnie zostałeś naciągnięty na dodatkowy wydatek w postaci tego bufora i dodatkowej obiegówki, ale nie znam wszystkich elementów twojego systemu oraz sterowania jakie sobie zażyczyłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zostałeś naciągnięty na dodatkowy wydatek w postaci tego bufora i dodatkowej obiegówki, ale nie znam wszystkich elementów twojego systemu oraz sterowania jakie sobie zażyczyłeś.

 

Pompkę obiegową mam jedną. 2 rozdzielacze po 11 sekcji (parter i piętro) -- petla nie przekracza 50-60m.Zbiornik jest kombinowany Galemtu (jak by 2w1) na dole zbiornik buforowy 130L nad nim 200L CWU.

Mam równiez lekki problem z hałasem. Pompa gdy działa w niższych teemperaturach przenosi hałas/drgania do domu. Jest zawieszona na scianie. Juz wiem, że to jest bład i bede ją osadzał na fundamencie (tzn instalator będzie to poprawiał).

Czy zbedby wydatek nie wiem. Opinie są podzielone. Niektórzy mówią, że grzech nie dać a inni że niepotrzebny wydatek. Gdzie jest prawda ? nie wiem do końca sam.

Edytowane przez bartasp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompkę obiegową mam jedną. 2 rozdzielacze po 11 sekcji (parter i piętro) -- petla nie przekracza 50-60m.Zbiornik jest kombinowany Galemtu (jak by 2w1) na dole zbiornik buforowy 130L nad nim 200L CWU.

Mam równiez lekki problem z chałasem. Pompa gdy działa w niższych teemperaturach przenosi chałas/drgania do domu. Jest zawieszona na scianie. Juz wiem, że to jest bład i bede ją osadzał na fundamencie (tzn instalator będzie to poprawiał).

Czy zbedby wydatek nie wiem. Opinie są podzielone. Niektórzy mówią, że grzech nie dać a inni że niepotrzebny wydatek. Gdzie jest prawda ? nie wiem do końca sam.

 

Zamiast fundamentu możesz użyć metalowego stelaża, u mnie jednostka zewnętrzna jest zamocowana na takim stelażu, który przykręcony jest do kostki brukowej.

Może to być opcja tańsza i szybsza niż fundament.

 

Masz też problem z ortografią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz maksymalny czas pracy OP po którym pompa sprawdzi (jeśli zasobnik wcześniej nie zgłosił takiej potrzeby) czy nie jest konieczne podgrzanie CWU i w drugim przypadku odwrotnie jeśli bedzie grzane CWU to po ustawionym czasie pompa sprawdzi czy nie jest konieczne przełączenie się na CO i w razie konieczności się przełączy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w drugim przypadku odwrotnie jeśli bedzie grzane CWU to po ustawionym czasie pompa sprawdzi czy nie jest konieczne przełączenie się na CO i w razie konieczności się przełączy.

Przykład: drugi parametr 30 min (wartość domyślna).

Pompa grzeje CWU, mija 30 min, woda z zasobniku nie osiągnęła jeszcze temperatury docelowej i co się dzieje? Kontynuowany jest tryb TANK aż do osiągięcia zadanej temperatury czy następuje przełącznie na HEAT? Jeśli dalej trwa tryb TANK to co z tym okresem 30 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład: drugi parametr 30 min (wartość domyślna).

Pompa grzeje CWU, mija 30 min, woda z zasobniku nie osiągnęła jeszcze temperatury docelowej i co się dzieje? Kontynuowany jest tryb TANK aż do osiągięcia zadanej temperatury czy następuje przełącznie na HEAT? Jeśli dalej trwa tryb TANK to co z tym okresem 30 minut?

Jeśli jednocześnie jest załączony tryb CO to sprawdza jego parametry i jeśli jest taka potrzeba to przełącza się na CO. Jeśli załączone jest tylko CWU to nic się nie dzieje pompa grzeje dalej CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednocześnie jest załączony tryb CO to sprawdza jego parametry i jeśli jest taka potrzeba to przełącza się na CO. Jeśli załączone jest tylko CWU to nic się nie dzieje pompa grzeje dalej CWU.

 

Sprawdziłem dokładnie w instrukcji serwisowej i jeśli dobrze zrozumiałem to jest tak:

 

parametry:

priorytet ogrzewania = NIE

interwał HEAT

interwał TANK

opóźnienie włączenia grzałki CWU

 

W czasie interwału TANK grzana jest CWU, po upłynięciu tego interwału następuje przełączenie na tryb HEAT bez względu na to czy została osiągnięta zadana temperatura CWU. Jeżeli w trakcie interwału TANK działała grzałka CWU (booster heater) i zadana temperatura CWU nie została osiągnięta w trakcie tego interwału, to pomimo przejścia do interwału i trybu HEAT grzałka będzie dalej działać do czasu spełnienia warunku jej wyłączenia (tj. zadana temperatura CWU + 2 stopnie).

Jeżeli w trakcie interwału TANK zostanie osiągnięta zadana temperatura CWU (+2 stopnie) to następuje rozpoczęcie interwału HEAT i grzania CO.

 

W czasie interwału HEAT działa normalnie tryb CO i kontrolowana jest stale temperatura w zasobniku, jeśli spadnie przynajmniej 2 stopnie poniżej zadanej temperatury CWU to następuję przełączenie na tryb TANK i rozpoczyna się interwał TANK. Jeżeli przez cały interwał HEAT temperatura w zasobniku nie spadnie więcej niż 1 stopień od temperatury zadanej to cały czas aktywny jest tryb HEAT. Jeżeli po upłynięciu interwału HEAT temperatura w zasobniku dalej nie spada więcej niż 1 stopień od temperatury zadanej to ciągle aktywny jest tryb HEAT aż do momentu gdy spadnie więcej niż 2 stopnie, po czym rozpoczyna się ponownie interwał TANK i tryb TANK.

Przy każdym rozpoczęciu interwału TANK następuje zerowanie timera opóźnienia włączenia grzałki CWU. Grzałka CWU zostanie włączona (w czasie interwału TANK) dopiero po upłynięcu czasu opóźnienia włączenia grzałki CWU i tylko wtedy gdy temperatura CWU będzie niższa niż 5 stopni od temperatury zadanej. Wyłączenie grzałki nastąpi gdy temperatura CWU przekroczy o 2 stopnie temperaturę zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jednemu klientowi chciałem zamontować "nowa" pompę ciepła którą sobie kupił.

A okazało się że faktycznie pompa była nowa, ale ktoś na nią wcześniej wypisał kartę gwarancyjną, bo była taka promocja że za każdą wypełnioną kartę gw dawali mikrofalówkę i ktoś nie podłączył pompy a kartę wypisał.

Skończyło się tym że klient został z pompą bez gwarancji bo nawet jak chciałem to it ak nie mogłem wypisać kart GW bo numer seryjny był już użyty.

 

Czyli reasumując ściema z numerem faktury ? czy wystarczy wprowadzić numer seryjny zakupionej pompy.

 

Pompa przyjdzie z wiarygodnego źródła i będzie zamawiana indywidualnie, więc wątpię, by ktoś "przejął" numer i wpisał go ;)

 

Panowie a co z tym zasobnikiem ? ja myślałem o czymś mniejszym 140 l i pow. wymiennika 1,2 m2 a jeden z monterów straszy że będzie wyskakiwał błąd na pompie i trzeba 2,4 m2 a co za tym idzie 200l lub więcej. Nie do końca chodzi o koszty bo mam malutką kotłownie i myślalem że uda się coś malego tam wepchnąć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz tylko tą w jednostce wewnętrznej.?

 

Ma Pan racje. Jedna jest w jednostce wew. a jedna przy rurociągu.

Mam teraz inne pytanie.

Po zmianie krzywej grzewczej pompa cały czas pracuje (nie że dogrzewa cały czas wodę w CO) ale cały czas jest podczas pracy (jak na załączonym pierwszym obrazku)

Screenshot_4.jpg

Czy to normalne? Bo wydaje mi sie ze wcześniej tak nie było. Dogrzewała do odpowiedniej temp. i sie wyłaczała. Resztę robiła dodatkowa pompka obiegowa przy rurociągu.

parametry pompy wygladają następująco:

Screenshot_5.jpgScreenshot_6.jpgScreenshot_7.jpg

Grzeję krzywą grzewczą w taryfie G11. 100% podłogówka, Dom 137m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie model WH-SDC07F3E5, wydaje mi się że jak ustawię grzanie od 22 do 6 to pompa zaczyna pracę z modulacją np. 55 i nad ranem pracuje 20.

 

Jak mogę sprawdzić ilość startów w modelu F ?

 

Licznik energii do PC z wyjściem impulsowym, rejestracja bieżącego poboru mocy poprzez to wyjście (np. w RPi lub Lan Kontroler) i zapis danych np. do serwisu pvmonitor.pl.

Można skorzystać z gotowych zestawów, które oferuje serwis pvmonitor.pl.

Tutaj możesz sobie obejrzeć pracę przykładowej PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan racje. Jedna jest w jednostce wew. a jedna przy rurociągu.

Mam teraz inne pytanie.

Po zmianie krzywej grzewczej pompa cały czas pracuje (nie że dogrzewa cały czas wodę w CO) ale cały czas jest podczas pracy (jak na załączonym pierwszym obrazku)

[ATTACH=CONFIG]420659[/ATTACH]

Czy to normalne? Bo wydaje mi sie ze wcześniej tak nie było. Dogrzewała do odpowiedniej temp. i sie wyłaczała. Resztę robiła dodatkowa pompka obiegowa przy rurociągu.

parametry pompy wygladają następująco:

[ATTACH=CONFIG]420660[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]420661[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]420662[/ATTACH]

Grzeję krzywą grzewczą w taryfie G11. 100% podłogówka, Dom 137m2.

To jest normalna praca pompy. Po osiągnięciu zadanych parametrów i braku możliwości zejścia modulacją niżej sprężarka się zatrzymuje natomiast pompa obiegowa w jednostce wew. cały czas pracuje w celu mierzenia na bieżąco parametrów wody w obiegu. Przy twoim zintegrowanym z buforem zasobniku nie jest to dobre bo wychładza Ci wodę dla CWU. Nie mam pojecia co kierowało twoim instalatorem aby Ci zaproponować i wykonać taki układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...